×

Area IV American Legion baseball update (thru June 24)

American Legion 2021

Area IV standings (thru June 24)
Eastern Division Division Overall
Gaston Post 144-266 4-1 4-1
Mint Hill 2-1 2-1
Queen City 3-2 3-2
Lincoln County Post 455 1-1 1-1
Gastonia Post 23 1-3 1-3
Union County Post 535 0-0 0-0
Pineville Post 337 0-3 0-3

Western Division Division Overall
Burke County Post 21 4-1 4-1
Cleveland County Post 82-155 4-1 4-1
Cherryville Post 100 6-2 7-3
Maiden Post 240 4-4 4-4
Rutherford County Post 423 2-2 2-2
Asheville Post 70 3-5 3-5
Caldwell County Post 29 3-5 3-5
Hickory Post 48 0-6 0-6

Regular-season games:
x-non-division games
(All games at 7 p.m. unless otherwise noted)

Saturday, June 5
x-Rock Hill, S.C., at Cherryville (C 4-3)

Sunday, June 6
x-Cherryville at Rock Hill, S.C. (R 7-5)

Monday, June 7
No games

Tuesday, June 8
No games

Wednesday, June 9
No games

Thursday, June 10
No games

Friday, June 11
No games

Saturday, June 12
Burke at Caldwell (ppd., June 23)
G-Braves at Queen City (ppd., June 15)
Gastonia at Union (ppd., no date)
Hickory at Maiden (ppd., June 14)

Sunday, June 13
Caldwell at Maiden (M 6-4)
Gastonia at Queen City (Q 7-6)
Union at G-Braves (ppd., no date)

Monday, June 14
x-Cherryville at Gaffney, S.C. (ccd.)
Hickory at Maiden (M 9-1)
Mint Hill at Union (ppd., no date)

Tuesday, June 15
G-Braves at Queen City (G 10-2)

Wednesday, June 16
Maiden at Asheville (A 11-4)
Cherryville at Hickory (C 6-2)
Queen City at Mint Hill (Q 4-3)

Thursday, June 17
Queen City at Union (ppd., no date)

Friday, June 18
Asheville at Caldwell (A 8-1)
Burke at Cherryville (ppd., June 30)
G-Braves at Gastonia (Gastonia 6-3)
Pineville at Mint Hill (M 5-4)

Saturday, June 19
Caldwell at Cherryville (Caldwell 10-3)
Lincoln at Gastonia (L 16-13)
Union at Pineville (ppd., no date)

Sunday, June 20
Burke at Asheville (A 3-1)
Cleveland at Hickory (C 8-5)
G-Braves at Mint Hill (ppd., June 28)
Pineville at Queen City (ppd., no date)
Rutherford at Maiden (M 12-7)

Monday, June 21
Asheville at Cleveland (C 2-1)
Hickory at Caldwell (C 8-4)
Lincoln at Mint Hill (M 2-0)
Maiden at Burke (B 3-2)
Queen City at G-Braves (G 9-7)
Rutherford at Cherryville (C 12-2 in 6)

Tuesday, June 22
Caldwell at Cleveland (Cleveland 7-6)
Hickory at Asheville (ppd., no date)
Maiden at Cherryville (C 9-2)
Union at Gastonia (ppd., no date)

Wednesday, June 23
Asheville at Cherryville (C 4-2, C 4-0)
Burke at Caldwell (B 1-0, B 9-2)
G-Braves at Pineville (G 5-1, G 15-5 in 6)
G-Braves at Union (ppd., no date)
Maiden at Hickory (M 4-3 in 9)
Queen City at Gastonia (Q 5-2)

Thursday, June 24
Asheville at Rutherford (R 7-3, R 7-4)
Burke at Hickory (B 10-0)
Cleveland at Cherryville (Cleve 4-0, Cville 4-3)
Maiden at Caldwell (C 10-9)
Union at Mint Hill (ppd., no date)

Friday, June 25
Burke at Cleveland, 5 p.m. DH
Gastonia at Pineville
Hickory at Cherryville
Lincoln at G-Braves
Mint Hill at Queen City
Pineville at Gastonia, 5 p.m. DH
Rutherford at Caldwell

Saturday, June 26
Caldwell at Asheville
Cherryville at Burke
Cleveland at Maiden, 5 p.m. DH
G-Braves at Lincoln
Mint Hill at Gastonia, 5 p.m. DH
Union at Queen City

Sunday, June 27
Asheville at Burke
Cherryville at Caldwell
Gastonia at G-Braves
Hickory at Cleveland
Maiden at Rutherford
Mint Hill at Pineville

Monday, June 28
Burke at Maiden
Caldwell at Hickory
Cherryville at Rutherford
Cleveland at Asheville
G-Braves at Mint Hill
Union at Pineville

Tuesday, June 29
Asheville at Hickory
Cherryville at Maiden
Cleveland at Caldwell
Gastonia at Lincoln
Mint Hill at G-Braves
Queen City at Pineville
Rutherford at Burke, 5 p.m. DH

Wednesday, June 30
Burke at Cherryville
Cleveland at Rutherford, 5 p.m. DH
Mint Hill at Lincoln
Union at G-Braves, 5 p.m. DH

Thursday, July 1
Caldwell at Rutherford
Hickory at Burke

Friday, July 2
Rutherford at Hickory, 5 p.m. DH

Saturday, July 3
Pairings meeting in Cherryville, 9 a.m.

Area IV Playoffs: July 4-25

First round: July 4-8 (best-of-5)

West-1 vs. East-8
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

East-4 vs. West-5
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

East-2 vs. West-7
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

West-3 vs. East-6
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

East-1 vs. West-8
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

West-4 vs. East-5
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

West-2 vs. East-7
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

East-3 vs. West-6
Game 1: July 4
Game 2: July 5
Game 3: July 6
Game 4 (if necessary): July 7
Game 5 (if necessary): July 8

Quarterfinals: July 9-13 (best-of-5)

West-1/East-8 vs. East-4/West-5
Game 1: July 9
Game 2: July 10
Game 3: July 11
Game 4 (if necessary): July 12
Game 5 (if necessary): July 13

East-2/West-7 vs. West-3/East-6
Game 1: July 9
Game 2: July 10
Game 3: July 11
Game 4 (if necessary): July 12
Game 5 (if necessary): July 13

East-1/West-8 vs. West-4/East-5
Game 1: July 9
Game 2: July 10
Game 3: July 11
Game 4 (if necessary): July 12
Game 5 (if necessary): July 13

West-2/East-7 vs. East-3/West-6
Game 1: July 9
Game 2: July 10
Game 3: July 11
Game 4 (if necessary): July 12
Game 5 (if necessary): July 13

Semifinals: July 14-19 (best-of-5)

West-1/East-8/East-4/West-5 vs. East-2/West-7/West-3/East-6
Game 1: July 14
Game 2: July 15
Game 3: July 16
Game 4 (if necessary): July 17
Game 5 (if necessary): July 18
rain date: July 19

East-1/West-8/West-4/East-5 vs. West-2/East-7/East-3/West-6
Game 1: July 14
Game 2: July 15
Game 3: July 16
Game 4 (if necessary): July 17
Game 5 (if necessary): July 18
rain date: July 19

Final: July 20-25 (best-of-5)
Game 1: July 20
Game 2: July 21
Game 3: July 22
Game 4 (if necessary): July 23
Game 5 (if necessary): July 24
rain date: July 25

State tournament: July 27-Aug. 1 at Cherryville

Mid-Atlantic Regional tournament: Aug. 3-8 at Asheboro

Legion World Series: Aug. 12-17 at Shelby

Stars – Central Plains, Mid-Atlantic, Southeast, Western
Stripes – Great Lakes, Mid-South, Northeast, Northwest

Thursday Aug. 12
Central Plains vs. Western, 10 a.m.
Mid-South vs. Northeast, 1 p.m.
Great Lakes vs. Northwest, 4 p.m.
Southeast vs. Mid-Atlantic, 7:30 p.m.

Friday, Aug. 13
Central Plains vs. Southeast, 4 p.m.
Mid-Atlantic vs. Western, 7 p.m.
Idle – Great Lakes, Mid-South, Northeast, Northwest

Saturday, Aug. 14
Mid-South vs. Northwest, 1 p.m.
Great Lakes vs. Northeast, 4 p.m.
Southeast vs. Western, 7:30 p.m.
Idle – Central Plains, Mid-Atlantic

Sunday, Aug. 15
Mid-South vs. Great Lakes, 1 p.m.
Mid-Atlantic vs. Central Plains, 4 p.m.
Northeast vs. Northwest, 7:30 p.m.
Idle – Southeast, Western

Monday, Aug. 16 – semifinals
Stars No. 1 vs. Stripes No. 2, 4 p.m.
Stripes No. 1 vs. Stars No. 2, 7 p.m.

Tuesday, Aug. 17
6:30 p.m.