×

9-23-23 roundup: Pro football, baseball, basketball and soccer, High school football, College football, Middle school football, softball and golf, NASCAR

By Richard Walker

Every week this season, www.CarolinasSportsHub.com will look back at the Carolina Panthers’ historic 2003 season that ended with the franchise’s first trip to the Super Bowl.

Week 3: The Carolina Panthers enjoy an early-season off week and remain the only unbeaten team in the NFC South at 2-0. The Week 3 bye remains tied for the earliest bye in franchise history; Carolina also had week 3 byes in the 1996, 1998 and 2004 seasons.

Here is a preview of the 2023 Week 3 game:

Game 3- Sept. 24: Carolina Panthers at Seattle Seahawks, 4:05 p.m.

TV: CBS (Ian Eagle play-by-play, Charles Davis color analyst, Evan Washburn sideline reporter)

RADIO: WBT-AM 1110/WBT-FM 99.3 in Charlotte is flagship station (Anish Shroff play-by-play, Jordan Gross, Luke Kuechly and Jim Szoke color analysts, Sharon Thorsland sideline reporter)

THE SERIES: Seattle leads the all time series 10-5 which includes a 5-2 record in Seattle and 2-1 record in the postseason.

RANKINGS AMONG NFL (After 2023 Week 2): Carolina offense – 28th overall, 9th rushing, 32nd passing. Carolina defense – 8th overall, 25th rushing, 4th passing. Seattle offense – 25th overall, 26th rushing, 17th passing. Seattle defense – 31st overall, 13th rushing, 30th passing.

BY THE NUMBERS: 1 – Number of times Panthers have started 0-2 (out of 11 times) and had a winning season; Carolina started 0-2 in 2013 and finished 12-4 overall and won the NFC South Division title.

NOTABLE: Panthers general manager Scott Fitterer spent 20 seasons in the Seahawks organization from 2001 to 2020 as an area scout, director of college scouting, co-director of player personnel and vice president of football operations before coming to Carolina in 2021….
Panthers assistant general manager Dan Morgan spent 8 seasons in the Seahawks organization from 2010 to 2017 as a scouting intern, assistant director of pro personnel and director of pro personnel….
Seahawks head coach Pete Carroll spent 3 seasons as defensive coordinator and secondary at N.C. State from 1980 to 1982 under head coach Monte Kiffin….
Seahawks associate head coach Carl Smith was offensive coordinator and quarterbacks coach at N.C. State in 1982 under head coach Monte Kiffin….
Four Seahawks players have Carolinas connections – G Phil Haynes attended North Raleigh Christian, Raleigh Enloe High School and Wake Forest, NT Jarran Reed attended Goldsbor High School, LB Drake Thomas attended Wake Forest Heritage High School and N.C. State and WR Jake Bobo played Duke….

The 2023 Carolina Panthers’ schedule:
Sept. 10 at Atlanta (L 10-24)
Sept. 18 New Orleans (L 17-20)
Sept. 24 at Seattle, 4:05 p.m.
Oct. 1 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 8 at Detroit, 1 p.m.
Oct. 15 at Miami, 1 p.m.
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston, 1 p.m.
Nov. 5 Indianapolis, 4:05 p.m.
Nov. 9 at Chicago, 8:15 p.m.
Nov. 19 Dallas, 1 p.m.
Nov. 26 at Tennessee, 1 p.m.
Dec. 3 at Tampa Bay, 1 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17-18 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 6-7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school football

Here are the standings for teams from Cleveland, Gaston and Lincoln counties through Sept. 22:

Big South 3A
Crest 2-0, 5-0
Kings Mountain 2-0, 5-0
North Gaston 1-1, 3-2
South Point 1-1, 3-2
Huss 1-1, 2-3
Ashbrook 1-1, 1-4
Forestview 0-2, 1-4
Cramer 0-2, 0-5

Southern Piedmont 1A/2A
Bessemer City 2-0, 4-2
Shelby 2-0, 3-3
Burns 1-0, 3-2
East Gaston 1-0, 5-0
Thomas Jefferson 0-2, 1-5
Cherryville 0-2, 0-6
Highland Tech 0-2, 0-6

Western Foothills 3A
Hickory 2-0, 5-0
West Iredell 2-0, 5-0
Statesville 2-0, 3-2
North Iredell 2-0, 2-3
East Lincoln 0-2, 3-2
North Lincoln 0-2, 2-3
Foard 0-2, 0-5
St. Stephens 0-2, 0-5

Catawba Valley 2A
Bunker Hill 2-0, 5-0
West Lincoln 2-0, 5-0
Bandys 1-1, 4-1
Maiden 1-1, 3-2
Newton-Conover 1-1, 2-3
Lincolnton 1-1, 1-4
East Burke 0-2, 2-3
West Caldwell 0-2, 0-5

Catawba Shores 1A/2A
Comm Sch Davidson 3-0, 5-1
Pine Lake Prep 1-0, 3-1
Corvian Comm 2-1, 4-2
Christ the King 1-1, 3-2
Bish McGuinness 0-1, 1-3
W-Salem Prep 0-1, 1-3
W-Salem Carver 0-1, 0-4
Mtn Isl Charter 0-2, 3-2

(Friday’s results from Cleveland, Gaston and Lincoln counties:

Huss 31, South Point 24, OT
Ashbrook 33, Forestview 20
Crest 56, Cramer 0
Kings Mountain 42, North Gaston 0
East Gaston 56, Cherryville 14
Shelby 75, Thomas Jefferson 8
Bessemer City 73, Highland Tech 0
Statesville 42, East Lincoln 14
Hickory 43, North Lincoln 14
Lincolnton 22, Newton-Conover 21
West Lincoln 33, Maiden 19
Community School of Davidson 30, Mountain Island Charter 12

(Other area games:)
Hough 19, Chambers 13
East Meck 40, Garinger 18
Independence 31, Catholic 10
Kell 28, Cuthbertson 0
Albemarle 34, Lake Norman Charter 0
Mallard Creek 48, Hopewell 0
Myers Park 44, Palisades 0
North Meck 40, Harding 0
Daleville, Va., Lord Boutetort 57, Olympic 21
Butler 49, Providence 6
South Meck 35, Berry 6
West Charlotte 42, West Meck 8

Brevard 50, R-S Central 20
East Rutherford 50, Chase 43
Bandys 48, East Burke 30
North Iredell 27, St. Stephens 12
Bunker Hill 56, West Caldwell 7
West Iredell 34, Foard 7

(Next week’s area games:)

Bandys at Lincolnton
Burns at Bessemer City
East Lincoln at West Iredell
Forestview at Kings Mountain
Huss at Cramer
North Gaston at Ashbrook
North Iredell at North Lincoln
Shelby at Highland Tech
South Point at Crest
Thomas Jefferson at East Gaston
West Lincoln at Bunker Hill
Winston-Salem Prep at Mountain Island Charter
Off – Cherryville

Berry at Kell
Butler at East Meck
Cabarrus Stallions at Lake Norman Charter
Catholic at Rocky River
Chambers at Harding
Garinger at Independence
Hough at West Meck
North Meck at Mallard Creek
Palisades at South Meck
Providence at Mooresville
West Charlotte at Hopewell

Foard at Statesville
Hickory at St. Stephens
Newton-Conover at East Burke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Kings Mountain High’s Robert Kendrick announced his commitment to play football at Norfolk State on social media.

Here is this week’s Carolinas NCAA Division I (FBS and FCS) schedule:

(Thursday, Sept. 21)
Georgia State 30, Coastal Carolina 17

(Friday, Sept. 22)
N.C. State 24, Virginia 21

(Saturday, Sept. 23)
Florida State 31, Clemson 24, OT
VMI 17, Wofford 14
Western Carolina 77, Charleston Southern 21
N.C. Central 45, Mississippi Valley State 3
Furman 38, Mercer 14
Duke 41, Connecticut 7
S.C. State 31, The Citadel 10
Elon 28, Campbell 24
East Carolina 44, Gardner-Webb 0
Georgia Tech 30, Wake Forest 16
Florida 22, Charlotte 7
Wyoming 22, Appalachian State 19
Davidson 84, St. Andrews 6
South Carolina 37, Mississippi State 30
North Carolina 41, Pittsburgh 24

Here is next week’s Carolinas NCAA Division I (FBS and FCS) schedule:

(Friday, Sept. 29)
Louisville at N.C. State, 7 p.m.

(Saturday, Sept. 30)
Clemson at Syracuse, noon
San Diego at Davidson, noon
Presbyterian at Butler, 1 p.m.
North Carolina A&T at Norfolk State, 2 p.m.
Western Carolina at The Citadel, 2 p.m.
William & Mary at Elon, 2 p.m.
Campbell at North Carolina Central, 4 p.m.
Chattanooga at Wofford, 6 p.m.
Coastal Carolina at Georgia Souhern, 6 p.m.
Kennesaw State at Charleston Southern, 6 p.m.
East Carolina at Rice, 7 p.m.
Charlotte at SMU, 7:30 p.m.
Notre Dame at Duke, 7:30 p.m.
South Carolina at Tennessee, 7:30 p.m.
Appalachian State at Louisiana Monroe, 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school football

Gaston County Conference standings through Sept. 20:
-Division I
Southwest 3-0, 5-0
Belmont 1-1, 3-1
Holbrook 1-1, 3-1
Grier 1-2, 3-2
Cramerton 0-2, 2-2
-Division II
York Chester 3-0, 3-1
Stanley 3-0, 3-2
W.C. Friday 2-1, 2-2
Chavis 1-2, 1-4
Bessemer City 0-3, 0-5
Mount Holly 0-3, 0-5

(Sept. 26 game)
Belmont vs. Holbrook at Cramer

(Sept. 27 games)
Southwest at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Mount Holly at Bessemer City, Chavis at York Chester, BYE – Grier

Tri-County Conference standings through Sept. 20:
-East
East Lincoln 3-0, 4-0
Kings Mountain 2-1, 2-1
Lincolnton 1-2, 2-2
Burns 2-1, 2-2
West Lincoln 0-3, 1-3
North Lincoln 1-2, 1-3
-West
Shelby 3-0, 3-0
Crest 2-1, 3-1
R-S Central 2-1, 3-1
Chase 2-1, 2-2
East Rutherford 0-3, 0-4
Thomas Jefferson 0-3, 0-4

(Sept. 27 games)
North Lincoln at Burns, West Lincoln at East Lincoln, Kings Mountain at Lincolnton, Shelby at Chase, Crest at Thomas Jefferson, R-S Central at East Rutherford

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school softball

Gaston County Conference standings through Sept. 21:

Stanley 8-0
Belmont 6-1
Bessemer City 5-2
W.C. Friday 5-2
Cramerton 3-4
Mount Holly 3-4
Chavis 2-4
Holbrook 2-5
Grier 1-6
Southwest 0-7

(Sept. 21 games)
Stanley 16, Chavis 4 (4 innings)
Cramerton def. Southwest
W.C. Friday 22, Mount Holly 15
Holbrook 26, Grier 10
BYE – Belmont, Bessemer City

(Sept. 25 games)
Belmont at Stanley, Bessemer City at Southwest, Chavis at Mount Holly, Cramerton at Holbrook, W.C. Friday at Grier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school golf

(Sept. 25 matches:)
At Cherryville- Holbrook, Belmont, Mount Holly, York Chester, At Crowders Mountain- Cramerton, Stanley, Southwest, At Cramer Mountain- Bessemer City, W.C. Friday, Chavis, Grier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ full 2023-24 schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA 7 p.m.
Fri. 27 DETROIT 7 p.m.
Mon. 30 BROOKLYN 7 p.m.
November
Wed. 1 at Houston 8 p.m.
Sat. 4 at Indiana 7 p.m.
Sun. 5 at Dallas 7:30 p.m.
Wed. 8 WASHINGTON 7 p.m.
Fri. 10 at Washington 7 p.m.
Sun. 12 at New York Noon
Tue. 14 MIAMI 7 p.m.
Fri. 17 MILWAUKEE 7 p.m.
Sat. 18 NEW YORK 6 p.m.
Mon. 20 BOSTON 7 p.m.
Wed. 22 WASHINGTON 7 p.m.
Sun. 26 at Orlando 6 p.m.
Tue. 28 at New York 7:30 p.m.
Thu. 30 at Brooklyn 7:30 p.m.
December
Sat. 2 MINNESOTA 5 p.m.
4-9 Two games TBD
Mon. 11 MIAMI 7 p.m.
Wed. 13 at Miami 7:30 p.m.
Fri. 15 NEW ORLEANS 7 p.m.
Sat. 16 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 18 at Toronto 7:30 p.m.
Wed. 20 at Indiana 7 p.m.
Sat. 23 DENVER 7 p.m.
Tue. 26 at LA Clippers 10:30 p.m.
Thu. 28 at L.A. Lakers 10:30 p.m.
Fri. 29 at Phoenix 9 p.m.
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 L.A. LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

Charlotte’s In-Season Tournament Group Play Schedule:

Nov. 10 at Washington, 7 p.m.
Nov. 14 MIAMI, 7 p.m.
Nov. 17 MILWAUKEE, 7 p.m.
Nov. 28 at New York, 7:30 p.m.
Quarterfinals: Dec. 4-5 at higher-seeded teams
Semifinals: Dec. 7 at Las Vegas
Championship game: Dec. 9 at Las Vegas

The NBA In-Season Tournament Groups:

Western Conference
A: Memphis, Phoenix, L.A. Lakers, Utah, Portland
B: Denver, L.A. Clippers, New Orleans, Dallas, Houston
C: Sacramento, Golden State, Minnesota, Oklahoma City, San Antonio

Eastern Conference
A: Philadelphia, Cleveland, Atlanta, Indiana, Detroit
B: Milwaukee, New York, Miami, Washington, Charlotte
C: Boston, Brooklyn, Toronto, Chicago, Orlando

The Charlotte Hornets’ 2023 preseason schedule:

Oct. 10 at Miami Heat, 7:30 p.m.
Oct. 12 at Washington Wizards, 7 p.m.
Oct. 15 Oklahoma City, 5 p.m.
Oct. 19 Boston Celtics, 7 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Charlotte FC suffered its first loss since July in a 3-0 road defeat against FC Cincinnati.

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule with results:

(7-10-11 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United (L 0-3)
May 6 New York City FC (W 3-2)
May 13 at Atlanta United FC (W 3-1)
May 17 Chicago Fire FC (W 2-1)
May 20 Nashville SC (L 1-2)
May 27 at L.A. Galaxy (W 1-0)
May 31 at Philadelphia Union (L 0-1)
June 3 at Columbus Crew (L 2-4)
June 10 Seattle Sounders FC (T 3-3)
June 21 at New York Red Bulls (T 2-2)
June 24 CF Montreal (T 0-0)
July 5 at New York City FC (T 1-1)
July 8 FC Cincinnati (T 2-2)
July 15 at CF Montreal (L 0-2)
Aug. 26 L.A. FC (W 2-1)
Aug. 30 Orlando City SC (T 1-1)
Sept. 2 at Nashville SC (T 1-1)
Sept. 16 D.C. United (T 0-0)
Sept. 20 Philadelphia Union (T 2-2)
Sept. 23 at FC Cincinnati (L 0-3)
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 18 at Inter Miami CF, 8 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

(Leagues Cup schedule – Group stage)
July 21 at FC Dallas (T 2-2, wins 4-1 on penalty kicks)
July 29 Necaxa (W 4-1)
(Round of 32)
Aug. 3 Cruz Azul (at Dallas TX) (T 0-0, wins 4-3 on penalty kicks)
Aug. 7 at Houston Dynamo (W 2-1)
Aug. 11 at Inter Miami (L 0-4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Memphis 7, Charlotte 3: The Knights fell in the 4th game of rain-shortened, season-ending 5-game road series at Memphis. The season finale is slated for 3:05 p.m. Sunday at AutoZone Park in Memphis.

Here is the full Charlotte Knights’ 2023 schedule:

Overall record: 52-96
First half record: 35-40
Second half record: 17-56

-First half
March 31-April 2 Louisville (2-1)
April 4-9 at Columbus (3-3)
April 11-16 Jacksonville (3-3)
April 18-23 at Louisville (2-4)
April 25-30 Norfolk (2-4)
May 2-7 at Gwinnett (4-2)
May 9-14 Durham (3-3)
May 16-21 Scranton-Wilkes Barre (2-4)
May 23-28 at Jacksonville (4-2)
May 30-June 4 Nashville (3-3)
June 6-11 at Gwinnett (1-5)
June 13-18 at Durham (3-3)
June 20-25 Louisville (3-3)

-Second half
June 28-July 3 at Norfolk (1-4)
July 4-9 Jacksonville (1-5)
July 14-16 at Lehigh Valley (0-3)
July 18-23 Memphis (1-5)
July 25-30 at Durham (1-5)
Aug. 1-6 at Norfolk (2-5)
Aug. 8-13 Gwinnett (0-6)
Aug. 15-20 at Nashville (2-4)
Aug. 22-24, 26-27 Memphis (3-3)
Aug. 29, 31, Sept. 1-3 at Jacksonville (2-4)
Sept. 5-10 Durham (1-5)
Sept. 12-17 Nashville (2-4)
Sept. 18-24 at Memphis (1-3)

Weather delayed Game 4 of the Atlantic League of Professionall Baseball Southern Division championship series between Gastonia and High Point on Saturday. Gastonia leads the best-of-5 series 2-1 and Game 4 is now slated for 3 p.m. Sunday in High Point. If High Point forces a decisive 5th game, it would be at noon in High Point on Monday.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

Overall record: 79-47
First half record: 41-22
Second half record: 38-25

-First half
April (3-0)
28 Spire City (W 10-4)
29 Spire City (W 8-6)
30 Spire City (W 7-4)

May (17-9)
2 at So. Maryland (W 8-6)
3 at So. Maryland (W 11-6)
4 at So. Maryland (L 2-4)
5 at Long Island (W 3-2)
6 at Long Island (L 1-3)
7 at Long Island (L 4-6)
9 Spire City (W 2-1 in 10)
10 Spire City (W 10-0)
11 Spire City (W 9-7)
12 at High Point (L 5-8)
13 at High Point (W 12-5)
14 at High Point (L 3-4)
16 Charleston, W.Va. (W 13-4)
17 Charleston, W.Va. (W 4-2)
18 Charleston, W.Va. (L 4-6)
19 at Lexington (W 15-2)
20 at Lexington (W 8-0)
21 at Lexington (W 5-3)
23 at Spire City (W 6-0)
24 at Spire City (W 8-5)
25 at Spire City (W 8-3)
26 Lancaster (L 3-4 in 11)
27 Lancaster (ppd., rain)
28 Lancaster (ppd., rain)
29 Lancaster (W 9-1)
29 Lancaster (L 3-4)
30 High Point (L 8-10)
31 High Point (W 14-10)

June (19-8)
1 High Point (W 7-4)
2 Lexington (W 3-2)
3 Lexington (W 10-1)
4 Lexington (W 4-1)
6 at Charleston, W.Va. (W 4-1)
7 at Charleston, W.Va. (L 1-13)
8 at Charleston, W.Va. (L 2-4)
9 at Spire City (W 5-4)
10 at Spire City (W 12-7)
11 at Spire City (L 6-9)
13 So. Maryland (W 5-0)
14 So. Maryland (L 9-10)
15 So. Maryland (W 11-6)
16 Staten Island (W 5-4)
17 Staten Island (W 7-5)
18 Staten Island (W 5-1)
20 at Lancaster (L 0-6)
21 at Lancaster (W 9-7)
22 at Lancaster (W 4-1)
22 at Lancaster (L 2-6)
24 at Staten Island (W 12-3)
25 at Staten Island (L 2-7)
27 High Point (W 8-3)
28 High Point (W 7-3)
29 High Point (L 1-11)
30 So. Maryland (W 15-0)

July (13-13)
1 So. Maryland (L 6-7)
1 So. Maryland (W 8-7)
2 So. Maryland (W 3-2 in 10)
4 at Spire City (L 3-4)
5 at Spire City (L 8-18)
6 at Spire City (L 4-6)
7 at High Point (L 1-8)
-Second half
8 at High Point (W 7-2)
9 at High Point (L 13-14)
11 at Charleston, W.Va. (W 5-3)
12 at Charleston, W.Va. (W 2-1)
13 at Charleston, W.Va. (ppd.)
14 Staten Island (W 7-3)
15 Staten Island (L 10-12 in 10)
16 Staten Island (W 13-8)
18 High Point (W 6-5)
19 High Point (L 5-9)
20 High Point (W 10-5)
21 at So. Maryland (L 9-11)
22 at So. Maryland (W 8-6)
23 at So. Maryland (L 8-12)
25 at Staten Island (W 10-2)
26 at Staten Island (L 3-8)
27 at Staten Island (W 17-5)
28 at Long Island (L 1-18)
29 at Long Island (W 12-5)
30 at Long Island (L 2-4)

August (19-7)
1 High Point (L 3-6)
2 High Point (L 3-7)
3 High Point (ppd.)
4 Lexington (W 9-8)
5 Lexington (W 9-2)
6 Lexington (W 4-3)
8 Spire City (W 8-3)
9 Spire City (L 2-3)
10 Spire City (W 9-6)
11 at Long Island (L 5-7)
12 at Long Island (W 14-3)
13 at Long Island (W 10-7)
15 York (W 6-5)
16 York (L 1-2)
17 York (W 5-2)
18 Lexington (W 12-8)
19 Lexington (L 1-5)
20 Lexington (W 8-3)
22 at Long Island (W 6-5)
23 at Long Island (W 5-0)
24 at Long Island (W 13-12)
25 at Lancaster (W 4-1)
26 at Lancaster (L 2-6)
27 at Lancaster (W 5-4)
29 Spire City (W 6-4)
30 Spire City (ppd., Aug. 31)
31 Spire City (W 6-4)
31 Spire City (W 8-2)

September (8-10)
1 So. Maryland (W 5-2)
2 So. Maryland (W 8-6)
3 So. Maryland (L 2-11)
4 So. Maryland (L 4-5)
5 at High Point (L 2-8)
5 at High Point (W 7-0)
6 at High Point (L 3-4)
7 at High Point (L 3-8)
8 Charleston, W.Va. (L 8-19)
9 Charleston, W.Va. (W 8-2)
9 Charleston, W.Va. (L 3-4)
10 Charleston, W.Va. (L 2-3)
12 So. Maryland (L 3-5)
13 So. Maryland (W 5-1)
14 So. Maryland (W 5-4)
15 at Lexington (L 1-7)
16 at Lexington (W 2-1)
17 at Lexington (W 10-5)

ATLANTIC LEAGUE OF PROFESSIONAL BASEBALL PLAYOFFS

(Southern Division championship: Gastonia vs. High Point – Best-of-5)
Sept. 19 Game 1 – at Gastonia (L 1-3 in 10)
Sept. 20 Game 2 – at Gastonia (W 5-2)
Sept. 22 Game 3 – at High Point (W 11-8)
Sept. 23 Game 4 – at High Point (ppd.)
Sept. 24 Game 4 – at High Point
Sept. 25 Game 5 (if necessary) – at High Point

(Northern Division championship: Lancaster def. Long Island 3 games to 0)

(League championship: Gastonia-HP winner vs. Lancaster – Best-of-5)
Sept. 26 Game 1 – at Lancaster
Sept. 27 Game 2 – at Lancaster
Sept. 29 Game 3 – at Gastonia-HP winner
Sept. 30 Game 4 – at Gastonia-HP winner
Oct. 1 Game 5 – at Gastonia-HP winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch-2)
May 1 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE (Martin Truex, Jr.-2)
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Denny Hamlin)
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (William Byron-3)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC (Josh Berry)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC (Kyle Larson-3)
May 29 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC (Ryan Blaney)
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL (Kyle Busch-3)
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA (Martin Truex, Jr.-3)
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN (Ross Chastain)
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL (Shane van Gisbergen)
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (William Byron-4)
Jul 17 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, noon on USA (Martin Truex, Jr.-4)
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA (Denny Hamlin-2)
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA (Chris Buescher)
Aug 6-7 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, noon on USA (Chris Buescher-2)
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN (Michael McDowell)
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY (William Byron-5)
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL (Chris Buescher-3)

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (Kyle Larsen-4)
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Tyler Reddick-2)
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Denny Hamlin-3)
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC