×

6-16-24 roundup: Pro football, soccer, basketball and baseball, Legion baseball, College baseball, High school football, Auto racing

By Richard Walker

With its slated starting pitcher Johan Domínguez placed on the injured list just before the game, the Charlotte Knights’ bullpen knew it would be the pitchers for Sunday’s finale of a 6-game series at Durham.

Did they ever come through as 7 Knights’ relievers combined for a 2-0 no-hit win at the Durham Bulls Athletic Park on Sunday.

It was the 5th Charlotte Knights’ no-hitter – and 1st since May 25, 2017 – and the 1st International League no-hitter thrown by 7 pitchers.

Garrett Schoenle, promoted to Charlotte from Class AA Birmingham before the game, started and threw 3 no-hit innings. Then Fraser Ellard threw 1 hitless inning, Jordan Leasure threw 2/3 innings, Joe Barlow 2/3 innings, Sammy Peralta 1 1/3 innings, Deivi Garcia 1 1/3 innings and Adisyn Coffey 1 innings.

Charlotte’s last no-hitter was thrown by Lucas Giolito, who tossed a 7-hitter no-hitter at Charlotte’s Truist Field on May 25, 2017. Before that, Andre Rienzo had a 7-inning no hitter on July 25, 2013 at Knights Stadium in Fort Mill, S.C., Carlos Torres threw a 5-inning perfect game on June 18, 2009 at Pawtucket, R.I. and Tetsu Yofu threw a 9-inning no-hitter on Aug. 1, 2004 at Knights Stadium in Fort Mill, SC.

Both of Sunday’s came on home runs as Wilmer Difo homered in the 5th inning and Colson Montgomery homered in the 6th inning.

Charlotte is off on Monday before beginning a 6-game home series against the Gwinnett Stripers (Class AAA affiliate of the Atlanta Braves) on Tuesday night at 7:04 p.m.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (28-40)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (4-2 – W 5-4, W 5-3, L 6-7, W 6-4 in 10, L 4-8, W 6-3 in 10)
April 30-May 5 Memphis (1-5 – W 4-3, L 3-7, L 1-5, L 0-5, L 2-9, L 6-7 in 10)
May 7-12 at Gwinnett (2-4 – L 4-7, W 8-1, L 1-2, L 2-4, W 6-2, L 4-6)
May 14-19 Durham (4-2 – W 12-11 in 10, ppd., L 3-4, W 5-2, L 5-10, W 5-3, W 8-0)
May 21-26 at Nashville (1-5 – L 3-10, ppd., L 2-6, L 1-2, L 3-4, L 3-5, W 4-3)
May 28-June 2 Worcester (3-3 – W 9-4, L 2-5, L 1-4, L 4-13, W 7-5, W 3-1)
June 4-9 Jacksonville (2-4 – ppd, L 1-2, W 3-2 in 8, W 14-9, L 4-10, L 2-7, L 4-7)
June 11-16 at Durham (3-3 – W 8-6 in 10, L 0-7, L 3-4 in 10, L 2-5, W 6-4, W 2-0)
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

Here are the current NCALB statewide rankings by Don Hines (as of June 13):

1. High Point Post 87 9-1
2. Garner Nationals 10-2
3. Wilmington Post 10 7-1
4. Rutherford County Post 423 8-1
5. Cherryville Post 100 13-4
6. Wilson Post 13 7-3
7. Wayne County Post 11 10-6
8. Hamlet Post 49 7-4
9. Wake Forest Post 187 5-1
10.Tabor City Post 507 3-1

(Sunday, June 16 Senior Legion games)
Gaston Braves 15, Caldwell County 7: Reliever and winner Camden Ashe (2 1/3 innings, 5 strikeouts), Aaron Main (2 hits, 2 RBIs), David Nicks (2 hits, 2 RBIs), Tripp Dow (2 hits, double, 5 RBIs) and Cal Sigler (2 hits, 5 RBIs) led the Braves.

(Monday, June 17 Senior League games)
Queen City at Gastonia
Shelby at Union

(Tuesday, June 18 Senior Legion games)
Burke at Gastonia
Queen City at Shelby

-NORTH/SOUTH CHALLENGE (at Campbell)
(Friday, June 14)
Pitt County vs. Florence, S.C. – Florence 11-8
Garner vs. Florence, S.C. – Florence 5-2
(Saturday, June 15)
Wayne County vs. Florence, S.C. – Wayne 4-2
Pitt County vs. Conway-Horry, S.C. – Pitt 5-3
Pitt County vs. Rock Hill, S.C. – RH 7-6
Garner vs. Rock Hill, S.C. – Garner 7-3
(Sunday, June 16)
Wayne County vs. Rock Hill – Wayne 6-5
Wayne County vs. Conway-Horry, S.C. – Wayne 7-1
Garner vs. Conway-Horry, S.C. – Garner 7-1
(N.C. wins challenge 6-3)

(Sunday, June 16 Junior Legion game)
Cherryville 7, Shelby 2: Winner Coleman Schafer (3-hitter, 4 strikeouts), Blake Mincey (2 hits), Kenan Fowler (2 runs) and Eli Black (2 RBIs) led Cherryville.

(Monday, June 17 Junior Legion games)
Burns at Matthews
Cramer at Gaston Christian
Belmont at Shelby
Bessemer City at Cherryville

(Tuesday, June 18 Junior Legion games)
Matthews at Cherryville
Cramer at Burns
Belmont at Gaston Christian

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here’s the full schedule for the 2024 CWS at Charles Schwab Field in in Omaha, Neb.:

(Bracket 1)
No. 4 North Carolina (47–14), No. 8 Florida State (47–15), No. 12 Virginia (45–15) and No. 1 Tennessee (55–12)
(Bracket 2)
No. 2 Kentucky (45–14), No. 10 N.C. State (38–21), Florida (43–28) and No. 3 Texas A&M (49–13)

-Pool play
(Friday, June 14)
Game 1: No. 4 North Carolina vs. No. 12 Virginia – North Carolina 3-2
Game 2: No. 1 Tennessee vs. No. 8 Florida State – Tennessee 12-11
(Saturday, June 15)
Game 3: No. 2 Kentucky vs. No. 10 N.C. State – Kentucky 5-4 in 10
Game 4: No. 3 Texas A&M vs. Florida – Texas A&M 3-2
(Sunday, June 16)
Game 5: Virginia vs. Florida State – Florida State 7-3
Game 6: North Carolina vs. Tennessee – Tennessee 6-1
(Monday, June 17)
Game 7: N.C. State vs. Florida, 2 p.m. (ESPN)
Game 8: Kentucky vs. Texas A&M, 7 p.m. (ESPN)
(Tuesday, June 18)
Game 9: Florida State vs. North Carolina, 2 p.m. (ESPN)
Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 7 p.m. (ESPN)
(Wednesday, June 19)
Game 11: Tennessee vs. Game 9 winner, 2 p.m. (ESPN)
Game 12: Game 8 winner vs. Game 10 winner, 7 p.m. (ESPN)
(Thursday, June 20)
Game 13 (if necessary): TBD, 2 p.m. (ESPN)
Game 14 (if necessary): TBD, 7 p.m. (ESPN)
-CWS Finals
(Best-of-3 series)
Game 1: Saturday, June 22, 7:30 p.m. (ESPN)
Game 2: Sunday, June 23, 2 p.m. (ABC)
Game 3 (if necessary): Monday, June 24, 7 p.m. (ESPN)

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ full 2024 schedule:

(preseason)
Aug. 8 at New England, 7 p.m.
Aug. 17 N.Y. Jets, 7 p.m.
Aug. 24 at Buffalo, 1 p.m.
(regular season)
Sept. 8 at New Orleans, 1 p.m.
Sept. 15 L.A. Chargers, 1 p.m.
Sept. 22 at Las Vegas, 4:05 p.m.
Sept. 29 Cincinnati, 1 p.m.
Oct. 6 at Chicago, 1 p.m.
Oct. 13 Atlanta, 4:25 p.m.
Oct. 20 at Washington, 4:05 p.m.
Oct. 27 at Denver, 4:25 p.m.
Nov. 3 New Orleans, 1 p.m.
Nov. 10 N.Y. Giants (at Munich, Germany), 9:30 a.m.
Nov. 17 BYE
Nov. 24 Kansas City, 1 p.m.
Dec. 1 Tampa Bay, 4:05 p.m.
Dec. 8 at Philadelphia, 1 p.m.
Dec. 15 Dallas, 1 p.m.
Dec. 22 Arizona, 1 p.m.
Dec. 29 at Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 5 at Atlanta, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(8-6-4 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York (L 1-2)
Saturday, May 4, Portland (W 2-0)
Saturday, May 11, Nashville (W 1-0)
Wednesday, May 15, at Chicago (W 1-0)
Saturday, May 18, LA Galaxy (T 0-0)
Saturday, May 25, Philadelphia (T 0-0)
Wednesday, May 29, at NY Redbulls (L 1-3)
Sunday, Jun 2, at Atlanta (W 3-2)
Saturday, Jun 15, DC (W 1-0)
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia 12, Lexington 7: J Gatewood (3 hits, double home run, 1 RBI), M Flores (3 hits, home run, 3 RBIs) and D Miller (3 hits, home run, 4 RBIs) led Gastonia to the victory.

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

Record: 32-15

April (4-3)
25 So. Maryland (L 2-3)
26 So. Maryland (W 7-3)
27 So. Maryland (W 4-2)
28 So. Maryland (W 9-7)
29 York (L 1-2)
30 York (W 9-6, L 7-10)

May (18-8)
3 at Charleston, W.Va. (L 1-2)
4 at Charleston, W.Va. (W 1-0)
5 at Charleston, W.Va. (L 7-8 in 10)
7 at Hagerstown (W 3-1)
8 at Hagerstown (W 5-2)
9 at Hagerstown (L 1-2)
10 at York (W 2-1)
11 at York (L 2-7)
12 at York (W 6-4)
14 Charleston, W.Va. (W 11-7)
15 Charleston, W.Va. (W 19-9)
16 Charleston, W.Va. (W 5-3)
17 Lexington (suspended)
18 Lexington (W 9-1)
19 Lexington (W 2-0)
19 Lexington (L 1-2)
21 at Lancaster (W 8-5)
22 at Lancaster (W 7-4)
23 at Lancaster (W 5-1)
24 So. Maryland (W 8-3)
25 So. Maryland (W 6-5)
26 So. Maryland (L 5-7)
27 So. Maryland (W 4-3)
28 at Long Island (W 9-4)
29 at Long Island (W 5-2)
30 at Long Island (L 1-2)
31 at Staten Island (L 4-6)

June (10-4)
1 at Staten Island (L 0-5)
2 at Staten Island (L 1-3)
4 Staten Island (suspended)
5 Staten Island (W 9-2)
5 Staten Island (W 6-5)
6 Staten Island (W 8-7)
7 Long Island (W 9-3)
8 Long Island (W 6-4)
9 Long Island (W 12-5)
11 at Lexington (W 14-6)
12 at Lexington (W 11-3)
13 at Lexington (L 5-6)
14 at Lexington (L 6-8)
15 at Lexington (W 5-4)
16 at Lexington (W 12-7)
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at Charleston, W.Va.
22 at Charleston, W.Va.
23 at Charleston, W.Va.
25 High Point
26 High Point
27 High Point
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA playoff pairings:

-Play-in tournament
April 16
West No. 8 (L.A. Lakers) at West No. 7 (New Orleans) – L.A. Lakers 110-106

April 16
West No. 10 (Golden State) at West No. 9 (Sacramento) – Sacramento 118-94

April 17
East No. 8 (Miami) at East No. 7 (Philadelphia) – Philadelphia 105-104

April 17
East No. 10 (Atlanta) at East No. 9 (Chicago) – Chicago 131-116

April 19
West No. 7 (New Orleans) vs. West No. 9 (Sacramento) – New Orleans 105-98

April 19
East No. 8 (Miami) vs. East No. 9 (Chicago) – Miami 112-91

-First round
East No. 1 (Boston) vs. East No. 8 (Miami)
April 21 at Boston – Boston 114-94
April 24 at Boston – Miami 111-101
April 27 at Miami – Boston 104-84
April 29 at Miami – Boston 102-88
May 1 at Boston – Boston 118-84 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 7 (Philadelphia)
April 20 at New York – New York 111-104
April 22 at New York – New York 104-101
April 25 at Philadelphia – Philadelphia 125-114
April 28 at Philadelphia – New York 97-92
April 30 at New York – Philadelphia 112-106 (OT)
May 2 at Philadelphia – New York 118-115 (New York wins series 4-2)

East No. 3 (Milwaukee) vs. East No. 6 (Indiana)
April 21 at Milwaukee – Milwaukee 109-94
April 23 at Milwaukee – Indiana 125-108
April 26 at Indiana – Indiana 121-118 (OT)
April 28 at Indiana – Indiana 126-113
April 30 at Milwaukee – Milwaukee 115-92
May 2 at Indiana – Indiana 120-98 (Indiana wins series 4-2)

East No. 4 (Cleveland) vs. East No. 5 (Orlando)
April 20 at Cleveland – Cleveland 97-83
April 22 at Cleveland – Cleveland 96-86
April 25 at Orlando – Orlando 121-83
April 27 at Orlando – Orlando 112-89
April 30 at Cleveland – Cleveland 104-103
May 3 at Orlando – Orlando 103-96
May 5 at Cleveland – Cleveland 106-94 (Cleveland wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 8 (New Orleans)
April 21 at Oklahoma City – Oklahoma City 94-92
April 24 at Oklahoma City – Oklahoma City 124-92
April 27 at New Orleans – Oklahoma City 106-85
April 29 at New Orleans – Oklahoma City 97-89 (Oklahoma City wins series 4-0)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 7 (L.A. Lakers)
April 20 at Denver – Denver 114-103
April 22 at Denver – Denver 101-99
April 25 at L.A. Lakers – Denver 112-105
April 27 at L.A. Lakers – L.A. Lakers 119-108
April 29 at Denver – Denver 108-106 (Denver wins series 4-1)

West No. 3 (Minnesota) vs. West No. 6 (Phoenix)
April 20 at Minnesota – Minnesota 120-95
April 23 at Minnesota – Minnesota 105-93
April 26 at Phoenix – Minnesota 126-109
April 28 at Phoenix – Minnesota 122-116 (Minnesota wins series 4-0)

West No. 4 (L.A. Clippers) vs. West No. 5 (Dallas)
April 21 at L.A. Clippers – L.A. Clippers 109-97
April 23 at L.A. Clippers – Dallas 96-93
April 26 at Dallas – Dallas 101-90
April 28 at Dallas – L.A. Clippers 116-111
May 1 at L.A. Clippers – Dallas 123-93
May 3 at Dallas – Dallas 114-101 (Dallas wins series 4-2)

-Conference semifinals
East No. 1 (Boston) vs. East No. 4 (Cleveland)
May 7 at Boston – Boston 120-95
May 9 at Boston – Cleveland 118-94
May 11 at Cleveland – Boston 106-93
May 13 at Cleveland – Boston 109-102
May 15 at Boston – Boston 113-98 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 6 (Indiana)
May 6 at New York – New York 121-117
May 8 at New York – New York 130-121
May 10 at Indiana – Indiana 111-106
May 12 at Indiana – Indiana 121-89
May 14 at New York – New York 121-91
May 17 at Indiana – Indiana 116-103
May 19 at New York – Indiana 130-109 (Indiana wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 4 (Dallas)
May 7 at Oklahoma City – Oklahoma City 117-95
May 9 at Oklahoma City – Dallas 119-110
May 11 at Dallas – Dallas 105-101
May 13 at Dallas – Oklahoma City 100-96
May 15 at Oklahoma City – Dallas 104-92
May 18 at Dallas – Dallas – Dallas 117-116 (Dallas wins series 4-2)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 3 (Minnesota)
May 4 at Denver – Minnesota 106-99
May 6 at Denver – Minnesota 106-80
May 10 at Minnesota – Denver 117-90
May 12 at Minnesota – Denver 115-107
May 14 at Denver – Denver 112-97
May 16 at Minnesota – Minnesota 115-70
May 19 at Denver – Minnesota 98-90 (Minnesota wins series 4-3)

-Conference finals
East
No. 1 (Boston) vs. No. 6 (Indiana)
May 21 at Boston – Boston 133-128 (OT)
May 23 at Boston – Boston 126-110
May 25 at Indiana – Boston 114-111
May 27 at Indiana – Boston 105-102 (Boston wins series 4-0)

West
No. 3 (Minnesota) vs. No. 4 (Dallas)
May 22 at Minnesota – Dallas 108-105
May 24 at Minnesota – Dallas 109-108
May 26 at Dallas – Dallas 116-107
May 28 at Dallas – Minnesota 105-100
May 30 at Minnesota – Dallas 124-103 (Dallas wins series 4-1)

-NBA finals
East (Boston) vs. West (Dallas)
June 6 at Boston – Boston 107-89
June 9 at Boston – Boston 105-98
June 12 at Dallas – Boston 106-99
June 14 at Dallas – Dallas 122-84
June 17 at Boston
June 20 at Dallas
June 23 at Boston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway (Hamlin-4)
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway (Larson-2)
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway (Brad Keselowski)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Ty Gibbs)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Joey Logano)
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway (Bell-2)
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway (Austin Cindric)
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway (Larson-3)
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway (Ryan Blaney)
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN

 

 

 

 

 

 

 

Baseball camp

Tyler White, a former Gastonia American Legion Post 23 and Gastonia Grizzlies Coastal Plain League star who played 4 years in the major leagues for the Houston Astros, is holding a hitting camp this summer:

Tyler White’s camp will be held at R-S Central High School July 22-26 from 8-10 a.m. for ages 16 and up. Cost is $250 for the 10-hour weekly session.

Tyler White also is available for individual lessons by appointment for ages 12 and up from 10 a.m.-noon for $100 per hour. For information, call or text Brian White (828-429-1468).

 

 

 

 

 

Basketball camps

Belmont Abbey College will be holding camps this summer for boys and girls ages 7 to 16. The dates are as follows:
Day Camp – Monday, June 24 – Thursday, June 27 (9 a.m.-4 p.m.)
Day Camp – Monday, July 8 – Thursday, July 11 (9 a.m.-4 p.m.)
For more information, check with www.davidbelfieldbasketballcamps.com

Chip Ashley, Director of the Denver Nuggets Travel Basketball teams, announces the dates for the 28th annual basketball camps at East Lincoln High School:
June 24-27, July 8-11 with 7th-10th Graders 8:30 a.m. to noon and 2nd-6th Graders 1-4 p.m. for boys and girls rising 2nd-10th grade at East Lincoln High School.
Preregister $85, Day of Camp $95 (If you would like to come to multiple camps, it’s $160 if you pre-register and there is a $10 discount for families with two children enrolled in the camps)
Applications can be sent electronically by emailing Coach Chip Ashley at [email protected]