×

6-4-22 roundup: Pro basketball, baseball and soccer, High school baseball and softball

By Richard Walker

UNC-Wilmington signee Tanner Thach was too much for Cherryville this weekend as the Perquimans County left-hander played a key role in both of his team’s wins in the N.C. 1A state championship series at Ting Stadium in Holly Springs.

Thach had improved to 13-0 on the season with a 1-hitter with 12 strikeouts in a 1-0 victory in Friday’s night’s best-of-three series opener.

After Cherryville won 6-1 on Saturday afternoon to force a winner-take-all third game Saturday night, Thach came on in relief to quell Ironmen rallies in the fifth and sixth innings before retiring two of four batters he face in the seventh inning of a 6-3 title-clinching victory; Thach was removed after meeting his pitch-count limit.

The win gave Perquimans County its second straight 1A state title as the Pirates finished with a 31-2 overall record.

Cherryville’s season ended with a 22-12 record following the Ironmen’s first state championship loss in 25 years; Cherryville has won 10 state titles in 15 championship games or series appearances dating back to 1916.

In Saturday afternoon’s game, Kanon Willis pitched a three-hitter and Landon Hahn’s three hits led Cherryville. Hahn led off the game with a triple and scored on Collin Robinson’s double to give Cherrvyille the lead for good. Willis did the rest with an efficient effort of two walks and one strikeout.

This weekend’s best-of-three N.C. finals results:

(Class 4A)
Providence (32-0) vs. Pinecrest (25-6)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at Burlington (Providence 3-0)
June 4 – Game 2, 11 a.m. at Burlington (Providence 3-1 in 10, Providence wins series 2-0)

(Class 3A)
South Rowan (28-5) vs. South Brunswick (24-3)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at Holly Springs (South Brunswick 4-3)
June 4 – Game 2, 11 a.m. at Holly Springs (South Rowan 4-2)
June 5 – Game 3, 5 p.m. at Holly Springs (South Rowan 11-6, South Rowan wins series 2-1)

(Class 2A)
Randleman (31-1) vs. Whiteville (23-3)
June 3 – Game 1, 8 p.m. at Burlington (Randleman 10-0 in 5)
June 4 – Game 2, 2 p.m. at Burlington (Randleman 12-5, Randleman wins series 2-1)

(Class 1A)
Cherryville (21-10) vs. Perquimans County (29-1)
June 3 – Game 1, 8 p.m. at Holly Springs (Perquimans 1-0)
June 4 – Game 2, 2 p.m. at Holly Springs (Cherryville 6-1)
June 5 – Game 3, 5 or 8 p.m. at Holly Springs (Perquimans 6-3, Perquimans wins series 2-1)

 

 

 

 

 

 

High school softball

This weekend’s best-of-three N.C. finals pairings:

(Class 4A)
East Forsyth (26-1) vs. Conley (28-1)
June 3 – Game 1, 7 p.m. at Duke (East Forsyth 3-0)
June 4 – Game 2, noon at Duke (Conley 2-1)
June 5 – Game 3, 3 p.m. at Duke (Conley 3-0, Conley wins series 2-1)

(Class 3A)
North Buncombe (25-1) vs. Eastern Alamance (25-2)
June 3 – Game 1, 7:30 p.m. at UNC-Greensboro (Eastern Alamance 1-0)
June 4 – Game 2, 2 p.m. at UNC-Greensboro (Eastern Alamance 3-2, Eastern Alamance wins series 2-0)

(Class 2A)
West Stanly (27-4) vs. Washington (27-0)
June 3 – Game 1, 7 p.m. at UNC-Chapel Hill (West Stanly 4-0)
June 4 – Game 2, noon at UNC-Chapel Hill (West Stanly 3-2, West Stanly wins series 2-0)

(Class 1A)
South Stanly (28-3) vs. Bear Grass Charter (24-4)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at UNC-Greensboro (South Stanly 4-3)
June 4 – Game 2, 11 a.m. at UNC-Greensboro (South Stanly 4-0, South Stanly wins series 2-0)

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets held a pre-draft workout on Friday with the following prospects:

Kennedy Chandler (Tennessee)
Kameron McGusty (Miami)
Justin Minaya (Providence)
Josh Minott (Memphis)
Darryl Morsell (Marquette)
J.D. Notae (Arkansas)

 

Here’s the schedule for the NBA playoffs:

(Eastern Conference)
FIRST ROUND
1-Miami vs. 8-Atlanta (Miami wins series 4-1)
4-Philadelphia vs. 5-Toronto (Philadelphia wins series 4-2)
2-Boston vs. 7-Brooklyn (Boston wins series 4-0)
3-Milwaukee vs. 6-Chicago (Milwaukee wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Miami vs. 4-Philadelphia (Miami wins series 4-2)
2-Boston vs. 3-Milwaukee (Boston wins series 4-3)

FINALS
1-Miami vs. 2-Boston (Boston wins series 4-3)

(Western Conference)
FIRST ROUND
1-Phoenix vs. 8-New Orleans (Phoenix wins series 4-2)
4-Dallas vs. 5-Utah (Dallas wins series 4-2)
2-Memphis vs. 7-Minnesota (Memphis wins series 4-2)
3-Golden State vs. 6-Denver (Golden State wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Phoenix vs. 4-Dallas (Dallas wins series 4-3)
2-Memphis vs. 3-Golden State (Golden State wins series 4-2)

FINALS
3-Golden State vs. 4-Dallas (Golden State wins series 4-1)

(NBA Finals)
East-Boston vs. West-Golden State
Game 1 at Golden State: June 2 (Boston 120-108)
Game 2 at Golden State: June 5
Game 3 at Boston: June 8
Game 4 at Boston: June 10
Game 5 (if necessary) at Golden State: June 16
Game 6 (if necessary) at Boston: June 13
Game 7 (if necessary) at Golden State: June 19

 

 

 

 

 

Pro baseball

The Gastonia Honey Hunters won a second straight game over the High Point Rockers and will enter Sunday looking for a road series sweep.

Gastonia won on Saturday 8-3 to improve to 26-13 and move within two games of first-place High Point (28-11) in the South Division of the Atlantic League of Professional Baseball.

The full Gastonia Honey Hunters’ 2022 schedule (Games times 6:15 p.m. Monday through Saturday, 4:15 on Sunday):

April (8-1)
21 Lancaster, Pa. (L 2-5)
22 Lancaster, Pa. (W 4-3)
23 Lancaster, Pa. (W 8-1)
24 Lancaster, Pa. (W 13-4)
26 Wild Health, Ky. (W 12-1)
27 Wild Health, Ky. (W 17-4)
28 Wild Health, Ky. (W 6-4)
29 Staten Island (W 5-4)
30 Staten Island (W 6-5)

May (16-10)
1 Staten Island (W 10-5)
3 at York, Pa. (W 3-1)
4 at York, Pa. (L 4-5 in 10)
5 at York, Pa. (W 12-7)
6 at Staten Island (ppd.)
7 at Staten Island (ppd.)
8 at Staten Island (W 4-1)
8 at Staten Island (W 7-2)
10 at So. Maryland (W 2-0)
11 at So. Maryland (L 0-4)
12 at So. Maryland (L 2-4)
13 at Staten Island (ppd.)
14 at Staten Island (ppd.)
15 at Staten Island (L 1-2)
15 at Staten Island (W 1-0)
16 at Staten Island (W 8-3)
17 So. Maryland (L 4-5)
18 So. Maryland (L 6-8)
19 So. Maryland (W 13-1)
20 Charleston, W.Va.(W 12-10)
21 Charleston, W.Va.(W 6-4)
22 Charleston, W.Va.(L 1-8)
24 at Lancaster, Pa.(W 2-1)
25 at Lancaster, Pa.(L 3-13)
26 at Lancaster, Pa.(L 1-4)
27 at Long Island (W 5-3)
28 at Long Island (W 10-3)
29 at Long Island (W 3-2)
30 at Long Island (W 5-2)
31 Long Island (L 7-8)

June (2-2)
1 Long Island (L 9-10 in 11)
2 Long Island (L 0-5)
3 at High Point (W 5-4)
4 at High Point (W 8-3)
5 at High Point
7 at Charleston,W.Va.
8 at Charleston,W.Va.
9 at Charleston,W.Va.
10 High Point
11 High Point
12 High Point
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 at Lexington, Ky.
18 at Lexington, Ky.
19 at Lexington, Ky.
21 Charleston, W.Va.
22 Charleston, W.Va.
23 Charleston, W.Va.
24 at So. Maryland
25 at So. Maryland
26 at So. Maryland
28 Wild Health, Ky.
29 Wild Health, Ky.
30 Wild Health, Ky.

July
1 at Lexington, Ky.
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 High Point
5 High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 High Point
9 High Point
10 High Point
12 at Wild Health, Ky.
13 at Wild Health, Ky.
14 at Wild Health, Ky.
15 Lexington, Ky.
16 Lexington, Ky.
17 Lexington, Ky.
19 at York, Pa.
20 at York, Pa.
21 at York, Pa.
22 at High Point
23 at High Point
24 at High Point
26 Lexington, Ky.
27 Lexington, Ky.
28 Lexington, Ky.
29 York, Pa.
30 York, Pa.
31 York, Pa.

August
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 at Lexington, Ky.
5 High Point
6 High Point
7 High Point
9 Staten Island
10 Staten Island
11 Staten Island
12 at High Point
13 at High Point
14 at High Point
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 High Point
20 High Point
21 High Point
23 at Charleston,W.Va.
24 at Charleston,W.Va.
25 at Charleston,W.Va.
26 at High Point
27 at High Point
28 at High Point
30 High Point
31 High Point

September
1 High Point
2 Wild Health, Ky.
3 Wild Health, Ky.
4 Wild Health, Ky.
6 at Wild Health, Ky.
7 at Wild Health, Ky.
8 at Wild Health, Ky.
9 Lexington, Ky.
10 Lexington, Ky.
11 Lexington, Ky.
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 at Charleston,W.Va.
17 at Charleston,W.Va.
18 at Charleston,W.Va.

 

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC MLS schedule for the 2022 season (with results):

(5-8-1 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami (W 1-0)
May 14, Montreal (L 0-2)
May 22, Vancouver (W 2-1)
May 29, at Seattle (L 1-2)
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600 (Denny Hamlin-2)
June 5 Enjoy Illinois 300
June 12 Toyota/Save Mart 350
June 26 Ally 400
July 3 Kwik Trip 250
July 10 Quaker State 400
July 17 Ambetter 301
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono
July 31 Verizon 200 at the Brickyard
Aug. 7 FireKeepers Casino 400
Aug. 14 Federated Auto Parts 400
Aug. 21 Go Bowling at The Glen
Aug. 27 Coke Zero Sugar 400
Sept. 4 Cook Out Southern 500
Sept. 11 Hollywood Casino 400
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race
Sept. 24 AutoTrader EchoPark Automotive 500
Oct. 2 YellaWood 500
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400
Oct. 16 South Point 400
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship