×

6-29-23 roundup: Pro basketball, football, baseball and soccer, Legion baseball, College baseball, NASCAR

By Richard Walker

Former Crest High standout Riley Cheek earned College Sports Communicators Academic All-America honors while also helping Queens in its first season of NCAA Division I baseball.

Riley Cheek

Also named the Atlantic Sun Conference Baseball Scholar-Athlete of the Year, Cheek was a third team honoree after maintaining a 4.0 grade point average.

A 2018 Crest High graduate, Cheek hit .324 with 12 home runs and 40 RBIs in 55 starts for the Royals (17-38, 9-21).

Also at Queens, Nick Melton (Crest 2018) hit .185 with three home runs and 23 RBIs in 45 games (44 starts) and Daniel Bagwell (Kings Mountain 2018) went 4-3 with a 9.98 ERA in 22 appearances (5 starts) for head coach Ross Steedley (former Gardner-Webb assistant coach).

Here’s a look at ther other local products who played or coached college baseball this past spring:

Anderson: Nathan Ledford (Gaston Christian 2019) went 2-1 with a 8.22 ERA in 14 appearances for the Trojans (25-27, 12-11 SAC).

Appalachian State: Jake Beaty (South Point 2022) went 0-1 with a 9.00 ERA in 12 appearances, Seth Whitley (North Lincoln 2021) went 1-0 with a 12.10 ERA in 9 appearances (1 start) and Jordan Fisher (East Lincoln 2021) went 0-0 with a 20.65 ERA in 6 appearances for Mountaineers’ head coach Kermit Smith, whose team finished 28-24 overall and 16-13 in the Sun Belt Conference.

Belmont Abbey: Jackson Risk (South Point 2021) hit .226 with 2 home runs and 10 RBIs in 26 games (17 starts) and Caleb Burr (East Gaston 2021) hit .297 with 8 home runs and 24 RBIs in 33 games (24 starts) for the Crusaders (41-18, 17-13 CC), who advanced to a NCAA Division II Super Regional.

Berea: A.J. Wylie (Kings Mountain 2021) hit .236 with 2 home runs and 4 RBIs in 31 games (26 starts) for the Mountaineers (9-32, 5-13 Collegiate Conference of the South).

Brevard: Cameron Cook (Cramer 2020) went 2-1 with a 10.54 ERA in 12 appearances (6 starts), Adam Rushing (East Gaston 2020) hit .143 in 5 games, Colson Miller (Burns 2019) hit .267 in 8 games and Baylor Wyatt (Ashbrook 2021) hit .273 with 2 RBIs in 6 games for the Tornados (22-21, 10-11 USA South).

Caldwell Tech: Derek Farley (from Denver) hit .282 with 1 home run and 15 RBIs in 27 games for the Cobras (36-5, 17-0), who were ranked No. 1 in NJCAA Division III for much of the season.

Campbell: Lawson Harrill (Crest 2019) hit .371 with 22 home runs and 69 RBIs and was named Big South Player of the Year and second team All-American and Chandler Riley (former Gaston College) hit .309 with 4 home runs and 25 RBIs and was named to the Big South Conference all-tournament team for the Camels (46-15, 22-5), who finished a NCAA regional runner-up.

Carson-Newman: Hunter Harritan (Lincoln Charter 2020) went 5-1 with 1 save and a 4.24 ERA in 17 appearances (2 starts) for the Eagles (25-23, 18-5 SAC).

Catawba: Robbie Cowie (Lincolnton 2018) went 3-0 with 5 saves and a 2.41 ERA in 22 appearances and was named first team All-South Atlantic Conference relief pitcher, Jackson Finger (North Gaston 2020) hit .252 with 16 RBIs in 39 games, Joseph Webb (Burns 2022) went 3-1 with 2 saves and a 6.89 ERA in 16 appearances (1 start) and Patrick Hogan (former Gaston College) hit .370 in 12 games for the Indians (27-24, 16-7).

Catawba Valley Community College: Carter Lindsay (from Shelby) hit .335 with 8 home runs and 38 RBIs in 49 games and was named second team All-Region 10 Division II outfielder, Gavin Queen (Lincolnton 2021) went 0-0 with a 19.29 ERA in 4 appearances, Samuel Carpenter (Lincolnton 2022) went 1-0 with a 5.09 ERA in 11 appearances (4 starts), Clint Turner (from Kings Mountain) went 0-0 with a 11.32 ERA in 10 appearances (1 start) and Cole Drewery (Crest 2022) hit .200 with 4 home runs and 11 RBIs in 25 games for the Red Hawks (34-23, 21-7).

Cleveland Community College: Boone Cartee (Kings Mountain 2021) went 2-2 with 5 saves in a 1.87 ERA in 23 appearances, Avery Bridges (Burns 2020) went 0-0 with a 9.95 ERA in 4 appearances (2 starts), Noah Sigmon (East Lincoln 2020) had 1 RBI in 6 games and Ben Hodge (Crest 2021) hit .237 with 16 RBIs in 45 games for head coach John Grigg (Burns 2016) and assistant coach Russ Branch (Burns 2016) for the Yetis (30-17, 18-8 Region 10 Division II).

Coker: Evan Pawlowski (East Lincoln 2018) went 0-0 with a 0.00 ERA in 2 appearances (1 start), Cody Chapman (Gaston Christian 2021) played in 12 games and Landon Reeves (North Lincoln 2022) hit .143 with 5 RBIs in 29 games for the Cobras (19-30, 8-16 SAC).

College Charleston: Chad Holbrook (Shelby 1989) was head coach for the Cougars (36-22, 18-12 Colonial).

Davidson: Joe Haney (from Denver) hit .083 with 1 RBI in 15 games (2 starts) for the Wildcats (30-24, 15-8 Atlantic 10).

East Carolina: Lane Hoover (Lincolnton 2018) hit .299 with 2 home runs and 23 RBIs in 65 games (57 starts) for the Pirates (47-19, 18-6 American Athletic), who were a regional runner-up.

Emory & Henry: Tyler Bradley (North Gaston 2018) hit .276 with 8 home runs and 43 RBIs in 46 games for the Wasps (12-35, 3-20 SAC).

Gaston College: Preston Hall (former Cramer) hit .284 with 4 home runs and 52 RBIs in 50 games and Nathan Williams (North Gaston 2022) .600 with 3 RBIs in 7 games for the Rhinos (50-13, 17-6), who won the Region 10 Division I title and finished 5th in the NJCAA World Series.

Georgia Gwinnett: Evan Wise (Lincolnton 2004) was an assistant coach for the Grizzlies (50-8, 12-0), who won the Continental Athletic Conference and advanced to the NAIA World Series.

Guilford: Adam Anderson (North Gaston 2019) hit .036 with 2 RBIs in 25 games (9 starts) and went 0-0 with a 9.00 ERA in 5 appearances and Allden Horne (East Lincoln 2019) hit .279 with 4 home runs and 20 RBIs for the Quakers (20-19-1, 9-12-1 Old Dominion Athletic Conference).

Guilford Tech: Bryson Walker (North Gaston 2021) went 0-1 with a 7.88 ERA in 3 appearances (1 start) for the Titans (7-15, 5-13 Region 10 Division II).

High Point: Gus Hughes (former Gaston College) went 6-5 with a 4.98 ERA in 14 starts and was named second team All-Big South Conference for the Panthers (26-34, 12-14).

King: Derek Martin (East Lincoln 2020) hit .217 with 2 home runs and 6 RBIs in 15 games (11 starts) for the Tornado (15-31, 5-23 CC).

Lenoir-Rhyne: David Bell (Kings Mountain 2019) hit .196 with 1 home run and 6 RBIs in 20 games (11 starts), Dakota Caughey (Forestview 2018) went 0-0 with a 1.50 ERA in 8 appearances, Tyler McPeak (North Lincoln 2018) hit .349 with 18 home runs and 63 RBIs in 53 starts and was named All-South Atlantic Conference first baseman and Joey Cobb (North Lincoln 2019) went 4-1 with a 2.62 ERA in 14 appearances (7 starts) for the Bears (38-16, 15-9).

Limestone: Colby Humphries (Crest 2022) went 0-0 with a 13.50 ERA in 1 appearance and Tucker McSwain (Crest 2022) went 0-0 with a 10.80 ERA in 2 appearances for the Saints (19-28, 11-13 SAC).

LSU: Josh Jordan (Huss 1998) was an assistant coach for the Tigers (54-17, 19-10 SEC), who won the NCAA championship to make Jordan the first Gaston County product to win a College World Series title.

Mars Hill: Jordan Lathe (South Point 2018) hit .364 with 3 home runs and 29 RBIs in 49 games and was named second All-South Atlantic Conference outfielder for the Lions (12-37, 8-15).

Mount Olive: Dawson Gause (South Point 2018) went 5-2 with 1 save and a 4.84 ERA in 15 appearances (12 starts) and Hayden Myrick (former Gaston College) went 3-4 with 4 saves and a 2.89 ERA in 28 appearances for the Trojans (38-17, 18-11), who won the Conference Carolinas tournament and were a NCAA Division II regional runner-up.

North Carolina: Dalton Pence (Cherryville 2021) went 4-3 with 2 saves and a 3.33 ERA in 27 appearances (5 starts) for the Tar Heels (36-24, 14-14 ACC), who advanced to the NCAA tournament.

N.C. State: Matt Heavner (North Lincoln 2022) hit .176 with 3 home runs and 6 RBIs in 17 games (4 starts) for the Wolfpack (36-21, 13-16 ACC), who advanced to the NCAA tournament.

North Greenville: Cooper Sain (Cherryville 2019) went 0-0 with a 3.38 ERA in 9 appearances and Noah Ingle (Cherryville 2020) went 0-0 with a 7.11 ERA in 6 appearances for the Crusaders (50-11, 26-4), who won the Conference Carolinas regular season title and advanced to the NCAA Division II World Series.

Pfeiffer: Alec Bell (Kings Mountain 2018) hit .240 with 15 RBIs in 29 games (28 starts), Jacob Landis (South Point 2019) went 1-1 with 1 save and a 3.42 ERA in 14 appearances (1 start), Nate Callahan (Lincoln Charter 2019) went 1-1 with a 6.07 ERA in 12 appearances (7 starts) and Carter Merrill (Cramer 2020) hit .182 with 4 RBIs in 11 games (2 starts) for head coach Craig Bolton (Crest 2011), whose Falcons went 18-20 overall and 12-9 in USA South.

Seminole State: Coach Mike Nicholson (Bessemer City 1980) was head coach for the Raiders, who went 24-26 overall and 7-16 in Region 8 Division I.

South Carolina: Zach Zedalis (former Gaston College) went 1-0 with a 0.00 ERA in 3 appearances for the Gamecocks (42-21, 16-13 SEC), who were a NCAA Super Regional runner-up.

Tusculum: Wes Reynolds (from Cherryville) hit .167 with 5 home runs and 21 RBIs, Seth Willis (West Lincoln 2019) went 6-4 with a 5.00 ERA
in 14 appearances (12 starts) and Darien Farley (from Denver) hit .255 with 1 home run and 10 RBIs in 19 games for a team with assistant coach Caleb Narron (Cherryville 2014) for the Pioneers, who went 25-24 overall and 11-13 in the SAC.

United States Merchant Marines Academy: Jack Millen (Crest 2020) hit .331 with 3 home runs and 35 RBIs for the Mariners (25-16, 12-8 ECAC).

UNC-Asheville: Fermin Osio (North Gaston 2019) hit .150 with 5 RBIs in 21 games (12 starts) and Bryce Fisher (Kings Mountain 2020) went 3-4 with a 5.85 ERA in 16 appearances (4 starts) for the Bulldogs (26-26, 12-15 Big South)..

UNC-Greensboro: Dosi Jonas (East Gaston 2018) hit .306 with 14 home runs and 46 RBIs for the Spartans (25-34, 9-12 Southern).

Walters State: Ty Cobb (East Lincoln 2020) went 3-0 with a 5.40 ERA in 14 appearances (2 starts) for the Senators (51-10, 22-5), who won the Region 7 Division I regular season title and were ranked No. 1 in the NJCAA poll much of the year.

West Georgia: Jared Emory (Cherryville 2019) hit .343 with 4 home runs and 43 RBIs in 49 starts for the Wolves (31-18, 17-13 Gulf South).

Wingate: Austin Mitchell (North Gaston 2018) went 6-3 with a 3.24 ERA in 12 starts and was named third team All-South Atlantic Conference pitcher and Brent Walls (Cherryville 2020) went 1-1 with a 6.00 ERA in 5 appearances (2 starts) for the Bulldogs (33-18, 18-6).

Young Harris: Ahmir Cornier (former Gaston College) hit .250 with 5 RBIs in 18 games (6 starts) for the Mountain Lions (38-17, 21-9), who were Peach Belt Conference tournament runner-up.

 

Legion baseball

(Thursday’s games)
Cleveland County 7, Asheville 4: Colby Putnam (3 hits, home run, 2 RBIs), Marshall McGowan (2-run home run), Parker Dixon (RBI double) and Aiden Taylor (7-hitter with 3 strikeouts) led Cleveland County, which wrapped up the Western Division of Area IV with the victory.

Cherryville 6, Hickory 0

Mint Hill 10, Gastonia 3: Cooper York (2 hits, double), Kendell Hale (double), Isaac Aycock (RBI single) and Wyatt Hardin (1 hit) led Gastonia.

The full Area IV Junior Legion playoff schedule (All series best-of-3):

-Quarterfinals June 30-July 4
No. 1 South Caldwell-1 (10-0) vs. No. 8 R-S Central (6-4)
June 30 – at SC
July 1 – at R-S
July 2 (if necessary) – at SC

No. 4 Dallas (7-3) vs No. 5 Chase (7-3)
June 30 – at Dallas
July 1 – at Chase
July 2 (if necessary) – at Dallas

No. 3 Matthews (12-9) vs. No. 6 Cherryville (6-4)
June 30 – at Matthews
July 1 – at Cherryville
July 2 (if necessary) – at Matthews

No. 2 East Rutherford (10-1) vs. No. 7 South Caldwell-2 (6-4)
June 30 – at ER
July 1 – at SC
July 2 (if necessary) – at ER

-Semifinals July 5-8
No. 1-8 winner vs. No. 4-5 winner
No. 3-6 winner vs. No. 2-7 winner

-Finals July 9-12
Semifinal winners

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule with results:

(7-7-6 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United (L 0-3)
May 6 New York City FC (W 3-2)
May 13 at Atlanta United FC (W 3-1)
May 17 Chicago Fire FC (W 2-1)
May 20 Nashville SC (L 1-2)
May 27 at L.A. Galaxy (W 1-0)
May 31 at Philadelphia Union (L 0-1)
June 3 at Columbus Crew (W 4-2)
June 10 Seattle Sounders FC (T 3-3)
June 21 at New York Red Bulls (T 2-2)
June 24 CF Montreal (T 0-0)
July 5 at New York City FC, 7:30 p.m.
July 8 FC Cincinnati, 7:30 p.m.
July 15 at CF Montreal, 7:30 p.m.
Aug. 20 at Inter Miami CF, 7:30 p.m.
Aug. 26 L.A. FC, 7:30 p.m.
Aug. 30 Orlando City SC, 7:30 p.m.
Sept. 2 at Nashville SC, 8:30 p.m.
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Norfolk 10, Charlotte 8: The Knights built an 8-0 lead after 4 1/2 innings before the Tides scored the last 10 runs of the game to win the 2nd game of the 6-game series. The 3rd game is Friday at 6:35 p.m. in Norfolk.

Here is the full Charlotte Knights’ 2023 schedule:

Overall record: 35-42
First half record: 35-40
Second half record: 0-2

-First half
March 31-April 2 Louisville (2-1)
April 4-9 at Columbus (3-3)
April 11-16 Jacksonville (3-3)
April 18-23 at Louisville (2-4)
April 25-30 Norfolk (2-4)
May 2-7 at Gwinnett (4-2)
May 9-14 Durham (3-3)
May 16-21 Scranton-Wilkes Barre (2-4)
May 23-28 at Jacksonville (4-2)
May 30-June 4 Nashville (3-3)
June 6-11 at Gwinnett (1-5)
June 13-18 at Durham (3-3)
June 20-25 Louisville (3-3)

-Second half
June 28-July 3 at Norfolk (0-2)
July 4-9 Jacksonville
July 14-16 at Lehigh Valley
July 18-23 Memphis
July 25-30 at Durham
Aug. 1-6 at Norfolk
Aug. 8-13 Gwinnett
Aug. 15-20 at Nashville
Aug. 22-24, 26-27 Memphis
Aug. 28-Sept. 3 at Jacksonville
Sept. 5-10 Durham
Sept. 12-17 Nashville
Sept. 18-24 at Memphis

High Point 11, Gastonia 1: The visiting Rockers took a 5-0 lead after 2 1/2 innings and cruised to the victory.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

Overall record: 38-17
April (3-0)
28 Frederick (W 10-4)
29 Frederick (W 8-6)
30 Frederick (W 7-4)

May (17-9)
2 at So. Maryland (W 8-6)
3 at So. Maryland (W 11-6)
4 at So. Maryland (L 2-4)
5 at Long Island (W 3-2)
6 at Long Island (L 1-3)
7 at Long Island (L 4-6)
9 Frederick (W 2-1 in 10)
10 Frederick (W 10-0)
11 Frederick (W 9-7)
12 at High Point (L 5-8)
13 at High Point (W 12-5)
14 at High Point (L 3-4)
16 Charleston, W.Va. (W 13-4)
17 Charleston, W.Va. (W 4-2)
18 Charleston, W.Va. (L 4-6)
19 at Lexington (W 15-2)
20 at Lexington (W 8-0)
21 at Lexington (W 5-3)
23 at Frederick (W 6-0)
24 at Frederick (W 8-5)
25 at Frederick (W 8-3)
26 Lancaster (L 3-4 in 11)
27 Lancaster (ppd., rain)
28 Lancaster (ppd., rain)
29 Lancaster (W 9-1)
29 Lancaster (L 3-4)
30 High Point (L 8-10)
31 High Point (W 14-10)

June (18-8)
1 High Point (W 7-4)
2 Lexington (W 3-2)
3 Lexington (W 10-1)
4 Lexington (W 4-1)
6 at Charleston, W.Va. (W 4-1)
7 at Charleston, W.Va. (L 1-13)
8 at Charleston, W.Va. (L 2-4)
9 at Frederick (W 5-4)
10 at Frederick (W 12-7)
11 at Frederick (L 6-9)
13 So. Maryland (W 5-0)
14 So. Maryland (L 9-10)
15 So. Maryland (W 11-6)
16 Staten Island (W 5-4)
17 Staten Island (W 7-5)
18 Staten Island (W 5-1)
20 at Lancaster (L 0-6)
21 at Lancaster (W 9-7)
22 at Lancaster (W 4-1, L 2-6)
23 at Staten Island (W 7-1)
24 at Staten Island (W 12-3)
25 at Staten Island (L 2-7)
27 High Point (W 8-3)
28 High Point (W 7-3)
29 High Point (L 1-11)
30 So. Maryland

July
1 So. Maryland
2 So. Maryland
4 at Frederick
5 at Frederick
6 at Frederick
7 at High Point
8 at High Point
9 at High Point
11 at Charleston, W.Va.
12 at Charleston, W.Va.
13 at Charleston, W.Va.
14 Staten Island
15 Staten Island
16 Staten Island
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at So. Maryland
22 at So. Maryland
23 at So. Maryland
25 at Staten Island
26 at Staten Island
27 at Staten Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island

August
1 High Point
2 High Point
3 High Point
4 Lexington
5 Lexington
6 Lexington
8 Frederick
9 Frederick
10 Frederick
11 at Long Island
12 at Long Island
13 at Long Island
15 York
16 York
17 York
18 Lexington
19 Lexington
20 Lexington
22 at Long Island
23 at Long Island
24 at Long Island
25 at Lancaster
26 at Lancaster
27 at Lancaster
29 Frederick
30 Frederick
31 Frederick

September
1 So. Maryland
2 So. Maryland
3 So. Maryland
4 So. Maryland
5 at High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 Charleston, W.Va.
9 Charleston, W.Va.
10 Charleston, W.Va.
12 So. Maryland
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 at Lexington
16 at Lexington
17 at Lexington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets’ California Classic Summer League schedule in Sacramento:

July 3 vs. San Antonio Spurts (8 p.m., ESPN)
July 5 vs. Golden State Warriors (6 p.m., ESPN2)

The Charlotte Hornets’ Las Vegas Summer League schedule:

July 7 (Thomas & Mack Center) – vs. San Antonio Spurs (9 p.m., ESPN)
July 9 (Thomas & Mack Center) – vs. L.A. Lakers (4 p.m., ESPN2)
July 11 (Thomas & Mack Center) – vs. Portland (8:30 p.m., NBA TV)
July 13 (Cox Pavilion) – vs. New Orleans (7:30 p.m., NBA TV)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers’ training camp schedule:

Practices (at Wofford unless noted):
July 26-27 10:15 a.m.
July 29 11 a.m.
July 31 10:25 a.m.
Aug. 1 10:15 p.m.
Aug. 2 Fan Fest at Charlotte’s Bank of America Stadium, 7 p.m.
Aug. 4 10:25 a.m.
Aug. 5-6 10:15 a.m.
Aug. 8 10:15 a.m.
Aug. 9 Joint practice with N.Y. Jets, 10:15 a.m.
Aug. 10 Joint practice with N.Y. Jets, 9 a.m.

Here is the 2023 preseason and regular season schedule for the Carolina Panthers:

(Preseason)
Aug. 12 N.Y. Jets, 4 p.m.
Aug. 18 at N.Y. Giants, 7 p.m.
Aug. 25 Detroit, 8 p.m.

(Regular season)
Sept. 10 at Atlanta, 1 p.m.
Sept. 18 New Orleans, 7:15 p.m.
Sept. 24 at Seattle, 4:05 p.m.
Oct. 1 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 8 at Detroit, 1 p.m.
Oct. 15 at Miami, 1 p.m.
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston, 1 p.m.
Nov. 5 Indianapolis, 4:05 p.m.
Nov. 9 at Chicago, 8:15 p.m.
Nov. 19 Dallas, 1 p.m.
Nov. 26 at Tennessee, 1 p.m.
Dec. 3 at Tampa Bay, 1 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17-18 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 6-7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch-2)
May 1 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE (Martin Truex, Jr.-2)
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS (Denny Hamlin)
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC (William Byron-3)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC (Josh Berry)
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC (Kyle Larson-3)
May 29 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC (Ryan Blaney)
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL (Kyle Busch-3)
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA (Martin Trues, Jr.-3)
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN (Ross Chastain)
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL, 5:30 p.m. on NBC
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 7 p.m. on USA
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC