×

Legion baseball update (thru May 31)

N.C. Area IV 2023

(Standings through May 31)

Eastern Division Division Overall/Playoffs
Queen City 1-0 3-0/0-0
Gaston Post 144-266 0-0 1-1/0-0
Gastonia Post 23 0-0 2-4/0-0
Mint Hill Post 555 0-0 0-0/0-0
Lincoln County Post 455 0-0 0-2/0-0
Matthews Post 235 0-1 0-3/0-0

Western Division Division Overall/Playoffs
Burke County Post 21 3-0 4-0/0-0
Cherryville Post 100 1-1 3-3/0-0
Rutherford County Post 423 1-1 1-1/0-0
Caldwell County Post 29 0-0 0-1/0-0
Cleveland County Post 82-155 0-1 3-1/0-0
Hickory Post 48 0-1 2-3/0-0
Asheville Post 70 0-1 0-1/0-0

Regular-season games:

x-non-division games
(All games at 7 p.m. unless otherwise noted)

Tuesday, May 16
No games scheduled

Wednesday, May 17
x-Hickory at Gastonia (H 6-5)

Thursday, May 18
x-Gastonia at Hickory (G 13-4)

Friday, May 19
No games scheduled

Saturday, May 20
x-Gastonia at Cleveland (C 7-1)
x-Matthews at Cherryville (C 6-2)

Sunday, May 21
x-Cherryville at Gastonia (C 11-0)
Cleveland at Rutherford (R 7-6 in 9)
Hickory at Burke (B 3-2)

Monday, May 22
x-Gaffney, S.C. at Cleveland (C 9-1)
x-GBraves at Hickory (G 6-2)

Tuesday, May 23
x-Cleveland at Gastonia (C 9-0)
x-Lincoln at Hickory (H 8-7)
x-Matthews at Kannapolis (K 12-11)

Wednesday, May 24
Burke at Rutherford (B 5-2)
x-Cleveland at GBraves, canceled
x-Queen City at Cherryville (Q 15-11)
x-Rock Hill, S.C. at Caldwell (R 9-3)

Thursday, May 25
x-Cherryville at Queen City (Q 4-2)
x-Gastonia at GBraves (Gastonia 4-3)

Friday, May 26
x-Lincoln at Burke (B 7-5)
x-Queen City at Cleveland, ccd.

Saturday, May 27
No games scheduled

Sunday, May 28
Cherryville at Burke, ppd., May 31
x-Kannapolis at Cleveland, 1 p.m. DH, ccd.

Monday, May 29
Asheville at Cherryville (ppd., May 30)
x-Matthews at Mocksville (ppd., no date)

Tuesday, May 30
Asheville at Cherryville (C 3-1)
x-Cherryville at Gastonia (ppd., no date)

Wednesday, May 31
x-Asheville at Easley, S.C. (no report)
Cherryville at Burke (B 4-2)
Matthews at Queen City (Q 5-2)

Thursday, June 1
Asheville at Caldwell
x-Cherryville at Rowan
x-Concord at Mint Hill

Friday, June 2
Burke at Caldwell
Queen City at Matthews

Saturday, June 3
No games scheduled

Sunday, June 4
Asheville at Hickory
Mint Hill at Matthews

Monday, June 5
x-Burke at GBraves
Queen City at Gastonia

Tuesday, June 6
Asheville at Burke
x-Caldwell at Matthews
GBraves at Gastonia
Mint Hill at Queen City

Wednesday, June 7
x-GBraves at Caldwell
x-Matthews at Cherryville

Thursday, June 8
Caldwell at Rutherford
x-GBraves at Cherryville (ccd.)
x-Hickory at Lincoln

Friday, June 9
x-Matthews at Fort Mill, S.C.
x-Queen City at Gastonia
(June Classic at Shelby/Cherryville)
Pool A- Cleveland, Rowan, Wayne
Pool B- Anderson S.C., Cherryville, Brooklawn, N.J.
x-Anderson, S.C. at Cleveland, 5:30 p.m.
x-Wayne at Cherryville, 6:30 p.m.
x-Brooklawn, N.J. vs. Rowan, 8 p.m. at Shelby

Saturday, June 10
Hickory at Caldwell
(June Classic at Shelby/Cherryville)
x-Wayne vs. Rowan, 2 p.m. at Shelby
x-Brooklawn, N.J. vs. Anderson, S.C., 2 p.m. at Cherryville
x-Brooklawn, N.J. at Cherryville, 4:30 p.m.
x-Rowan at Cleveland, 4:30 p.m.
x-Anderson, S.C. at Cherryville, 7 p.m.
x-Wayne at Cleveland, 7 p.m.

Sunday, June 11
GBraves at Mint Hill
Lincoln at Matthews
Rutherford at Hickory
(June Classic at Shelby)
x-Pool A No. 1 vs. Pool B No. 2, noon
x-Pool A No. 2 vs. Pool B No. 1, 2:30 p.m.

Monday, June 12
Cleveland at Cherryville
x-Hickory at GBraves

Tuesday, June 13
Asheville at Rutherford
Cherryville at Caldwell
Cleveland at Hickory
GBraves at Matthews
Mint Hill at Gastonia
Queen City at Lincoln

Wednesday, June 14
x-Caldwell at GBraves

Thursday, June 15
Caldwell at Hickory
Cleveland at Asheville
Lincoln at Mint Hill
Matthews at Gastonia
Rutherford at Cherryville

Friday, June 16
Cleveland at Caldwell
x-Hamlet at Matthews
(North-South Challenge at Fort Mill, S.C.)
x-Florence, S.C. vs. Cherryville, 5 p.m.
x-Fort Mill, S.C. vs. Cherryville, 7:30 p.m.

Saturday, June 17
Caldwell at Cleveland
Gastonia at Lincoln
x-Lancaster, S.C. at Matthews
Mint Hill at GBraves
x-Mount Airy at Asheville, 2 p.m. DH
Rutherford at Burke
(North-South Challenge at Fort Mill, S.C.)
x-Florence, S.C. vs. Davidson County, 11 a.m.
x-Florence, S.C. vs. Queen City, 1:30 p.m.
x-Rock Hill, S.C. vs. Cherryville, 4 p.m.
x-Fort Mill, S.C. vs. Queen City, 6:30 p.m.

Sunday, June 18
GBraves at Lincoln
Rutherford at Cleveland
(North-South Challenge at Fort Mill, S.C.)
x-Rock Hill, S.C. vs. Queen City, noon
x-Rock Hill, S.C. vs. Davidson County, 2:30 p.m.
x-Fort Mill, S.C. vs. Davidson County, 5 p.m.

Monday, June 19
Asheville at Caldwell
Burke at Hickory
GBraves at Gastonia
Matthews at Lincoln

Tuesday, June 20
Cherryville at Asheville
Mint Hill at Lincoln

Wednesday, June 21
Burke at Cleveland
Cherryville at Rutherford
Hickory at Asheville
Matthews at Mint Hill
Queen City at GBraves, 5 p.m. DH

Thursday, June 22
Burke at Cherryville
x-Matthews at Caldwell

Friday, June 23
x-Caldwell at Lincoln
Gastonia at Matthews
Hickory at Cherryville
(Randolph County tournament at Asheboro)
x-Cleveland vs. Martinsville, Va., 5:30 p.m.

Saturday, June 24
Burke at Asheville
Cherryville at Hickory
Lincoln at GBraves
Queen City at Mint Hill
Rutherford at Caldwell
(Randolph County tournament at Asheboro)
x-Cleveland at Randolph, 2 p.m.
x-Cleveland vs. St. Marys, Md., 4:30 p.m.

Sunday, June 25
Caldwell at Burke
Gastonia at Queen City
Hickory at Rutherford
x-Cleveland at Rowan, 1:30 p.m.

Monday, June 26
Cherryville at Cleveland
Lincoln at Gastonia
x-Mint Hill at GBraves

Tuesday, June 27
Cleveland at Burke
x-Matthews at Hamlet

Wednesday, June 28
Asheville at Rutherford
Caldwell at Cherryville
Hickory at Cleveland
Lincoln at Queen City
Matthews at GBraves

Thursday, June 29
Asheville at Cleveland
Gastonia at Mint Hill

Friday, June 30
Area IV pairings meeting

Area IV playoffs:
First round (July 1-5, best of 5)
Quarterfinals (July 6-11, best of 5)
Semifinals (July 12-19, best of 7)
Final (July 20-22, 1 game or best of 3)

 

 

N.C. Area IV 2023 Junior Legion baseball

(Standings through May 31)

Eastern Division Division
Dallas 2-0
Cramer 0-0
Gaston Christian 0-0
Palisades 0-0
Belmont Post 144 0-1
Matthews Post 235 0-1

Western Division Division
East Rutherford 2-0
R-S Central 1-0
Burns 0-0
Cleveland County Post 82-155 0-0
Cherryville Post 100 0-1
Bessemer City Post 243 0-2

Northern Division Division
South Caldwell No. 1 2-0
Hibriten 1-0
South Caldwell No. 2 1-1
Chase 0-1
McDowell County 0-1
West Caldwell 0-1

(Division games only are listed below)
Monday, May 29
Bessemer City at R-S Central (R 11-3)
Burns at Cleveland (ppd., no date)
McDowell at West Caldwell (no report)
South Caldwell-1 at Chase (SC 14-7)
South Caldwell-2 at Hibriten (H 3-0)

Tuesday, May 30
Belmont at Cramer (no report)
Bessemer City at East Rutherford (E 14-4)
Burns at Cherryville, ppd., no date
Dallas at Matthews (D 16-3)
Hibriten at Chase (no report)
R-S Central at Cleveland (no report)
South Caldwell-2 at McDowell (S 8-3)
West Caldwell at South Caldwell-1 (S 15-0)

Wednesday, May 31
Belmont at Dallas (D 18-3)
Cramer at Gaston Christian (no report)
East Rutherford at Cherryville (E 15-2)

Thursday, June 1
Burns at Bessemer City
Chase at West Caldwell
Dallas at Cramer
Gaston Christian at Matthews
Hibriten at McDowell
Palisades at Belmont
R-S Central at East Rutherford
South Caldwell-1 at South Caldwell-2

Friday, June 2
Cleveland at Cherryville
Palisades at Gaston Christian

Saturday, June 3
Cleveland at East Rutherford

Sunday, June 4
No games scheduled

Monday, June 5
Cherryville at Bessemer City
Cramer at Matthews
Dallas at Palisades
East Rutherford at Burns
Gaston Christian at Belmont
Hibriten at South Caldwell-1
McDowell at Chase
R-S Central at Burns
West Caldwell at South Caldwell-2

Tuesday, June 6
Bessemer City at Cleveland
Chase at South Caldwell-2
Cherryville at R-S Central
Cramer at Palisades
Dallas at Gaston Christian
East Rutherford at Burns
Matthews at Belmont
McDowell at South Caldwell-1
West Caldwell at Hibriten

Wednesday, June 7
East Rutherford at Cleveland

Thursday, June 8
Chase at South Caldwell-1
Cherryville at East Rutherford
Cleveland at Burns
Cramer at Gaston Christian
Dallas at Belmont
Hibriten at South Caldwell-2
R-S Central at Bessemer City
West Caldwell at McDowell

Friday, June 9
Matthews at Palisades

Saturday, June 10
No games scheduled

Sunday, June 11
No games scheduled

Monday, June 12
Chase at Hibriten
Cherryville at Burns
Cleveland at R-S Central
Cramer at Belmont
East Rutherford at Bessemer City
Matthews at Dallas
McDowell at South Caldwell-2
South Caldwell-1 at West Caldwell

Tuesday, June 13
Belmont at Palisades
Bessemer City at Burns
Cherryville at Cleveland
Cramer at Dallas
East Rutherford at R-S Central
Matthews at Gaston Christian
McDowell at Hibriten
South Caldwell-2 at South Caldwell-1
West Caldwell at Chase

Wednesday, June 14
Bessemer City at Cherryville

Thursday, June 15
Belmont at Gaston Christian
Burns at R-S Central
Chase at McDowell
Cramer at Matthews
Palisades at Dallas
South Caldwell-1 at Hibriten
South Caldwell-2 at West Caldwell

Friday, June 16
Gaston Christian at Palisades

Saturday, June 17
No games scheduled

Sunday, June 18
Palisades at Matthews

Monday, June 19
Belmont at Matthews
Burns at East Rutherford
Cleveland at Bessemer City
Gaston Christian at Dallas
Hibriten at West Caldwell
Palisades at Cramer
R-S Central at Cherryville
South Caldwell-1 at McDowell
South Caldwell-2 at Chase

Tuesday, June 20-Tuesday, June 27
Non-division games

Playoffs begin June 30