×

6-27-24 roundup: Pro football, soccer, basketball and baseball, Legion baseball, Auto racing

By Richard Walker

Cherryville American Legion Post 100 already knows it’ll be playing in the N.C. state tournament its hosts next month.

But before that event, Post 100 wants to win its 5th straight Area IV championship in the Area IV playoffs that begin on Friday.

Cherryville, which last year won its record 21st area title and 4th straight, is the No. 3 seed after a highly-competitive regular season race that saw all Area IV teams play in a single division for the 1st time since 1979.

Shelby Post 82’s 8-1 Wednesday night win over Cherryville on the final night of the regular season allowed Shelby to finish in a three-way tie atop the standings with Rutherford County and Cherryville. Shelby gets the top seed due to its sweep of Rutherford County and its split with Cherryville with Rutherford County gets No. 2 due to its sweep of Cherryville.

The other seeds are as follows: No. 4 Gaston Braves, No. 5 Asheville, No. 6 Union County, No. 7 Gastonia, No. 8 Caldwell County, No. 9 Burke County, No. 10 Hickory and No. 11 Queen City.

The top five teams gets opening round byes while the bottom six teams will play an opening round.

The best-of-5 opening round series matchups are: Union County vs. Queen City, Gastonia vs. Hickory and Caldwell County vs. Burke County.

Those 3 series will run from Friday to next Tuesday.

The winners advance to a best-of-5 quarterfinal series that runs from next Wednesday through July 8.

Those matchups are: Shelby vs. Caldwell County-Burke County winner, Rutherford County vs. Gastonia-Hickory winner, Cherryville vs. Union County-Queen City winner and Gaston Braves vs. Asheville.

The quarterfinal winners advance to a July 9-14 best-of-5 semifinal series with a area championship game or series to be completed before July 16.

Since Area IV is hosting the state tournament in a year where Area II was slated to host, Area IV will get 3 state tournament berths, Area II will get 1 and Areas I and III will get 2 each.

Should Cherryville advance to the Area IV championship series, a 3rd-place game will be needed to qualify for the state tournament. But if Cherryville loses before the area finals, the 2 area finalists will join Cherryville in the state tournament field.

 

Here are the current NCALB statewide rankings by Don Hines (as of June 26):

1. Wayne County Post 11 21-6
2. Garner Nationals 15-4
3. High Point Post 87 14-2
4. Wilmington Post 10 12-3
5. Shelby Post 82 19-7
6. Rutherford County Post 423 14-6
7. Cherryville Post 100 17-7
8. Hamlet Post 49 17-4
9. Pitt County Post 39 9-5
10. Wilson Post 13 14-6
Honorable mention
Rowan County Post 342 12-9
Gaston Braves Post 144-266 13-7
Chatham American Post 93 10-6

(Thursday, June 27 Junior Legion games)
Shelby 11, Burns 1

Cherryville 5, Gaston Christian 0: Eli Black (2 hits, home run, 2 RBIs) and Trevor Hughes (2 hits, double) led Cherryville.

-END REGULAR SEASON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets closed out their 2024 draft on Thursday by selecting guard K.J. Simpson from the University of Colorado with the No. 42 overall pick in the 2nd round.

The selection came one day after Charlotte picked 18-year French professional Tidjane Salaun with the No. 6 overall pick of the 1st round.

Simpson is a 6-foot guard who earned 1st team All-Pac-12 honors as a junior this past season after averaging 19.7 points, 5.8 rebounds, 4.9 assists and 1.6 steals while shooting 47.5 percent from the field (43.4 percent on 3-pointers) and 87.6 percent from the foul line.

He was one of five players in the country to average at least 19 points, 5 rebounds and 4 assists.

Simpson was a 2nd team All-Pac-12 selection as a sophomore in 2022-23 after averaging 15.9 points, 4.3 rebounds, 3.8 assists and 1.5 steals and he was an All-Pac-12 Conference freshman selection in 2021-22.

Also on Thursday, the Hornets reportedly acquired Reggie Jackson and three unprotected second-round picks from the Denver Nuggets.

Jackson, a former Boston College standout in a 13-year NBA veteran who just opted into final year of his contract to earn $5.25 million.

Here is the Charlotte Hornets/Bobcats draft history:

(Hornets)
1988
First round (No. 8 overall) Rex Chapman, Kentucky
Second round (No. 34 overall) Tom Tolbert, Arizona
Third round (No. 58 overall) Jeff Moore, Auburn

1989
First round (No. 5 overall) J.R. Reid, North Carolina
Second round (No. 29 overall) Dyron Nix, Tennessee

1990
First round (No. 5 overall) Kendall Gill, Illinois
Second round (No. 39 overall) Steve Scheffler, Purdue

1991
First round (No. 1 overall) Larry Johnson, UNLV
Second round (No. 28 overall) Kevin Lynch, Minnesota

1992
First round (No. 2 overall) Alonzo Mourning, Georgetown
Second round (No. 35 overall) Tony Bennett, Wisconsin-Green Bay

1993
First round (No. 17 overall) Greg Graham, Indiana
First round (No. 20 overall) Scott Burrell, Connecticut

1994
Second round (No. 38 overall) Darrin Hancock, Kansas

1995
First round (No. 22 overall) George Zidek, UCLA

1996
First round (No. 13 overall) Kobe Bryant, Lower Merion, Pa., HS
First round (No. 16 overall) Tony Delk, Kentucky
Second round (No. 44 overall) Malik Rose, Drexel

1997
No selections

1998
First round (No. 21 overall) Ricky Davis, Iowa
Second round (No. 50 overall) Andrew Betts, Long Beach State

1999
First round (No. 3 overall) Baron Davis, UCLA
Second round (No. 43 overall) Lee Nailon, TCU

2000
First round (No. 19 overall) Jamaal Magloire, Kentucky

2001
First round (No. 16 overall) Kirk Haston, Indiana

(Bobcats)
2004
First round (No. 2 overall) Emeka Okafor, Connecticut
Second round (No. 45 overall) Bernard Robinson, Michigan

2005
First round (No. 5 overall) Raymond Felton, North Carolina
First round (No. 13 overall) Sean May, North Carolina

2006
First round (No. 3 overall) Adam Morrison, Gonzaga
Second round (No. 50 overall) Ryan Hollins, UCLA

2007
First round (No. 8 overall) Brandan Wright, North Carolina
First round (No. 22 overall) Jared Dudley, Boston College
Second round (No. 36 overall) Jermareo Davidson, Alabama

2008
First round (No. 9 overall) D.J. Augustin, Texas
First round (No. 20 overall) Alexis Ajinca, France
Second round (No. 38 overall) Kyle Weaver, Washington State

2009
First round (No. 12 overall) Gerald Henderson, Duke
Second round (No. 40 overall) Derrick Brown, Xavier
Second round (No. 54 overall) Robert Vaden, UAB

2010
No selections

2011
First round (No. 7 overall) Bismack Biyombo, Congo
First round (No. 9 overall) Kemba Walker, Connecticut
First round (No. 19 overall) Tobias Harris, Tennessee
Second round (No. 39 overall) Jeremy Tyler, Japan

2012
First round (No. 2 overall) Michael Kidd-Gilchrist, Kentucky
Second round (No. 31 ovearll) Jeffery Taylor, Vanderbilt

2013
First round (No. 4 overall) Cody Zeller, Indiana

(Hornets)
2014
First round (No. 4 overall) Noah Vonleh, Indiana
First round (No. 24 overall) Shabazz Napier, Connecticut
First round (No. 26 overall) P.J. Hairston, North Carolina
Second round (No. 45 overall) Dwight Powell, Stanford
Second round (No. 55 overall) Semaj Christon, Xavier

2015
First round (No. 9 overall) Frank Kaminsky, Wisconsin
Second round (No. 39 overall) Juan Pablo Vaulet, Argentina

2016
First round (No. 22 overall) Malachi Richardson, Syracuse

2017
First round (No. 11 overall) Malik Monk, Kentucky
Second round (No. 31 overall) Frank Jackson, Duke
Second round (No. 40 overall) Dwayne Bacon, Florida State

2018
First round (No. 11 overall) Shai Gilgeous-Alexander, Kentucky
Second round (No. 34 overall) Devonte’ Graham, Kansas
Second round (No. 44 overall) Hamidou Diallo, Kentucky
Second round (No. 55 overall) Arnoldas Kulboka, Germany

2019
First round (No. 12 overall) PJ Washington, Kentucky
Second round (No. 36 overall) Cody Martin, Nevada
Second round (No. 52 overall) Jalen McDaniels, San Diego State

2020
First round (No. 3 overall) LaMelo Ball, Australia
Second round (No. 32 overall) Vernon Carey, Jr., Duke
Second round (No. 56 overall) Grant Riller, College of Charleston

2021
First round (No. 11 overall) James Bouknight, Connecticut
Second round (No. 56 overall) Scottie Lewis, Miami, Fla.
Second round (No. 57 overall) Balsa Koprivica, Serbia

2022
First round (No. 13 overall) Jalen Duren, Memphis
First round (No. 15 overall) Mark Williams, Duke
Second round (No. 45 overall) Josh Minott, Memphis

2023
First round (No. 2 overall) Brandon Miller, Alabama
First round (No. 27 overall) Nick Smith, Jr., Arkansas
Second round (No. 34 overall) Colby Jones, Xavier
Second round (No. 39 overall) Mouhamed Gueye, Washington State
Second round (No. 41 overall) Amari Bailey, UCLA

2024
First round (No. 6 overall) Tidjane Salaun, France
Second round (No. 42 overall) K.J. Simpson, Colorado

 

 

 

 

 

 

 

Little League baseball

9-10 year-old district tournament at Summey Park, Forest City:

(Saturday, June 22)
Boiling Springs 12, Avery County 11
Rutherford 11, Cherryville 3
Forest City 10, Caldwell 0
(Sunday, June 23)
McDowell 18, Boiling Springs 0
Forest City 13, Rutherford 2
Cherryville 11, Caldwell 7 (Caldwell eliminated)
(Monday, June 24)
Rutherford 17, Avery County 1 (Avery eliminated)
Cherryville 8, Boiling Springs 0 (Boiling Springs eliminated)
(Tuesday, June 25)
Forest City 8, McDowell 0
Rutherford 14, Cherryville (Cherryville eliminated)
(Wednesday, June 26)
Rutherford 15, McDowell 5 (McDowell eliminated)
(Thursday, June 27)
Championship game – Forest City 10, Rutherford 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ full 2024 schedule:

(preseason)
Aug. 8 at New England, 7 p.m.
Aug. 17 N.Y. Jets, 7 p.m.
Aug. 24 at Buffalo, 1 p.m.
(regular season)
Sept. 8 at New Orleans, 1 p.m.
Sept. 15 L.A. Chargers, 1 p.m.
Sept. 22 at Las Vegas, 4:05 p.m.
Sept. 29 Cincinnati, 1 p.m.
Oct. 6 at Chicago, 1 p.m.
Oct. 13 Atlanta, 4:25 p.m.
Oct. 20 at Washington, 4:05 p.m.
Oct. 27 at Denver, 4:25 p.m.
Nov. 3 New Orleans, 1 p.m.
Nov. 10 N.Y. Giants (at Munich, Germany), 9:30 a.m.
Nov. 17 BYE
Nov. 24 Kansas City, 1 p.m.
Dec. 1 Tampa Bay, 4:05 p.m.
Dec. 8 at Philadelphia, 1 p.m.
Dec. 15 Dallas, 1 p.m.
Dec. 22 Arizona, 1 p.m.
Dec. 29 at Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 5 at Atlanta, TBD

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets’ California Classic Summer League schedule:

Sat., July 6 vs. San Antonio Spurs, 8:30 p.m. ET
Sun., July 7 vs. Chinese National Team, 8 p.m. ET
Tues., July 9 vs. Sacramento Kings, 10 p.m. ET

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(9-6-5 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York (L 1-2)
Saturday, May 4, Portland (W 2-0)
Saturday, May 11, Nashville (W 1-0)
Wednesday, May 15, at Chicago (W 1-0)
Saturday, May 18, LA Galaxy (T 0-0)
Saturday, May 25, Philadelphia (T 0-0)
Wednesday, May 29, at NY Redbulls (L 1-3)
Sunday, Jun 2, at Atlanta (W 3-2)
Saturday, Jun 15, DC (W 1-0)
Wednesday, Jun 19, Orlando (T 2-2)
Saturday, Jun 22, at Philadelphia (W 2-0)
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia 4, High Point 3: Jake Gatewood’s walkoff home run gave Gastonia a 2-1 series victory over 2nd-place High Point.

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

Record: 39-17

April (4-3)
25 So. Maryland (L 2-3)
26 So. Maryland (W 7-3)
27 So. Maryland (W 4-2)
28 So. Maryland (W 9-7)
29 York (L 1-2)
30 York (W 9-6, L 7-10)

May (18-8)
3 at Charleston, W.Va. (L 1-2)
4 at Charleston, W.Va. (W 1-0)
5 at Charleston, W.Va. (L 7-8 in 10)
7 at Hagerstown (W 3-1)
8 at Hagerstown (W 5-2)
9 at Hagerstown (L 1-2)
10 at York (W 2-1)
11 at York (L 2-7)
12 at York (W 6-4)
14 Charleston, W.Va. (W 11-7)
15 Charleston, W.Va. (W 19-9)
16 Charleston, W.Va. (W 5-3)
17 Lexington (suspended)
18 Lexington (W 9-1)
19 Lexington (W 2-0)
19 Lexington (L 1-2)
21 at Lancaster (W 8-5)
22 at Lancaster (W 7-4)
23 at Lancaster (W 5-1)
24 So. Maryland (W 8-3)
25 So. Maryland (W 6-5)
26 So. Maryland (L 5-7)
27 So. Maryland (W 4-3)
28 at Long Island (W 9-4)
29 at Long Island (W 5-2)
30 at Long Island (L 1-2)
31 at Staten Island (L 4-6)

June (17-6)
1 at Staten Island (L 0-5)
2 at Staten Island (L 1-3)
4 Staten Island (suspended)
5 Staten Island (W 9-2)
5 Staten Island (W 6-5)
6 Staten Island (W 8-7)
7 Long Island (W 9-3)
8 Long Island (W 6-4)
9 Long Island (W 12-5)
11 at Lexington (W 14-6)
12 at Lexington (W 11-3)
13 at Lexington (L 5-6)
14 at Lexington (L 6-8)
15 at Lexington (W 5-4)
16 at Lexington (W 12-7)
18 High Point (W 7-6 in 10)
19 High Point (W 3-2 in 10)
20 High Point (W 5-4)
21 at Charleston, W.Va.(W 8-2)
22 at Charleston, W.Va.(W 13-1)
23 at Charleston, W.Va.(L 4-5)
25 High Point (W 9-4)
26 High Point (L 12-14)
27 High Point (W 4-3)
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

Norfolk 14, Charlotte 4: The Knights’ 3-game winning streak was snapped during Thursday midday win in the 3rd game of the 6-game series The 4th game is 6:35 p.m. Friday at Norfolk.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (33-41 1st half, 2-1 2nd half)
-1st half
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (4-2 – W 5-4, W 5-3, L 6-7, W 6-4 in 10, L 4-8, W 6-3 in 10)
April 30-May 5 Memphis (1-5 – W 4-3, L 3-7, L 1-5, L 0-5, L 2-9, L 6-7 in 10)
May 7-12 at Gwinnett (2-4 – L 4-7, W 8-1, L 1-2, L 2-4, W 6-2, L 4-6)
May 14-19 Durham (4-2 – W 12-11 in 10, ppd., L 3-4, W 5-2, L 5-10, W 5-3, W 8-0)
May 21-26 at Nashville (1-5 – L 3-10, ppd., L 2-6, L 1-2, L 3-4, L 3-5, W 4-3)
May 28-June 2 Worcester (3-3 – W 9-4, L 2-5, L 1-4, L 4-13, W 7-5, W 3-1)
June 4-9 Jacksonville (2-4 – ppd, L 1-2, W 3-2 in 8, W 14-9, L 4-10, L 2-7, L 4-7)
June 11-16 at Durham (3-3 – W 8-6 in 10, L 0-7, L 3-4 in 10, L 2-5, W 6-4, W 2-0)
June 18-23 Gwinnett (5-1 – W 4-3 in 10, W 9-3 in 10, W 7-5, W 4-0, L 2-9, W 7-5)
-2nd half
June 25-30 at Norfolk (2-1 – W 4-2 in 10, W 6-4, L 4-14)
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway (Hamlin-4)
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway (Larson-2)
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway (Brad Keselowski)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Ty Gibbs)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Joey Logano)
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway (Bell-2)
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway (Austin Cindric)
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway (Larson-3)
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway (Ryan Blaney)
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway (Bell-3)
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN

 

 

 

 

 

 

 

Baseball camp

Tyler White, a former Gastonia American Legion Post 23 and Gastonia Grizzlies Coastal Plain League star who played 4 years in the major leagues for the Houston Astros, is holding a hitting camp this summer:

Tyler White’s camp will be held at R-S Central High School July 22-26 from 8-10 a.m. for ages 16 and up. Cost is $250 for the 10-hour weekly session.

Tyler White also is available for individual lessons by appointment for ages 12 and up from 10 a.m.-noon for $100 per hour. For information, call or text Brian White (828-429-1468).

 

 

 

 

 

Basketball camps

Belmont Abbey College will be holding camps this summer for boys and girls ages 7 to 16. The dates are as follows:
Day Camp – Monday, July 8 – Thursday, July 11 (9 a.m.-4 p.m.)
For more information, check with www.davidbelfieldbasketballcamps.com

Chip Ashley, Director of the Denver Nuggets Travel Basketball teams, announces the dates for the 28th annual basketball camps at East Lincoln High School:
July 8-11 with 7th-10th Graders 8:30 a.m. to noon and 2nd-6th Graders 1-4 p.m. for boys and girls rising 2nd-10th grade at East Lincoln High School.
Preregister $85, Day of Camp $95 (If you would like to come to multiple camps, it’s $160 if you pre-register and there is a $10 discount for families with two children enrolled in the camps)
Applications can be sent electronically by emailing Coach Chip Ashley at [email protected]