×

9-15-22 roundup: Pro baseball, football and soccer, High school football, boys soccer, volleyball and girls tennis, College football, Middle school football and softball, Auto racing

By Richard Walker

When Cramer opened in 2013, since the school was so close to South Point, it seemed natural that the schools would soon become rivals.

Well, as the ninth renewal of the series opens Big South 3A Conference play for both teams at Cramer on Friday night, the host Storm still seek its first victory against the Red Raiders.

And only in last year’s 28-21 Cramer victory have their matchups been competitive.

In addition to being 8-0 in the series, South Point has outscored the Storm 371-66. That includes racking up the first 215 points of the series before Cramer scored its first points in the series on a 79-yard touchdown pass from Luke Carpenter to current University of North Carolina tight end Kendall Karr.

This week’s Cramer-South Point is one of 12 league matchups of 13 games involving teams from Cleveland, Gaston and Lincoln counties.

Here’s a look at the others:

Ashbrook at Crest: Crest leads the series 23-8 including last year’s 44-27 victory that was its 14th straight victory over Ashbrook.

Bandys at West Lincoln: Bandys leads the series 36-15-1 but West Lincoln has won three straight including last year’s 20-17 overtime victory.

Burns at Highland Tech: Burns won 72-0 last season in the only previous meeting between the teams.

East Gaston at Cherokee: East Gaston won 35-26 last season in the only previous meeting between the teams.

Hickory at East Lincoln: Hickory’s 22-21 win last season gave the Red Tornadoes a 5-4 all-time series advantage.

Huss at Kings Mountain: Kings Mountain holds an 11-8 lead in the series that includes last season’s 45-6 victory.

Lincolnton at Bunker Hill: Lincolnton leads the series 11-2 but Bunker Hill won 20-6 last season.

Mountain Island Charter at Pine Lake Prep: Mountain Island Charter’s 41-12 win last season increased its series lead to 5-2.

North Gaston at Forestview: Forestview’s 44-20 victory last season was its 14th straight in a series it leads 20-4.

Shelby at Cherryville: Shelby leads the series 32-10-4 and has won 19 straight including a 63-21 victory last season.

Statesville at North Lincoln: Statesville’s 14-5 win last season gave it a 5-0 series lead.

Thomas Jefferson at Bessemer City: Thomas Jefferson won 42-0 last season to improve its series lead to 7-2.

(This week’s other area games:)
North Iredell at Foard
West Iredell at St. Stephens
East Burke at Maiden
West Caldwell at Newton-Conover
West Meck at Chambers
North Meck at Hough
Mallard Creek at West Charlotte
Berry Academy at Myers Park
Harding at Olympic
South Meck at Palisades
Butler at Garinger
Providence at Charlotte Catholic
East Meck at Rocky River
Lake Norman Charter at Union Academy
East Rutherford at Chase
Hendersonville at R-S Central
Dorman, S.C. at Clover, S.C.

Here are the standings through Sept. 9 with conference records followed by overall records:

(Big South 3A)
Kings Mountain 0-0, 3-0
South Point 0-0, 3-0
Cramer 0-0, 2-1
Crest 0-0, 2-1
Ashbrook 0-0, 1-2
Forestview 0-0, 1-2
Huss 0-0, 1-2
North Gaston 0-0, 0-3

(Southern Piedmont 1A/2A)
Burns 0-0, 3-1
Cherryville 0-0, 2-2
East Gaston 0-0, 1-2
Shelby 0-0, 1-3
Thomas Jefferson 0-0, 0-3
Bessemer City 0-0, 0-4
Highland Tech 0-0, 0-4

(Western Foothills 3A)
East Lincoln 0-0, 3-0
Hickory 0-0, 2-1
St. Stephens 0-0, 1-2
Statesville 0-0, 1-2
Foard 0-0, 0-3
North Iredell 0-0, 0-3
North Lincoln 0-0, 0-3
West Iredell 0-0, 0-3

(Catawba Valley 2A)
Bunker Hill 0-0, 3-0
West Lincoln 0-0, 3-0
Maiden 0-0, 2-1
Bandys 0-0, 1-2
East Burke 0-0, 1-2
Lincolnton 0-0, 1-2
Newton-Conover 0-0, 1-2
West Caldwell 0-0, 0-3

(Queen City 3A/4A)
West Meck 0-0, 4-0
Chambers 0-0, 3-1
North Meck 0-0, 3-1
Hough 0-0, 2-1
Hopewell 0-0, 2-2
Mallard Creek 0-0, 2-2
West Charlotte 0-0, 2-2

(Southern Meck 4A)
Olympic 0-0, 4-0
Kell 0-0, 3-1
South Meck 0-0, 2-2
Palisades 0-0, 1-2
Berry Academy 0-0, 1-3
Harding 0-0, 1-3
Myers Park 0-0, 0-4

(Southwestern 4A)
Independence 0-0, 4-0
Butler 0-0, 3-1
Catholic 0-0, 2-1
Providence 0-0, 2-1
East Meck 0-0, 1-3
Rocky River 0-0, 1-3
Garinger 0-0, 0-4

(Others)
Mtn Isl Charter 0-0, 2-0
Chase 0-0, 4-0
East Rutherford 0-0, 1-3
R-S Central 0-0, 2-2

(Cleveland/Gaston/Lincoln individual statistical leaders)

All with 200 or more yards

Passing
Daylin Lee, Shelby 1277
Ben Mauney, Burns 888
Justin Rocquemore, Cramer 840
Ny’Tavious Huskey, Crest 814
Tyler Mizzell, East Lincoln 567
Lamont Littlejohn, Kings Mtn 439
Jameer Holmes, Bessemer City 395
Trent Sherrill, East Gaston 354
Chase Miller, Cherryville 352
Andre Bost, Lincolnton 330
Jaxson Hill, Forestview 295
Tiger Coffin, Mtn Isl Charter 257
Javarion Brown, Huss 255

Rushing
Mason Avery, West Lincoln 519
Cam Medlock, South Point 405
Jeremiah Norris, Burns 405
Jaylin Winnex, West Lincoln 322
Javarion Brown, Huss 296
Christopher Daley, East Lincoln 267
Nate Eaton, Mtn Isl Charter 266
Cody Morse, North Lincoln 262
Justin Rocquemore, Cramer 250
Kamari Sheppard, Highland Tech 235
Chase Miller, Cherryville 238
Patrick Blee, South Point 232
Camron Newman, Highland Tech 203
Ben Summey, East Gaston 203

Receiving
Izay Bridges, Shelby 542
Javarius Green, Crest 473
Ja’Keith Hamilton, Shelby 369
Tyler Ward, Cramer 267
Ryan Thompson, Burns 263
Randall Pettus, Bessemer City 247
Isaiah Johnson, Cramer 233
Eli Falls, Shelby 221

 

 

 

 

High school JV football

(Thursday’s results)

South Point 49, Cramer 14

 

 

 

 

 

High school boys soccer

Ashbrook 4, Crest 0 (Wednesday): Hilario Aguirre (2 goals), Sanders Zendejas (1 goal, 1 assist), Jackson Thomas (1 goal) and Kyo Burgos (1 assist) led Ashbrook.

 

 

 

 

 

High school girls tennis

North Lincoln 7, Hickory 2 (Wednesday): Emma Carver, Caitlyn Simcox, Natalie Gore, Lulu King and Ella Wulfhorst won in singles and the teams of Carver-Simcox and Gore-King won in doubles for North Lincoln.

 

 

 

 

 

High school volleyball

Cherryville def. North Gaston 3-0 (25-13, 25-23, 25-22 on Wednesday): Rileigh Kiser (5 aces, 19 assists, 9 digs), Emily Allen (9 kills), Krista Davis (11 digs) and Taylor Digh (10 digs, 3 aces) led Cherryville (8-5, 2-4 Southern Piedmont 1A/2A).

 

 

 

 

 

Middle school football

GASTON COUNTY CONFERENCE
Standings through Sept. 14 with division records followed by overall records:

(Division I)
Cramerton 1-0, 3-0
Southwest 1-0, 2-1
Mount Holly 0-0, 2-0
Holbrook 0-1, 2-1
Grier 0-1, 1-2

(Division II)
Belmont 2-0, 4-0
W.C. Friday 2-0, 2-2
Stanley 1-1, 1-2
York Chester 1-1, 1-3
Chavis 0-2, 0-3
Bessemer City 0-2, 0-4

(Wednesday’s games)
Belmont 28, Stanley 0
York Chester 44, Bessemer City 6
W.C. Friday 26, Chavis 8
Grier 16, Cramerton 8
Southwest 28, Mount Holly 8

(Next week’s games)
Bessemer City at Belmont
Cramerton at Southwest
W.C. Friday at Stanley
Holbrook at Mount Holly
York Chester at Chavis

TRI-COUNTY CONFERENCE
Standings through Sept. 14 with division records followed by overall records:

(West)
East Lincoln 1-0, 2-0
Lincolnton 1-0, 2-0
Kings Mountain 1-0, 1-1
North Lincoln 0-1, 1-1
West Lincoln 0-1, 1-1
Burns 0-1, 0-2

(East)
Crest 1-0, 2-0
R-S Central 1-0, 1-1
Thomas Jefferson 1-0, 1-1
Chase 0-1, 0-2
Shelby 0-1, 1-1
East Rutherford 0-1, 0-2

(Wednesday’s games)
East Lincoln 28, Burns 8
Crest 34, East Rutherford 0
Lincolnton 26, North Lincoln 16
R-S Central 26, Shelby 20
Kings Mountain 42, West Lincoln 0

(Thursday’s game)
Thomas Jefferson 34, Chase 12

(Next week’s games)
Chase at East Rutherford
Kings Mountain at North Lincoln
Lincolnton at East Lincoln
R-S Central at Crest
Thomas Jefferson at Shelby
West Lincoln at Burns

 

 

 

 

 

Middle school softball

Standings through Sept. 15:

Belmont 6-0
Stanley 6-0
Mount Holly 5-0
Chavis 3-2
W.C. Friday 2-3
Bessemer City 2-4
Holbrook 2-4
Cramerton 1-4
Grier 1-4
Southwest 0-7

(Thursday’s games)
Belmont 17, Chavis 9: Sally Risk (4 hits), Evy McKee (3 hits) and winning pitcher Stella Absher (9 strikeouts) led Belmont.

Stanley 15, W.C. Friday 7

Grier 17, Southwest 11

Mount Holly 8, Holbrook 5

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

This week’s NCAA Division I Carolinas schedule:

(Saturday’s games)
Wofford at Virginia Tech, 11 a.m.
Georgia at South Carolina, noon
Buffalo at Coastal Carolina, 1 p.m.
Troy at Appalachian State, 3:30 p.m.
Presbyterian at Western Carolina, 3:30 p.m.
Liberty at Wake Forest, 5 p.m.
North Carolina A&T at Duke, 6 p.m.
Campbell at East Carolina, 6 p.m.
Charleston Southern at Eastern Kentucky, 6 p.m.
N.C. Central at New Hampshire, 6 p.m.
The Citadel at Mercer, 6 p.m.
Gardner-Webb at Elon, 6 p.m.
Texas Tech at N.C. State, 7 p.m.
Charlotte at Georgia State, 7 p.m.
St. Andrews at Davidson, 7 p.m.
Furman at East Tennessee State, 7:30 p.m.
Louisiana Tech at Clemson, 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here’s the full Carolina Panthers schedule for the 2022 season:

Week 1, Sept. 11, Cleveland (L 24-26)
Week 2, Sept. 18, at N.Y. Giants, 1 p.m.
Week 3, Sept. 25, New Orleans, 1 p.m.
Week 4, Oct. 2, Arizona, 4:05 p.m.
Week 5, Oct. 9, San Francisco, 4:05 p.m.
Week 6, Oct. 16, at L.A. Rams, 4:05 p.m.
Week 7, Oct. 23, Tampa Bay, 1 p.m.
Week 8, Oct. 30, at Atlanta, 1 p.m.
Week 9, Nov. 6, at Cincinnati, 1 p.m.
Week 10, Nov. 9, Atlanta, 1 p.m.
Week 11, Nov. 20, at Baltimore, 1 p.m.
Week 12, Nov. 27, Denver, 1 p.m.
Week 13, Dec. 4, BYE
Week 14, Dec. 11, at Seattle, 4:25 p.m.
Week 15, Dec. 18, Pittsburgh, 1 p.m.
Week 16, Dec. 24, Detroit, 1 p.m.
Week 17, Jan. 1, at Tampa Bay, 1 p.m.
Week 18, Jan. 7 or 8, at New Orleans, TBD

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia lost 8-3 at High Point on Thursday.

The full Gastonia Honey Hunters’ 2022 schedule (Games times 6:15 p.m. Monday through Saturday, 4:15 on Sunday):

First half record: 45-21 (South Division winner)
Second half record: 41-22 (already clinched South Division)

April (8-1)
21 Lancaster, Pa. (L 2-5)
22 Lancaster, Pa. (W 4-3)
23 Lancaster, Pa. (W 8-1)
24 Lancaster, Pa. (W 13-4)
26 Wild Health, Ky. (W 12-1)
27 Wild Health, Ky. (W 17-4)
28 Wild Health, Ky. (W 6-4)
29 Staten Island (W 5-4)
30 Staten Island (W 6-5)

May (16-10)
1 Staten Island (W 10-5)
3 at York, Pa. (W 3-1)
4 at York, Pa. (L 4-5 in 10)
5 at York, Pa. (W 12-7)
6 at Staten Island (ppd.)
7 at Staten Island (ppd.)
8 at Staten Island (W 4-1)
8 at Staten Island (W 7-2)
10 at So. Maryland (W 2-0)
11 at So. Maryland (L 0-4)
12 at So. Maryland (L 2-4)
13 at Staten Island (ppd.)
14 at Staten Island (ppd.)
15 at Staten Island (L 1-2)
15 at Staten Island (W 1-0)
16 at Staten Island (W 8-3)
17 So. Maryland (L 4-5)
18 So. Maryland (L 6-8)
19 So. Maryland (W 13-1)
20 Charleston, W.Va.(W 12-10)
21 Charleston, W.Va.(W 6-4)
22 Charleston, W.Va.(L 1-8)
24 at Lancaster, Pa.(W 2-1)
25 at Lancaster, Pa.(L 3-13)
26 at Lancaster, Pa.(L 1-4)
27 at Long Island (W 5-3)
28 at Long Island (W 10-3)
29 at Long Island (W 3-2)
30 at Long Island (W 5-2)
31 Long Island (L 7-8)

June (17-9)
1 Long Island (L 9-10 in 11)
2 Long Island (L 0-5)
3 at High Point (W 5-4)
4 at High Point (W 8-3)
5 at High Point (W 8-3)
7 at Charleston,W.Va.(L 5-7)
8 at Charleston,W.Va.(W 6-0)
9 at Charleston,W.Va.(W 3-2)
10 High Point (W 7-6)
11 High Point (W 6-4)
12 High Point (W 9-5)
14 Charleston, W.Va. (L 4-6)
15 Charleston, W.Va. (W 14-7)
16 Charleston, W.Va. (W 2-0)
17 at Lexington, Ky. (W 6-1)
18 at Lexington, Ky. (L 2-3 in 10)
19 at Lexington, Ky. (W 4-0 in 11)
21 Charleston, W.Va. (W 8-7)
22 Charleston, W.Va. (L 1-4)
23 Charleston, W.Va. (W 5-4)
24 at So. Maryland (ppd.)
25 at So. Maryland (W 6-3)
25 at So. Maryland (W 3-0)
26 at So. Maryland (L 7-9)
28 Wild Health, Ky. (W 4-0)
29 Wild Health, Ky. (L 2-10)
30 Wild Health, Ky. (L 6-7)

July (21-5)
1 at Lexington, Ky. (W 12-11)
2 at Lexington, Ky. (W 10-6)
3 at Lexington, Ky. (W 10-5)
4 High Point (L 1-8)
–end of 1st half of season
5 High Point (W 8-5 in 5/weather)
6 at High Point (W 7-6)
7 at High Point (W 6-4)
8 High Point (ppd.)
9 High Point (W 4-0)
10 High Point (W 5-2)
10 High Point (ppd., Aug. 5)
12 at Wild Health, Ky. (W 8-6)
13 at Wild Health, Ky. (W 6-2)
14 at Wild Health, Ky. (W 4-1)
15 Lexington, Ky (ppd.)
16 Lexington, Ky. (W 4-1)
16 Lexington, Ky. (W 5-3)
17 Lexington, Ky. (W 12-5)
19 at York, Pa. (W 19-5)
20 at York, Pa. (W 10-0)
21 at York, Pa. (L 2-6)
22 at High Point (L 1-2)
23 at High Point (W 5-3)
24 at High Point (L 6-7)
26 Lexington, Ky. (L 4-10)
27 Lexington, Ky. (W 11-0)
28 Lexington, Ky. (W 8-6)
29 York, Pa. (W 3-2)
30 York, Pa. (ppd.)
31 York, Pa. (W 8-7)
31 York, Pa. (W 5-1)

August (14-13)
2 at Lexington, Ky. (W 10-8)
3 at Lexington, Ky. (W 10-3)
4 at Lexington, Ky. (W 10-5)
5 High Point (W 6-3)
5 High Point (L 2-3)
6 High Point (L 4-8)
7 High Point (L 5-11)
9 Staten Island (W 10-5)
9 Staten Island (W 7-2)
10 Staten Island (L 2-6)
11 Staten Island (L 7-9)
12 at High Point (W 9-4)
13 at High Point (L 3-5)
14 at High Point (L 3-6)
16 So. Maryland (L 2-3 in 10)
17 So. Maryland (W 5-3)
18 So. Maryland (W 12-7)
19 High Point (W 15-0)
20 High Point (W 11-5)
21 High Point (L 4-13)
23 at Charleston,W.Va.(L 4-7)
24 at Charleston,W.Va.(W 11-2)
25 at Charleston,W.Va.(W 9-1)
26 at High Point (L 3-8)
27 at High Point (W 6-5)
28 at High Point (L 3-7)
30 High Point (ppd.)
31 High Point (W 2-0)
31 High Point (L 7-8 in 8)

September (8-5)
1 High Point (L 2-3)
2 Wild Health, Ky. (L 2-3)
3 Wild Health, Ky. (W 5-3)
4 Wild Health, Ky. (L 4-5)
6 at Wild Health, Ky. (W 5-2)
7 at Wild Health, Ky. (W 6-3)
8 at Wild Health, Ky. (W 9-4)
9 Lexington, Ky. (W 12-0)
10 Lexington, Ky. (ppd.)
11 Lexington, Ky. (L 6-7)
11 Lexington, Ky. (W 4-3)
13 at High Point (W 10-3)
14 at High Point (W 15-1)
15 at High Point (L 3-8)
16 at Charleston,W.Va.
17 at Charleston,W.Va.
18 at Charleston,W.Va.

—ALPB playoffs
(Southern Division championship: Best-of-5)
20 home at 6:15 p.m.
21 home at 6:15 p.m.
23 away TBA
24 (if necessary) away TBA
25 (if necessary) away TBA

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC MLS schedule for the 2022 season (with results):

(11-17-2 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami (W 1-0)
May 14, Montreal (L 0-2)
May 22, Vancouver (W 2-1)
May 29, at Seattle (L 1-2)
June 11, New York (W 2-0)
June 18, at Columbus (T 1-1)
June 25, at Montreal (L 1-2)
June 30, Austin (L 0-1)
July 3, at Houston (W 2-1)
July 9, Nashville (W 4-1)
July 16, at Miami (L 2-3)
July 23, at Toronto (L 0-4)
July 30, Columbus (suspended at 0-0 in 16th minute to Oct. 5)
August 3, D.C. (W 3-0)
August 6, Chicago (L 2-3)
August 13, at LAFC (L 0-5)
August 17, at New York City (W 3-1)
August 21, Orlando (L 1-2)
August 27, Toronto (L 0-2)
September 3, at Cincinnati (L 0-2)
September 10, New York City (W 1-0)
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 5:30 p.m.
October 5, Columbus, 7 p.m.
October 9, at New York, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600 (Denny Hamlin-2)
June 5 Enjoy Illinois 300 (Joey Logano-2)
June 12 Toyota/Save Mart 350 (Daniel Suarez)
June 26 Ally 400 (Chase Elliott-2)
July 3 Kwik Trip 250 (Tyler Reddick)
July 10 Quaker State 400 (Chase Elliott-3)
July 17 Ambetter 301 (Christopher Bell)
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono (Chase Elliott-4)
July 31 Verizon 200 at the Brickyard (Tyler Reddick-2)
Aug. 7 FireKeepers Casino 400 (Kevin Harvick)
Aug. 14 Federated Auto Parts 400 (Kevin Harvick-2)
Aug. 21 Go Bowling at The Glen (Kyle Larson-2)
Aug. 27-28 Coke Zero Sugar 400 (Austin Dillon)
Sept. 4 Cook Out Southern 500 (Erik Jones)
Sept. 11 Hollywood Casino 400 (Bubba Wallace)
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race
Sept. 24 AutoTraderEchoPark Automotive 500
Oct. 2 YellaWood 500
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400
Oct. 16 South Point 400
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship