×

6-1-22 roundup: Pro basketball, baseball, soccer and hockey, High school baseball, softball and girls soccer, College football, Legion baseball

By Richard Walker

Gastonia’s Jerry Shaw will be a part of a seven-member 2022 induction class into the Lenoir-Rhyne University Sports Hall of Fame.

Jerry Shaw during his Lenoir-Rhyne football career.

The late Shaw, the first African-American student-athlete in L-R history in 1967, will be joined by Sarah Atkins, William Combs, Kate Griewisch, Catherine Hauck, Chandler Rearden and Jameil Surratt with Shaw earning the first-ever nod in the newly created ‘Contributor’ category.

The ceremony will take place during Lenoir-Rhyne’s 2022 homecoming weekend at 11 a.m. on Oct. 22 at P.E. Monroe Auditorium. Also, the honorees will be recognized at halftime of the the 2 p.m. football game that day against Newberry at Moretz Stadium.

A 1967 graduate of Gastonia’s Ashley High after Shaw attended that school in the first year of full integration in Gaston County Schools, Shaw was recruited to Lenoir-Rhyne by coach Hanley Painter and he helped the Bears extend their streak of consecutive titles of the old Carolinas Conference to four years in his first two seasons.

An offensive end/linebacker for the Bears, Shaw later coached at Ashbrook and Statesville high schools in addition to becoming the first African-American assistant coach on then-Bears head coach Jack Huss’ staff in 1978; Huss was one of Shaw’s teammates and Huss later was head football coach at Hunter Huss High.

After Shaw’s coaching career ended, he worked at L-R as resident director and director of student activities before dying at 39 of cancer on Nov. 28, 1988.

In 1990, L-R dedicated the “Jerry Shaw Plaza” on its campus in his honor.

When Shaw joins the L-R Sports Hall of Fame that started in 1977, he’ll become the 16th inductee with area ties:

Here’s the list of local inductees (by year, name, years and sport at L-R and local connection):

1978 — Lloyd Little, 1929-32 football (former Shelby HS coach)
1979 — Jack Kiser, 1926-29 football (former Cherryville, Bessemer City, Lincolnton HS coach)
1980 — Walter Cornwell, 1953-56 football, 1963-70 baseball coach (Lincolnton HS 1953)
1987 — Larry Helms, 1964-67 football (Cherryville HS 1964)
1994 — Giles Setzer, 1949-52 football (former Ashley, Ashbrook HS coach)
1996 — Jack Huss, 1965-68 football, 1974-79 football coach (former Huss HS coach)
1996 — Jim Wiles, 1960-63 basketball (former Gardner-Webb coach)
1997 — Everette “Shu” Carlton, 1946-47 football (former Kings Mountain, Ashley, Ashbrook coach)
1998 — Donna Elrod Lewis, 1979-82 basketball (North Gaston HS 1977)
2004 — Eddie Holbrook, 1959-62 basketball (former Gardner-Webb coach)
2011 — Scott Crawford, 1973-75 football (South Point HS 1972)
2011 — Perry Fewell, 1980-83 football (South Point HS 1980)
2012 — Mike McWhirter, 1972-75 football (South Point HS 1972)
2013 — Aubrey Cochran, 1964-67 basketball (former Belmont HS coach)
2017 — Bill Johnson, 1955-58 football, 1956-59 (former West Lincoln HS coach)
2022 — Jerry Shaw, 1967-70 football (Ashley HS 1967)

 

 

 

 

 

High school baseball

This week’s best-of-three N.C. finals pairings:

(Class 4A)
Providence (32-0) vs. Pinecrest (25-6)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at Burlington
June 4 – Game 2, 11 a.m. at Burlington
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 p.m. at Burlington

(Class 3A)
South Rowan (28-5) vs. South Brunswick (24-3)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at Holly Springs
June 4 – Game 2, 11 a.m. at Holly Springs
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 p.m. at Holly Springs

(Class 2A)
Randleman (31-1) vs. Whiteville (23-3)
June 3 – Game 1, 8 p.m. at Burlington
June 4 – Game 2, 2 p.m. at Burlington
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 or 8 p.m. at Burlington

(Class 1A)
Cherryville (21-10) vs. Perquimans County (29-1)
June 3 – Game 1, 8 p.m. at Holly Springs
June 4 – Game 2, 2 p.m. at Holly Springs
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 or 8 p.m. at Holly Springs

 

 

 

 

 

 

High school softball

East Lincoln earlier this week handed out softball awards. They are shown (left to right) in this accompanying picture:

East Lincoln 2022 softball awards

Leah Correll (Co-MVP Mustang Softball, All-Conference Western Foothills Athletic Conference, Career 200 Strike outs)
Betsy Eatmon (Co-MVP Mustang Softball, All-Conference Western Foothills Athletic Conference, Outstanding Offensive Player Mustang Softball, 2022 “Bomb Squad” homerun team)
Taliyah Thomas (Co-MVP Mustang Softball, All-Conference Western Foothills Athletic Conference, Outstanding Defensive Player Mustang Softball,, 2022 “Bomb Squad” homerun team)
Madison Currence (Mustang Award, All-Conference Western Foothills Athletic Conference)
Taniyah Thomas (Outstanding Freshman Award Mustang Softball, All-Conference Western Foothills Athletic Conference, 2022 “Bomb Squad” homerun team)
Tatum Martin (All-Conference Western Foothills Athletic Conference)
Bailey Hardin (2022 “Bomb Squad” homerun team)
Jaelyn Freeston (2022 “Bomb Squad” homerun team)
Val Lohr (2022 “Bomb Squad” homerun team)

This week’s best-of-three N.C. finals pairings:

(Class 4A)
East Forsyth (26-1) vs. Conley (28-1)
June 3 – Game 1, 7 p.m. at Duke
June 4 – Game 2, noon at Duke
June 5 – (if necessary) Game 3, 3 p.m. at Duke

(Class 3A)
North Buncombe (25-1) vs. Eastern Alamance (25-2)
June 3 – Game 1, 7:30 p.m. at UNC-Greensboro
June 4 – Game 2, 2 p.m. at UNC-Greensboro
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 or 8 p.m. at UNC-Greensboro

(Class 2A)
West Stanly (27-4) vs. Washington (27-0)
June 3 – Game 1, 7 p.m. at UNC-Chapel Hill
June 4 – Game 2, noon at UNC-Chapel Hill
June 5 – (if necessary) Game 3 at UNC-Greensboro

(Class 1A)
South Stanly (28-3) vs. Bear Grass Charter (24-4)
June 3 – Game 1, 5 p.m. at UNC-Greensboro
June 4 – Game 2, 11 a.m. at UNC-Greensboro
June 5 – (if necessary) Game 3, 5 p.m. at UNC-Greensboro

 

 

 

 

 

 

 

 

Legion baseball

Cleveland County 5, Caldwell County 3: Tucker McSwain and Peyton Fisher combined on a two-hitter for Cleveland County.

Cherryville 7, Rutherford County 6: A three-run double by Cole Irby highlighted five-run seventh as Cherryville rallied for five runs in the top of the seventh from a 5-2 deficit to take the win. Post 100’s Ashton Pope relieved in third and finished the game to pick up the victory.

Gastonia 1, Matthews 0 (10 innings): Austin Parker drove in the game-winning run for Post 23 in the bottom of the 10th as Jairo Osio (6 innings) and Tripp Dow (4 innings) combined for the shutout.

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets held a pre-draft workout on Wednesday with the following prospects:

Ochai Agbaji – Kansas
James Akinjo – Baylor
Luka Brajkovic – Davidson
Kofi Cockburn – Illinois
Trevor Keels – Duke
Jean Montero – Overtime Elite

Here’s the schedule for the NBA playoffs:

(Eastern Conference)
FIRST ROUND
1-Miami vs. 8-Atlanta (Miami wins series 4-1)
4-Philadelphia vs. 5-Toronto (Philadelphia wins series 4-2)
2-Boston vs. 7-Brooklyn (Boston wins series 4-0)
3-Milwaukee vs. 6-Chicago (Milwaukee wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Miami vs. 4-Philadelphia (Miami wins series 4-2)
2-Boston vs. 3-Milwaukee (Boston wins series 4-3)

FINALS
1-Miami vs. 2-Boston (Boston wins series 4-3)

(Western Conference)
FIRST ROUND
1-Phoenix vs. 8-New Orleans (Phoenix wins series 4-2)
4-Dallas vs. 5-Utah (Dallas wins series 4-2)
2-Memphis vs. 7-Minnesota (Memphis wins series 4-2)
3-Golden State vs. 6-Denver (Golden State wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Phoenix vs. 4-Dallas (Dallas wins series 4-3)
2-Memphis vs. 3-Golden State (Golden State wins series 4-2)

FINALS
3-Golden State vs. 4-Dallas (Golden State wins series 4-1)

(NBA Finals)
East-Boston vs. West-Golden State
Game 1 at Golden State: June 2
Game 2 at Golden State: June 5
Game 3 at Boston: June 8
Game 4 at Boston: June 10
Game 5 (if necessary) at Golden State: June 16
Game 6 (if necessary) at Boston: June 13
Game 7 (if necessary) at Golden State: June 19

 

 

Pro baseball

For the second straight day, the Gastonia Honey Hunters dropped a one-run decision to the visiting Long Island Ducks, this time 10-9 in 11 innings on Wednesday.

Gastonia (24-12) concludes the three-game home series against Long Island on Thursday.

The full Gastonia Honey Hunters’ 2022 schedule (Games times 6:15 p.m. Monday through Saturday, 4:15 on Sunday):

April (8-1)
21 Lancaster, Pa. (L 2-5)
22 Lancaster, Pa. (W 4-3)
23 Lancaster, Pa. (W 8-1)
24 Lancaster, Pa. (W 13-4)
26 Wild Health, Ky. (W 12-1)
27 Wild Health, Ky. (W 17-4)
28 Wild Health, Ky. (W 6-4)
29 Staten Island (W 5-4)
30 Staten Island (W 6-5)

May (16-10)
1 Staten Island (W 10-5)
3 at York, Pa. (W 3-1)
4 at York, Pa. (L 4-5 in 10)
5 at York, Pa. (W 12-7)
6 at Staten Island (ppd.)
7 at Staten Island (ppd.)
8 at Staten Island (W 4-1)
8 at Staten Island (W 7-2)
10 at So. Maryland (W 2-0)
11 at So. Maryland (L 0-4)
12 at So. Maryland (L 2-4)
13 at Staten Island (ppd.)
14 at Staten Island (ppd.)
15 at Staten Island (L 1-2)
15 at Staten Island (W 1-0)
16 at Staten Island (W 8-3)
17 So. Maryland (L 4-5)
18 So. Maryland (L 6-8)
19 So. Maryland (W 13-1)
20 Charleston, W.Va.(W 12-10)
21 Charleston, W.Va.(W 6-4)
22 Charleston, W.Va.(L 1-8)
24 at Lancaster, Pa.(W 2-1)
25 at Lancaster, Pa.(L 3-13)
26 at Lancaster, Pa.(L 1-4)
27 at Long Island (W 5-3)
28 at Long Island (W 10-3)
29 at Long Island (W 3-2)
30 at Long Island (W 5-2)
31 Long Island (L 7-8)

June (0-1)
1 Long Island (L 9-10 in 11)
2 Long Island
3 at High Point
4 at High Point
5 at High Point
7 at Charleston, W.Va.
8 at Charleston, W.Va.
9 at Charleston, W.Va.
10 High Point
11 High Point
12 High Point
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 at Lexington, Ky.
18 at Lexington, Ky.
19 at Lexington, Ky.
21 Charleston, W.Va.
22 Charleston, W.Va.
23 Charleston, W.Va.
24 at So. Maryland
25 at So. Maryland
26 at So. Maryland
28 Wild Health, Ky.
29 Wild Health, Ky.
30 Wild Health, Ky.

July
1 at Lexington, Ky.
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 High Point
5 High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 High Point
9 High Point
10 High Point
12 at Wild Health, Ky.
13 at Wild Health, Ky.
14 at Wild Health, Ky.
15 Lexington, Ky.
16 Lexington, Ky.
17 Lexington, Ky.
19 at York, Pa.
20 at York, Pa.
21 at York, Pa.
22 at High Point
23 at High Point
24 at High Point
26 Lexington, Ky.
27 Lexington, Ky.
28 Lexington, Ky.
29 York, Pa.
30 York, Pa.
31 York, Pa.

August
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 at Lexington, Ky.
5 High Point
6 High Point
7 High Point
9 Staten Island
10 Staten Island
11 Staten Island
12 at High Point
13 at High Point
14 at High Point
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 High Point
20 High Point
21 High Point
23 at Charleston, W.Va.
24 at Charleston, W.Va.
25 at Charleston, W.Va.
26 at High Point
27 at High Point
28 at High Point
30 High Point
31 High Point

September
1 High Point
2 Wild Health, Ky.
3 Wild Health, Ky.
4 Wild Health, Ky.
6 at Wild Health, Ky.
7 at Wild Health, Ky.
8 at Wild Health, Ky.
9 Lexington, Ky.
10 Lexington, Ky.
11 Lexington, Ky.
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 at Charleston, W.Va.
17 at Charleston, W.Va.
18 at Charleston, W.Va.

 

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC MLS schedule for the 2022 season (with results):

(5-8-1 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami (W 1-0)
May 14, Montreal (L 0-2)
May 22, Vancouver (W 2-1)
May 29, at Seattle (L 1-2)
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600 (Denny Hamlin-2)
June 5 Enjoy Illinois 300
June 12 Toyota/Save Mart 350
June 26 Ally 400
July 3 Kwik Trip 250
July 10 Quaker State 400
July 17 Ambetter 301
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono
July 31 Verizon 200 at the Brickyard
Aug. 7 FireKeepers Casino 400
Aug. 14 Federated Auto Parts 400
Aug. 21 Go Bowling at The Glen
Aug. 27 Coke Zero Sugar 400
Sept. 4 Cook Out Southern 500
Sept. 11 Hollywood Casino 400
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race
Sept. 24 AutoTrader EchoPark Automotive 500
Oct. 2 YellaWood 500
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400
Oct. 16 South Point 400
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship