×

6-5-24 roundup: Pro football, soccer and baseball, High school baseball, Legion baseball, Auto racing

By Richard Walker

Former Gardner-Webb Junior College All-American Artis Gilmore will be inducted into the 4th class of the National Junior College Athletic Association Hall of Fame on Thursday at 6:30 p.m. at the Hilton Charlotte University Place.

Artis Gilmore during a game at Gardner-Webb’s Bost Gymnasium against Lees-McRae during the 1968-69 season.

Gilmore led Gardner-Webb to a 61-8 record and its 1st 2 NJCAA Region 10 titles in 1968 and 1969 and 1st 2 national tournaments after each season. In 2 seasons at G-W, Gilmore had 1,543 points and 1,150 rebounds for averages of 22.3 points and 16.9 rebounds per game.

After G-W, Gilmore played at Jacksonville University and led the Dolphins to a 1970 NCAA runner-up finish in the school’s 1st NCAA appearance. In his 2 seasons at Jacksonville, Gilmore led the NCAA in rebounds with a career average of 22.7, which is still the highest in NCAA Division I history.

A highly-coveted player by both the NBA and ABA, Gilmore signed with the ABA’s Kentucky Colonels where he was a 5-time All-ABA selection, 1972 ABA MVP and Rookie of the Year, 1975 ABA champion and 1975 ABA playoffs MVP.

After the ABA-NBA merger before the 1976-77 season, Gilmore played for the Chicago Bulls, San Antonio Spurs and Boston Celtics and was a 6-time NBA All-Star, finished his career with 24,491 career points in the 2 leagues that ranks him as the 20th-leading scorer in professional basketball history and was a 2011 inductee into the Naismith Basketball Hall of Fame.

 

 

 

 

 

 

High school softball

N.C. 3A runner-up Kings Moutain and Crest dominated the Big South 3A Conference softball honors

Kings Mountain’s Maddie Huffman and Kevin Cruise were named player of the year and coach of the year, respectively, with Crest’s Aidan Ledbetter named pitcher of the year.

Here’s the full All-Big South 3A team:
(1st team)
Maddie Huffman (Kings Mountain)
Kali Weaver (Kings Mountain)
Paige Fleming (Kings Mountain)
Kayla McSwain (Kings Mountain)
Aidan Ledbetter (Crest)
Sara Rose Warlick (Crest)
Hayden Lail (Crest)
Maddie Bowen (Crest)
Maddie Carpenter (North Gaston)
Kadence Hampton (North Gaston)
Hadley Womack (Stuart Cramer)
Blair Riley (Forestview)
Lily Cabe (Forestview)
Kayla Johnson (Forestview)
Madison Bridges (South Point)

(2nd team)
Abby Helms (Ashbrook)
Cailey Evans (South Point)
Madison Lee (Stuart Cramer)
Daniela Tejad (Stuart Cramer)
Addy Marr (Stuart Cramer)
Arielle Camp (Hunter Huss)
Myla Hoover (Hunter Huss)
Parker Gordon (North Gaston)
Olivia Hensley (Forestview)
Zaniah Filed (Kings Mountain)
Cheyanne Reynolds (Kings Mountain)
Ella Shope (Crest)

 

 

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

(Wednesday, June 5 Senior Legion games)
Cherryville 15, Queen City 1 (5 innings): Starter and winner Wyatt Davis (4-hitter, 5 strikeouts) and Ashton Pope (double, 2-run home run) led Cherryville.

Gaston Braves 7, Asheville 5: Reliever and winner Hunter Reavis (4 1/3 innings, 11 strikeouts), Tripp Dow (3 hits, double, 2 RBIs) and Trey Costner (2 hits) led the Braves.

Gastonia at Hickory (ppd., no date)

Shelby at Union (ppd., June 25 at Shelby for DH)

(Thursday, June 6 Senior Legion games)
GBraves at Union
Rutherford at Gastonia

(Wednesday, June 5 Junior Legion games)
Cramer 11, Newton-Conover 3

East Rutherford at Belmont

(Thursday, June 6 Junior Legion games)
Cramer at Belmont
Bessemer City at Matthews
Cherryville at Burns
Gaston Christian at Shelby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ full 2024 schedule:

(preseason)
Aug. 8 at New England, 7 p.m.
Aug. 17 N.Y. Jets, 7 p.m.
Aug. 24 at Buffalo, 1 p.m.
(regular season)
Sept. 8 at New Orleans, 1 p.m.
Sept. 15 L.A. Chargers, 1 p.m.
Sept. 22 at Las Vegas, 4:05 p.m.
Sept. 29 Cincinnati, 1 p.m.
Oct. 6 at Chicago, 1 p.m.
Oct. 13 Atlanta, 4:25 p.m.
Oct. 20 at Washington, 4:05 p.m.
Oct. 27 at Denver, 4:25 p.m.
Nov. 3 New Orleans, 1 p.m.
Nov. 10 N.Y. Giants (at Munich, Germany), 9:30 a.m.
Nov. 17 BYE
Nov. 24 Kansas City, 1 p.m.
Dec. 1 Tampa Bay, 4:05 p.m.
Dec. 8 at Philadelphia, 1 p.m.
Dec. 15 Dallas, 1 p.m.
Dec. 22 Arizona, 1 p.m.
Dec. 29 at Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 5 at Atlanta, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(7-6-4 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York (L 1-2)
Saturday, May 4, Portland (W 2-0)
Saturday, May 11, Nashville (W 1-0)
Wednesday, May 15, at Chicago (W 1-0)
Saturday, May 18, LA Galaxy (T 0-0)
Saturday, May 25, Philadelphia (T 0-0)
Wednesday, May 29, at NY Redbulls (L 1-3)
Sunday, Jun 2, at Atlanta (W 3-2)
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia 9, Staten Island 2 (completion of Tuesday’s suspended game): Patrick Mazeika (2 hits, home run, 3 RBIs) and Eric De La Rosa (double, home run, 3 RBIs) led Gastonia in the opener.

Gastonia 6, Staten Island 5 (Wednesday): Single runs in the 5th and 6th innings helped Gastonia overcome a 5-4 deficit and complete a doubleheader sweep.

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

Record: 24-13

April (4-3)
25 So. Maryland (L 2-3)
26 So. Maryland (W 7-3)
27 So. Maryland (W 4-2)
28 So. Maryland (W 9-7)
29 York (L 1-2)
30 York (W 9-6, L 7-10)

May (18-8)
3 at Charleston, W.Va. (L 1-2)
4 at Charleston, W.Va. (W 1-0)
5 at Charleston, W.Va. (L 7-8 in 10)
7 at Hagerstown (W 3-1)
8 at Hagerstown (W 5-2)
9 at Hagerstown (L 1-2)
10 at York (W 2-1)
11 at York (L 2-7)
12 at York (W 6-4)
14 Charleston, W.Va. (W 11-7)
15 Charleston, W.Va. (W 19-9)
16 Charleston, W.Va. (W 5-3)
17 Lexington (suspended)
18 Lexington (W 9-1)
19 Lexington (W 2-0)
19 Lexington (L 1-2)
21 at Lancaster (W 8-5)
22 at Lancaster (W 7-4)
23 at Lancaster (W 5-1)
24 So. Maryland (W 8-3)
25 So. Maryland (W 6-5)
26 So. Maryland (L 5-7)
27 So. Maryland (W 4-3)
28 at Long Island (W 9-4)
29 at Long Island (W 5-2)
30 at Long Island (L 1-2)
31 at Staten Island (L 4-6)

June (2-2)
1 at Staten Island (L 0-5)
2 at Staten Island (L 1-3)
4 Staten Island (suspended)
5 Staten Island (W 9-2)
5 Staten Island (W 6-5)
6 Staten Island
7 Long Island
8 Long Island
9 Long Island
11 at Lexington
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
15 at Lexington
16 at Lexington
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at Charleston, W.Va.
22 at Charleston, W.Va.
23 at Charleston, W.Va.
25 High Point
26 High Point
27 High Point
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

Jacksonville 2, Charlotte 1: A 2-run 4th-inning home run for Jacksonville was enough for victory over the Knights in the opener of the 6-game series. The series continues with Thursdays 5:30 p.m. doubleheader at Charlotte’s Truist Field.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (22-34)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (4-2 – W 5-4, W 5-3, L 6-7, W 6-4 in 10, L 4-8, W 6-3 in 10)
April 30-May 5 Memphis (1-5 – W 4-3, L 3-7, L 1-5, L 0-5, L 2-9, L 6-7 in 10)
May 7-12 at Gwinnett (2-4 – L 4-7, W 8-1, L 1-2, L 2-4, W 6-2, L 4-6)
May 14-19 Durham (4-2 – W 12-11 in 10, ppd., L 3-4, W 5-2, L 5-10, W 5-3, W 8-0)
May 21-26 at Nashville (1-5 – L 3-10, ppd., L 2-6, L 1-2, L 3-4, L 3-5, W 4-3)
May 28-June 2 Worcester (3-3 – W 9-4, L 2-5, L 1-4, L 4-13, W 7-5, W 3-1)
June 4-9 Jacksonville (0-1 – ppd, L 1-2)
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA playoff pairings:

-Play-in tournament
April 16
West No. 8 (L.A. Lakers) at West No. 7 (New Orleans) – L.A. Lakers 110-106

April 16
West No. 10 (Golden State) at West No. 9 (Sacramento) – Sacramento 118-94

April 17
East No. 8 (Miami) at East No. 7 (Philadelphia) – Philadelphia 105-104

April 17
East No. 10 (Atlanta) at East No. 9 (Chicago) – Chicago 131-116

April 19
West No. 7 (New Orleans) vs. West No. 9 (Sacramento) – New Orleans 105-98

April 19
East No. 8 (Miami) vs. East No. 9 (Chicago) – Miami 112-91

-First round
East No. 1 (Boston) vs. East No. 8 (Miami)
April 21 at Boston – Boston 114-94
April 24 at Boston – Miami 111-101
April 27 at Miami – Boston 104-84
April 29 at Miami – Boston 102-88
May 1 at Boston – Boston 118-84 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 7 (Philadelphia)
April 20 at New York – New York 111-104
April 22 at New York – New York 104-101
April 25 at Philadelphia – Philadelphia 125-114
April 28 at Philadelphia – New York 97-92
April 30 at New York – Philadelphia 112-106 (OT)
May 2 at Philadelphia – New York 118-115 (New York wins series 4-2)

East No. 3 (Milwaukee) vs. East No. 6 (Indiana)
April 21 at Milwaukee – Milwaukee 109-94
April 23 at Milwaukee – Indiana 125-108
April 26 at Indiana – Indiana 121-118 (OT)
April 28 at Indiana – Indiana 126-113
April 30 at Milwaukee – Milwaukee 115-92
May 2 at Indiana – Indiana 120-98 (Indiana wins series 4-2)

East No. 4 (Cleveland) vs. East No. 5 (Orlando)
April 20 at Cleveland – Cleveland 97-83
April 22 at Cleveland – Cleveland 96-86
April 25 at Orlando – Orlando 121-83
April 27 at Orlando – Orlando 112-89
April 30 at Cleveland – Cleveland 104-103
May 3 at Orlando – Orlando 103-96
May 5 at Cleveland – Cleveland 106-94 (Cleveland wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 8 (New Orleans)
April 21 at Oklahoma City – Oklahoma City 94-92
April 24 at Oklahoma City – Oklahoma City 124-92
April 27 at New Orleans – Oklahoma City 106-85
April 29 at New Orleans – Oklahoma City 97-89 (Oklahoma City wins series 4-0)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 7 (L.A. Lakers)
April 20 at Denver – Denver 114-103
April 22 at Denver – Denver 101-99
April 25 at L.A. Lakers – Denver 112-105
April 27 at L.A. Lakers – L.A. Lakers 119-108
April 29 at Denver – Denver 108-106 (Denver wins series 4-1)

West No. 3 (Minnesota) vs. West No. 6 (Phoenix)
April 20 at Minnesota – Minnesota 120-95
April 23 at Minnesota – Minnesota 105-93
April 26 at Phoenix – Minnesota 126-109
April 28 at Phoenix – Minnesota 122-116 (Minnesota wins series 4-0)

West No. 4 (L.A. Clippers) vs. West No. 5 (Dallas)
April 21 at L.A. Clippers – L.A. Clippers 109-97
April 23 at L.A. Clippers – Dallas 96-93
April 26 at Dallas – Dallas 101-90
April 28 at Dallas – L.A. Clippers 116-111
May 1 at L.A. Clippers – Dallas 123-93
May 3 at Dallas – Dallas 114-101 (Dallas wins series 4-2)

-Conference semifinals
East No. 1 (Boston) vs. East No. 4 (Cleveland)
May 7 at Boston – Boston 120-95
May 9 at Boston – Cleveland 118-94
May 11 at Cleveland – Boston 106-93
May 13 at Cleveland – Boston 109-102
May 15 at Boston – Boston 113-98 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 6 (Indiana)
May 6 at New York – New York 121-117
May 8 at New York – New York 130-121
May 10 at Indiana – Indiana 111-106
May 12 at Indiana – Indiana 121-89
May 14 at New York – New York 121-91
May 17 at Indiana – Indiana 116-103
May 19 at New York – Indiana 130-109 (Indiana wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 4 (Dallas)
May 7 at Oklahoma City – Oklahoma City 117-95
May 9 at Oklahoma City – Dallas 119-110
May 11 at Dallas – Dallas 105-101
May 13 at Dallas – Oklahoma City 100-96
May 15 at Oklahoma City – Dallas 104-92
May 18 at Dallas – Dallas – Dallas 117-116 (Dallas wins series 4-2)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 3 (Minnesota)
May 4 at Denver – Minnesota 106-99
May 6 at Denver – Minnesota 106-80
May 10 at Minnesota – Denver 117-90
May 12 at Minnesota – Denver 115-107
May 14 at Denver – Denver 112-97
May 16 at Minnesota – Minnesota 115-70
May 19 at Denver – Minnesota 98-90 (Minnesota wins series 4-3)

-Conference finals
East
No. 1 (Boston) vs. No. 6 (Indiana)
May 21 at Boston – Boston 133-128 (OT)
May 23 at Boston – Boston 126-110
May 25 at Indiana – Boston 114-111
May 27 at Indiana – Boston 105-102 (Boston wins series 4-0)

West
No. 3 (Minnesota) vs. No. 4 (Dallas)
May 22 at Minnesota – Dallas 108-105
May 24 at Minnesota – Dallas 109-108
May 26 at Dallas – Dallas 116-107
May 28 at Dallas – Minnesota 105-100
May 30 at Minnesota – Dallas 124-103 (Dallas wins series 4-1)

-NBA finals
East (Boston) vs. West (Dallas)
June 6 at Boston
June 9 at Boston
June 12 at Dallas
June 14 at Dallas
June 17 at Boston
June 20 at Dallas
June 23 at Boston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway (Hamlin-4)
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway (Larson-2)
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway (Brad Keselowski)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Ty Gibbs)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Joey Logano)
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway (Bell-2)
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway (Austin Cindric)
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN

 

 

 

 

 

 

 

Baseball camp

Tyler White, a former Gastonia American Legion Post 23 and Gastonia Grizzlies Coastal Plain League star who played 4 years in the major leagues for the Houston Astros, is holding a hitting camp this summer:

Tyler White’s camp will be held at R-S Central High School July 22-26 from 8-10 a.m. for ages 16 and up. Cost is $250 for the 10-hour weekly session.

Tyler White also is available for individual lessons by appointment for ages 12 and up from 10 a.m.-noon for $100 per hour. For information, call or text Brian White (828-429-1468).

 

 

 

 

 

Basketball camps

Belmont Abbey College will be holding camps this summer for boys and girls ages 7 to 16. The dates are as follows:
1 day Clinic – Saturday, June 15 (9 a.m.-1 p.m.)
Day Camp – Monday, June 24 – Thursday, June 27 (9 a.m.-4 p.m.)
Day Camp – Monday, July 8 – Thursday, July 11 (9 a.m.-4 p.m.)
For more information, check with www.davidbelfieldbasketballcamps.com

Chip Ashley, Director of the Denver Nuggets Travel Basketball teams, announces the dates for the 28th annual basketball camps at East Lincoln High School:
June 24-27, July 8-11 with 7th-10th Graders 8:30 a.m. to noon and 2nd-6th Graders 1-4 p.m. for boys and girls rising 2nd-10th grade at East Lincoln High School.
Preregister $85, Day of Camp $95 (If you would like to come to multiple camps, it’s $160 if you pre-register and there is a $10 discount for families with two children enrolled in the camps)
Applications can be sent electronically by emailing Coach Chip Ashley at [email protected]