×

7-7-23 roundup: Pro basketball, football, baseball and soccer, Legion baseball, College baseball, Museum exhibit, NASCAR

By Richard Walker

The Cramerton History Society Museum this summer is hosting an exhibit that would appeal to major league baseball fans and New York Yankees’ fans in particular.

Cramerton’s Art Shoemaker is shown in front of many of the memorabilia at the city’s museum.

Cramerton native and retired All-State insurance executive Art Shoemaker is sharing a part of his extensive sports memorabilia for an exhibit he calls, “The Boys of Summer” that is inspired by a 1972 book of the same name about the 1950s Brooklyn Dodgers.

Shoemaker is a former Gaston County athletics coach, administrator and supporter who began assembling his collection more than 40 years ago.

Among the artifacts are figures of Yankee’ all-time greats Mickey Mantle, Babe Ruth, Lou Gehrig and Joe DiMaggio and the 1961 Yankees’ regular starting lineup of Bobby Richardson, Tony Kubek, Roger Maris, Mickey Mantle, Elston Howard, Yogi Berra, Bill Skowron, Clete Boyer and Whitey Ford that is considered one of the greatest in history.

Shoemaker has an extraordinary collection of Mantle photos, autographs and other memorabilia.

The museum is located at 1 Julian Street in Cramerton and is open to the public for no charge on Saturdays from 10 a.m. until 1 p.m. To schedule a visit for another time, call Cramerton Historical Society president Doug Glenn at 704-678-5801 or Museum director and former president Richard Atkinson at 704-906-5339.

To visit online, use http://cramertonhistoricalsociety.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

The full Area IV Senior Legion playoff schedule:

-First round (July 1-5, best of 5)

West No. 1 Cleveland County, West No. 2 Cherryville, East No. 1 Queen City – byes

East No. 4 Matthews vs. West No. 5 Burke
Game 1 – July 1 at M – suspended with M leading 1-0 in 2nd
Game 1 – July 2 at B – M 8-7
Game 2 – July 2 at B – M 9-3
Game 3 – July 3 at M – M 6-4 (M wins series 3-0)

West No. 3 Asheville vs. East No. 6 Gastonia
Game 1 – July 1 at A – A 13-3 in 5
Game 2 – July 1 at A – A 9-4
Game 3 – July 2 at G – A 13-3 in 6 (Asheville wins series 3-0)

East No. 2 Mint Hill vs. West No. 7 Hickory
Game 1 – July 1 at M – postponed
Game 1 – July 2 at H – M 4-1
Game 2 – July 2 at H – H 7-6
Game 3 – July 3 at M – H 12-0 in 5
Game 4 – July 4 at H – M 9-6
Game 5 – July 5 at M – H 13-3 (Hickory wins series 3-2)

West No. 4 Rutherford vs. East No. 5 Lincoln
Game 1 – July 1 at R – R 13-5
Game 2 – July 2 at L – R 8-6
Game 3 – July 3 at R – R 9-7 (R wins series 3-0)

East No. 3 Gaston Braves vs. West No. 6 Caldwell
Game 1 – July 1 at GB – C 9-2
Game 2 – July 2 at C – GB 8-4
Game 3 – July 3 at GB – C 9-5
Game 4 – July 4 at C – C by forfeit (C wins series 3-1)

-Quarterfinals (July 6-11, best of 5)
West No. 1 Cleveland vs. East No. 4 Matthews
Game 1 – July 6 at C – C 5-0
Game 2 – July 7 at M – ppd., rain
Game 2 – July 8 at M – 3 p.m. at Hinson Field, Concord
Game 3 – July 9 at C
Game 4 (if necessary) – July 10 at M
Game 5 (if necessary) – July 11 at C

West No. 3 Asheville vs. West No. 7 Hickory
Game 1 – July 6 at A – A 7-4
Game 2 – July 7 at H – A 3-2
Game 3 – July 8 at A – A by forfeit (A wins series 3-0)

East No. 1 Queen City vs. West No. 4 Rutherford
Game 1 – July 6 at Q – R 7-3
Game 2 – July 7 at Q – R 8-7
Game 3 – July 8 at R
Game 4 (if necessary) – July 9 at R
Game 5 (if necessary) – July 10 at Q

West No. 6 Caldwell vs. West No. 2 Cherryville
Game 1 – July 6 at Cville – Cville 2-1
Game 2 – July 7 at Caldwell – Cville 3-2 in 9: Ashton Pope’s drove in the game’s first run and scored the game-winning run to lead Cherryville. Riley Stiles also scored for Cherryville, which got 5 1-3 innings of 9-strikeout pitching from starter Zane Brockman and 3 2-3 innings of 6-strikeout pitching from reliever and winner Eli Newsome.
Game 3 – July 8 at Cville
Game 4 (if necessary) – July 9 at Caldwell
Game 5 (if necessary) – July 10 at Cville

-Semifinals (July 12-19, best of 7)
West No. 1-East No. 4 winner vs. West No. 3 Asheville

East No. 1-West No. 4 winner vs. West No. 6-West No. 2 winner

-Final (July 20-22, 1 game or best of 3)

 

The full Area IV Junior Legion playoff schedule (All series best-of-3):

Area IV Playoffs (All series best-of-3):

-Quarterfinals June 30-July 4
No. 1 South Caldwell-1 (10-0) vs. No. 8 R-S Central (6-4)
Game 1 – June 30 at SC – SC 3-0
Game 2 – July 1 at R-S – R-S 10-3
Game 3 – July 2 at SC – SC 5-4 in 10 (SC wins series 2-1)

No. 4 Dallas (7-3) vs No. 5 Chase (7-3)
Game 1 – June 30 at Dallas – Dallas 8-1
Game 2 – July 1 at Chase – Dallas 13-1 (Dallas wins series 2-0)

No. 3 Matthews (8-2) vs. No. 6 Cherryville (6-4)
Game 1 – June 30 at Matthews – Matthews 11-8
Game 2 – July 1 at Cherryville – Matthews 6-1 (Matthews wins series 2-0)

No. 2 East Rutherford (9-1) vs. No. 7 South Caldwell-2 (6-4)
Game 1 – June 30 at ER – ER 9-4
Game 2 – July 1 at SC – ER 18-7 (ER wins series 2-0)

-Semifinals July 5-8
No. 1 South Caldwell-1 vs. No. 4 Dallas
Game 1 – July 5 at SC – SC 7-0
Game 2 – July 6 at Dallas – SC 13-3 (SC wins series 2-0)

No. 3 Matthews vs. No. 2 East Rutherford
Game 1 – July 5 at ER – ER 6-5 in 8
Game 2 – July 6 at M – ER 10-0 in 5 (ER wins series 2-0)

-Finals July 9-12
No. 1 South Caldwell-1 vs. No. 2 East Rutherford
Game 1 – July 9 at SC
Game 2 – July 10 at ER
Game 3 (if necessary) – July 11 at SC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Shelby High baseball standout Parker Dixon won’t be leaving the county after all to play collegiately.

Dixon, who had originally committed to play for Queens University, will now play for Gardner-Webb after the coaching staff change at Queens.

Dixon, an All-Southern Piedmont 1A/2A Conference selection at Shelby High, is currently a part of the Cleveland County Post 82-155 Western Division champions in the N.C. Area IV playoffs as a standout pitcher and hitter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

San Antonio 76, Charlotte 68: No. 2 overall draft pick Brandon Miller had his best game of the summer in a nationally-televised matchup with No. 1 selection Victor Wembanyama, who was making his summer league debut. Miller had 16 points and 11 rebounds in 31 minutes while Wembanyama had 9 points and 8 rebounds in 27 minutes.

The Hornets also got 15 points from Bryce McGowens and 14 from James Bouknight.

The Charlotte Hornets’ California Classic Summer League schedule in Sacramento:

July 3 vs. San Antonio Spurs (L 77-98)
July 5 vs. Golden State Warriors (L 83-98)

The Charlotte Hornets’ Las Vegas Summer League schedule:

July 7 vs. San Antonio Spurs (L 68-76)
July 9 (Thomas & Mack Center) – vs. L.A. Lakers (4 p.m., ESPN2)
July 11 (Thomas & Mack Center) – vs. Portland (8:30 p.m., NBA TV)
July 13 (Cox Pavilion) – vs. New Orleans (7:30 p.m., NBA TV)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule with results:

(7-7-7 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United (L 0-3)
May 6 New York City FC (W 3-2)
May 13 at Atlanta United FC (W 3-1)
May 17 Chicago Fire FC (W 2-1)
May 20 Nashville SC (L 1-2)
May 27 at L.A. Galaxy (W 1-0)
May 31 at Philadelphia Union (L 0-1)
June 3 at Columbus Crew (W 4-2)
June 10 Seattle Sounders FC (T 3-3)
June 21 at New York Red Bulls (T 2-2)
June 24 CF Montreal (T 0-0)
July 5 at New York City FC (T 1-1)
July 8 FC Cincinnati, 7:30 p.m.
July 15 at CF Montreal, 7:30 p.m.
Aug. 20 at Inter Miami CF, 7:30 p.m.
Aug. 26 L.A. FC, 7:30 p.m.
Aug. 30 Orlando City SC, 7:30 p.m.
Sept. 2 at Nashville SC, 8:30 p.m.
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Jacksonville 11, Charlotte 6: Knights outfielder Billy Hamilton made a leaping catch and hit a home run as Charlotte took an early lead but couldn’t hold off the Jumbo Shrimp in front of 7,636 fans at Truist Field. The 5th game of the 6-game series will be played at 7:04 p.m. on Saturday.

Here is the full Charlotte Knights’ 2023 schedule:

Overall record: 36-48
First half record: 35-40
Second half record: 1-8

-First half
March 31-April 2 Louisville (2-1)
April 4-9 at Columbus (3-3)
April 11-16 Jacksonville (3-3)
April 18-23 at Louisville (2-4)
April 25-30 Norfolk (2-4)
May 2-7 at Gwinnett (4-2)
May 9-14 Durham (3-3)
May 16-21 Scranton-Wilkes Barre (2-4)
May 23-28 at Jacksonville (4-2)
May 30-June 4 Nashville (3-3)
June 6-11 at Gwinnett (1-5)
June 13-18 at Durham (3-3)
June 20-25 Louisville (3-3)

-Second half
June 28-July 3 at Norfolk (1-4)
July 4-9 Jacksonville (0-4)
July 14-16 at Lehigh Valley
July 18-23 Memphis
July 25-30 at Durham
Aug. 1-6 at Norfolk
Aug. 8-13 Gwinnett
Aug. 15-20 at Nashville
Aug. 22-24, 26-27 Memphis
Aug. 28-Sept. 3 at Jacksonville
Sept. 5-10 Durham
Sept. 12-17 Nashville
Sept. 18-24 at Memphis

High Point 8, Gastonia 1: The Rockers scored five times in the seventh and twice in the eighth to win a game that gives High Point the first half title of the Southern Division of the Atlantic League of Professional Baseball.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

Overall record: 41-22
First half record: 41-22
Second half record: 0-0

-First half
April (3-0)
28 Spire City (W 10-4)
29 Spire City (W 8-6)
30 Spire City (W 7-4)

May (17-9)
2 at So. Maryland (W 8-6)
3 at So. Maryland (W 11-6)
4 at So. Maryland (L 2-4)
5 at Long Island (W 3-2)
6 at Long Island (L 1-3)
7 at Long Island (L 4-6)
9 Spire City (W 2-1 in 10)
10 Spire City (W 10-0)
11 Spire City (W 9-7)
12 at High Point (L 5-8)
13 at High Point (W 12-5)
14 at High Point (L 3-4)
16 Charleston, W.Va. (W 13-4)
17 Charleston, W.Va. (W 4-2)
18 Charleston, W.Va. (L 4-6)
19 at Lexington (W 15-2)
20 at Lexington (W 8-0)
21 at Lexington (W 5-3)
23 at Spire City (W 6-0)
24 at Spire City (W 8-5)
25 at Spire City (W 8-3)
26 Lancaster (L 3-4 in 11)
27 Lancaster (ppd., rain)
28 Lancaster (ppd., rain)
29 Lancaster (W 9-1)
29 Lancaster (L 3-4)
30 High Point (L 8-10)
31 High Point (W 14-10)

June (19-8)
1 High Point (W 7-4)
2 Lexington (W 3-2)
3 Lexington (W 10-1)
4 Lexington (W 4-1)
6 at Charleston, W.Va. (W 4-1)
7 at Charleston, W.Va. (L 1-13)
8 at Charleston, W.Va. (L 2-4)
9 at Spire City (W 5-4)
10 at Spire City (W 12-7)
11 at Spire City (L 6-9)
13 So. Maryland (W 5-0)
14 So. Maryland (L 9-10)
15 So. Maryland (W 11-6)
16 Staten Island (W 5-4)
17 Staten Island (W 7-5)
18 Staten Island (W 5-1)
20 at Lancaster (L 0-6)
21 at Lancaster (W 9-7)
22 at Lancaster (W 4-1)
22 at Lancaster (L 2-6)
24 at Staten Island (W 12-3)
25 at Staten Island (L 2-7)
27 High Point (W 8-3)
28 High Point (W 7-3)
29 High Point (L 1-11)
30 So. Maryland (W 15-0)

July (2-3)
1 So. Maryland (L 6-7)
1 So. Maryland (W 8-7)
2 So. Maryland (W 3-2 in 10)
4 at Spire City (L 3-4)
5 at Spire City (L 8-18)
6 at Spire City (L 4-6)
7 at High Point (L 1-8)
-Second half
8 at High Point
9 at High Point
11 at Charleston, W.Va.
12 at Charleston, W.Va.
13 at Charleston, W.Va.
14 Staten Island
15 Staten Island
16 Staten Island
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at So. Maryland
22 at So. Maryland
23 at So. Maryland
25 at Staten Island
26 at Staten Island
27 at Staten Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island

August
1 High Point
2 High Point
3 High Point
4 Lexington
5 Lexington
6 Lexington
8 Spire City
9 Spire City
10 Spire City
11 at Long Island
12 at Long Island
13 at Long Island
15 York
16 York
17 York
18 Lexington
19 Lexington
20 Lexington
22 at Long Island
23 at Long Island
24 at Long Island
25 at Lancaster
26 at Lancaster
27 at Lancaster
29 Spire City
30 Spire City
31 Spire City

September
1 So. Maryland
2 So. Maryland
3 So. Maryland
4 So. Maryland
5 at High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 Charleston, W.Va.
9 Charleston, W.Va.
10 Charleston, W.Va.
12 So. Maryland
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 at Lexington
16 at Lexington
17 at Lexington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers’ training camp schedule:

Practices (at Wofford unless noted):
July 26-27 10:15 a.m.
July 29 11 a.m.
July 31 10:25 a.m.
Aug. 1 10:15 p.m.
Aug. 2 Fan Fest at Charlotte’s Bank of America Stadium, 7 p.m.
Aug. 4 10:25 a.m.
Aug. 5-6 10:15 a.m.
Aug. 8 10:15 a.m.
Aug. 9 Joint practice with N.Y. Jets, 10:15 a.m.
Aug. 10 Joint practice with N.Y. Jets, 9 a.m.

Here is the 2023 preseason and regular season schedule for the Carolina Panthers:

(Preseason)
Aug. 12 N.Y. Jets, 4 p.m.
Aug. 18 at N.Y. Giants, 7 p.m.
Aug. 25 Detroit, 8 p.m.

(Regular season)
Sept. 10 at Atlanta, 1 p.m.
Sept. 18 New Orleans, 7:15 p.m.
Sept. 24 at Seattle, 4:05 p.m.
Oct. 1 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 8 at Detroit, 1 p.m.
Oct. 15 at Miami, 1 p.m.
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston, 1 p.m.
Nov. 5 Indianapolis, 4:05 p.m.
Nov. 9 at Chicago, 8:15 p.m.
Nov. 19 Dallas, 1 p.m.
Nov. 26 at Tennessee, 1 p.m.
Dec. 3 at Tampa Bay, 1 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17-18 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 6-7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch-2)
May 1 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE (Martin Truex, Jr.-2)
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Denny Hamlin)
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (William Byron-3)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC (Josh Berry)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC (Kyle Larson-3)
May 29 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC (Ryan Blaney)
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL (Kyle Busch-3)
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA (Martin Trues, Jr.-3)
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN (Ross Chastain)
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL (Shane van Gisbergen)
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 7 p.m. on USA
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC