×

Saturday’s roundup: High school football and soccer, College basketball tournament pairings

By Richard Walker

West Lincoln has been playing Lincolnton in high school football since 1974.

East LIncoln’s boys soccer team finished the season with a 12-2-1 record after losing to Hibriten in the Western N.C. 2A semifinals on Saturday night.

And while the Rebels still trail the all-time series 38-9, they have matched a school record with three straight wins over Lincolnton after Saturday afternoon’s 21-0 win that was their largest shutout victory in series history.

West Lincoln had previously won three straight games in the series from 1984 to 1986 – the first three Rebels’ victories in the county rivalry.

On Saturday, West Lincoln ruined Lincolnton’s homecoming as Hunter Leonhardt, Mason Avery and Mason Huitt scored touchdowns and Huitt directed a 318-yard offense led by Grayson Barkley’s 138 yards rushing. Leonhardt scored on a 15-yard run in the second quarter and Avery and Huitt added one-yard TD runs in the third and fourth quarters, respectively.

The defensive shutout was led by Curtis Goins (8 tackles 3 assists, 1 sack), Avery (6 tackles, 1 assist, 1 tackle for loss), Hunter Leonhardt (5 tackles), Samuel Duncan (5 tackles), Xandor Hedrick (4 tackles, 3 assists, 1 interception), Huitt (3 tackles, 1 assist, 1 interception) and Ricky Reynolds, Jr. (3 tackles, 2 assists, 1 pass break up).

Crest 32, Huss 9: T.J. Ruff played all but one play of Saturday’s game at Cramer at quarterback after starter D.J. Fuller went down with an undisclosed injury. And Ruff threw touchdown passes to Caleb Borders and Omarion Dorsey and had two touchdown runs himself as Crest (4-0) stayed unbeaten. The Chargers, who host North Gaston next Saturday, also got a touchdown from Nysir Downs. Huss (1-2), which host Forestview next Friday, got touchdown pass from Cory Adams to Malik Corry.

Forestview 20, Hickory 12: The host Jaguars (1-2) picked up their first win of the year on Saturday afternoon. Forestview visits Huss on Friday.

Maiden 40, North Lincoln 21: The Blue Devils improved to 3-0 and dropped North Lincoln to 2-2. North Lincoln hosts Newton-Conover on Friday.

South Meck 42, Harding 0

Olympic 28, Kell 27, OT

 

High school boys soccer

Saturday’s third round playoff pairings:

Class 4A
Northwest Guilford 3, Hough 0
Myers Park 3, South Meck 0: Myers Park will host Northwest Guilford on Tuesday for the Western N.C. 4A championship game.

Class 2A
Hibriten 3, East Lincoln 0:

Class 1A
Community School of Davidson 3, Thomas Jefferson 0

 

College men’s basketball

Here are the full 2021 NCAA basketball tournament pairings:

East Region
Thursday
UCLA 86, Michigan State 80, OT
Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52

Saturday
Michigan 82, Texas Southern 66
LSU 76, St. Bonaventure 61
Colorado 96, Georgetown 73
Florida State 64, UNC-Greensboro 54
UCLA 73, BYU 62
Abilene Christian 53, Texas 52
Maryland 63, Connecticut 54
Alabama 68, Iona 55

Monday
Michigan (21-4) vs. LSU (19-9), TBA
Colorado (23-8) vs. Florida State (17-6), TBA
UCLA (19-9) vs. Abilene Christian (24-4), TBA
Maryland (17-13) vs. Alabama (25-6), TBA

South Region
Friday
Baylor 79, Hartford 55
Wisconsin 85, North Carolina 62
Villanova 73, Winthrop 63
North Texas 78, Purdue 69, OT
Texas Tech 65, Utah State 53
Arkansas 85, Colgate 68
Florida 75, Virginia Tech 70, OT
Oral Roberts 75, Ohio State 72, OT

Sunday
Baylor (23-2) vs. Wisconsin (18-12), 2:40 p.m.
Villanova (17-6) vs. North Texas (18-9), 8:45 p.m.
Texas Tech (18-10) vs. Arkansas (23-6), 6:10 p.m.
Florida (15-9) vs. Oral Roberts (17-10), 7:45 p.m.

Midwest Region
Friday
Illinois 78, Drexel 49
Loyola-Chicago 71, Georgia Tech 60
Oregon State 70, Tennessee 56
Oklahoma State 69, Liberty 60
Syracuse 78, San Diego State 62
West Virginia 84, Morehead State 67
Rutgers 60, Clemson 56
Houston 87, Cleveland State 56

Sunday
Illinois (24-6) vs. Loyola-Chicago (25-4), 12:10 p.m.
Oregon State (18-12) vs. Oklahoma State (21-8), 9:40 p.m.
Syracuse (17-9) vs. West Virginia (19-9), 5:15 p.m.
Rutgers (16-11) vs. Houston (25-3), 7:10 p.m.

West Region
Thursday
Drake 53, Wichita State 52
Norfolk State 54, Appalachian State 53

Saturday
Gonzaga 98, Norfolk State 55
Oklahoma 72, Missouri 68
Creighton 63, UC-Santa Barbara 62
Ohio U. 62, Virginia 58
Southern California 72, Drake 56
Kansas 93, Eastern Washington 84
Oregon advances over VCU, no contest (health and safety protocols)
Iowa 86, Grand Canyon 74

Monday
Gonzaga (27-0) vs. Oklahoma (16-10), TBA
Creighton (21-8) vs. Ohio U. (17-7), TBA
Southern California (23-7) vs. Kansas (21-8), TBA
Oregon (20-6) vs. Iowa (22-8), TBA

NIT pairings and results at Comerica Center in Frisco, Tex. and University of North Texas Coliseum in Denton, Tex.:

Wednesday’s first round

Richmond 76, Toledo 66
Western Kentucky 69, Saint Mary’s, Cal. 67

Thursday’s first round

N.C. State 75, Davidson 61
Boise State 85, SMU 84

Friday’s first round

Colorado State 75, Buffalo 73
Louisiana Tech 70, Mississippi 61

Saturday’s first round

Memphis 71, Dayton 60
Mississippi State 74, Saint Louis 68

March 25 quarterfinals

Colorado State (19-6) vs. N.C. State (13-10), TBA
Boise State (19-8) vs. Memphis (17-7), TBA
Mississippi State (16-14) vs. Richmond (14-8), TBA
Western Kentucky (21-7) vs. Louisiana Tech (22-7), TBA

March 27 semifinals

Colorado State-Buffalo–Davidson-N.C. State winner vs. Boise State-SMU–Memphis-Dayton winner, noon or 3 p.m.
Saint Louis-Mississippi State–Richmond vs. Western Kentucky–Mississippi.-Louisiana Tech winner, noon or 3 p.m.

March 28 championship game

noon

 

College women’s basketball

The NCAA Division II Elite Eight pairings:

Quarterfinals
Tuesday’s quarterfinals
#2 Lander (19-1) vs. #7 Azusa Pacific (12-4), noon
#3 Drury (22-1) vs. #6 Charleston, W.Va. (19-2), 2:45 p.m.
#1 Lubbock Christian (20-0) vs. #8 Daemen (14-2), 6 p.m.
#4 Belmont Abbey (24-2) vs. #5 Central Missouri (22-4), 8:45 p.m.

Wednesday’s semifinals
#2 Lander-#7 Azusa Pacific winner vs. #3 Drury-#6 Charleston, W.Va., winner, 6 p.m.
#1 Lubbock Christian-#8 Daeman winner vs. #4 Belmont Abbey-#5 Central Missouri winner, 8:45 p.m.

Friday’s championship game
8 p.m.

The Charlotte Region WNIT pairings at Bojangles’ Coliseum:

Friday’s quarterfinals
Delaware 77, Fordham 49
Clemson 65, Ohio U. 60
Florida 66, Charlotte 65
Villanova 78, Massachusetts 51

Saturday’s consolation games
Ohio U. 81, Fordham 64
Massachusetts 81, Charlotte 75

Saturday’s semifinals
Delaware 87, Clemson 74
Villanova 77, Florida 57

Monday’s regional final
Delaware (23-4) vs. Villanova (17-6), 7 p.m. (Winner advances to WNIT Final Four March 26 and 28 at Memphis, Tenn.)

Women’s NCAA tournament pairings:

ALAMO Region
Sunday
1. Stanford vs. 16. Utah Valley, 10 p.m.
8. Oklahoma State vs. 9. Wake Forest, 1 p.m.

Monday
5. Missouri State vs. 12. UC Davis, 7:30 p.m.
4. Arkansas vs. 13. Wright State, 2 p.m.
6. Oregon vs. 11. South Dakota, 10 p.m.
3. Georgia vs. 14. Drexel, noon
7. Northwestern vs. 10. UCF, 4 p.m.
2. Louisville vs. 15. Marist, 8 p.m.

MERCADO Region
Sunday
*1. N.C. State vs. 16. North Carolina A&T, 4 p.m.
8. South Florida vs. 9. Washington State, 9:30 p.m.

Monday
5. Gonzaga vs. 12. Belmont, 4 p.m.
4. Indiana vs. VCU, 2 p.m.
6. Rutgers vs. 11. BYU, noon
3. Arizona vs. 14. Stony Brook, 2 p.m.
7. Iowa State vs. Michigan State 6 p.m.
2. Texas A&M vs. Troy, 6 p.m.

RIVER WALK Region
Sunday
1. UConn vs. 16. High Point, 8 p.m.
8. Syracuse vs. 9. South Dakota State, 5:30 p.m.
5. Iowa vs. 12. Central Michigan, noon
4. Kentucky vs. 13. Idaho State, 2 p.m.
6. Michigan vs. 11. FGCU, 3 p.m.
3. Tennessee vs. 14. Middle Tennessee, 2 p.m.
7. Virginia Tech vs. 10. Marquette, noon
2. Baylor vs. 15. Jackson State, 4 p.m.

HEMISFAIR Region
Sunday
1. South Carolina vs. 16. Mercer, 6 p.m.
8. Oregon State vs. 9. Florida State, 7:30 p.m.
5. Georgia Tech vs. 12. Stephen F. Austin, 4:30 p.m.
4. West Virginia vs. 13. Lehigh, 8 p.m.

Monday
6. Texas vs. 11. Bradley, 8 p.m.
3. UCLA vs. 14. Wyoming, 10 p.m.
7. Alabama vs. 10. North Carolina, noon
2. Maryland vs. 15. Mount St. Mary’s, 4 p.m.