×

Wednesday’s roundup: High school basketball, football, softball, soccer and golf, middle schools and College basketball

By Richard Walker

Lincoln Charter’s boys basketball team will be undergoing major changes following its run to the 2021 N.C. 1A state championship.

Sam Cogan drives to the basket during the N.C. 1A state championship game earlier this month.

Last week, head coach Bradley Gabriel resigned after nine seasons as Eagles head coach. And on Wednesday, top 2021 scorer Sam Cogan announced he would be transferring to the prestigious Moravian Prep Academy in Hudson for his senior season.

Cogan averaged 19.8 points, 8.0 rebounds, 3.9 assists and 2.9 steals to earn Southern Piedmont 1A Conference player of the year honors in a season in which he finished his three-year Eagles’ career with 1,084 points.

Gabriel guided LCS to a 202-56 record in his nine seasons that were highlighted by the last seven Southern Piedmont Conference tites, four appearances in the Western N.C. 1A title games, two appearances in the N.C. 1A title game and the 2017 N.C. 1A state championship.

 

High school football

Here’s this week’s full area high school football schedule:

(Friday)
Bandys at West Lincoln
Cherryville at Thomas Jefferson
Christ the King at Bessemer City
Cramer at Ashbrook
East Gaston at Burns
East Rutherford at Chase
Forestview at Huss
Highland Tech at Community School of Davidson
Maiden at East Lincoln
Mountain Island Charter at Pine Lake Prep
Newton-Conover at North Lincoln
R-S Central at South Point

(Saturday)
Kings Mountain at Shelby
North Gaston at Crest

 

High school softball

East Lincoln 6, Newton-Conover 0: Winning pitcher Payton Baker (8 strikeouts, 6-hitter), Taliyah Thomas (2 hits, 1 RBI, 2 stolen bases), Katelynn Crowe (1 hit), Betsy Eatmon (2 hits, home run, 4 RBIs), Katie Hogue (1 hit), Jaelyn Freeston (1 hit), Madison Currence (1 hit, 1 RBI), Hannah Cox (1 hit) and Tatum Martin (1 hit) led East Lincoln (2-0), which hosts Lincolnton on Thursday at 5 p.m.

Burns 8, Shelby 4 (9 innings): Winning pitcher Sayge Strange (17 strikeouts, 3-4, 2 doubles, 2 RBIs), Maura Pendleton (3-5, 2 stolen bases), Payton Cook (2-out, 2-run double in 7th to tie game) and Meah Ivie (2-5) led Burns. Brooklin Heavner (2-4, double), Abby Clary (2-4) and Faythe Bowles (1-4, double, 2 RBIs) led Shelby.

North Gaston 9, Cramer 2

Forestview 18, South Point 8

 

High school girls soccer

Crest 9, Huss 0: Madison Setzer (3 goals), Cadence Walker (2 goals, 1 assist), Samantha Coles (1 goal), Leslie Gonzalez (1 goal, 2 assists), Jillian Hux (1 goal, 1 assist), Kalee Varga (1 goal), Andi Roberts (1 assist) and goalkeeper Emma Harrill led Crest (3-1), which hosts North Gaston on Monday at 6 p.m.

Shelby 3, Burns 0

Kings Mountain 9, Ashbrook 0

South Point 9, East Rutherford 0

Highland Tech 11, Cherryville 2

 

High school JV football

R-S Central 27, South Point 21

 

High school golf

Shelby won by 24 strokes over Chase as Connor Brown was the medalist by six strokes. E.C. Haskin, Barek Cardell, Liston Brooks and Ryan Emery also were standouts for the Golden Lions.

 

High school boys soccer

NCHSAA regional finals results and state finals pairings:

1A
East – #9 Franklin Academy 3, #7 Voyager Academy 2
West – #9 Pine Lake Prep 1, #3 Community School of Davidson 0

Final – Franklin Academy vs. Pine Lake Prep

2A
East – #10 Croatan 2, #16 Richlands 0
West – #1 Hibriten 2, #7 Ledford 0

Final – Croatan vs. Hibriten

3A
East – #2 New Hanover 3, #4 Southern Alamance 0
West – #3 Weddington 3, #16 Hickory 2

Final – New Hanover vs. Weddington

4A
East – #8 Cardinal Gibbons 2, #10 Apex 1
West – #1 Myers Park 1, #2 Northwest Guilford 0

Final – Cardinal Gibbons vs. Myers Park

 

Middle school boys soccer

Cramerton 5, Mount Holly 2: Saloui Diouf (2 goals), Spencer Baker (1 goal, 1 assist), Santiago Calle (1 goal), Brody Dyer (1 goal), goalkeeper Grayson Aycock (7 saves) and defender Tristan Holt led Cramerton (3-0), who visits Grier on Monday.

 

Middle school softball

Mount Holly 4, Cramerton 3

 

College men’s basketball

2021 NCAA basketball tournament results and pairings:

East Region
March 18 opening round
UCLA 86, Michigan State 80, OT
Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52

March 20 first round
Michigan 82, Texas Southern 66
LSU 76, St. Bonaventure 61
Colorado 96, Georgetown 73
Florida State 64, UNC-Greensboro 54
UCLA 73, BYU 62
Abilene Christian 53, Texas 52
Maryland 63, Connecticut 54
Alabama 68, Iona 55

Monday second round
Michigan 86, LSU 78
Florida State 71, Colorado 53
UCLA 67, Abilene Christian 47
Alabama 96, Maryland 77

Sunday regional semifinals
Michigan vs. Florida State, 5 p.m.
UCLA vs. Alabama, 7:15 p.m.

South Region
March 19 first round
Baylor 79, Hartford 55
Wisconsin 85, North Carolina 62
Villanova 73, Winthrop 63
North Texas 78, Purdue 69, OT
Texas Tech 65, Utah State 53
Arkansas 85, Colgate 68
Florida 75, Virginia Tech 70, OT
Oral Roberts 75, Ohio State 72, OT

March 21 second round
Baylor 76, Wisconsin 63
Villanova 84, North Texas 61
Arkansas 68, Texas Tech 66
Oral Roberts 81, Florida 78

Saturday regional semifinals
Baylor vs. Villanova, 5:15 p.m.
Arkansas vs. Oral Roberts, 7:25 p.m.

Midwest Region
March 19 first round
Illinois 78, Drexel 49
Loyola-Chicago 71, Georgia Tech 60
Oregon State 70, Tennessee 56
Oklahoma State 69, Liberty 60
Syracuse 78, San Diego State 62
West Virginia 84, Morehead State 67
Rutgers 60, Clemson 56
Houston 87, Cleveland State 56

March 21 second round
Loyola-Chicago 71, Illinois 58
Oregon State 80, Oklahoma State 70
Syracuse 75, West Virginia 72
Houston 63, Rutgers 60

Saturday regional semifinals
Loyola-Chicago vs. Oregon State, 2:40 p.m.
Syracuse vs. Houston, 9:55 p.m.

West Region
March 18 opening round
Drake 53, Wichita State 52
Norfolk State 54, Appalachian State 53

March 20 first round
Gonzaga 98, Norfolk State 55
Oklahoma 72, Missouri 68
Creighton 63, UC-Santa Barbara 62
Ohio U. 62, Virginia 58
Southern California 72, Drake 56
Kansas 93, Eastern Washington 84
Oregon advances over VCU, no contest (COVID protocols)
Iowa 86, Grand Canyon 74

Monday second round
Gonzaga 87, Oklahoma 71
Creighton 72, Ohio U. 58
Southern California 85, Kansas 51
Oregon 95, Iowa 80

Sunday regional semifinals
Gonzaga vs. Creighton, 2:10 p.m.
Southern California vs. Oregon, 9:45 p.m.

NIT pairings and results at Comerica Center in Frisco, Tex. and University of North Texas Coliseum in Denton, Tex.:

March 17 first round
Richmond 76, Toledo 66
Western Kentucky 69, Saint Mary’s, Cal. 67

March 18 first round
N.C. State 75, Davidson 61
Boise State 85, SMU 84

March 19 first round
Colorado State 75, Buffalo 73
Louisiana Tech 70, Mississippi 61

March 20 first round
Memphis 71, Dayton 60
Mississippi State 74, Saint Louis 68

Thursday’s quarterfinals
Colorado State (19-6) vs. N.C. State (13-10), 7 p.m.
Boise State (19-8) vs. Memphis (17-7), 9 p.m.
Mississippi State (16-14) vs. Richmond (14-8), 6 p.m.
Western Kentucky (21-7) vs. Louisiana Tech (22-7), 10 p.m.

March 27 semifinals
Colorado State-N.C. State winner vs. Boise State-Memphis winner, noon or 3 p.m.
Mississippi State–Richmond vs. Western Kentucky–Louisiana Tech winner, noon or 3 p.m.

March 28 championship game
noon

 

The NCAA Division II Elite Eight at Evansville, Ind., results and pairings:

Wednesday’s quarterfinals
#4 Lincoln Memorial 90, #5 Colorado School of Mines 76
#1 West Texas A&M 97, #8 Daemen 83
#2 Northwest Missouri State (25-2) 98, #7 West Liberty 77
#3 Flagler 70, Truman 69

Thursday’s semifinals
#4 Lincoln Memorial (19-3) vs. #1 West Texas A&M (18-2), 7 p.m.
#2 Northwest Missouri State (26-2) vs. #3 Flagler (18-3), 8:45 p.m.

Saturday’s championship game
Noon

 

 

College women’s basketball

2021 NCAA basketball tournament results and pairings:

ALAMO Region
March 21 first round
Stanford 87, Utah Valley 44
Oklahoma State 84, Wake Forest 61

Monday first round
Missouri State 70, UC Davis 51
Wright State 66, Arkansas 62
Oregon 67, South Dakota 47
Georgia 67, Drexel 53
Northwestern 62, Central Florida 51
Louisville 74, Marist 43

Tuesday second round
Stanford 73, Oklahoma State 62

Wednesday second round
Missouri State 64, Wright State 39
Oregon 57, Georgia 50
Louisville 62, Northwestern 53

Sunday’s regional semifinals
Stanford vs. Missouri State, 3 p.m.
Oregon vs. Louisville winner, 5 p.m.

MERCADO Region
March 21 first round
N.C. State 79, North Carolina A&T 58
South Florida 57, Washington State 53

Monday first round
Belmont 64, Gonzaga 59
Indiana 63, VCU 32
BYU 69, Rutgers 66
Arizona 79, Stony Brook 44
Iowa State 79, Michigan State 75
Texas A&M 84, Troy 80

Tuesday second round
N.C. State 79, South Florida 67

Wednesday second round
Indiana 70, Belmont 48
Arizona 52, BYU 46
Texas A&M 84, Iowa State 82, OT

Saturday’s regional semifinals
N.C. State vs. Indiana, 6 p.m.
Arizona vs. Texas A&M, 8 p.m.

RIVER WALK Region
March 21 first round
Connecticut 102, High Point 59
Syracuse 72, South Dakota State 55
Iowa 87, Central Michigan 72
Kentucky 71, Idaho State 63
Michigan 87, Florida Gulf Coast 66
Tennessee 87, Middle Tennessee 62
Virginia Tech 70, Marquette 63
Baylor 101, Jackson State 52

Tuesday second round
Connecticut 83, Syracuse 47
Iowa 86, Kentucky 72
Michigan 70, Tennessee 55
Baylor 90, Virginia Tech 48

Saturday’s regional semifinals
Connecticut vs. Iowa, 1 p.m.
Michigan vs. Baylor, 3 p.m.

HEMISFAIR Region
March 21 first round
South Carolina 79, Mercer 53
Oregon State 83, Florida State 59
Georgia Tech 54, Stephen F. Austin 52, OT
West Virginia 77, Lehigh 53

Monday first round
Texas 81, Bradley 62
UCLA 69, Wyoming 48
Alabama 80, North Carolina 71
Maryland 98, Mount St. Mary’s 45

Tuesday second round
South Carolina 59, Oregon State 42
Georgia Tech 73, West Virginia 56

Wednesday second round
Texas 71, UCLA 62
Maryland 100, Alabama 64

Sunday’s regional semifinals
South Carolina vs. Georgia Tech, 1 p.m.
Texas vs. Maryland, 9 p.m.

 

The NCAA Division II Elite Eight at Columbus, Ohio, results and pairings:

Tuesday’s quarterfinals
#2 Lander 88, #7 Azusa Pacific 76
#3 Drury 74, #6 Charleston, W.Va. 66
#1 Lubbock Christian 66, #8 Daemen 49
#5 Central Missouri 65, #4 Belmont Abbey 42

Wednesday’s semifinals
#3 Drury 74, #2 Lander 65
#1 Lubbock Christian 63, #5 Central Missouri 61

Friday’s championship game
#3 Drury (24-1) vs. #1 Lubbock Christian (22-0), 8 p.m.