×

Monday’s roundup: College, High school soccer, softball and football, College baseball, Middle schools and College basketball

By Richard Walker

Sunday and Monday a trio of local athletes were honored and/or showcased for their talents on the football field.

Robert Washington

Robert Washington, a 2016 East Gaston High graduate and a former Charlotte 49ers standout, continues to shine at Valparaiso College and on Sunday was named Pioneer Football League offensive player of the week for the second team this season.

And on Monday at the University of North Carolina, NFL scouts attended the Tar Heels’ “Pro Day” featuring former local stars like East Lincoln’s Chazz Surratt and West Mecklenburg’s Dyami Brown.

Washington scored three touchdowns – two rushing and one receiving – to help Valparaiso beat rival Butler 28-25 on Saturday. A junior running back, Washington had his second 100-yard rushing game of the season by picking up 120 yards on 26 carries with TD runs of 5 yards and 1 yard. His only pass reception went for nine yards and a touchdown.

Surratt, a 2016 East Lincoln High graduate who was Parade Magazine’s 2015 national high school football player of the year, is arguably the best two-sport standout in that school’s history as he helped the Mustangs to two football state titles and to two basketball state title games. He also remains the all-time leader in total offensive yardage (16,593) and touchdown responsibility (229) for any player in N.C. high school history

At UNC, after starting his career as a quarterback, Surratt switched to linebacker under coach Mack Brown and flourished with back-to-back All-ACC seasons. He finished his career with 207 total tackles on defense in addition to 279 yards rushing and six touchdowns and 1,352 yards passing and eight touchdowns as a quarterback.

Former East Lincoln Chazz Surratt during pro day at the University of North Carolina on Monday. [UNC athletics photo]
Brown, a 2020 West Mecklenburg High graduate, was a two-time All-ACC selection and one-time All-American after becoming the first Tar Heels’ receiver with back-to-back 1,000-yard seasons. Brown declared for the NFL draft after catching 123 passes for 2,306 yards and 21 touchdowns in 34 games in three seasons.

 

High school girls soccer

East Lincoln 4, Maiden 1

Forestview 8, Huss 1: The Jaguars (4-0) got three goals from Grace Hite, two apiece from Payton Jacobs and Payton Parker and one goal from Layne Maitra.

Lake Norman Charter 8, Lincolnton 0

Crest 9, North Gaston 0: Alexis Marshall (2 goals), Madison Setzer (2 goals, 1 assist), Cadence Walker (2 goals, 1 assist), Leslie Gonzalez (1 goal), Kalee Varga (1 goal, 1 assist), Jilian Hux (1 assist), defenders Olivia-Claire Wall and Hannah Merritt and goalkeeper Emma Harrill led Crest (4-1), which hosts rival Shelby on Tuesday at 5 p.m.

South Point 8, R-S Central 0

Bandys 11, West Lincoln 3

High school softball

Cherryville 12, Piedmont Community Charter 5: Rileigh Kiser (3-5 2 RBIs), Kaitlyn Newsome (4 RBIs), Aleigha Whisnant (1-3, 2 RBIs), Elizabeth Levine (4 walks, 2 RBIs) led the offense and Raegon Nowoweicki picked up the win with four innings of 10-strikeout relief pitching for Cherryville (1-4). Emma Downey (3-4, 2 doubles, 3 RBIs) led Piedmont Community Charter.

Maiden 4, West Lincoln 3

Burns 10, East Gaston 2: Winning pitcher Sayge Strange struck out nine and had four hits, including a double and home runs with four RBIs to lead Burns, which also got offense from Maura Pendleton (5-5, 2 doubles, 1 RBI, 6 stolen bases), Meah Ive (2-3, RBI) and Esynce Howze (2-4). Emma Kuproski (2-4) was East Gaston’s top hitter.

Cramer 13, Ashbrook 0

Forestview 19, Huss 0

Lincoln Charter 13, Highland Tech 1

Crest 4, North Gaston 1

Shelby 2, Kings Mountain 1

 

Middle school softball

Cramerton 15, Grier 2 (3 innings): Cailey Evans, Kayla Johnson, Lily Cabe, Madison Bridges, Kaitlyn Baker and Taylyn Ledford all had hits for Cramerton, who got one inning from starter Johnson and two innings from Baker.

Mount Holly 19, Holbrook 15

Chavis 19, Belmont 1 (3 innings): Winning pitcher Krista Davis struck out six and allowed one hit and Ava Miller (2-2, 4 RBIs), Emma Proctor (2-3, 1 RBI), Landry Beam (1-1, 3 RBIs), Davis (1-1, 2 RBIs), Landyn McBride (one hit) and Kennedy Weathers (one hit) led the Chavis offense.

W.C. Friday 20, Bessemer City 5

Standings after Monday’s games:

Gaston County
-Division I
Mount Holly 3-0
Holbrook 2-1
Cramerton 2-1
Southwest 0-2
Grier 0-3
-Division II
Chavis 3-0
Belmont 2-1
Stanley 1-2
W.C. Friday 1-2
Bessemer City 0-2

Tuesday’s game
Bessemer City at Stanley
Southwest at Grier

Wednesday’s game
Belmont at Bessemer City

Thursday’s games
Mount Holly at Southwest
Cramerton at Holbrook
York Chester at Belmont
Chavis at W.C. Friday
(End of regular season)

 

Middle school boys soccer

Cramerton 4, Grier 0: Spencer Baker, Lane Crotts, Brody Dyer and Jake Harms each scored one goal, Saliou Diouf had an assist, Grayson Aycock recorded four saves during the shutout in goal and Tristan Holt, Josh Ramsey, Jase McCraw and Nicholas Markley led the defense for Cramerton (4-0), which ends the regular season on Thursday at home against Holbrook.

Mount Holly 3, Holbrook 2

Belmont 9, Chavis 0: Patrick Blee (three goals), Brandon Cunningham (two goals), Zeke Pruitt (one goal), Isaac Contreras (one goal), Zander Wells (one goal), Brian Shaw (one goal) and Luke Wesolowski and Hunter Gerould combined for the shutout in goal for Belmont (4-0).

Stanley 2, York Chester 0: Deshawn Coulter scored both goals for Stanley and Shane Hyder had an assist and Dominic Bastian had the goalkeeping shutout.

Standings after Monday’s games:

Gaston County
-Division I
Holbrook 2-1, 2-2
Cramerton 3-0, 4-0
Grier 2-2, 2-2
Mount Holly 1-2, 1-2
Southwest 0-3, 0-3
-Division II
Belmont 3-0, 4-0
Stanley 3-1, 3-1
W.C. Friday 1-2, 1-2
Chavis 0-2-1, 0-3-1
York Chester 0-2-1, 0-2-1

Thursday’s games
Southwest at Mount Holly
Holbrook at Cramerton
Belmont at York Chester
W.C. Friday at Chavis
(End of regular season)

 

Middle school football

Shelby 47, Crest 6

 

High school football

Here are conference standings for area leagues, listed by conference record, overall record:

BIG SOUTH 3A
Crest 5-0, 5-0
Kings Mountain 4-0, 5-0
Ashbrook 2-2, 2-3
Forestview 1-2, 2-2
Huss 1-3, 1-3
Cramer 1-3, 1-4
North Gaston 0-4, 0-4

SOUTHWESTERN 2A
Shelby 4-0, 4-1
Burns 4-1, 4-1
R-S Central 3-1, 4-1
South Point 2-2, 3-2
Chase 2-2, 3-2
East Rutherford 0-4, 0-5
East Gaston 0-5, 0-5

SOUTH FORK 2A
Maiden 4-0, 4-0
East Lincoln 3-1, 4-1
West Lincoln 3-2, 3-2
Newton-Conover 2-2, 2-2
North Lincoln 1-3, 2-3
Lincolnton 1-3, 1-3
Bandys 1-4, 1-4

SOUTHERN PIEDMONT 1A
Pine Lake Prep 5-0, 5-0
Thomas Jefferson 4-0, 5-0
Community Davidson 3-1, 4-1
Christ the King 2-3, 2-3
Highland Tech 1-2, 1-2
Bessemer City 1-3, 1-4
Cherryville 1-3, 1-4
Mtn Isl Charter 1-3, 1-4
Union Academy 0-4, 0-4

This week’s games
(Wednesday)
Cherryille at Christ the King
(Thursday)
Bessemer City at Thomas Jefferson
Burns at Crest
Community School of Davidson at Mountain Island Charter
Kings Mountain at Forestview
South Point at Shelby
Union Academy at Highland Tech
(Friday)
Ashbrook at North Gaston
Chase at R-S Central
East Lincoln at West Lincoln
East Rutherford at East Gaston
Huss at Cramer
Maiden at Newton-Conover
North Lincoln at Lincolnton
(Saturday)
Bear Grass Charter at Pine Lake Prep

I-MECK 4A
Hough 5-0, 5-0
Vance 5-0, 5-0
Lake Norman 3-2, 3-2
Mallard Creek 3-2, 3-2
North Meck 1-3, 1-3
Hopewell 1-4, 1-4
West Charlotte 1-4, 1-4
Mooresville 0-4, 0-4

SOUTHWESTERN 4A
Myers Park 5-0, 5-0
Butler 4-1, 4-1
Porter Ridge 4-1, 4-1
Hickory Ridge 3-2, 3-2
Independence 2-3, 2-3
East Meck 1-4, 1-4
Rocky River 1-4, 1-4
Garinger 0-5, 0-5

SOUTHERN MECK 4A
Olympic 5-0, 5-0
Providence 4-0, 5-0
Kell 4-1, 4-1
Berry Academy 1-3, 2-3
South Meck 1-3, 2-3
Harding 0-4, 0-5
West Meck 0-4, 0-5

This week’s games
(Thursday)
Butler at Garinger
Hickory Ridge at East Meck
Lake Norman at Hopewell
Mallard Creek at Hough
Myers Park at Porter Ridge
Rocky River at Independence
North Meck at Vance
Olympic at Providence
West Charlotte at Mooresville
West Meck at Harding
(Friday)
Berry Academy at South Meck
Kell at A.C. Reynolds

College baseball

Cleveland Community College: The Yetis (10-16) recently won a NJCAA Region 10 West Division series with two victories out of three games at Fayetteville Tech Community College March 20-21. It was the first conference series win in school history.

“This is a major accomplishment for our program,” head coach Gene Bowles said in a school news release. “For a first-year program, I’m thrilled with our progress.”

Through 26 games this season, Kyras Dawson (.390 average), Davis Turner (.379), Guilianny Perera (.364), Greg Johnson (.313), former Burns High standout Zachary Wilson (.301) and Blake Decker (.300) have been top hitters.

The Yetis next is Tuesday at 4 p.m. against Rockingham Community College at Forest City’s McNair Field before Cleveland Community College plays nearby Catawba Valley Community for the first time. That three-game series will be played at Henkel-Alley Field in Newton with a 1 p.m. doubleheader on Friday and a 1 p.m. game on Saturday.

Belmont Abbey: The Crusaders (17-9, 16-7) are in third place of a tight Conference Carolinas race behind nationally-ranked Mount Olive (19-6, 16-4) and North Greenville (20-6, 15-5).

Coach Chris Anderson’s team had won five straight games before losing the finale of a three-game home series to King last Saturday.

Sean Johnson (.377), Mason Dodd (.348) are top hitters and former West Lincoln standout Sam High (4-1 record), Alex Sniffen (3-1), Jason White (3-1), Griffin Baker (2-1) and former former Forestview standout Dylan Smith (1-1 with four saves) lead a deep pitching staff.

 

College men’s basketball

2021 NCAA basketball tournament results and pairings:

East Region
March 18 opening round
UCLA 86, Michigan State 80, OT
Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52

March 20 first round
Michigan 82, Texas Southern 66
LSU 76, St. Bonaventure 61
Colorado 96, Georgetown 73
Florida State 64, UNC-Greensboro 54
UCLA 73, BYU 62
Abilene Christian 53, Texas 52
Maryland 63, Connecticut 54
Alabama 68, Iona 55

March 22 second round
Michigan 86, LSU 78
Florida State 71, Colorado 53
UCLA 67, Abilene Christian 47
Alabama 96, Maryland 77

Sunday regional semifinals
Michigan 76, Florida State 58
UCLA 88, Alabama 78, OT

Tuesday regional final
Michigan vs. UCLA, 9:57 p.m.

South Region
March 19 first round
Baylor 79, Hartford 55
Wisconsin 85, North Carolina 62
Villanova 73, Winthrop 63
North Texas 78, Purdue 69, OT
Texas Tech 65, Utah State 53
Arkansas 85, Colgate 68
Florida 75, Virginia Tech 70, OT
Oral Roberts 75, Ohio State 72, OT

March 21 second round
Baylor 76, Wisconsin 63
Villanova 84, North Texas 61
Arkansas 68, Texas Tech 66
Oral Roberts 81, Florida 78

Saturday regional semifinals
Baylor 62, Villanova 51
Arkansas 72, Oral Roberts 70

Monday regional final
Baylor 81, Arkansas 72

Midwest Region
March 19 first round
Illinois 78, Drexel 49
Loyola-Chicago 71, Georgia Tech 60
Oregon State 70, Tennessee 56
Oklahoma State 69, Liberty 60
Syracuse 78, San Diego State 62
West Virginia 84, Morehead State 67
Rutgers 60, Clemson 56
Houston 87, Cleveland State 56

March 21 second round
Loyola-Chicago 71, Illinois 58
Oregon State 80, Oklahoma State 70
Syracuse 75, West Virginia 72
Houston 63, Rutgers 60

Saturday regional semifinals
Oregon State 65, Loyola-Chicago 58
Houston 62, Syracuse 46

Monday regional final
Houston 67, Oregon State 61

West Region
March 18 opening round
Drake 53, Wichita State 52
Norfolk State 54, Appalachian State 53

March 20 first round
Gonzaga 98, Norfolk State 55
Oklahoma 72, Missouri 68
Creighton 63, UC-Santa Barbara 62
Ohio U. 62, Virginia 58
Southern California 72, Drake 56
Kansas 93, Eastern Washington 84
Oregon advances over VCU, no contest (COVID protocols)
Iowa 86, Grand Canyon 74

March 22 second round
Gonzaga 87, Oklahoma 71
Creighton 72, Ohio U. 58
Southern California 85, Kansas 51
Oregon 95, Iowa 80

Sunday regional semifinals
Gonzaga 83, Creighton 65
Southern California 82, Oregon 68

Tuesday’s regional final
Gonzaga vs. Southern California, 7:15 p.m.

FINAL FOUR

Saturday’s semifinals
Baylor vs. Houston, TBA
Gonzaga-Southern California winner vs. Michigan-UCLA winner, TBA

Monday’s championship game
TBA

 

College women’s basketball

2021 NCAA basketball tournament results and pairings:

ALAMO Region
March 21 first round
Stanford 87, Utah Valley 44
Oklahoma State 84, Wake Forest 61

March 22 first round
Missouri State 70, UC Davis 51
Wright State 66, Arkansas 62
Oregon 67, South Dakota 47
Georgia 67, Drexel 53
Northwestern 62, Central Florida 51
Louisville 74, Marist 43

March 23 second round
Stanford 73, Oklahoma State 62

March 24 second round
Missouri State 64, Wright State 39
Oregon 57, Georgia 50
Louisville 62, Northwestern 53

Sunday’s regional semifinals
Stanford 89, Missouri State 62
Louisville 60, Oregon 42

Tuesday’s regional final
Stanford vs. Oregon, 9 p.m.

MERCADO Region
March 21 first round
N.C. State 79, North Carolina A&T 58
South Florida 57, Washington State 53

March 22 first round
Belmont 64, Gonzaga 59
Indiana 63, VCU 32
BYU 69, Rutgers 66
Arizona 79, Stony Brook 44
Iowa State 79, Michigan State 75
Texas A&M 84, Troy 80

March 23 second round
N.C. State 79, South Florida 67

March 24 second round
Indiana 70, Belmont 48
Arizona 52, BYU 46
Texas A&M 84, Iowa State 82, OT

Saturday’s regional semifinals
Indiana 73, N.C. State 70
Arizona 74, Texas A&M 59

Monday’s regional final
Arizona 66, Indiana 53

RIVER WALK Region
March 21 first round
Connecticut 102, High Point 59
Syracuse 72, South Dakota State 55
Iowa 87, Central Michigan 72
Kentucky 71, Idaho State 63
Michigan 87, Florida Gulf Coast 66
Tennessee 87, Middle Tennessee 62
Virginia Tech 70, Marquette 63
Baylor 101, Jackson State 52

March 22 second round
Connecticut 83, Syracuse 47
Iowa 86, Kentucky 72
Michigan 70, Tennessee 55
Baylor 90, Virginia Tech 48

Saturday’s regional semifinals
Connecticut 92, Iowa 72
Baylor 78, Michigan 75

Monday’s regional final
Connecticut 69, Baylor 67

HEMISFAIR Region
March 21 first round
South Carolina 79, Mercer 53
Oregon State 83, Florida State 59
Georgia Tech 54, Stephen F. Austin 52, OT
West Virginia 77, Lehigh 53

March 22 first round
Texas 81, Bradley 62
UCLA 69, Wyoming 48
Alabama 80, North Carolina 71
Maryland 98, Mount St. Mary’s 45

March 23 second round
South Carolina 59, Oregon State 42
Georgia Tech 73, West Virginia 56

March 24 second round
Texas 71, UCLA 62
Maryland 100, Alabama 64

Sunday’s regional semifinals
South Carolina 76, Georgia Tech 65
Texas 64, Maryland 61

Tuesday’s regional final
South Carolina vs. Texas, 7 p.m.

FINAL FOUR

Friday’s semifinals
Stanford-Oregon winner vs. South Carolina-Texas winner, TBA
Arizona vs. Connecticut, TBA

Sunday’s championship game
TBA