×

American Legion baseball update (thru May 31)

N.C. Area IV 2024

Area Overall
Rutherford County Post 423 3-0 3-0
Cherryville Post 100 4-1 5-1
Gaston Post 144-266 3-1 3-1
Queen City 2-1 2-1
Shelby Post 82 3-3 3-3
Union Post 535 3-3 3-3
Asheville Post 70 2-2 2-2
Caldwell County Post 29 2-2 2-2
Gastonia Post 23 4-5 4-5
Burke County Post 21 1-5 1-5
Hickory Post 48 1-5 1-5

Regular-season games:

x-non-division games
(All games at 7 p.m. unless otherwise noted)

Friday, May 17
Asheville at Gastonia (G 3-2, A 11-1 in 5)
Queen City at GBraves, ppd., June 15

Saturday, May 18
Gastonia at Rutherford (R 11-1 in 6)
Shelby at Burke, ppd., May 28
Union at GBraves, ppd., May 20
x-Wadesboro at Cherryville, ppd., May 28

Sunday, May 19
Cherryville at Asheville, ppd., June 10
GBraves at Shelby (G 4-2)
Gastonia at Union (G 6-5)
Hickory at Caldwell (C 7-4)
Queen City at Rutherford, ppd., no date

Monday, May 20
Burke at Rutherford (R 7-2)
Union at GBraves (U 11-0 in 6)

Tuesday, May 21
Shelby at GBraves (G 14-13)

Wednesday, May 22
Burke at Cherryville (C 6-0)
Caldwell at Asheville (A 9-5)
Rutherford at Hickory (R 12-4)
Shelby at Gastonia (S 4-2)

Thursday, May 23
Gastonia at GBraves (GB 5-4 in 8)
Rutherford at Cherryville, ppd., June 12

Friday, May 24

Saturday, May 25
Burke at Hickory (B 11-10 in 8)
Gastonia at Cherryville (G 7-2)
Queen City at Union (Q 7-4)

Sunday, May 26
Cherryville at Shelby (C 12-2 in 5)
Hickory at Queen City (H 12-6)

Monday, May 27
Asheville at Shelby (Tied 1-1 with 1 out top 6, suspended to June 12)
Queen City at Caldwell (ppd., June 24)
Union at Gastonia (G 3-2 in 8)

Tuesday, May 28
Burke at Shelby (S 3-0, S 1-0)
x-Wadesboro at Cherryville (C 14-0 in 5)

Wednesday, May 29
Burke at Union (U 5-1)
Gastonia at Caldwell (C 9-0)
Hickory at Cherryville (C 7-4)

Thursday, May 30
Caldwell at Cherryville (Cville 10-1)
Hickory at Union (U 14-7)

Friday, May 31
Asheville at Queen City (Q 11-10)

Saturday, June 1
Union at Asheville, 2 p.m. DH

Sunday, June 2
Hickory at GBraves
Queen City at Shelby
Union at Cherryville

Monday, June 3
Caldwell at Queen City
Cherryville at Gastonia
Hickory at Shelby

Tuesday, June 4
Cherryville at GBraves
Rutherford at Shelby

Wednesday, June 5
Queen City at Cherryville
GBraves at Asheville
Gastonia at Hickory
Shelby at Union

Thursday, June 6
GBraves at Union
Hickory at Asheville, 5 p.m. DH
Rutherford at Gastonia

Friday, June 7
JUNE CLASSIC
Pool A: Shelby, Easley, S.C., Columbia, Tenn.
Pool B: Cherryville, Wayne County, Evans, Ga.
-at Keeter Stadium in Shelby
x-Shelby vs. Wayne County, 5:30 p.m.
x-Columbia, Tenn. vs. Evans, Ga., 8 p.m.
-at Fraley Field in Cherryville
x-Cherryville vs. Easley, S.C., 6:30 p.m.

Saturday, June 8
Caldwell at GBraves
Queen City at Burke, 3 p.m. DH
JUNE CLASSIC
-at Keeter Stadium in Shelby
x-Easley, S.C. vs. Columbia, Tenn., 2 p.m.
x-Shelby vs. Columbia, Tenn., 4:30 p.m.
x-Shelby vs. Easley, S.C., 7 p.m.
-at Fraley Field in Cherryville
x-Wayne County vs. Evans, Ga., 2 p.m.
x-Cherryville vs. Evans, Ga., 4:30 p.m.
x-Cherryville vs. Wayne County, 7 p.m.

Sunday, June 9
Caldwell at Hickory
GBraves at Burke
JUNE CLASSIC
-at Keeter Stadium in Shelby
x-Pool A No. 1 vs. Pool B No. 2, noon
x-Pool B No. 1 vs. Pool A No. 2, 2:30 p.m.

Monday, June 10
Asheville at Cherryville, 5 p.m. DH
GBraves at Rutherford
Shelby at Hickory

Tuesday, June 11
Asheville at Caldwell
Cherryville at Burke
Gastonia at Shelby
Hickory at Rutherford
Union at Queen City

Wednesday, June 12
Caldwell at Union
GBraves at Gastonia
Rutherford at Cherryville, 5 p.m. DH
Shelby at Asheville, 5:30 p.m. (completion of May 27 suspended game, then regularly-scheduled game)

Thursday, June 13
Burke at Caldwell

Friday, June 14
Queen City at Gastonia

Saturday, June 15
Hickory at Burke
Queen City at GBraves, 4 p.m. DH
Rutherford at Union, 3 p.m. DH
Shelby at Caldwell, 4 p.m. DH

Sunday, June 16
GBraves at Caldwell
Queen City at Hickory
Rutherford at Burke

Monday, June 17

Tuesday, June 18
Burke at Gastonia
Queen City at Shelby

Wednesday, June 19
Caldwell at Gastonia
Cherryville at Hickory
Rutherford at GBraves
Union at Burke
x-Shelby on Atlanta/Alabama road trip

Thursday, June 20
Burke at GBraves
Cherryville at Caldwell
Rutherford at Asheville, 6 p.m. DH
x-Shelby on Atlanta/Alabama road trip
Union at Hickory

Friday, June 21
x-Shelby on Atlanta/Alabama road trip
x-Union at Fort Mill, S.C.

Saturday, June 22
GBraves at Cherryville
Gastonia at Burke
Queen City at Asheville
Rutherford at Caldwell, 4 p.m. DH
x-Shelby on Atlanta/Alabama road trip

Sunday, June 23
Burke at Asheville, 4 p.m. DH
Cherryville at Union
GBraves at Hickory
x-Shelby on Atlanta/Alabama road trip

Monday, June 24
Queen City at Caldwell
Shelby at Rutherford

Tuesday, June 25
Asheville at GBraves
Caldwell at Burke
Hickory at Gastonia
Queen City at Cherryville
Union at Shelby

Wednesday, June 26
Queen City at Gastonia
Shelby at Cherryville

Thursday, June 27
Area IV pairings meeting

Area IV playoffs:

First round (June 28-July 2, best of 5)

Nos. 1 thru 5- byes

No. 11 vs. No. 6

No. 10 vs. No. 7

No. 9 vs. No. 8

Quarterfinals (July 3-8, best of 5)

No. 1 vs. No. 9-8 winner

No. 4 vs. No. 5

No. 2 vs. No. 10-7 winner

No. 3 vs. No. 11-6 winner

Semifinals (July 9-14, best of 5)

No. 1/9-8 winner vs. No. 4-5 winner

No. 2/10-7 winner vs. No. 3/11-6 winner

Championship (July 14-16, best of 3)

N.C. state tournament (July 20-24 at Cherryville)

Southeast Regional (Aug. 7-11 at Asheboro)

American Legion World Series (Aug. 15-20 at Shelby)

 

N.C. Area IV 2024 Junior Legion

SOUTH DIVISION Area Overall
Shelby Post 82 3-0 4-0
Burns 3-0 3-0
Cherryville Post 100 3-0 3-0
Matthews Post 235 1-2 3-5
Bessemer City Post 243 1-2 1-2
Stuart Cramer 1-2 1-2
Belmont Post 144 0-3 0-3
Gaston Christian 0-3 0-3
WEST DIVISION Area Overall
South Caldwell 3-0 3-0
Newton-Conover Post 16 1-1 1-2
Sawmills 1-1 1-1
Hibriten 1-2 1-2
West Caldwell 0-2 0-2
EAST DIVISION Area Overall
East Rutherford 2-0 2-0
Chase 2-1 2-1
McDowell County Post 56 1-1 1-1
R-S Central 0-1 1-2
Burke County Post 21 0-2 0-2

x-non-division games
(All games at 7 p.m. unless otherwise noted)

Thursday, May 16
x-Matthews at Kannapolis (K 12-3)

Friday, May 17
x-Matthews at Concord A’s (C 11-4)

Sunday, May 19
x-South Charlotte Braves at Matthews (M 7-4)

Monday, May 20

Tuesday, May 21
x-East Rutherford at Cherryville, ppd., June 15

Wednesday, May 22
x-Cherryville at East Rutherford, ppd., June 8

Thursday, May 23
x-Muddogz at Matthews (Matthews 10-9)

Friday, May 24
x-Matthews at Rock Hill, S.C. (R 4-3)
x-R-S Central at Shelby (S 4-1)

Saturday, May 25
x-Lexington at Matthews (L 22-4)

Sunday, May 26

Monday, May 27
Matthews at Shelby (S 7-3)
Cramer at Cherryville (Cville 13-3 in 5)
Bessemer City at Gaston Christian (B 14-6)
Chase at Burke (C 19-0 in 5)
South Caldwell at West Caldwell (S 17-3 in 5)
Hibriten at Sawmills (S 6-2)
x-R-S Central at Newton-Conover (R 4-2)

Tuesday, May 28
Gaston Christian at Matthews (M 11-1)
Cherryville at Belmont (C 16-4)
Burns at Bessemer City (Burns 16-2)
Chase at East Rutherford (E 14-2 in 5)
McDowell at R-S Central (M 7-6)
Hibriten at South Caldwell (S 5-1)
Newton-Conover at West Caldwell (N 12-0 in 5)

Wednesday, May 29
Belmont at Burns (B 7-6)
Cramer at Shelby (S 8-7)
East Rutherford at Burke (E 11-0)

Thursday, May 30
Matthews at Burns (B 11-8)
Cramer at Gaston Christian (Cramer 13-2)
Shelby at Belmont (S 13-9)
Cherryville at Bessemer City (C 14-1 in 5)
McDowell at Chase (C 9-1)
Newton-Conover at Hibriten (H 7-5)
Sawmills at South Caldwell (SC 16-2 in 5)

Friday, May 31
x-Shelby at R-S Central

Saturday, June 1

Sunday, June 2

Monday, June 3
Cherryville at Matthews
Cramer at Burns
Gaston Christian at Belmont
Shelby at Bessemer City
Burke at McDowell
R-S Central at Chase
Sawmills at Newton-Conover
West Caldwell at Hibriten

Tuesday, June 4
Cramer at Matthews
Belmont at Bessemer City
Burns at Gaston Christian
R-S Central at Burke
East Rutherford at McDowell
West Caldwell at Sawmills
South Caldwell at Newton-Conover

Wednesday, June 5
x-Cramer at Newton-Conover
x-East Rutherford at Belmont

Thursday, June 6
Cramer at Belmont
Bessemer City at Matthews
Cherryville at Burns
Gaston Christian at Shelby
R-S Central at East Rutherford
Burke at Chase
West Caldwell at South Caldwell
Sawmills at Hibriten
McDowell at Newton-Conover

Friday, June 7
x-Shelby at East Rutherford

Saturday, June 8
x-Cherryville at East Rutherford

Sunday, June 9
Cherryville at Shelby

Monday, June 10
Matthews at Belmont
Burns at Shelby
Cherryville at Gaston Christian
East Rutherford at Chase
R-S Central at McDowell
South Caldwell at Hibriten
West Caldwell at Newton-Conover
Burke at Sawmills

Tuesday, June 11
Shelby at Matthews
Cramer at Cherryville
Burns at Belmont
Gaston Christian at Bessemer City
Chase at McDowell
Burke at East Rutherford
Hibriten at Newton-Conover
South Caldwell at Sawmills
R-S Central at West Caldwell

Wednesday, June 12
Cramer at Bessemer City
Newton-Conover at East Rutherford

Thursday, June 13
Matthews at Gaston Christian
Cramer at Shelby
Belmont at Cherryville
Bessemer City at Burns
McDowell at Burke
Chase at R-S Central
Newton-Conover at Sawmills
Hibriten at West Caldwell
East Rutherford at South Caldwell

Friday, June 14
East Rutherford at R-S Central

Saturday, June 15
x-East Rutherford at Cherryville

Sunday, June 16

Monday, June 17
Burns at Matthews
Cramer at Gaston Christian
Belmont at Shelby
Bessemer City at Cherryville
Burke at R-S Central
McDowell at East Rutherford
Sawmills at West Caldwell
Newton-Conover at South Caldwell
Chase at Hibriten

Tuesday, June 18
Matthews at Cherryville
Cramer at Burns
Belmont at Gaston Christian
Bessemer City at Shelby
South Caldwell at East Rutherford
Hibriten at Chase
West Caldwell at R-S Central
Sawmills at Burke
Newton-Conover at McDowell

Wednesday, June 19
x-Belmont at East Rutherford

Thursday, June 20
Cramer at Matthews
Bessemer City at Belmont
Shelby at Cherryville
Gaston Christian at Burns
East Rutherford at Hibriten
Chase at West Caldwell
R-S Central at Sawmills
Burke at Newton-Conover
McDowell at South Caldwell

Friday, June 21
-BATTLE OF THE CAROLINAS (at Keeter Stadium, Shelby)
Game 1: Burns vs. Greer, S.C., 4 p.m.
Game 2: Shelby vs. Fountain Inn, S.C., 7 p.m.

Saturday, June 22
-BATTLE OF THE CAROLINAS (at Keeter Stadium, Shelby)
Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3 p.m.
Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Sunday, June 23
-BATTLE OF THE CAROLINAS (at Keeter Stadium, Shelby)
Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 loser, noon
Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m.
Game 7 (if necessary): If Game 4 winner loses Game 6, 7 p.m.

Monday, June 24
Cramer at Belmont
Matthews at Bessemer City
Burns at Cherryville
Shelby at Gaston Christian
West Caldwell at East Rutherford
Sawmills at Chase
Newton-Conover at R-S Central
South Caldwell at Burke
Hibriten at McDowell

Tuesday, June 25
Belmont at Matthews
Cramer at Bessemer City
Shelby at Burns
South Caldwell at Burke
Chase at Newton-Conover
R-S Central at South Caldwell
Burke at Hibriten
McDowell at West Caldwell
East Rutherford at Sawmills

Wednesday, June 26

Thursday, June 27
Gaston Christian at Cherryville
South Caldwell at Chase
Hibriten at R-S Central
West Caldwell at Burke
Sawmills at McDowell

Area IV playoffs:
Championship tournament (June 29-July 3 at higher seeds)
(Top 2 teams advance to July 9-14 state tournament in Goldsboro)