×

5-25-22 roundup: Pro basketball, baseball, soccer and hockey, High school baseball, softball and girls soccer, College baseball, Legion baseball

By Richard Walker

Seth Willis

Three former local standouts will participate in upcoming National Junior College Athletic Association World Series games for the nation’s No. 1 ranked teams in two divisions.

In the Division I tournament at Grand Junction, Col., that begins on Saturday, former East Lincoln High standout Ty Cobb and Walters State, Tenn., qualified as the Region 7 and Appalachian District champion. Cobb (East Lincoln 2020 graduate) is 0-0 with two saves and a 6.75 ERA in eight appearances for the Senators (57-5), who were ranked No. 1 in the final regular season poll.

And in the Division III tournament at Greeneville, Tenn. that begins on Saturday, former North Gaston standout Tyler Bradley and former West Lincoln standout Seth Willis and Caldwell Tech qualified as Region 10 and Mid-Atlantic District champion. Bradley (North Gaston 2018) is hitting .357 with two home runs and 49 RBIs in 45 games, Willis (West Lincoln 2019) is 12-2 with one save and a 2.48 ERA in 17 appearances (15 starts) for the Cobras (46-7), who were ranked No. 1 in the final regular season poll.

Additionally for Caldwell, Willis was named to first team All-Region 10 team as a pitcher and Bradley was named second team All-Region 10 team as an outfielder.

Tyler Bradley

Pairings and results from the ACC baseball championship at Charlotte’s Truist Field:

POOL A – No. 1 Virginia Tech (0-0), No. 8 North Carolina (1-0), No. 12 Clemson (0-1)
POOL B – No. 2 Louisville (0-1), No. 7 Georgia Tech (0-1), No. 11 Pitt (2-0)
POOL C – No. 3 Miami (0-1), No. 6 Wake Forest (0-1), No. 10 N.C. State (2-0)
POOL D – No. 4 Notre Dame (0-0), No. 5 Virginia (0-1), No. 9 Florida State (1-0)

Here is the schedule for the games:
(Tuesday)
Pitt 12, Georgia Tech 6
N.C. State 11, Wake Forest 8
North Carolina 9, Clemson 2
(Wednesday)
Pitt 6, Louisville 5
Florida State 13, Virginia 3 (8 innings)
N.C. State 9, Miami 6
(Thursday)
Georgia Tech vs. Louisville, 11 a.m.
Notre Dame vs. Florida State, 3 p.m.
Virginia Tech vs. Clemson, 7 p.m.
(Friday)
Virginia vs. Notre Dame, 11 a.m.
Wake Forest vs. Miami, 3 p.m.
North Carolina vs. Virginia Tech, 7 p.m.
(Saturday – semifinals)
Pool A Winner vs. Pool D Winner, 1 p.m.
Pool B Winner (Pitt) vs. Pool C Winner (N.C. State), 5 p.m.
(Sunday)
ACC Championship, Noon

N.C. State’s Tommy White celebrates after hitting the first of his three home runs on Wednesday night at Charlotte’s Truist Field.

Big South Conference tournament pairings at High Point:

(Wednesday’s games)
Charleston Southern 14, High Point 3
Gardner-Webb 4, UNC-Asheville 0
UNC-Asheville 6, High Point 3 (High Point eliminated)

(Thursday’s games)
Campbell vs. Charleston Southern, 11 a.m.
USC Upstate vs. Gardner-Webb, 3 p.m.
UNC-Asheville vs. lowest seeded loser of Thursday’s 11 a.m./3 p.m. games, 7 p.m.

(Friday’s games)
Thursday’s 7 p.m. winner vs. highest seeded loser of Thursday’s 11 a.m./3 p.m. games, 11 a.m.
Campbell-Charleston Southern winner vs. USC Upstate-Gardner-Webb winner, 3 p.m.
Friday’s 11 a.m. winner vs. Friday’s 3 p.m. loser

(Saturday’s games)
Championship game, noon
(If last tournament unbeaten loses at noon another game will be played)

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

This week’s best-of-three Western N.C. championship series matchups:

(Class 4A)
No. 1 Providence (30-0) vs. No. 10 T.C. Roberson (22-6)
Game 1 – Tuesday at Providence (Providence 10-0 in 6)
Game 2 – Thursday at Roberson
Game 3 (if necessary) – Saturday at Providence

(Class 3A)
No. 1 South Rowan (26-4) vs. No. 11 East Lincoln (20-6)
Game 1 – Wednesday at SR (South Rowan 11-1 in 6): Graham Smiley (home run) and Gavin Houser (1 hit) led East Lincoln.
Game 2 – Thursday at EL
Game 3 (if necessary) – Saturday at SR

(Class 2A)
No. 1 Randleman (29-1) vs. No. 15 Community School of Davidson (17-6)
Game 1 – Wednesday at Randleman (Randleman 12-0 in 5)
Game 2 – Thursday at CSD
Game 3 (if necessary) – Saturday at Randleman

(Class 1A)
No. 3 Cherryville (19-9) vs. No. 5 Union Academy (19-7)
Game 1 – Tuesday at Cherryville (Cheryville 9-1)
Game 2 – Thursday at UA
Game 3 (if necessary) – Saturday at Cherryville

 

 

 

High school softball

This week’s best-of-three Western N.C. championship series matchups:

(Class 4A)
No. 3 Marvin Ridge (20-2) vs. No. 5 East Forsyth (24-1)
Game 1 – Tuesday at MR (EF 1-0 in 8)
Game 2 – Thursday at EF
Game 3 (if necessary) – Saturday at MR

(Class 3A)
No. 3 North Buncombe (23-1) vs. No. 4 Central Davidson (17-5)
Game 1 – Tuesday at NB (NB 2-0)
Game 2 – Thursday at CD
Game 3 (if necessary) – Saturday at NB

(Class 2A)
No. 2 West Stanly (25-4) vs. No. 5 West Stokes (20-4-1)
Game 1 – Tuesday at West Stanly (West Stanly 5-2)
Game 2 – Thursday at West Stokes
Game 3 (if necessary) – Saturday at West Stanly

(Class 1A)
No. 1 South Stanly (26-3) vs. No. 11 South Stokes (21-6)
Game 1 – Wednesday at South Stanly (South Stanly 5-4)
Game 2 – Thursday at South Stokes
Game 3 (if necessary) – Saturday at South Stanly

 

 

 

Legion baseball

Cherryville at Henderson County (ppd., June 28 at 2 p.m.)

Caldwell County 3, Cleveland County 1

Gaston Braves 4, Lincoln County 0: The Braves were led by Logan Agosta (2 hits), David Nicks (home run) and Chase Stewart (6 strikeouts, 1 hit in 4 innings) in their opener at North Lincoln High School.

Hickory 9, Gastonia 5

 

 

 

 

 

High school girls soccer

Here are Thursday’s area fourth round pairings:

(Class 3A)
West Henderson at South Point
East Lincoln at Lake Norman Charter

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here’s the schedule for the NBA playoffs:

(Eastern Conference)
FIRST ROUND
1-Miami vs. 8-Atlanta (Miami wins series 4-1)
4-Philadelphia vs. 5-Toronto (Philadelphia wins series 4-2)
2-Boston vs. 7-Brooklyn (Boston wins series 4-0)
3-Milwaukee vs. 6-Chicago (Milwaukee wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Miami vs. 4-Philadelphia (Miami wins series 4-2)
2-Boston vs. 3-Milwaukee (Boston wins series 4-3)

FINALS
1-Miami vs. 2-Boston
Game 1 at Miami: May 17 (Miami 118-107)
Game 2 at Miami: May 19 (Boston 127-102)
Game 3 at Boston: May 21 (Miami 109-103)
Game 4 at Boston: May 23 (Boston 102-82)
Game 5 at Miami: May 25 (Boston 93-80)
Game 6 at Boston: May 27
Game 7 (if necessary) at Miami: May 29

(Western Conference)
FIRST ROUND
1-Phoenix vs. 8-New Orleans (Phoenix wins series 4-2)
4-Dallas vs. 5-Utah (Dallas wins series 4-2)
2-Memphis vs. 7-Minnesota (Memphis wins series 4-2)
3-Golden State vs. 6-Denver (Golden State wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Phoenix vs. 4-Dallas (Dallas wins series 4-3)
2-Memphis vs. 3-Golden State (Golden State wins series 4-2)

FINALS
1-Dallas vs. 3-Golden State
Game 1 at Golden State: May 18 (Golden State 112-87)
Game 2 at Golden State: May 20 (Golden State 126-117)
Game 3 at Dallas: May 22 (Golden State 109-100)
Game 4 at Dallas: May 24 (Dallas 119-109)
Game 5 at Golden State: May 26
Game 6 (if necessary): at Dallas: May 28
Game 7 (if necessary): at Golden State: May 30

 

 

 

 

 

Pro hockey

The Carolina Hurricanes’ first round playoff schedule in their series against the Boston Bruins:

Game 1 at Carolina: May 2 (Carolina 5-1)
Game 2 at Carolina: May 4 (Carolina 5-2)
Game 3 at Boston: May 6 (Boston 4-2)
Game 4 at Boston: May 8 (Boston 5-2)
Game 5 at Carolina: May 10 (Carolina 5-1)
Game 6 at Boston: May 12 (Boston 5-2)
Game 7 at Carolina: May 14 (Carolina 3-2, Carolina wins series 4-3)

The Carolina Hurricanes’ second round playoff schedule in their series against the New York Rangers:
Game 1 at Carolina: May 18 (Carolina 2-1, OT)
Game 2 at Carolina: May 20 (Carolina 2-0)
Game 3 at New York: May 22 (New York 3-1)
Game 4 at New York: May 24 (New York 4-1)
Game 5 at Carolina: May 26
Game 6 at New York: May 28
Game 7 (if necessary) at Carolina: May 30

 

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC MLS schedule for the 2022 season (with results):

(5-7-1 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami (W 1-0)
May 14, Montreal (L 0-2)
May 22, Vancouver (W 2-1)
May 29, at Seattle, 9:30 p.m.
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia lost 13-3 at the Lancaster, Pa., Barnstormers on Wednesday in the second game of a three-game road series.

The Honey Hunters play the final game of the series on Thursday at Lancaster.

The full Gastonia Honey Hunters’ 2022 schedule (Games times 6:15 p.m. Monday through Saturday, 4:15 on Sunday):

April (8-1)
21 Lancaster, Pa. (L 2-5)
22 Lancaster, Pa. (W 4-3)
23 Lancaster, Pa. (W 8-1)
24 Lancaster, Pa. (W 13-4)
26 Wild Health, Ky. (W 12-1)
27 Wild Health, Ky. (W 17-4)
28 Wild Health, Ky. (W 6-4)
29 Staten Island (W 5-4)
30 Staten Island (W 6-5)

May (12-8)
1 Staten Island (W 10-5)
3 at York, Pa. (W 3-1)
4 at York, Pa. (L 4-5 in 10)
5 at York, Pa. (W 12-7)
6 at Staten Island (ppd.)
7 at Staten Island (ppd.)
8 at Staten Island (W 4-1)
8 at Staten Island (W 7-2)
10 at So. Maryland (W 2-0)
11 at So. Maryland (L 0-4)
12 at So. Maryland (L 2-4)
13 at Staten Island (ppd.)
14 at Staten Island (ppd.)
15 at Staten Island (L 1-2)
15 at Staten Island (W 1-0)
16 at Staten Island (W 8-3)
17 So. Maryland (L 4-5)
18 So. Maryland (L 6-8)
19 So. Maryland (W 13-1)
20 Charleston, W.Va.(W 12-10)
21 Charleston, W.Va.(W 6-4)
22 Charleston, W.Va.(L 1-8)
24 at Lancaster, Pa.(W 2-1)
25 at Lancaster, Pa.(L 3-13)
26 at Lancaster, Pa.
27 at Long Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island
31 Long Island

June
1 Long Island
2 Long Island
3 at High Point
4 at High Point
5 at High Point
7 at Charleston, W.Va.
8 at Charleston, W.Va.
9 at Charleston, W.Va.
10 High Point
11 High Point
12 High Point
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 at Lexington, Ky.
18 at Lexington, Ky.
19 at Lexington, Ky.
21 Charleston, W.Va.
22 Charleston, W.Va.
23 Charleston, W.Va.
24 at So. Maryland
25 at So. Maryland
26 at So. Maryland
28 Wild Health, Ky.
29 Wild Health, Ky.
30 Wild Health, Ky.

July
1 at Lexington, Ky.
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 High Point
5 High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 High Point
9 High Point
10 High Point
12 at Wild Health, Ky.
13 at Wild Health, Ky.
14 at Wild Health, Ky.
15 Lexington, Ky.
16 Lexington, Ky.
17 Lexington, Ky.
19 at York, Pa.
20 at York, Pa.
21 at York, Pa.
22 at High Point
23 at High Point
24 at High Point
26 Lexington, Ky.
27 Lexington, Ky.
28 Lexington, Ky.
29 York, Pa.
30 York, Pa.
31 York, Pa.

August
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 at Lexington, Ky.
5 High Point
6 High Point
7 High Point
9 Staten Island
10 Staten Island
11 Staten Island
12 at High Point
13 at High Point
14 at High Point
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 High Point
20 High Point
21 High Point
23 at Charleston, W.Va.
24 at Charleston, W.Va.
25 at Charleston, W.Va.
26 at High Point
27 at High Point
28 at High Point
30 High Point
31 High Point

September
1 High Point
2 Wild Health, Ky.
3 Wild Health, Ky.
4 Wild Health, Ky.
6 at Wild Health, Ky.
7 at Wild Health, Ky.
8 at Wild Health, Ky.
9 Lexington, Ky.
10 Lexington, Ky.
11 Lexington, Ky.
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 at Charleston, W.Va.
17 at Charleston, W.Va.
18 at Charleston, W.Va.

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600
June 5 Enjoy Illinois 300
June 12 Toyota/Save Mart 350
June 26 Ally 400
July 3 Kwik Trip 250
July 10 Quaker State 400
July 17 Ambetter 301
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono
July 31 Verizon 200 at the Brickyard
Aug. 7 FireKeepers Casino 400
Aug. 14 Federated Auto Parts 400
Aug. 21 Go Bowling at The Glen
Aug. 27 Coke Zero Sugar 400
Sept. 4 Cook Out Southern 500
Sept. 11 Hollywood Casino 400
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race
Sept. 24 AutoTrader EchoPark Automotive 500
Oct. 2 YellaWood 500
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400
Oct. 16 South Point 400
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship