×

Monday’s roundup: College basketball and baseball, High school football, softball and girls soccer

By Richard Walker

Former Ashbrook standout Summer Schloss announced on twitter on Monday that she would be transferring to Appalachian State.

Summer Schloss’ twitter posting announcing she will be transferring to Appalachian State.

A 2019 Ashbrook graduate, Schloss had 919 points and 1,075 points in her four-year career helping the Green Wave to a 103-15 overall record and three conference championships.

Schloss is transferring to Appalachian State after two seasons at UAB. For the Blazers, she redshirted in the 2019-20 season and averaged 0.6 points and 1.5 rebounds in 10 games this past season.

 

College baseball

Four local products are on the highest-ranked Catawba Valley Community College baseball team in history.

Former West Lincoln standout Brett Eurey is a sophomore outfielder, Preston Conner (South Point 2019 graduate) is a freshman third baseman, Zack Summerville (North Gaston 2019) is a freshman pitcher-outfielder and Cooper Sain (Cherryville 2019) a freshman pitcher or the Red Hawks, who were ranked No. 4 in the national NJCAA Division II poll on Monday.

Eurey is hitting .439 with four home runs and 32 RBIs in 30 games, Summerville is hitting .341 with five home runs and 20 RBIs in 21 games, Conner is hitting .286 with one home run and two RBIs in five games and Sain is 1-0 with four saves and a 0.67 ERA in 11 appearances.

CVCC is 29-7 overall and 16-2 in Region X entering Tuesday’s game at Spartanburg Methodist.

 

College basketball

The Charlotte 49ers announced that 6-foot-4 guard Clyde Trapp has transferred from Clemson to Charlotte. Trapp, a graduate transfer with one year of eligibility to play for the 49ers, played a significant role in helping Clemson win 77 games, make two NCAA Tournament trips and one NIT appearance in his career.

Trapp joins Holy Cross graduate transfer 6-foot-5 guard Austin Butler and incoming freshman 6-foot-4 guard Daylen Berry as newcomers on Charlotte’s 2021-22 roster.

 

 

High school softball

Forestview 10, Ashbrook 1

Kings Mountain 7, North Gaston 2

Shelby 4, R-S Central 3 (9 innings)

Cherryville 14, Highland Tech 13 (9 innings): Cherryville (3-5) rallied from a 10-1 fourth inning deficit to take the non-conference game between league rivals. Amber Roach (3-4, home run, 3 RBIs), Riley Bryant (3-6), Faith Anthony (2-6), Laila Davis (2-6), Aleigha Whisnant (2-6), Rileigh Kiser (2-6) and Kaitlyn Newsome (2-5) led the Cherryville offense.

 

High school soccer

Crest 4, Cramer 1: Kalee Varga (2 goals), Jillian Hux (1 goal), Cadence Walker (1 goal, 1 assist), Madison Setzer (2 assists), goalkeeper Emma Harrill and defenders Olivia-Claire Wall and Hannah Merritt led Crest (8-1, 7-1), which visits Ashbrook on Wednesday at 5 p.m. Aubree Baker scored Cramer’s goal.

Forestview 5, Ashbrook 0: Payton Parker and Layne Maitra scored two goals apiece and Grace Hite one for Forestview in the road victory.

Shelby 3, R-S Central 1: Maraja Pass scored three goals for Shelby.

Mountain Island Charter 9, Langtree Charter 0

Chase 1, Burns 0

South Point 5, East Gaston 0

Lake Norman Charter 9, North Lincoln 0

 

High school football

This week’s statewide first round pairings with one result due to a COVID forfeiture:

Class 1A
(East)
#1 West Columbus (2-3) vs. #8 Pamlico County (4-2)
#4 Rosewood (6-1) vs. #5 Northside-Pinetown (5-2)
#3 Bear Grass Charter (3-1) vs. #6 Perquimans (4-1)
#2 Northampton Co. (1-3) vs. #7 North Duplin (3-4)
(West)
#1 Elkin (5-1) vs. #8 Andrews (4-2)
#4 Murphy (6-1) vs. #5 Thomas Jefferson (6-0)
#3 Mitchell (6-0) vs. #6 Christ the King (4-3)
#2 Robbinsville (7-0) vs. #7 Winston-Salem Prep (5-2)

Class 1AA
(East)
#1 Tarboro (5-0) vs. #8 Manteo (2-4)
#4 John A. Holmes (5-0) vs. #5 Princeton (7-0)
#3 East Carteret (5-2) vs. #6 Hobbton (2-5)
#2 Louisburg (4-2) vs. #7 Lakewood (2-5)
(West)
#8 Polk County d. #1 North Stanly by forfeit
#4 North Rowan (4-2) vs. #5 Community School of Davidson (5-2)
#3 Pine Lake Prep (7-0) vs. #6 Mount Airy (4-2)
#2 East Surry (6-1) vs. #7 North Moore (4-3)

Class 2A
(East)
#1 Reidsville (6-0) vs. #8 Southwest Onslow (4-1)
#4 Wallace-Rose Hill (4-3) vs. #5 Red Springs (4-1)
#3 Northeastern (4-0) vs. #6 Kinston (5-1)
#2 Clinton (7-0) vs. #7 Eastern Randolph (4-1)
(West)
#1 Hendersonville (5-2) vs. #8 Bunker Hill (6-1)
#4 Shelby (5-2) vs. #5 Walkertown (5-0)
#3 Mount Pleasant (7-0) vs. #6 West Lincoln (5-2)
#2 Mountain Heritage (4-1) vs. #7 Forbush (6-0)

Class 2AA
(East)
#1 Washington (5-1) vs. #8 South Granville (5-2)
#4 Croatan (6-1) vs. #5 McMichael (2-5)
#3 Southwest Edgecombe (5-2) vs. #6 Roanoke Rapids (5-1)
#2 St. Pauls (5-0) vs. #7 Randleman (7-0)
(West)
#1 North Davidson (6-1) vs. #8 Pisgah (6-1)
#4 Ashe County (7-0) vs. #5 Oak Grove (5-2)
#3 Hibriten (7-0) vs. #6 Burns (5-2)
#2 Maiden (6-0) vs. #7 Salisbury (5-2)

Class 3A
(East)
#1 Rocky Mount (6-1) vs. #8 Eastern Alamance (5-1)
#4 Terry Sanford (6-1) vs. #5 Western Alamance (7-0)
#3 Havelock (7-0) vs. #6 Southern Guilford (5-2)
#2 Northwood (5-2) vs. #7 West Carteret (5-2)
(West)
#1 A.C. Reynolds (6-1) vs. #8 West Rowan (4-2)
#4 Charlotte Catholic (5-1) vs. #5 Crest (6-1)
#3 Kings Mountain (7-0) vs. #6 J.M. Robinson (5-2)
#2 Statesville (5-1) vs. #7 Monroe (5-2)

Class 3AA
(East)
#1 Cleveland (7-0) vs. #8 Southern Durham (5-1)
#4 J.H. Rose (6-0) vs. #5 Lee County (7-0)
#3 West Brunswick (5-1) vs. #6 Chapel Hill (5-1)
#2 Southeast Guilford (6-1) vs. #7 Clayton (6-1)
(West)
#1 Watauga (5-1) vs. #8 Dudley (6-1)
#4 A.L. Brown (6-1) vs. #5 T.C. Roberson (6-1)
#3 Weddington (6-0) vs. #6 Asheville (5-2)
#2 Mount Tabor (7-0) vs. #7 Alexander Central (5-2)

Class 4A
(East)
#1 Cardinal Gibbons (6-0) vs. #8 Pine Forest (4-2)
#4 Richmond (3-0) vs. #5 Middle Creek (6-1)
#3 New Bern (5-1) vs. #6 Scotland (4-1)
#2 South View (6-1) vs. #7 Jack Britt (4-1)
(West)
#1 Grimsley (6-0) vs. #8 East Forsyth (3-3)
#4 South Caldwell (3-2) vs. #5 Hillside (5-1)
#3 Glenn (5-1) vs. #6 Butler (6-1)
#2 Providence (6-1) vs. #7 Hickory Ridge (5-2)

Class 4AA
(East)
#1 Apex Friendship (7-0) vs. #8 Pinecrest (5-2)
#4 Millbrook (5-2) vs. #5 Wake Forest (5-1)
#3 Hoggard (7-0) vs. #6 Leesville Road (5-2)
#2 Rolesville (6-0) vs. #7 Holly Springs (4-3)
(West)
#1 Hough (7-0) vs. #8 Green Hope (4-1)
#4 Ardrey Kell (6-1) vs. #5 Z.B. Vance (6-1)
#3 Panther Creek (7-0) vs. #6 Olympic (6-1)
#2 Myers Park (7-0) vs. #7 Northwest Guilford (6-1)