×

Area IV American Legion baseball update (through June 12)

American Legion 2021

Area IV standings
Eastern Division Division Overall
Gaston Post 144-266 0-0 0-0
Gastonia Post 23 0-0 0-0
Lincoln County Post 455 0-0 0-0
Mint Hill 0-0 0-0
Pineville Post 337 0-0 0-0
Queen City 0-0 0-0

Western Division Division Overall
Asheville Post 70 0-0 0-0
Burke County Post 21 0-0 0-0
Caldwell County Post 29 0-0 0-0
Cherryville Post 100 0-0 1-1
Cleveland County Post 82-155 0-0 0-0
Hickory Post 48 0-0 0-0
Maiden Post 240 0-0 0-0
Rutherford County Post 423 0-0 0-0

Regular-season games:
x-non-division games
(All games at 7 p.m. unless otherwise noted)

Saturday, June 5
x-Rock Hill, S.C., at Cherryville (C 4-3)

Sunday, June 6
x-Cherryville at Rock Hill, S.C. (R 7-5)

Monday, June 7
No games

Tuesday, June 8
No games

Wednesday, June 9
No games

Thursday, June 10
No games

Friday, June 11
No games

Saturday, June 12
Burke at Caldwell (ppd., no date)
G-Braves at Queen City (ppd., no date)
Gastonia at Union (ppd., no date)
Hickory at Maiden (ppd., June 14)

Sunday, June 13
Caldwell at Maiden
Hickory at Burke
Gastonia at Queen City
Rutherford at Asheville
Union at G-Braves (ppd., no date)

Monday, June 14
x-Cherryville at Gaffney, S.C.
Hickory at Maiden
Mint Hill at Union (ppd., no date)

Tuesday, June 15
No games

Wednesday, June 16
Maiden at Asheville, 5:30 p.m. DH
Caldwell at Rutherford
Cherryville at Hickory
Queen City at Mint Hill

Thursday, June 17
Hickory at Rutherford
Lincoln at G-Braves
Queen City at Union

Friday, June 18
Asheville at Caldwell
Burke at Cherryville
G-Braves at Gastonia
Pineville at Mint Hill

Saturday, June 19
Union at Pineville

Sunday, June 20
Burke at Asheville
Caldwell at Cherryville
Cleveland at Hickory
Gastonia at Lincoln
G-Braves at Mint Hill
Pineville at Queen City
Rutherford at Maiden

Monday, June 21
Asheville at Cleveland
Hickory at Caldwell
Lincoln at Mint Hill
Maiden at Burke
Queen City at G-Braves
Rutherford at Cherryville

Tuesday, June 22
Burke at Rutherford
Caldwell at Cleveland
Hickory at Asheville
Maiden at Cherryville
G-Braves at Pineville, 5 p.m. DH
Union at Gastonia

Wednesday, June 23
Asheville at Cherryville, 4 p.m. DH
Caldwell at Burke
G-Braves at Union
Maiden at Hickory
Queen City at Gastonia

Thursday, June 24
Asheville at Rutherford, 4 p.m. DH
Burke at Hickory
Cleveland at Cherryville, 5 p.m. DH
Maiden at Caldwell
Union at Mint Hill

Friday, June 25
Burke at Cleveland, 5 p.m. DH
Gastonia at Pineville
Hickory at Cherryville
Mint Hill at Queen City
Pineville at Gastonia, 5 p.m. DH
Rutherford at Caldwell

Saturday, June 26
Caldwell at Asheville
Cherryville at Burke
Cleveland at Maiden, 5 p.m. DH
G-Braves at Lincoln
Mint Hill at Gastonia, 5 p.m. DH
Rutherford at Hickory
Union at Queen City

Sunday, June 27
Asheville at Burke
Cherryville at Caldwell
Gastonia at G-Braves
Hickory at Cleveland
Maiden at Rutherford
Mint Hill at Pineville

Monday, June 28
Burke at Maiden
Caldwell at Hickory
Cherryville at Rutherford
Cleveland at Asheville
Union at Pineville

Tuesday, June 29
Asheville at Hickory
Cherryville at Maiden
Cleveland at Caldwell
Lincoln at Gastonia
Mint Hill at G-Braves
Queen City at Pineville
Rutherford at Burke

Wednesday, June 30
Cleveland at Rutherford, 5 p.m. DH
Mint Hill at Lincoln
Queen City at G-Braves

Thursday, July 1
Hickory at Burke

Pairings meeting in Cherryville, 6 p.m.

Area IV Playoffs: July 2-25

First round: July 2-7 (best-of-5)

West-1 vs. East-8
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

East-4 vs. West-5
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

East-2 vs. West-7
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

West-3 vs. East-6
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

East-1 vs. West-8
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

West-4 vs. East-5
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

West-2 vs. East-7
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

East-3 vs. West-6
Game 1: July 2
Game 2: July 3
Game 3: July 4
Game 4 (if necessary): July 5
Game 5 (if necessary): July 6
rain date: July 7

Quarterfinals: July 8-13 (best-of-5)

West-1/East-8 vs. East-4/West-5
Game 1: July 8
Game 2: July 9
Game 3: July 10
Game 4 (if necessary): July 11
Game 5 (if necessary): July 12
rain date: July 13

East-2/West-7 vs. West-3/East-6
Game 1: July 8
Game 2: July 9
Game 3: July 10
Game 4 (if necessary): July 11
Game 5 (if necessary): July 12
rain date: July 13

East-1/West-8 vs. West-4/East-5
Game 1: July 8
Game 2: July 9
Game 3: July 10
Game 4 (if necessary): July 11
Game 5 (if necessary): July 12
rain date: July 13

West-2/East-7 vs. East-3/West-6
Game 1: July 8
Game 2: July 9
Game 3: July 10
Game 4 (if necessary): July 11
Game 5 (if necessary): July 12
rain date: July 13

Semifinals: July 14-19 (best-of-5)

West-1/East-8/East-4/West-5 vs. East-2/West-7/West-3/East-6
Game 1: July 14
Game 2: July 15
Game 3: July 16
Game 4 (if necessary): July 17
Game 5 (if necessary): July 18
rain date: July 19

East-1/West-8/West-4/East-5 vs. West-2/East-7/East-3/West-6
Game 1: July 14
Game 2: July 15
Game 3: July 16
Game 4 (if necessary): July 17
Game 5 (if necessary): July 18
rain date: July 19

Final: July 20-25 (best-of-5)
Game 1: July 20
Game 2: July 21
Game 3: July 22
Game 4 (if necessary): July 23
Game 5 (if necessary): July 24
rain date: July 25

State tournament: July 27-Aug. 1 at Cherryville

Mid-Atlantic Regional tournament: Aug. 3-8 at Asheboro

Legion World Series: Aug. 12-17 at Shelby

Stars – Central Plains, Mid-Atlantic, Southeast, Western
Stripes – Great Lakes, Mid-South, Northeast, Northwest

Thursday Aug. 12
Central Plains vs. Western, 10 a.m.
Mid-South vs. Northeast, 1 p.m.
Great Lakes vs. Northwest, 4 p.m.
Southeast vs. Mid-Atlantic, 7:30 p.m.

Friday, Aug. 13
Central Plains vs. Southeast, 4 p.m.
Mid-Atlantic vs. Western, 7 p.m.
Idle – Great Lakes, Mid-South, Northeast, Northwest

Saturday, Aug. 14
Mid-South vs. Northwest, 1 p.m.
Great Lakes vs. Northeast, 4 p.m.
Southeast vs. Western, 7:30 p.m.
Idle – Central Plains, Mid-Atlantic

Sunday, Aug. 15
Mid-South vs. Great Lakes, 1 p.m.
Mid-Atlantic vs. Central Plains, 4 p.m.
Northeast vs. Northwest, 7:30 p.m.
Idle – Southeast, Western

Monday, Aug. 16 – semifinals
Stars No. 1 vs. Stripes No. 2, 4 p.m.
Stripes No. 1 vs. Stars No. 2, 7 p.m.

Tuesday, Aug. 17
6:30 p.m.