×

6-15-24 roundup: Pro football, soccer, basketball and baseball, Legion baseball, College baseball, High school football, Auto racing

By Richard Walker

High school football season begins in two months. Here are the 2024 schedules for the high schools of Cleveland, Gaston and Lincoln counties:

Game times at 7:30 p.m. unless noted
ALL CAPS indicate conference games

Ashbrook
Aug. 23 at Forest Hills
Aug. 30 BYE
Sept. 6 at West Meck
Sept. 13 East Gaston
Sept. 20 at CREST
Sept. 27 FORESTVIEW
Oct. 4 at NORTH GASTON
Oct. 11 CRAMER
Oct. 18 SOUTH POINT
Oct. 25 at KINGS MOUNTAIN
Nov. 1 HUSS

Bessemer City
Aug. 23 East Rutherford
Aug. 30 North Gaston
Sept. 6 at Avery County
Sept. 13 Union Academy
Sept. 20 THOMAS JEFFERSOn
Sept. 27 at HIGHLAND TECH
Oct. 4 at BURNS
Oct. 11 EAST GASTON
Oct. 18 SHELBY
Oct. 25 BYE
Nov. 1 at CHERRYVILLE

Burns
Aug. 23 Forestview
Aug. 30 at Crest
Sept. 6 at Kings Mountain
Sept. 13 Alexander Central
Sept. 20 at HIGHLAND TECH
Sept. 22 BYE
Oct. 4 BESSEMER CITY
Oct. 11 at THOMAS JEFFERSON
Oct. 18 at EAST GASTON
Oct. 25 CHERRYVILLE
Nov. 1 SHELBY

Cherryville
Aug. 23 Avery County
Aug. 30 at West Lincoln
Sept. 6 at Blacksburg, S.C.
Sept. 13 North Gaston
Sept. 20 SHELBY
Sept. 27 at EAST GASTON
Oct. 4 BYE
Oct. 11 HIGHLAND TECH
Oct. 18 at THOMAS JEFFERSON
Oct. 25 at BURNS
Nov. 1 BESSEMER CITY

Cramer
Aug. 23 at East Lincoln
Aug. 30 Chase
Sept. 6 at East Gaston
Sept. 13 BYE
Sept. 20 SOUTH POINT
Sept. 27 CREST
Oct. 4 at HUSS
Oct. 11 at ASHBROOK
Oct. 18 KINGS MOUNTAIN
Oct. 25 NORTH GASTON
Nov. 1 at FORESTVIEW

Crest
Aug. 23 BYE
Aug. 30 Burns
Sept. 6 Shelby
Sept. 13 Charlotte Catholic
Sept. 20 ASHBROOK
Sept. 27 at CRAMER
Oct. 4 at SOUTH POINT
Oct. 11 NORTH GASTON
Oct. 18 at FORESTVIEW
Oct. 25 at HUSS
Nov. 1 KINGS MOUNTAIN

East Gaston
Aug. 23 at North Gaston
Aug. 30 Catawba Ridge, S.C.
Sept. 6 Cramer
Sept. 13 at Ashbrook
Sept. 20 BYE
Sept. 27 CHERRYVILLE
Oct. 4 at THOMAS JEFFERSON
Oct. 11 at BESSEMER CITY
Oct. 18 BURNS
Oct. 25 at SHELBY
Nov. 1 HIGHLAND TECH

East Lincoln
Aug. 23 Cramer
Aug. 30 Forestview
Sept. 6 at Lincolnton
Sept. 13 BYE
Sept. 20 HICKORY
Sept. 27 at STATESVILLE
Oct. 4 WEST IREDELL
Oct. 11 at FOARD
Oct. 18 at ST. STEPHENS
Oct. 25 at NORTH IREDELL
Nov. 1 NORTH LINCOLN

Forestview
Aug. 23 at Burns
Aug. 30 at East Lincoln
Sept. 6 Freedom
Sept. 13 BYE
Sept. 20 NORTH GASTON
Sept. 27 at ASHBROOK
Oct. 4 KINGS MOUNTAIN
Oct. 11 at HUSS
Oct. 18 CREST
Oct. 25 at SOUTH POINT
Nov. 1 CRAMER

Highland Tech
Aug. 23 at Mt. Pleasant, S.C. Palmetto Christian Academy
Aug. 30 Bonnie Cone Leadership Academy
Sept. 6 Union Academy
Sept. 13 Triangle Math & Science
Sept. 20 BURNS
Sept. 27 BESSEMER CITY
Oct. 4 at SHELBY
Oct. 11 at CHERRYVILLE
Oct. 18 BYE
Oct. 25 THOMAS JEFFERSON
Nov. 1 at EAST GASTON

Huss
Aug. 23 at Draughn
Aug. 30 Hibriten
Sept. 6 at Providence
Sept. 13 BYE
Sept. 20 at KINGS MOUNTAIN
Sept. 27 at SOUTH POINT
Oct. 4 CRAMER
Oct. 11 FORESTVIEW
Oct. 18 at NORTH GASTON
Oct. 25 CREST
Nov. 1 at ASHBROOK

Kings Mountain
Aug. 23 at Shelby
Aug. 30 Cox Mill
Sept. 6 Burns
Sept. 13 BYE
Sept. 20 HUSS
Sept. 27 at NORTH GASTON
Oct. 4 at FORESTVIEW
Oct. 11 SOUTH POINT
Oct. 18 at CRAMER
Oct. 25 ASHBROOK
Nov. 1 at CREST

Lincolnton
Aug. 23 at South Point
Aug. 30 at North Lincoln
Sept. 6 East Lincoln
Sept. 13 BYE
Sept. 20 at BUNKER HILL
Sept. 27 NEWTON-CONOVER
Oct. 4 at BANDYS
Oct. 11 WEST CALDWELL
Oct. 18 at EAST BURKE
Oct. 25 at MAIDEN
Nov. 1 WEST LINCOLN

Mountain Island Charter
Aug. 23
Aug. 30
Sept. 6 SouthLake Christian
Sept. 13
Sept. 20 at PINE LAKE PREP
Sept. 27 COMMUNITY SCHOOL OF DAVIDSON
Oct. 3 at WINSTON-SALEM PREP
Oct. 11 CHRIST THE KING
Oct. 18 at BISHOP McGUINNESS
Oct. 25 WINSTON-SALEM CARVER
Nov. 1 Corvian Community

North Gaston
Aug. 23 East Gaston
Aug. 30 at Bessemer City
Sept. 6 BYE
Sept. 13 at Cherryville
Sept. 20 at FORESTVIEW
Sept. 27 KINGS MOUNTAIN
Oct. 4 ASHBROOK
Oct. 11 at CREST
Oct. 18 HUSS
Oct. 25 at CRAMER
Nov. 1 SOUTH POINT

North Lincoln
Aug. 23 West Lincoln
Aug. 30 Lincolnton
Sept. 6 BYE
Sept. 13 at East Rutherford
Sept. 20 STATESVILLE
Sept. 27 at HICKORY
Oct. 4 NORTH IREDELL
Oct. 11 at ST. STEPHENS
Oct. 18 FOARD
Oct. 25 at WEST IREDELL
Nov. 1 at EAST LINCOLN

Shelby
Aug. 23 Kings Mountain
Aug. 30 A.C. Reynolds
Sept. 6 at Crest
Sept. 13 at Olympic
Sept. 20 at CHERRYVILLE
Sept. 27 THOMAS JEFFERSON
Oct. 4 HIGHLAND TECH
Oct. 11 BYE
Oct. 18 at BESSEMER CITY
Oct. 25 EAST GASTON
Nov. 1 at BURNS

South Point
Aug. 23 Lincolnton
Aug. 30 Charlotte Christian
Sept. 6 BYE
Sept. 13 Hibriten
Sept. 20 at CRAMER
Sept. 27 HUSS
Oct. 4 CREST
Oct. 11 at KINGS MOUNTAIN
Oct. 18 at ASHBROOK
Oct. 25 FORESTVIEW
Nov. 1 at NORTH GASTON

West Lincoln
Aug. 23 at North Lincoln
Aug. 30 Cherryville
Sept. 6 at Foard
Sept. 13 BYE
Sept. 20 BANDYS
Sept. 27 at MAIDEN
Oct. 4 BUNKER HILL
Oct. 11 NEWTON-CONOVER
Oct. 18 at WEST CALDWELL
Oct. 20 EAST BURKE
Oct. 27 at LINCOLNTON

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

Here are the current NCALB statewide rankings by Don Hines (as of June 13):

1. High Point Post 87 9-1
2. Garner Nationals 10-2
3. Wilmington Post 10 7-1
4. Rutherford County Post 423 8-1
5. Cherryville Post 100 13-4
6. Wilson Post 13 7-3
7. Wayne County Post 11 10-6
8. Hamlet Post 49 7-4
9. Wake Forest Post 187 5-1
10.Tabor City Post 507 3-1

(Saturday, June 15 Senior Legion games)
Gaston Braves 15, Queen City 2 (5 innings): Starter and winner Tripp Dow (4 innings, 3 strikeouts, 2 doubles, 2 RBIs), Aaron Main (2 hits, 2 RBIs), David Nicks (2 hits, double, 3 RBIs), Cooper Collier (2 hits, double, 1 RBI) and Dalton Skipper (2 hits) led the Braves.

Caldwell County 5, Shelby 2 (1st game)

Shelby 8, Caldwell County 1 (2nd game): Starter and winner Marshall McGowan (6 innings, 8 strikeouts) and Nick Williams (2 hits) led Shelby.

(Sunday, June 16 Senior Legion games)
GBraves at Caldwell
Queen City at Hickory
Rutherford at Burke

(Monday, June 17 Senior League games)
Queen City at Gastonia
Shelby at Union

-NORTH/SOUTH CHALLENGE (at Campbell)
(Friday, June 14)
Pitt County vs. Florence, S.C. – Florence 11-8
Garner vs. Florence, S.C. – Florence 5-2
(Saturday, June 15)
Wayne County vs. Florence, S.C., noon
Pitt County vs. Horry, S.C., 2:30 p.m.
Pitt County vs. Rock Hill, S.C., 5 p.m.
Garner vs. Rock Hill, S.C., 7:30 p.m.
(Sunday, June 16)
Wayne County vs. Rock Hill, 11 a.m.
Wayne County vs. Horry, S.C., 1:30 p.m.
Garner vs. Horry, S.C., 4 p.m.

(Saturday, June 15 Junior Legion games)
No games

(Sunday, June 16 Junior Legion game)
Cherryville at Shelby, 2 p.m.

(Monday, June 17 Junior Legion games)
Burns at Matthews
Cramer at Gaston Christian
Belmont at Shelby
Bessemer City at Cherryville

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here’s the full schedule for the 2024 CWS at Charles Schwab Field in in Omaha, Neb.:

(Bracket 1)
No. 4 North Carolina (47–14), No. 8 Florida State (47–15), No. 12 Virginia (45–15) and No. 1 Tennessee (55–12)
(Bracket 2)
No. 2 Kentucky (45–14), No. 10 N.C. State (38–21), Florida (43–28) and No. 3 Texas A&M (49–13)

-Pool play
(Friday, June 14)
Game 1: No. 4 North Carolina vs. No. 12 Virginia – North Carolina 3-2
Game 2: No. 1 Tennessee vs. No. 8 Florida State – Tennessee 12-11
(Saturday, June 15)
Game 3: No. 2 Kentucky vs. No. 10 N.C. State – Kentucky 5-4 in 10
Game 4: No. 3 Texas A&M vs. Florida
(Sunday, June 16)
Game 5: Virginia vs. Florida State, 2 p.m. (ESPN)
Game 6: North Carolina vs. Tennessee, 7 p.m. (ESPN)
(Monday, June 17)
Game 7: N.C. State vs. Game 4 loser, 2 p.m. (ESPN)
Game 8: Kentucky vs. Game 4 winner, 7 p.m. (ESPN)
(Tuesday, June 18)
Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 loser, 2 p.m. (ESPN)
Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 7 p.m. (ESPN)
(Wednesday, June 19)
Game 11: Game 6 winner vs. Game 9 winner, 2 p.m. (ESPN)
Game 12: Game 8 winner vs. Game 10 winner, 7 p.m. (ESPN)
(Thursday, June 20)
Game 13 (if necessary): TBD, 2 p.m. (ESPN)
Game 14 (if necessary): TBD, 7 p.m. (ESPN)
-CWS Finals
(Best-of-3 series)
Game 1: Saturday, June 22, 7:30 p.m. (ESPN)
Game 2: Sunday, June 23, 2 p.m. (ABC)
Game 3 (if necessary): Monday, June 24, 7 p.m. (ESPN)

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ full 2024 schedule:

(preseason)
Aug. 8 at New England, 7 p.m.
Aug. 17 N.Y. Jets, 7 p.m.
Aug. 24 at Buffalo, 1 p.m.
(regular season)
Sept. 8 at New Orleans, 1 p.m.
Sept. 15 L.A. Chargers, 1 p.m.
Sept. 22 at Las Vegas, 4:05 p.m.
Sept. 29 Cincinnati, 1 p.m.
Oct. 6 at Chicago, 1 p.m.
Oct. 13 Atlanta, 4:25 p.m.
Oct. 20 at Washington, 4:05 p.m.
Oct. 27 at Denver, 4:25 p.m.
Nov. 3 New Orleans, 1 p.m.
Nov. 10 N.Y. Giants (at Munich, Germany), 9:30 a.m.
Nov. 17 BYE
Nov. 24 Kansas City, 1 p.m.
Dec. 1 Tampa Bay, 4:05 p.m.
Dec. 8 at Philadelphia, 1 p.m.
Dec. 15 Dallas, 1 p.m.
Dec. 22 Arizona, 1 p.m.
Dec. 29 at Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 5 at Atlanta, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Charlotte FC 1, DC United 0: Kerwin Vargas scored a goal late in the 1st half and the Charlotte FC defense led by goalkeeper Kristijan Kahlinal recorded the team’s 8th shutout of the season – and 6th in the last 8 matches.

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(8-6-4 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York (L 1-2)
Saturday, May 4, Portland (W 2-0)
Saturday, May 11, Nashville (W 1-0)
Wednesday, May 15, at Chicago (W 1-0)
Saturday, May 18, LA Galaxy (T 0-0)
Saturday, May 25, Philadelphia (T 0-0)
Wednesday, May 29, at NY Redbulls (L 1-3)
Sunday, Jun 2, at Atlanta (W 3-2)
Saturday, Jun 15, DC (W 1-0)
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia 5, Lexington 4: A 3-run 7th inning rally sparked Gastonia as it snapped a 2-game losing streak on the road.

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

Record: 31-15

April (4-3)
25 So. Maryland (L 2-3)
26 So. Maryland (W 7-3)
27 So. Maryland (W 4-2)
28 So. Maryland (W 9-7)
29 York (L 1-2)
30 York (W 9-6, L 7-10)

May (18-8)
3 at Charleston, W.Va. (L 1-2)
4 at Charleston, W.Va. (W 1-0)
5 at Charleston, W.Va. (L 7-8 in 10)
7 at Hagerstown (W 3-1)
8 at Hagerstown (W 5-2)
9 at Hagerstown (L 1-2)
10 at York (W 2-1)
11 at York (L 2-7)
12 at York (W 6-4)
14 Charleston, W.Va. (W 11-7)
15 Charleston, W.Va. (W 19-9)
16 Charleston, W.Va. (W 5-3)
17 Lexington (suspended)
18 Lexington (W 9-1)
19 Lexington (W 2-0)
19 Lexington (L 1-2)
21 at Lancaster (W 8-5)
22 at Lancaster (W 7-4)
23 at Lancaster (W 5-1)
24 So. Maryland (W 8-3)
25 So. Maryland (W 6-5)
26 So. Maryland (L 5-7)
27 So. Maryland (W 4-3)
28 at Long Island (W 9-4)
29 at Long Island (W 5-2)
30 at Long Island (L 1-2)
31 at Staten Island (L 4-6)

June (9-4)
1 at Staten Island (L 0-5)
2 at Staten Island (L 1-3)
4 Staten Island (suspended)
5 Staten Island (W 9-2)
5 Staten Island (W 6-5)
6 Staten Island (W 8-7)
7 Long Island (W 9-3)
8 Long Island (W 6-4)
9 Long Island (W 12-5)
11 at Lexington (W 14-6)
12 at Lexington (W 11-3)
13 at Lexington (L 5-6)
14 at Lexington (L 6-8)
15 at Lexington (W 5-4)
16 at Lexington
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at Charleston, W.Va.
22 at Charleston, W.Va.
23 at Charleston, W.Va.
25 High Point
26 High Point
27 High Point
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

 

Charlotte 6, Durham 4: The Knights used a 6-run fourth inning to take their 2nd win in the 6-game series at Durham Bulls Athletic Park. A 3-run double by Mark Payton highlighted Charlotte’s big inning. The finale of the series is 5:05 p.m. on Sunday.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (27-40)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (4-2 – W 5-4, W 5-3, L 6-7, W 6-4 in 10, L 4-8, W 6-3 in 10)
April 30-May 5 Memphis (1-5 – W 4-3, L 3-7, L 1-5, L 0-5, L 2-9, L 6-7 in 10)
May 7-12 at Gwinnett (2-4 – L 4-7, W 8-1, L 1-2, L 2-4, W 6-2, L 4-6)
May 14-19 Durham (4-2 – W 12-11 in 10, ppd., L 3-4, W 5-2, L 5-10, W 5-3, W 8-0)
May 21-26 at Nashville (1-5 – L 3-10, ppd., L 2-6, L 1-2, L 3-4, L 3-5, W 4-3)
May 28-June 2 Worcester (3-3 – W 9-4, L 2-5, L 1-4, L 4-13, W 7-5, W 3-1)
June 4-9 Jacksonville (2-4 – ppd, L 1-2, W 3-2 in 8, W 14-9, L 4-10, L 2-7, L 4-7)
June 11-16 at Durham (2-3 – W 8-6 in 10, L 0-7, L 3-4 in 10, L 2-5, W 6-4)
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA playoff pairings:

-Play-in tournament
April 16
West No. 8 (L.A. Lakers) at West No. 7 (New Orleans) – L.A. Lakers 110-106

April 16
West No. 10 (Golden State) at West No. 9 (Sacramento) – Sacramento 118-94

April 17
East No. 8 (Miami) at East No. 7 (Philadelphia) – Philadelphia 105-104

April 17
East No. 10 (Atlanta) at East No. 9 (Chicago) – Chicago 131-116

April 19
West No. 7 (New Orleans) vs. West No. 9 (Sacramento) – New Orleans 105-98

April 19
East No. 8 (Miami) vs. East No. 9 (Chicago) – Miami 112-91

-First round
East No. 1 (Boston) vs. East No. 8 (Miami)
April 21 at Boston – Boston 114-94
April 24 at Boston – Miami 111-101
April 27 at Miami – Boston 104-84
April 29 at Miami – Boston 102-88
May 1 at Boston – Boston 118-84 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 7 (Philadelphia)
April 20 at New York – New York 111-104
April 22 at New York – New York 104-101
April 25 at Philadelphia – Philadelphia 125-114
April 28 at Philadelphia – New York 97-92
April 30 at New York – Philadelphia 112-106 (OT)
May 2 at Philadelphia – New York 118-115 (New York wins series 4-2)

East No. 3 (Milwaukee) vs. East No. 6 (Indiana)
April 21 at Milwaukee – Milwaukee 109-94
April 23 at Milwaukee – Indiana 125-108
April 26 at Indiana – Indiana 121-118 (OT)
April 28 at Indiana – Indiana 126-113
April 30 at Milwaukee – Milwaukee 115-92
May 2 at Indiana – Indiana 120-98 (Indiana wins series 4-2)

East No. 4 (Cleveland) vs. East No. 5 (Orlando)
April 20 at Cleveland – Cleveland 97-83
April 22 at Cleveland – Cleveland 96-86
April 25 at Orlando – Orlando 121-83
April 27 at Orlando – Orlando 112-89
April 30 at Cleveland – Cleveland 104-103
May 3 at Orlando – Orlando 103-96
May 5 at Cleveland – Cleveland 106-94 (Cleveland wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 8 (New Orleans)
April 21 at Oklahoma City – Oklahoma City 94-92
April 24 at Oklahoma City – Oklahoma City 124-92
April 27 at New Orleans – Oklahoma City 106-85
April 29 at New Orleans – Oklahoma City 97-89 (Oklahoma City wins series 4-0)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 7 (L.A. Lakers)
April 20 at Denver – Denver 114-103
April 22 at Denver – Denver 101-99
April 25 at L.A. Lakers – Denver 112-105
April 27 at L.A. Lakers – L.A. Lakers 119-108
April 29 at Denver – Denver 108-106 (Denver wins series 4-1)

West No. 3 (Minnesota) vs. West No. 6 (Phoenix)
April 20 at Minnesota – Minnesota 120-95
April 23 at Minnesota – Minnesota 105-93
April 26 at Phoenix – Minnesota 126-109
April 28 at Phoenix – Minnesota 122-116 (Minnesota wins series 4-0)

West No. 4 (L.A. Clippers) vs. West No. 5 (Dallas)
April 21 at L.A. Clippers – L.A. Clippers 109-97
April 23 at L.A. Clippers – Dallas 96-93
April 26 at Dallas – Dallas 101-90
April 28 at Dallas – L.A. Clippers 116-111
May 1 at L.A. Clippers – Dallas 123-93
May 3 at Dallas – Dallas 114-101 (Dallas wins series 4-2)

-Conference semifinals
East No. 1 (Boston) vs. East No. 4 (Cleveland)
May 7 at Boston – Boston 120-95
May 9 at Boston – Cleveland 118-94
May 11 at Cleveland – Boston 106-93
May 13 at Cleveland – Boston 109-102
May 15 at Boston – Boston 113-98 (Boston wins series 4-1)

East No. 2 (New York) vs. East No. 6 (Indiana)
May 6 at New York – New York 121-117
May 8 at New York – New York 130-121
May 10 at Indiana – Indiana 111-106
May 12 at Indiana – Indiana 121-89
May 14 at New York – New York 121-91
May 17 at Indiana – Indiana 116-103
May 19 at New York – Indiana 130-109 (Indiana wins series 4-3)

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 4 (Dallas)
May 7 at Oklahoma City – Oklahoma City 117-95
May 9 at Oklahoma City – Dallas 119-110
May 11 at Dallas – Dallas 105-101
May 13 at Dallas – Oklahoma City 100-96
May 15 at Oklahoma City – Dallas 104-92
May 18 at Dallas – Dallas – Dallas 117-116 (Dallas wins series 4-2)

West No. 2 (Denver) vs. West No. 3 (Minnesota)
May 4 at Denver – Minnesota 106-99
May 6 at Denver – Minnesota 106-80
May 10 at Minnesota – Denver 117-90
May 12 at Minnesota – Denver 115-107
May 14 at Denver – Denver 112-97
May 16 at Minnesota – Minnesota 115-70
May 19 at Denver – Minnesota 98-90 (Minnesota wins series 4-3)

-Conference finals
East
No. 1 (Boston) vs. No. 6 (Indiana)
May 21 at Boston – Boston 133-128 (OT)
May 23 at Boston – Boston 126-110
May 25 at Indiana – Boston 114-111
May 27 at Indiana – Boston 105-102 (Boston wins series 4-0)

West
No. 3 (Minnesota) vs. No. 4 (Dallas)
May 22 at Minnesota – Dallas 108-105
May 24 at Minnesota – Dallas 109-108
May 26 at Dallas – Dallas 116-107
May 28 at Dallas – Minnesota 105-100
May 30 at Minnesota – Dallas 124-103 (Dallas wins series 4-1)

-NBA finals
East (Boston) vs. West (Dallas)
June 6 at Boston – Boston 107-89
June 9 at Boston – Boston 105-98
June 12 at Dallas – Boston 106-99
June 14 at Dallas – Dallas 122-84
June 17 at Boston
June 20 at Dallas
June 23 at Boston

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway (Hamlin-4)
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway (Larson-2)
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway (Brad Keselowski)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Ty Gibbs)
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway (Joey Logano)
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway (Bell-2)
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway (Austin Cindric)
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway (Larson-3)
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN

 

 

 

 

 

 

 

Baseball camp

Tyler White, a former Gastonia American Legion Post 23 and Gastonia Grizzlies Coastal Plain League star who played 4 years in the major leagues for the Houston Astros, is holding a hitting camp this summer:

Tyler White’s camp will be held at R-S Central High School July 22-26 from 8-10 a.m. for ages 16 and up. Cost is $250 for the 10-hour weekly session.

Tyler White also is available for individual lessons by appointment for ages 12 and up from 10 a.m.-noon for $100 per hour. For information, call or text Brian White (828-429-1468).

 

 

 

 

 

Basketball camps

Belmont Abbey College will be holding camps this summer for boys and girls ages 7 to 16. The dates are as follows:
Day Camp – Monday, June 24 – Thursday, June 27 (9 a.m.-4 p.m.)
Day Camp – Monday, July 8 – Thursday, July 11 (9 a.m.-4 p.m.)
For more information, check with www.davidbelfieldbasketballcamps.com

Chip Ashley, Director of the Denver Nuggets Travel Basketball teams, announces the dates for the 28th annual basketball camps at East Lincoln High School:
June 24-27, July 8-11 with 7th-10th Graders 8:30 a.m. to noon and 2nd-6th Graders 1-4 p.m. for boys and girls rising 2nd-10th grade at East Lincoln High School.
Preregister $85, Day of Camp $95 (If you would like to come to multiple camps, it’s $160 if you pre-register and there is a $10 discount for families with two children enrolled in the camps)
Applications can be sent electronically by emailing Coach Chip Ashley at [email protected]