×

Thursday’s roundup: College football and soccer, High school football, soccer, softball and baseball

By Richard Walker

The Charlotte 49ers confirmed they will have a spring football game on Saturday at noon at Richardson Stadium.

James Foster

“Excited about the opportunity to get out in front of our fans again,” 49ers head coach Will Healy said in a zoom news conference on Tuesday. “That’s a big deal for us. We know our fans have shown great support for us in any weather and we look forward to getting out in front of them again.”

The format will be offense versus defense rather than a conventional game and the coaching staff will insert several situational competition plays and a variety of individual competitions.

Five local products are on the 49ers roster – sophomore linebacker Prince Bemah (Huss 2019 graduate), senior running back Calvin Camp (Shelby 2017), senior wide receiver Cameron Dollar (East Lincoln 2017), junior offensive lineman Gage Welborn (East Lincoln 2018) and freshman offensive lineman D.J. Bagwell (Kings Mountain 2020).

Healy has high hopes for each of the local players in addition to several others on the roster, among them former four-star recruit quarterback James Foster; Foster transferred to Charlotte in January.

Among other Healy expects to see impacts from are senior three-year starting quarterback Chris Reynolds, senior wide receiver Victor Tucker, sophomore tight end Taylor Thompson, senior defensive end Markees Watts, graduate defensive end Kofi Wardlow, senior defensive tackle Josh Bailey, freshman linebacker Cam Burden and freshman punter Bailey Rice.

Admission for the game is free, through tickets are required for entry. Fans with questions can contact the ticket office at 704-687-4949 or email [email protected]

 

College football

Former Crest High standout Dawson Odums has been hired as the new head football coach at Norfolk State.

Dawson Odums

A 1992 Crest High graduate who played quarterback and linebacker in high school, Odums played defensive line at North Carolina Central from 1992 to 1995 – earning All-CIAA honors – before beginning his coaching career at Crest (1997) and Gardner-Webb (1998-99). He’s also coached at Georgia Southern (2000-01), Clark-Atlanta (2002-05), Bethune-Cookman (2005-07), North Carolina A&T (2008-10) and Southern U. since 2011.

He’d been Southern U.’s head coach the last nine seasons, guiding the Jaguars to a 53-17 record with one SWAC title and four SWAC division titles.

“I am so excited to welcome Coach Odums and his family to Norfolk State University,” Norfolk State athletic director Melody Webb said in a school news release. “With his unprecedented success on the field and his ability to successfully build a program athletically and academically, I look forward to having him at the helm of NSU football.”

Added NSU president Dr. Javaune Adams-Gaston: “This is a new day and a new beginning for the Norfolk State University football program. I believe Coach Odums cares about the HBCU mission and will bring new energy to Norfolk State that will benefit our student-athletes. We believe Coach Odums will lead these young men to success in the classroom, in the community and on the football field. We are happy to welcome him to the Spartan family.”

 

College women’s soccer

Pairings for the NCAA tournament that will almost exclusively be played in Cary:

April 27 first round games
Mississippi vs. Bowling Green
New Mexico vs. Navy
Iowa vs. Campbell
Rutgers vs. Southeastern Louisiana
South Florida vs. Central Connecticut State
Colorado vs. South Alabama
Washington vs. Liberty
Denver vs. Loyola Chicago

April 28 first round games
Elon vs. Milwaukee
Penn State vs. Alabama State
Arizona State vs. Siena
Rice vs. Furman
Virginia vs. SIUE
South Carolina vs. Montana
Ohio State vs. Stony Brook
Memphis vs. Utah Valley

April 30 second round games
Southern California vs. Mississippi-Bowling Green winner
TCU vs. New Mexico-Navy winner
UCLA vs. Iowa-Campbell winner
Clemson vs. Rutgers-Southeastern Louisiana winner
Texas A&M vs. South Florida-Central Connecticut State winner
Oklahoma State vs. Colorado-South Alabama winner
Saint Louis vs. Washington-Liberty winner
North Carolina vs. Denver-Loyola Chicago

May 1 second round games
Florida State vs. Elon-Milwaukee winner
Vanderbilt vs. Penn State-Alabama State winner
Duke vs. Arizona State-Siena winner
West Virginia vs. Rice-Furman winner
BYU vs. Virginia-SIUE winner
Georgetown vs. South Carolina-Montana winner
Santa Clara vs. Ohio State-Stony Brook winner
Arkansas vs. Memphis-Utah Valley winner

May 5 (third round), 9 (quarterfinals), 13 (semifinals), 17 (final)
At Cary

 

College men’s soccer

NCAA tournament pairings:

April 29 First round games
Jacksonville vs. American U. (at Wake Forest)
Denver at UNC-Greensboro
Milwaukee vs. St. Francis Brooklyn (at UNC-Wilmington)
Bowling Green vs. Monmouth (at Greensboro)

May 2 Second round games
Clemson vs. Jacksonville-American U. winner (at Wake Forest)
Fordham vs. Marshall (at Wilson)
Penn State vs. Massachusetts (at UNC-Greensboro)
High Point vs. Georgetown (at Matthews)
Coastal Carolina at Wake Forest
Kentucky vs. New Hampshire (at Greensboro)
North Carolina vs. Charlotte (at Cary)
Stanford vs. Denver-UNC-Greensboro winner (at UNC-Greensboro)
Indiana vs. Milwaukee-St. Francis Brooklyn winner (at UNC-Wilmington)
Marquette vs. Loyola Marymount (at Cary)
Oregon State vs. Virginia Tech (at Greensboro)
Air Force vs. Seton Hall (at Matthews)
Washington vs. Grand Canyon (at Matthews)
Maryland vs. Missouri State (at UNC-Wilmington)
Central Florida vs. James Madison (at Wilson)
Pittsburgh vs. Bowling Green-Monmouth winner (at Greensboro)

May 6 (third round), 10 (quarterfinals), 14 (semifinals), 17 (final)
At Cary

 

 

High school girls soccer

East Lincoln 4, Maiden 2 (OT)

Thomas Jefferson 8, Highland Tech 0

 

High school softball

Burns 4, Shelby 2

East Lincoln 8, West Lincoln 0

North Lincoln 22, Lincolnton 0

Lincoln Charter 9, Cherryville 3

Piedmont CC 16, Highland Tech 4

 

High school baseball

Charlotte Country Day 22, Gaston Day 0

 

High school football

Here are statewide playoff results and next week’s second round pairings:

Class 1A
Friday’s first round:
(East)
#8 Pamlico County 50, #1 West Columbus 8
#5 Northside-Pinetown 35, #4 Rosewood 34
#3 Bear Grass Charter 48, #6 Perquimans 42
#2 Northampton County 36, #7 North Duplin 0
(West)
#1 Elkin 35, #8 Andrews 28
#4 Murphy 28, #5 Thomas Jefferson 20
#3 Mitchell 55, #6 Christ the King 0
#2 Robbinsville 42, #7 Winston-Salem Prep 40, 2 OT

Next week’s second round:
#8 Pamlico County (5-2) at #5 Northside-Pinetown (6-2)
#3 Bear Grass Charter (4-1) at #2 Northampton County (2-3)
#4 Murphy (7-1) at #1 Elkin (6-1)
#3 Mitchell (7-0) at #2 Robbinsville (8-0)

Class 1AA
Friday’s first round:
(East)
#1 Tarboro 62, #8 Manteo 7
#4 Edenton Holmes 39, #5 Princeton 28
#3 East Carteret 60, #6 Hobbton 40
#2 Louisburg 50, #7 Lakewood 0
(West)
#8 Polk County d. #1 North Stanly by forfeit
#4 North Rowan 66, #5 Community School of Davidson 26
#3 Pine Lake Prep 33, #6 Mount Airy 27
#2 East Surry 62, #7 North Moore 6

Next week’s second round:
#4 Edenton Holmes (6-0) at #1 Tarboro (6-0)
#3 East Carteret (6-2) at #2 Louisburg (5-2)

Class 2A
Friday’s first round:
(East)
#1 Reidsville 50, #8 Southwest Onslow 0
#4 Wallace-Rose Hill 65, #5 Red Springs 28
#3 Elizabeth City Northeastern 48, #6 Kinston 39
#7 Eastern Randolph 42, #2 Clinton 40, 2 OT
(West)
#1 Hendersonville 42, #8 Bunker Hill 14
#4 Shelby 42, #5 Walkertown 6
#3 Mount Pleasant 21, #6 West Lincoln 20
#2 Mountain Heritage 46, #7 Forbush 21

Next week’s second round:
#4 Wallace-Rose Hill (5-3) at #1 Reidsville (7-0)
#7 Eastern Randolph (5-1) at #3 Elizabeth City Northeastern (5-0)
#4 Shelby (6-2) at #1 Hendersonville (6-2)
#3 Mount Pleasant (8-0) at #2 Mountain Heritage (5-1)

Class 2AA
Friday’s first round:
(East)
#1 Washington 35, #8 South Granville 0
#4 Croatan 55, #5 McMichael 7
#3 SouthWest Edgecombe 33, #6 Roanoke Rapids 12
#2 St. Pauls 35, #7 Randleman 9
(West)
#1 North Davidson 40, #8 Canton Pisgah 14
#5 Oak Grove 17, #4 Ashe County 12
#6 Burns 13, #3 Hibriten 12
#7 Salisbury 52, #2 Maiden 12

Next week’s second round:
#4 Croatan (7-1) at #1 Washington (6-1)
#3 SouthWest Edgecombe (6-2) at #2 St. Pauls (6-0)

Class 3A
Friday’s first round:
(East)
#8 Eastern Alamance 42, #1 Rocky Mount 28
#5 Western Alamance 38, #4 Fayetteville Terry Sanford 13
#3 Havelock 56, #6 Southern Guilford 13
#2 Pittsboro Northwood 17, #7 West Carteret 0
(West)
#1 A.C. Reynolds 14, #8 West Rowan 7
#4 Charlotte Catholic 28, #5 Crest 21
#3 Kings Mountain 49, Concord Robinson 6
#7 Monroe 47, #2 Statesville 21

Next week’s second round:
#8 Eastern Alamance (6-1) at #5 Western Alamance (8-0)
#3 Havelock (8-0) at #2 Pittsboro Northwood (6-2)
#4 Charlotte Catholic (6-1) at #1 A.C. Reynolds (7-1)
#7 Monroe (6-2) at #3 Kings Mountain (8-0)

Class 3AA
Friday’s first round:
(East)
#1 Cleveland 49, #8 Southern Durham 0
#5 Lee County 34, #4 Greenville Rose 26
#3 West Brunswick 42, #6 Chapel Hill 35
#7 Clayton 31, #2 Southeast Guilford 17
(West)
#8 Greensboro Dudley 28, #1 Watauga 8
#5 T.C. Roberson 36, #4 Kannapolis Brown 29
#3 Weddington 42, #6 Asheville 0
#2 Mount Tabor 36, #7 Alexander Central 7

Next week’s second round:
#5 Lee County (8-0) at #1 Cleveland (8-0)
#7 Clayton (7-1) at #3 West Brunswick (6-1)
#8 Greensboro Dudley (7-1) at #5 T.C. Roberson (7-1)
#3 Weddington (7-0) at #2 Mount Tabor (8-0)

Class 4A
Friday’s first round:
(East)
#1 Cardinal Gibbons 49, #8 Fayetteville Pine Forest 7
#4 Richmond County 51, #5 Middle Creek 27
#3 New Bern 37, #6 Scotland County 16
#2 South View 20, #7 Fayetteville Britt 7
(West)
#1 Grimsley 27, #8 East Forsyth 13
#5 Durham Hillside 42, #4 South Caldwell 26
#6 Butler 42, #3 Glenn 7
#2 Providence 44, #7 Hickory Ridge 34

Next week’s second round:
#4 Richmond County (4-0) at #1 Cardinal Gibbons (7-0)
#3 New Bern (6-1) at #2 South View (7-1)
#5 Durham Hillside (6-1) at #1 Grimsley (7-0)
#6 Butler (7-1) at #2 Providence (7-1)

Class 4AA
Friday’s first round:
(East)
#8 Pinecrest 24, #1 Apex Friendship 17
#5 Wake Forest 30, #4 Millbrook 27
#3 Hoggard d. #6 Leesville Road by forfeit
#2 Rolesville 41, #7 Holly Springs 0
(West)
#1 Hough 43, #8 Green Hope 15
#5 Charlotte Vance 44, #4 Ardrey Kell 28
#3 Panther Creek 21, #6 Olympic 14
#2 Myers Park 63, #7 Northwest Guilford 18

Next week’s second round:
#8 Pinecrest (6-2) at #5 Wake Forest (6-1)
#3 Hoggard (8-0) at #2 Rolesville (7-0)
#5 Charlotte Vance (7-1) at #1 Hough (8-0)
#3 Panther Creek (8-0) at #2 Myers Park (8-0)

 

College baseball

As we close in on the ACC Baseball Tournament at Charlotte’s Truist Field from May 25-30, here’s the current league standings and upcoming conference games:

(Atlantic Division)
Louisville 14-6
Notre Dame 16-7
Florida State 13-11
N.C. State 9-12
Clemson 9-12
Wake Forest 6-14
Boston College 5-16
(Coastal Division)
Virginia Tech 15-9
Pittsburgh 14-10
Georgia Tech 14-10
Miami 13-10
North Carolina 13-12
Virginia 9-15
Duke 8-14

This weekend’s league 3-game series: Wake Forest at Clemson, Notre Dame at Boston College, Florida State at Georgia Tech, Pittsburgh at Louisville, Virginia Tech at N.C. State, Duke at Virginia, Miami at North Carolina

Youth basketball

The Denver Nuggets Travel boys’ basketball teams will be holding tryouts for the following teams:
7th-11th Grade Boys Monday, April 19th and Thursday, April 22nd and Monday, April 27th and Thursday, April 29th from 6:30-8 p.m. in the competition gym at East Lincoln High School (6471 Hwy 73 Denver, NC 28037)
All basketball players in Lincoln and surrounding counties are encouraged to tryout. Parent Permission, Medical Consent, and Information forms are required to tryout and can be found at http://denvernuggetsnc.teampages.com For more information contact, Chip Ashley, at [email protected] or 704-718-5136.