×

7-13-23 roundup: Pro basketball, football, baseball and soccer, Legion baseball, NASCAR

By Richard Walker

Former Lincolnton High standout Lane Hoover recently became the 16th area product who is playing professional baseball this season.

Lane Hoover

A 2018 Lincolnton High graduate, Hoover just completed his career at East Carolina before signing a free agent contract with the Florence, Ky., Y’alls of the independent Frontier League.

Hoover signed with the Y’alls on June 30 and is hitting .161 with 3 RBIs in 9 games this season.

Here’s what the area’s other 15 area pros are doing so far this season:

Emilio Pagan, who played for Gardner-Webb (2010-11) and Belmont Abbey (2012-13), is 3-1 with a 3.96 ERA in 34 relief appearances for the Minnesota Twins.

Jeffrey Springs, a 2011 South Point High graduate, was 2-0 with a 0.56 ERA in 3 starts for the Tampa Bay Rays before he was placed on the disabled list after needing season-ending elbow surgery.

Alec Burleson, a 2017 East Lincoln High graduate, is hitting .222 with 5 home runs and 19 RBIs in 60 games for the St. Louis Cardinals.

Will Wilson, a 2016 Kings Mountain High graduate, is hitting .226 with 11 home runs and 41 RBIs for the Class AAA Sacramento River Cats of the San Francisco Giants’ organization.

Tyler White, a former Gastonia Post 23 American Legion player, is hitting .256 with 3 RBIs for the Class AAA Syracuse Mets after he was traded by the Twins to the New York Mets’ organization.

Garrett Davila, a 2015 South Point High graduate, is 2-4 with a 5.40 ERA in 12 appearances (10 starts) the Class AAA Charlotte Knights of the Chicago White Sox organization.

Mason Fox, who played for Gardner-Webb (2016-18), has been placed on the disabled list for the Class AAA El Paso Chihuahuas of the San Diego Padres’ organization.

Chandler Redmond, who played for Gardner-Webb (2916-19), is hitting .262 with 23 home runs and 67 RBIs for the Class AA Springfield Cardinals of the St. Louis Cardinals’ organizaton.

Blake Brown, a 2016 North Gaston High graduate, has been placed on the disabled list for for the Class AA Reading Fightin Phils of the Philadelphia Phillies’ organization.

Jeremy Walker, who played for Gardner-Webb (2014-16), is 5-1 with a 3.45 ERA in 30 appearances (2 starts) for the Class AAA Lehigh Valley Iron Pigs of the Philadelphia Phillies’ organization.

Mason Miller, who played for Gardner-Webb (2021), started one game each for the Class AA Midland RockHounds and Class AAA Las Vegas Aviators of the Oakland Athletics’ organization before being promoted to the major leagues. For Oakland, Miller was 0-2 with a 3.38 ERA in 4 starts before being placed on the disabled list.

Isaiah Lowe, a 2022 Combine Academy graduate from Shelby, went 0-1 with a 1.59 ERA in 3 starts for the Class A Lake Elsinore Storm of the San Diego Padres’ organization before being placed on the disabled list.

C.J. Mayhue, a 2019 Crest High graduate, is 0-0 with a 1.42 ERA in 4 appearances for the Class A Inland Empire 66ers of the Los Angeles Angels’ organization.

Connor Godwin, a 2021 Combine Academy graduate, is on the roster of the Class A Rancho Cucamonga of the Los Angeles Dodgers’ organization.

And Ben Gobbel, who played for Belmont Abbey (2019-22), is hitting .265 with 3 home runs and 12 RBIs in 26 games for the Class A Inland Empire 66ers of the Los Angeles Angels’ organization.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

The full Area IV Senior Legion playoff schedule:

-First round (July 1-5, best of 5)

West No. 1 Cleveland County, West No. 2 Cherryville, East No. 1 Queen City – byes

East No. 4 Matthews vs. West No. 5 Burke
Game 1 – July 1 at M – suspended with M leading 1-0 in 2nd
Game 1 – July 2 at B – M 8-7
Game 2 – July 2 at B – M 9-3
Game 3 – July 3 at M – M 6-4 (M wins series 3-0)

West No. 3 Asheville vs. East No. 6 Gastonia
Game 1 – July 1 at A – A 13-3 in 5
Game 2 – July 1 at A – A 9-4
Game 3 – July 2 at G – A 13-3 in 6 (Asheville wins series 3-0)

East No. 2 Mint Hill vs. West No. 7 Hickory
Game 1 – July 1 at M – postponed
Game 1 – July 2 at H – M 4-1
Game 2 – July 2 at H – H 7-6
Game 3 – July 3 at M – H 12-0 in 5
Game 4 – July 4 at H – M 9-6
Game 5 – July 5 at M – H 13-3 (Hickory wins series 3-2)

West No. 4 Rutherford vs. East No. 5 Lincoln
Game 1 – July 1 at R – R 13-5
Game 2 – July 2 at L – R 8-6
Game 3 – July 3 at R – R 9-7 (R wins series 3-0)

East No. 3 Gaston Braves vs. West No. 6 Caldwell
Game 1 – July 1 at GB – C 9-2
Game 2 – July 2 at C – GB 8-4
Game 3 – July 3 at GB – C 9-5
Game 4 – July 4 at C – C by forfeit (C wins series 3-1)

-Quarterfinals (July 6-11, best of 5)
West No. 1 Cleveland vs. East No. 4 Matthews
Game 1 – July 6 at C – C 5-0
Game 2 – July 7 at M – ppd., rain
Game 2 – July 8 at M – C 6-2
Game 3 – July 9 at C – C 6-3 (C wins series 3-0)

West No. 3 Asheville vs. West No. 7 Hickory
Game 1 – July 6 at A – A 7-4
Game 2 – July 7 at H – A 3-2
Game 3 – July 8 at A – A by forfeit (A wins series 3-0)

East No. 1 Queen City vs. West No. 4 Rutherford
Game 1 – July 6 at Q – R 7-3
Game 2 – July 7 at Q – R 8-7
Game 3 – July 8 at R – R 7-6 (R wins series 3-0)

West No. 6 Caldwell vs. West No. 2 Cherryville
Game 1 – July 6 at Cville – Cville 2-1
Game 2 – July 7 at Caldwell – Cville 3-2 in 9
Game 3 – July 8 at Cville – Cville 10-2 (Cville wins series 3-0)

-Semifinals (July 12-19, best of 7)
West No. 1-East No. 4 winner vs. West No. 3 Asheville
Game 1 – July 12 at C – C 5-1
Game 2 – July 13 at A – suspended with C leading 4-2 after 2 1/2 innings
Game 2 – July 14 at C, 4 p.m.
Game 3 – July 14 at C, following 4 p.m. game
Game 4 – July 15 at A
Game 5 (if necessary) – July 16 at C
Game 6 (if necessary) – July 17 at A
Game 7 (if necessary) – July 18 at C

West No. 4 Rutherford vs. West No. 2 Cherryville
Game 1 – July 12 at C – C 9-2
Game 2 – July 13 at R – C 5-3: Zane Brockman (5 innings for win), Wyatt Davis (1 inning for save) and Landon Jenkins (double, 2 RBIs) led Cherryville.
Game 3 – July 14 at C
Game 4 – July 15 at R
Game 5 (if necessary) – July 16 at C
Game 6 (if necessary) – July 17 at R
Game 7 (if necessary) – July 18 at C

-Final (July 20-22, 1 game or best of 3)

 

The full Area IV Junior Legion playoff schedule (All series best-of-3):

Area IV Playoffs (All series best-of-3):

-Quarterfinals June 30-July 4
No. 1 South Caldwell-1 (10-0) vs. No. 8 R-S Central (6-4)
Game 1 – June 30 at SC – SC 3-0
Game 2 – July 1 at R-S – R-S 10-3
Game 3 – July 2 at SC – SC 5-4 in 10 (SC wins series 2-1)

No. 4 Dallas (7-3) vs No. 5 Chase (7-3)
Game 1 – June 30 at Dallas – Dallas 8-1
Game 2 – July 1 at Chase – Dallas 13-1 (Dallas wins series 2-0)

No. 3 Matthews (8-2) vs. No. 6 Cherryville (6-4)
Game 1 – June 30 at Matthews – Matthews 11-8
Game 2 – July 1 at Cherryville – Matthews 6-1 (Matthews wins series 2-0)

No. 2 East Rutherford (9-1) vs. No. 7 South Caldwell-2 (6-4)
Game 1 – June 30 at ER – ER 9-4
Game 2 – July 1 at SC – ER 18-7 (ER wins series 2-0)

-Semifinals July 5-8
No. 1 South Caldwell-1 vs. No. 4 Dallas
Game 1 – July 5 at SC – SC 7-0
Game 2 – July 6 at Dallas – SC 13-3 (SC wins series 2-0)

No. 3 Matthews vs. No. 2 East Rutherford
Game 1 – July 5 at ER – ER 6-5 in 8
Game 2 – July 6 at M – ER 10-0 in 5 (ER wins series 2-0)

-Finals July 9-12
No. 1 South Caldwell-1 vs. No. 2 East Rutherford
Game 1 – July 9 at SC – SC 4-3 in 8
Game 2 – July 10 at ER – SC 8-1 (SC wins series 2-0)

The pairings for the N.C. state tournament at Cherryville’s Fraley Field:

(Saturday, July 15)
Game 1 – Area 1 No. 2 (Beaufort Post 15) vs. Area 4 No. 1 (South Caldwell Post 29), 10 a.m.
Game 2 – Area 2 No. 2 (Wilmington Post 10) vs. Area 3 No. 1 (Davidson County Post 8), 12:30 p.m.
Game 3 – Area 3 No. 2 (Carson Post 342) vs. Area 1 No. 1 (Roanoke Post 37), 3 p.m.
Game 4 – Host (Cherryville Post 100) vs. Area 2 No. 1 (Calabash Post 503) – Cherryville wins by forfeit
(Sunday, July 16)
Game 5 – Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.
Game 6 – Loser Game 3 vs. Calabash – Loser Game 3 wins by forfeit
Game 7 – Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 12:30 p.m.
Game 8 – Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 3 p.m.
(Monday, July 17)
Game 9 – Winner Game 5 vs. Loser Game 7, 10 a.m.
Game 10 – Winner Game 6 vs. Loser Game 8, 12:30 p.m.
Game 11 – Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 3 p.m.
(Tuesday, July 18)
Game 12 – Winner Game 10 vs. Loser Game 11, 11 a.m.
Game 13 – Winner Game 11 vs. Winner Game 9, 1:30 p.m.
(Wednesday, July 19)
Game 14 – Winner Game 12 vs. Winner Game 13, 11 a.m.
Game 15 – if necessary, 2 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

New Orleans 89, Charlotte 83: The Hornets completed a winless Summer League (0-6) after a slow start.

The Hornets trailed 25-5 after the first quarter before James Bouknight (28 points) and Bryce McGowens (17 points) led a comeback on a day in which No. 2 overall pick Brandon Miller and 2022 first-rounder Kai Jones both sat out.

Charlotte finished 0-4 in the Las Vegas Summer League and 0-2 in the California Classic.

The Charlotte Hornets’ California Classic Summer League schedule in Sacramento:

July 3 vs. San Antonio Spurs (L 77-98)
July 5 vs. Golden State Warriors (L 83-98)

The Charlotte Hornets’ Las Vegas Summer League schedule:

July 7 vs. San Antonio Spurs (L 68-76)
July 9 vs. L.A. Lakers (L 75-93)
July 11 vs. Portland (L 93-97)
July 13 vs. New Orleans (L 83-89)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Charlotte FC on Thursday announced the team has signed midfielder Brecht Dejaegere to a contract through 2025. The move is pending receipt of a P-1 visa and ITC. Dejaegere is a 32-year-old midfielder that will occupy an international roster slot on the Club’s 2023 roster.

Dejaegere joins Charlotte FC after a cup winning season in France with FC Toulouse. The Belgian captained his side to a 5-1 victory over Nantes in the 2023 Coupe de France final. Last season in Ligue 1, Dejaegere had 30 appearances, four goals, and one assist.

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule with results:

(7-7-8 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United (L 0-3)
May 6 New York City FC (W 3-2)
May 13 at Atlanta United FC (W 3-1)
May 17 Chicago Fire FC (W 2-1)
May 20 Nashville SC (L 1-2)
May 27 at L.A. Galaxy (W 1-0)
May 31 at Philadelphia Union (L 0-1)
June 3 at Columbus Crew (W 4-2)
June 10 Seattle Sounders FC (T 3-3)
June 21 at New York Red Bulls (T 2-2)
June 24 CF Montreal (T 0-0)
July 5 at New York City FC (T 1-1)
July 8 FC Cincinnati (T 2-2)
July 15 at CF Montreal, 7:30 p.m.
Aug. 20 at Inter Miami CF, 7:30 p.m.
Aug. 26 L.A. FC, 7:30 p.m.
Aug. 30 Orlando City SC, 7:30 p.m.
Sept. 2 at Nashville SC, 8:30 p.m.
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Here is the full Charlotte Knights’ 2023 schedule:

Overall record: 37-49
First half record: 35-40
Second half record: 2-9

-First half
March 31-April 2 Louisville (2-1)
April 4-9 at Columbus (3-3)
April 11-16 Jacksonville (3-3)
April 18-23 at Louisville (2-4)
April 25-30 Norfolk (2-4)
May 2-7 at Gwinnett (4-2)
May 9-14 Durham (3-3)
May 16-21 Scranton-Wilkes Barre (2-4)
May 23-28 at Jacksonville (4-2)
May 30-June 4 Nashville (3-3)
June 6-11 at Gwinnett (1-5)
June 13-18 at Durham (3-3)
June 20-25 Louisville (3-3)

-Second half
June 28-July 3 at Norfolk (1-4)
July 4-9 Jacksonville (1-5)
July 14-16 at Lehigh Valley
July 18-23 Memphis
July 25-30 at Durham
Aug. 1-6 at Norfolk
Aug. 8-13 Gwinnett
Aug. 15-20 at Nashville
Aug. 22-24, 26-27 Memphis
Aug. 28-Sept. 3 at Jacksonville
Sept. 5-10 Durham
Sept. 12-17 Nashville
Sept. 18-24 at Memphis

Gastonia at Charleston, W.Va.: Thursday’s game was postponed until a later date.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

Overall record: 44-23
First half record: 41-22
Second half record: 3-1

-First half
April (3-0)
28 Spire City (W 10-4)
29 Spire City (W 8-6)
30 Spire City (W 7-4)

May (17-9)
2 at So. Maryland (W 8-6)
3 at So. Maryland (W 11-6)
4 at So. Maryland (L 2-4)
5 at Long Island (W 3-2)
6 at Long Island (L 1-3)
7 at Long Island (L 4-6)
9 Spire City (W 2-1 in 10)
10 Spire City (W 10-0)
11 Spire City (W 9-7)
12 at High Point (L 5-8)
13 at High Point (W 12-5)
14 at High Point (L 3-4)
16 Charleston, W.Va. (W 13-4)
17 Charleston, W.Va. (W 4-2)
18 Charleston, W.Va. (L 4-6)
19 at Lexington (W 15-2)
20 at Lexington (W 8-0)
21 at Lexington (W 5-3)
23 at Spire City (W 6-0)
24 at Spire City (W 8-5)
25 at Spire City (W 8-3)
26 Lancaster (L 3-4 in 11)
27 Lancaster (ppd., rain)
28 Lancaster (ppd., rain)
29 Lancaster (W 9-1)
29 Lancaster (L 3-4)
30 High Point (L 8-10)
31 High Point (W 14-10)

June (19-8)
1 High Point (W 7-4)
2 Lexington (W 3-2)
3 Lexington (W 10-1)
4 Lexington (W 4-1)
6 at Charleston, W.Va. (W 4-1)
7 at Charleston, W.Va. (L 1-13)
8 at Charleston, W.Va. (L 2-4)
9 at Spire City (W 5-4)
10 at Spire City (W 12-7)
11 at Spire City (L 6-9)
13 So. Maryland (W 5-0)
14 So. Maryland (L 9-10)
15 So. Maryland (W 11-6)
16 Staten Island (W 5-4)
17 Staten Island (W 7-5)
18 Staten Island (W 5-1)
20 at Lancaster (L 0-6)
21 at Lancaster (W 9-7)
22 at Lancaster (W 4-1)
22 at Lancaster (L 2-6)
24 at Staten Island (W 12-3)
25 at Staten Island (L 2-7)
27 High Point (W 8-3)
28 High Point (W 7-3)
29 High Point (L 1-11)
30 So. Maryland (W 15-0)

July (4-6)
1 So. Maryland (L 6-7)
1 So. Maryland (W 8-7)
2 So. Maryland (W 3-2 in 10)
4 at Spire City (L 3-4)
5 at Spire City (L 8-18)
6 at Spire City (L 4-6)
7 at High Point (L 1-8)
-Second half
8 at High Point (W 7-2)
9 at High Point (L 13-14)
11 at Charleston, W.Va. (W 5-3)
12 at Charleston, W.Va. (W 2-1)
13 at Charleston, W.Va. (ppd.)
14 Staten Island
15 Staten Island
16 Staten Island
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at So. Maryland
22 at So. Maryland
23 at So. Maryland
25 at Staten Island
26 at Staten Island
27 at Staten Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island

August
1 High Point
2 High Point
3 High Point
4 Lexington
5 Lexington
6 Lexington
8 Spire City
9 Spire City
10 Spire City
11 at Long Island
12 at Long Island
13 at Long Island
15 York
16 York
17 York
18 Lexington
19 Lexington
20 Lexington
22 at Long Island
23 at Long Island
24 at Long Island
25 at Lancaster
26 at Lancaster
27 at Lancaster
29 Spire City
30 Spire City
31 Spire City

September
1 So. Maryland
2 So. Maryland
3 So. Maryland
4 So. Maryland
5 at High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 Charleston, W.Va.
9 Charleston, W.Va.
10 Charleston, W.Va.
12 So. Maryland
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 at Lexington
16 at Lexington
17 at Lexington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers’ training camp schedule:

Practices (at Wofford unless noted):
July 26-27 10:15 a.m.
July 29 11 a.m.
July 31 10:25 a.m.
Aug. 1 10:15 p.m.
Aug. 2 Fan Fest at Charlotte’s Bank of America Stadium, 7 p.m.
Aug. 4 10:25 a.m.
Aug. 5-6 10:15 a.m.
Aug. 8 10:15 a.m.
Aug. 9 Joint practice with N.Y. Jets, 10:15 a.m.
Aug. 10 Joint practice with N.Y. Jets, 9 a.m.

Here is the 2023 preseason and regular season schedule for the Carolina Panthers:

(Preseason)
Aug. 12 N.Y. Jets, 4 p.m.
Aug. 18 at N.Y. Giants, 7 p.m.
Aug. 25 Detroit, 8 p.m.

(Regular season)
Sept. 10 at Atlanta, 1 p.m.
Sept. 18 New Orleans, 7:15 p.m.
Sept. 24 at Seattle, 4:05 p.m.
Oct. 1 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 8 at Detroit, 1 p.m.
Oct. 15 at Miami, 1 p.m.
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston, 1 p.m.
Nov. 5 Indianapolis, 4:05 p.m.
Nov. 9 at Chicago, 8:15 p.m.
Nov. 19 Dallas, 1 p.m.
Nov. 26 at Tennessee, 1 p.m.
Dec. 3 at Tampa Bay, 1 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17-18 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 6-7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch-2)
May 1 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE (Martin Truex, Jr.-2)
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Denny Hamlin)
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (William Byron-3)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC (Josh Berry)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC (Kyle Larson-3)
May 29 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC (Ryan Blaney)
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL (Kyle Busch-3)
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA (Martin Trues, Jr.-3)
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN (Ross Chastain)
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL (Shane van Gisbergen)
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (William Byron-4)
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC

 

 

 

 

 

 

 

Radio appearance

Richard Walker, founder and writer of www.CarolinasSportsHub.com, will be a guest on “The QCB Show” on Friday from 4-6 p.m. on 94.7 FM Fox Sports CLT. Among the topics to be discussed is college football, Panthers and Hornets.