×

9-7-23 roundup: Pro football, baseball, basketball and soccer, High school football, College football, Middle school football and softball, NASCAR

By Richard Walker

When Cherryville visits North Gaston Friday night in a non-conference high school football game, it’ll resume the 6th-oldest rivalry in Gaston County history – and the oldest rivalry in each school’s history in the sport.

The Oct. 9, 1926 Charlotte Observer clipping of the first-ever football game in Cherryville and Dallas history.

Cherryville’s 9-6 home win over old Dallas High on Oct. 8, 1926 is the 1st game in each school’s history.

This year’s meeting resumes the series for the first time since 2016.

Cherryville dominated the early years of the rivalry and holds a 11-2-1 advantage over old Dallas High in matchups that began in 1926 and ended in 1970.

And North Gaston, which opened in 1971, has a 19-3-1 advantage is games played since then.

The 3 oldest rivalries in Gaston County history all began in 1923 with the East Gaston-South Point rivalry getting the earliest start when Mount Holly met Belmont on Sept. 24, 1923.

The two other 1923 rivalries were East Gaston-North Gaston when they first met as Mount Holly-Dallas on Oct. 2, 1923 and Ashbrook-East Gaston when they first met at Gastonia-Mount Holly on Nov. 16, 1923.

Here’s a look at the other area matchups:

Ashbrook at East Gaston: The rivalry that began in 1923 has been dominated by Ashbrook with a 35-5 advantage that includes 28-4 as Ashbrook over East Gaston since 1981. Ashbrook has won the last 6 meetings in the series (2007 and 2008 and 2013 through 2016).

Bessemer City at Union Academy: Bessemer City leads the alltime series 3-0 that started in 2017.

Burns at Alexander Central: Burns leads the alltime series 6-4 though Alexander Central won the last two meetings in 2017 and 2018.

East Rutherford at North Lincoln: North Lincoln won 57-21 at home in 2019 in their only previous meeting.

Mountain Island Charter at SouthLake Christian: 1st meeting between the schools.

Olympic at Shelby: 1st meeting between the schools.

South Point at Hibriten: The first regular season matchup in the series; South Point won 1979 and 2016 playoff games and lost a 2018 playoff games all played at Hibriten. The 1979 meeting was a 28-20 victory for the Western N.C. 3A title one week before South Point claimed the state title.

Winston-Salem Prep at Highland Tech: 1st meeting between the schools.

(Other games:)
Berry at Rocky River
Catawba Ridge, S.C. at Kell
Corvian Community at Garinger
Gaffney, S.C. at Mallard Creek
Hickory Ridge at Chambers
Monroe at East Meck
North Meck at Catholic
Palisades at Cuthbertson
Richmond County at Myers Park
South Meck at Independence
Weddington at Butler
Carolina Bearcats at Thomas Jefferson
Chase at Draughn
Hickory at Cox Mill
Hickory Hawks at Bunker Hill
Maiden at St. Stephens
R-S Central at Chesnee, S.C.
South Caldwell at Bandys
West Iredell at West Wilkes

(Next week’s area games:)

Bessemer City at Thomas Jefferson
Bunker Hill at Lincolnton
Cherryville at Shelby
Cramer at South Point
Crest at Ashbrook
East Lincoln at Hickory
Forestview at North Gaston
Highland Tech at Burns
Kings Mountain at Huss
North Lincoln at Statesville
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
West Lincoln at Bandys
Off – East Gaston

-Thursday
Berry at Palisades
Catholic at Parovidence
Chambers at West Meck
Hopewell at Harding
Hough at North Meck
Marvin Ridge at Myers Park
Olympic at South Meck
Rocky River at East Meck
West Charlotte at Mallard Creek
-Friday
Garinger at Butler
East Rutherford at Brevard
Foard at North Iredell
Freedom at Chase
Maiden at East Burke
Newton-Conover at West Caldwell
R-S Central at Hendersonville
St. Stephens at West Iredell

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Here is this week’s Carolinas NCAA Division I (FBS and FCS) schedule:

(Friday, Sept. 8)
Barton at Davidson, 7 p.m.

(Saturday, Sept. 9)
Vanderbilt at Wake Forest, 11 a.m.
Notre Dame at N.C. State, noon
S.C. State at Georgia Tech, 1 p.m.
Virginia Lynchburg at Presbyterian, 1 p.m.
Charleston Southern at Clemson, 2:15 p.m.
Samford at Western Carolina, 2:30 p.m.
Campbell at The Citadel, 3 p.m.
Marshall at East Carolina, 4 p.m.
Appalachian State at North Carolina, 5:15 p.m.
Elon at Gardner-Webb, 6 p.m.
Lafayette at Duke, 6 p.m.
Wofford at William & Mary, 6 p.m.
Jacksonville State at Coastal Carolina, 7 p.m.
N.C. Central at North Carolina A&T, 7 p.m.
Charlotte at Maryland, 7:30 p.m.
Furman at South Carolina, 7:30 p.m.

Here is next week’s Carolinas NCAA Division I (FBS and FCS) schedule:

(Saturday, Sept. 16)
Wake Forest at Old Dominion, noon
Campbell at Monmouth, 1 p.m.
Davidson at Marist, 1 p.m.
VMI at N.C. State, 2 p.m.
East Carolina at Appalachian State, 3:30 p.m.
Minnesota at North Carolina, 3:30 p.m.
Northwestern at Duke, 3:30 p.m.
South Carolina at Georgie, 3:30 p.m.
William & Mary at Charleston Southern, 4 p.m.
Furman at Kennesaw State, 5 p.m.
N.C. Central at UCLA, 5 p.m.
The Citadel at Chattanooga, 6 p.m.
Gardner-Webb at Tennessee State, 6 p.m.
Georgia State at Charlotte, 6 p.m.
North Carolina A&T at Elon, 6 p.m.
Presbyterian at Wofford, 6 p.m.
Western Carolina at Eastern Kentucky, 6 p.m.
Duquesne at Coastal Carolina, 7 p.m.
Florida Atlantic at Clemson, 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here is the 2023 regular season schedule for the Carolina Panthers:

Sept. 10 at Atlanta, 1 p.m.
Sept. 18 New Orleans, 7:15 p.m.
Sept. 24 at Seattle, 4:05 p.m.
Oct. 1 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 8 at Detroit, 1 p.m.
Oct. 15 at Miami, 1 p.m.
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston, 1 p.m.
Nov. 5 Indianapolis, 4:05 p.m.
Nov. 9 at Chicago, 8:15 p.m.
Nov. 19 Dallas, 1 p.m.
Nov. 26 at Tennessee, 1 p.m.
Dec. 3 at Tampa Bay, 1 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17-18 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 6-7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school football

Gaston County Conference standings through Sept. 6:
-Division I
Belmont 1-0, 3-0
Southwest 1-0, 3-0
Cramerton 0-0, 2-0
Grier 0-1, 2-1
Holbrook 0-1, 2-1
-Division II
York Chester 1-0, 1-1
Chavis 1-0, 1-2
Stanley 1-0, 1-2
W.C. Friday 0-1, 0-2
Bessemer City 0-1, 0-3
Mount Holly 0-1, 0-3

(Sept. 6 games)
Belmont 27, Grier 6
Southwest 21, Holbrook 14
Chavis 8, Mount Holly 6
Stanley 38, Bessemer City 0
York Chester 40, W.C. Friday 0
BYE – Cramerton

(Sept. 13 games)
York Chester at Mount Holly, Southwest at Grier, Cramerton at Holbrook, Chavis at Stanley, W.C. Friday at Bessemer City, BYE – Belmont

Tri-County Conference standings through Sept. 6
-East
East Lincoln 1-0, 2-0
Lincolnton 1-0, 2-0
Kings Mountain 1-0, 1-0
West Lincoln 0-1, 1-1
Burns 0-1, 0-2
North Lincoln 0-1, 0-2
-West
Crest 1-0, 2-0
Shelby 1-0, 1-0
Chase 1-0, 1-1
R-S Central 0-1, 1-1
East Rutherford 0-1, 0-2
Thomas Jefferson 0-1, 0-2

(Sept. 6 games)
East Lincoln 38, Burns 36, OT
Kings Mountain 28, West Lincoln 0
Lincolnton 30, North Lincoln 16
Chase 30, Thomas Jefferson 0
Crest 26, East Rutherford 0
Shelby 42, R-S Central 6

(Sept. 13 games)
Burns at West Lincoln, East Lincoln at Lincolnton, North Lincoln at Kings Mountain, East Rutherford at Chase, Crest at R-S Central, Shelby at Thomas Jefferson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school softball

Gaston County Conference standings through Sept. 7:

Stanley 4-0
W.C. Friday 3-0
Belmont 3-1
Bessemer City 3-2
Chavis 2-1
Cramerton 2-3
Holbrook 1-2
Mount Holly 1-3
Southwest 0-3
Grier 0-4

Belmont 17, Southwest 5: Reagen Mizell was the winning pitcher for Belmont.

Bessemer City 11, Mount Holly 1

Chavis 16, Holbrook 2: Pitchers Jenny Brown and Leah Dellinger and hitters Livi Harmon (3 hits, double, triple), Daylee Dalton (1 hit), Ella Blake and Grace Capps led Chavis.

Cramerton 17, Grier 1

BYE – W.C. Friday, Stanley

(Sept. 11 games)
Belmont at Holbrook, Bessemer City at Grier, Chavis at W.C. Friday, Stanley at Southwest, BYE – Cramerton, Mount Holly

(Sept. 12 game)
Southwest at Chavis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ full 2023-24 schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA 7 p.m.
Fri. 27 DETROIT 7 p.m.
Mon. 30 BROOKLYN 7 p.m.
November
Wed. 1 at Houston 8 p.m.
Sat. 4 at Indiana 7 p.m.
Sun. 5 at Dallas 7:30 p.m.
Wed. 8 WASHINGTON 7 p.m.
Fri. 10 at Washington 7 p.m.
Sun. 12 at New York Noon
Tue. 14 MIAMI 7 p.m.
Fri. 17 MILWAUKEE 7 p.m.
Sat. 18 NEW YORK 6 p.m.
Mon. 20 BOSTON 7 p.m.
Wed. 22 WASHINGTON 7 p.m.
Sun. 26 at Orlando 6 p.m.
Tue. 28 at New York 7:30 p.m.
Thu. 30 at Brooklyn 7:30 p.m.
December
Sat. 2 MINNESOTA 5 p.m.
4-9 Two games TBD
Mon. 11 MIAMI 7 p.m.
Wed. 13 at Miami 7:30 p.m.
Fri. 15 NEW ORLEANS 7 p.m.
Sat. 16 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 18 at Toronto 7:30 p.m.
Wed. 20 at Indiana 7 p.m.
Sat. 23 DENVER 7 p.m.
Tue. 26 at LA Clippers 10:30 p.m.
Thu. 28 at L.A. Lakers 10:30 p.m.
Fri. 29 at Phoenix 9 p.m.
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 L.A. LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

Charlotte’s In-Season Tournament Group Play Schedule:

Nov. 10 at Washington, 7 p.m.
Nov. 14 MIAMI, 7 p.m.
Nov. 17 MILWAUKEE, 7 p.m.
Nov. 28 at New York, 7:30 p.m.
Quarterfinals: Dec. 4-5 at higher-seeded teams
Semifinals: Dec. 7 at Las Vegas
Championship game: Dec. 9 at Las Vegas

The NBA In-Season Tournament Groups:

Western Conference
A: Memphis, Phoenix, L.A. Lakers, Utah, Portland
B: Denver, L.A. Clippers, New Orleans, Dallas, Houston
C: Sacramento, Golden State, Minnesota, Oklahoma City, San Antonio

Eastern Conference
A: Philadelphia, Cleveland, Atlanta, Indiana, Detroit
B: Milwaukee, New York, Miami, Washington, Charlotte
C: Boston, Brooklyn, Toronto, Chicago, Orlando

The Charlotte Hornets’ 2023 preseason schedule:

Oct. 10 at Miami Heat, 7:30 p.m.
Oct. 12 at Washington Wizards, 7 p.m.
Oct. 15 Oklahoma City, 5 p.m.
Oct. 19 Boston Celtics, 7 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule with results:

(8-8-10 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United (L 0-3)
May 6 New York City FC (W 3-2)
May 13 at Atlanta United FC (W 3-1)
May 17 Chicago Fire FC (W 2-1)
May 20 Nashville SC (L 1-2)
May 27 at L.A. Galaxy (W 1-0)
May 31 at Philadelphia Union (L 0-1)
June 3 at Columbus Crew (W 4-2)
June 10 Seattle Sounders FC (T 3-3)
June 21 at New York Red Bulls (T 2-2)
June 24 CF Montreal (T 0-0)
July 5 at New York City FC (T 1-1)
July 8 FC Cincinnati (T 2-2)
July 15 at CF Montreal (L 0-2)
Aug. 26 L.A. FC (W 2-1)
Aug. 30 Orlando City SC (T 1-1)
Sept. 2 at Nashville SC (T 1-1)
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 18 at Inter Miami CF, 8 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

(Leagues Cup schedule – Group stage)
July 21 at FC Dallas (T 2-2, wins 4-1 on penalty kicks)
July 29 Necaxa (W 4-1)
(Round of 32)
Aug. 3 Cruz Azul (at Dallas TX) (T 0-0, wins 4-3 on penalty kicks)
Aug. 7 at Houston Dynamo (W 2-1)
Aug. 11 at Inter Miami (L 0-4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Charlotte 4, Durham 3 (10 innings): With the Knights out of available pithers, infielder-outfielder Laz Rivera came on in relief to retire the Bulls in order in the top of the 10th inning and capped an improbable victory with a walkoff RBI single in the bottom of the 10th. Charlotte and Durham meet for the 4th time in the 6-game series on Friday at 7:04 p.m.

Here is the full Charlotte Knights’ 2023 schedule:

Overall record: 49-86
First half record: 35-40
Second half record: 14-46

-First half
March 31-April 2 Louisville (2-1)
April 4-9 at Columbus (3-3)
April 11-16 Jacksonville (3-3)
April 18-23 at Louisville (2-4)
April 25-30 Norfolk (2-4)
May 2-7 at Gwinnett (4-2)
May 9-14 Durham (3-3)
May 16-21 Scranton-Wilkes Barre (2-4)
May 23-28 at Jacksonville (4-2)
May 30-June 4 Nashville (3-3)
June 6-11 at Gwinnett (1-5)
June 13-18 at Durham (3-3)
June 20-25 Louisville (3-3)

-Second half
June 28-July 3 at Norfolk (1-4)
July 4-9 Jacksonville (1-5)
July 14-16 at Lehigh Valley (0-3)
July 18-23 Memphis (1-5)
July 25-30 at Durham (1-5)
Aug. 1-6 at Norfolk (2-5)
Aug. 8-13 Gwinnett (0-6)
Aug. 15-20 at Nashville (2-4)
Aug. 22-24, 26-27 Memphis (3-3)
Aug. 29, 31, Sept. 1-3 at Jacksonville (2-4)
Sept. 5-10 Durham (1-2)
Sept. 12-17 Nashville
Sept. 18-24 at Memphis

High Point 8, Gastonia 3: The Rockers score 2 runs in the bottom of the 6th and 3 runs in the 8th after the Honey Hunters had tied the score at 3 in the top of the 6th.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

Overall record: 74-42
First half record: 41-22
Second half record: 33-20

-First half
April (3-0)
28 Spire City (W 10-4)
29 Spire City (W 8-6)
30 Spire City (W 7-4)

May (17-9)
2 at So. Maryland (W 8-6)
3 at So. Maryland (W 11-6)
4 at So. Maryland (L 2-4)
5 at Long Island (W 3-2)
6 at Long Island (L 1-3)
7 at Long Island (L 4-6)
9 Spire City (W 2-1 in 10)
10 Spire City (W 10-0)
11 Spire City (W 9-7)
12 at High Point (L 5-8)
13 at High Point (W 12-5)
14 at High Point (L 3-4)
16 Charleston, W.Va. (W 13-4)
17 Charleston, W.Va. (W 4-2)
18 Charleston, W.Va. (L 4-6)
19 at Lexington (W 15-2)
20 at Lexington (W 8-0)
21 at Lexington (W 5-3)
23 at Spire City (W 6-0)
24 at Spire City (W 8-5)
25 at Spire City (W 8-3)
26 Lancaster (L 3-4 in 11)
27 Lancaster (ppd., rain)
28 Lancaster (ppd., rain)
29 Lancaster (W 9-1)
29 Lancaster (L 3-4)
30 High Point (L 8-10)
31 High Point (W 14-10)

June (19-8)
1 High Point (W 7-4)
2 Lexington (W 3-2)
3 Lexington (W 10-1)
4 Lexington (W 4-1)
6 at Charleston, W.Va. (W 4-1)
7 at Charleston, W.Va. (L 1-13)
8 at Charleston, W.Va. (L 2-4)
9 at Spire City (W 5-4)
10 at Spire City (W 12-7)
11 at Spire City (L 6-9)
13 So. Maryland (W 5-0)
14 So. Maryland (L 9-10)
15 So. Maryland (W 11-6)
16 Staten Island (W 5-4)
17 Staten Island (W 7-5)
18 Staten Island (W 5-1)
20 at Lancaster (L 0-6)
21 at Lancaster (W 9-7)
22 at Lancaster (W 4-1)
22 at Lancaster (L 2-6)
24 at Staten Island (W 12-3)
25 at Staten Island (L 2-7)
27 High Point (W 8-3)
28 High Point (W 7-3)
29 High Point (L 1-11)
30 So. Maryland (W 15-0)

July (13-13)
1 So. Maryland (L 6-7)
1 So. Maryland (W 8-7)
2 So. Maryland (W 3-2 in 10)
4 at Spire City (L 3-4)
5 at Spire City (L 8-18)
6 at Spire City (L 4-6)
7 at High Point (L 1-8)
-Second half
8 at High Point (W 7-2)
9 at High Point (L 13-14)
11 at Charleston, W.Va. (W 5-3)
12 at Charleston, W.Va. (W 2-1)
13 at Charleston, W.Va. (ppd.)
14 Staten Island (W 7-3)
15 Staten Island (L 10-12 in 10)
16 Staten Island (W 13-8)
18 High Point (W 6-5)
19 High Point (L 5-9)
20 High Point (W 10-5)
21 at So. Maryland (L 9-11)
22 at So. Maryland (W 8-6)
23 at So. Maryland (L 8-12)
25 at Staten Island (W 10-2)
26 at Staten Island (L 3-8)
27 at Staten Island (W 17-5)
28 at Long Island (L 1-18)
29 at Long Island (W 12-5)
30 at Long Island (L 2-4)

August (19-7)
1 High Point (L 3-6)
2 High Point (L 3-7)
3 High Point (ppd.)
4 Lexington (W 9-8)
5 Lexington (W 9-2)
6 Lexington (W 4-3)
8 Spire City (W 8-3)
9 Spire City (L 2-3)
10 Spire City (W 9-6)
11 at Long Island (L 5-7)
12 at Long Island (W 14-3)
13 at Long Island (W 10-7)
15 York (W 6-5)
16 York (L 1-2)
17 York (W 5-2)
18 Lexington (W 12-8)
19 Lexington (L 1-5)
20 Lexington (W 8-3)
22 at Long Island (W 6-5)
23 at Long Island (W 5-0)
24 at Long Island (W 13-12)
25 at Lancaster (W 4-1)
26 at Lancaster (L 2-6)
27 at Lancaster (W 5-4)
29 Spire City (W 6-4)
30 Spire City (ppd., Aug. 31)
31 Spire City (W 6-4)
31 Spire City (W 8-2)

September (3-5)
1 So. Maryland (W 5-2)
2 So. Maryland (W 8-6)
3 So. Maryland (L 2-11)
4 So. Maryland (L 4-5)
5 at High Point (L 2-8)
5 at High Point (W 7-0)
6 at High Point (L 3-4)
7 at High Point (L 3-8)
8 Charleston, W.Va.
9 Charleston, W.Va.
10 Charleston, W.Va.
12 So. Maryland
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 at Lexington
16 at Lexington
17 at Lexington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch-2)
May 1 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE (Martin Truex, Jr.-2)
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Denny Hamlin)
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (William Byron-3)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC (Josh Berry)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC (Kyle Larson-3)
May 29 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC (Ryan Blaney)
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL (Kyle Busch-3)
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA (Martin Truex, Jr.-3)
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN (Ross Chastain)
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL (Shane van Gisbergen)
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (William Byron-4)
Jul 17 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, noon on USA (Martin Truex, Jr.-4)
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA (Denny Hamlin-2)
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA (Chris Buescher)
Aug 6-7 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, noon on USA (Chris Buescher-2)
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN (Michael McDowell)
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY (William Byron-5)
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL (Chris Buescher-3)

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (Kyle Larsen-4)
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC