×

5-2-22 roundup: Pro football, baseball, basketball, soccer and hockey, High school baseball, softball and tennis, College baseball, Middle school baseball and girls soccer, Legion baseball

By Richard Walker

Ten former N.C. high school standouts were drafted in last weekend’s NFL Draft and six others signed free agent contract after going undrafted.

That includes six players from the Charlotte metro area, among them top N.C. pick Ikem Ekwonu of Charlotte Providence Day (1st round by Carolina Panthers) and former South Point High standout Nick Muse (7th round by Minnesota Vikings).

Other Charlotte-area players now on NFL rosters were former Mallard Creek standout Jordan Davis (1st round by Philadelphia Eagles), former Marvin Ridge standout Emeka Emezie (undrafted free agent by Baltimore Ravens), former Charlotte Vance standout Jeremiah Hall (undrafted free agent by New York Giants) and former Sun Valley standout Sam Howell (5th round by Washington Commanders).

The full list of N.C. high school products (with their colleges) who were drafted or signed by NFL teams last weekend:

Matthew Butler, Garner (Tennessee), DL- 5th round, 175th overall by Las Vegas Raiders
Jordan Davis, Charlotte Mallard Creek (Georgia), DL- 1st round, 13th overall by Philadelphia Eagles
Emeka Ekezie, Marvin Ridge (N.C. State), WR- undrafted free agent by Baltimore Ravens
Ikem Ekwonu, Charlotte Providence Day (N.C. State), OL- 1st round, 6th overall by Carolina Panthers
Trenton Gill, Orange (N.C. State), P- 7th round, 255th overall by Chicago Bears
Jeffrey Gunter, Durham Riverside (Coastal Carolina), LB- 7th round, 252nd overall by Cincinnati Bengals
Jeremiah Hall, Charlotte Vance (Oklahoma), TE- undrafted free agent by New York Giants
Sam Howell, Monroe Sun Valley (North Carolina), QB- 5th round, 144th overall by Washington Commanders
Zonovan Knight, Southern Nash (N.C. State), RB- undrafted free agent by New York Jets
Ja’Quan McMillan, North Forsyth (East Carolina), CB- undrafted free agent by Denver Broncos
Nick Muse, South Point (South Carolina), TE- 7th round, 227th overall by Minnesota Vikings
Ricky Person, Wake Forest Heritage (N.C. State), RB- undrafted free agent by Baltimore Ravens
Tre Turner, Northwest Guilford (Virginia Tech), WR- undrafted free agent by Minnesota Vikings
Zamir White, Scotland County (Georgia), RB- 4th round, 122nd overall by Las Vegas Raiders
Joshua Williams, Fayetteville Britt (Fayetteville State), DB- 4th round, 135th overall by Kansas City Chiefs
Dareke Young, Apex Middle Creek (Lenoir-Rhyne), WR- 7th round, 233rd overall by Seattle Seahawks

 

 

 

College baseball

ACC standings through May 1:

(Atlantic)
Louisville 14-7
Notre Dame 13-8
N.C. State 11-9
Florida State 11-10
Wake Forest 10-11
Clemson 6-14
Boston College 4-20

(Coastal)
Miami 17-7
Virginia Tech 14-8
Virginia 14-10
Georgia Tech 12-12
Pitt 10-10
Duke 8-13
North Carolina 8-13

This weekend’s 3-game series:
Duke at Pitt
Florida State at Boston College
Georgia Tech at Clemson
Louisville at Wake Forest
North Carolina at N.C. State
Idle – Miami, Notre Dame, Virginia, Virginia Tech

 

 

High school baseball

This week’s schedule:

(Monday)
North Lincoln 8, East Lincoln 7

(Tuesday)
Forestview at Cramer
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
North Gaston at South Point

(Wednesday)
East Rutherford at South Point

(Friday)
Ashbrook at Huss
Cramer at Forestview
Crest at Kings Mountain
South Point at North Gaston

Southern Piedmont tournament
(Tuesday)
Thomas Jefferson at East Gaston
Bessemer City at Cherryville
Highland Tech at Shelby
(Wednesday)
BC-Cville winner vs. TJ-EG winner
HT-Shelby winner at Burns
(Friday)
Championship

Catawba Valley tournament
(Monday)
Bandys 15, West Caldwell 0 (5 innings)
Maiden 19, West Lincoln 5
Newton-Conover at Lincolnton
Bunker Hill 10, East Burke 3
(Wednesday)
Maiden at Bandys
N-C-Linc winner vs. Bunker Hill
(Friday)
Championship

 

 

 

 

High school softball

This week’s schedule:

(Monday)
Crest 4, Forestview 1: Aidan Ledbetter (4-hitter, 16 strikeouts), Sara Rose Warlick (2 hits), Alexis Shope (2 hits), Mackenzie Luckenbaugh (1 hit), Jourdan Martin (1 hit), Molly Beam (1 hit) and Mackenzie Clark (1 hit) led Crest.

East Lincoln 13, North Lincoln 0 (5 innings): Leah Correll (3-hitter), Taniyah Thomas (2 single, double, 2 runs), Taliyah Thomas (single, 3-run home run, 2 runs, stolen base, 3 RBIs), Betsy Eatmon (single, RBI), Meredith Currence (double, 1 run, RBI), Bailey Hardin (single, RBI, 1 run), Tatum Martin (single, RBI, stolen base), Jaelyn Freeston (double, 2 RBIs) and Hailey McFadden (single, 2 runs) led East Lincoln.

(Tuesday)
Cramer at North Gaston
Huss at Crest
Kings Mountain at Ashbrook

(Friday)
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
Huss at Ashbrook
North Gaston at South Point

Southern Piedmont tournament
(Tuesday’s quarterfinals)
Thomas Jefferson at Cherryville
Bessemer City at East Gaston
Shelby at Highland Tech
(Wednesday’s semifinals)
TJ-Cherryville vs. BC-EG winner
Shelby-HT winner at Burns
(Friday)
Championship

Catawba Valley tournament
(Monday’s quarterfinals)
West Lincoln 15, Newton-Conover 0 (4 innings):
West Caldwell 13, East Burke 3 (5 innings)
Bunker Hill at Bandys
Lincolnton at Maiden
(Tuesday at Lenoir-Rhyne)
West Lincoln vs. West Caldwell
BH-Bandys winner vs. Lincolnton-Maiden winner
(Thursday at Lenoir-Rhyne)
Championship

 

 

 

 

 

Middle school baseball

(Monday’s games)
Chavis 3, Cramerton 0: Parker Anderson and Talon Dalton combined for the win for Chavis.

Belmont 17, Grier 0: Andrew Walker, Brayden Laws, Jonathan Kalmbach and Kenan Helton combined on the no-hitter with 15 strikeouts for Belmont, whose offense was led by Lane Lineberger (4-4), Peyton McCarn (3-3), Walker (2-2) and Walker Spargo (2-2).

Stanley 10, Mount Holly 0

Holbrook 20, York Chester 5: Winning pitcher Michael Bradbury (3 hits), A.J. McClain (home run), Hayden Wilson (1 hit), Makylin Hinton (1 hit), David Proulx (1 hit), Keola Ondayog (1 hit), Gavin Robinson (1 hit), Rylan Barber (1 hit), Derek Conde Huerta (1 hit) and Tristen Stroud (1 hit).

(Tuesday’s game)
Cramerton at Southwest

(Thursday’s games)
Chavis at Bessemer City
Cramerton at Belmont
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest
W.C. Friday at York Chester

END REGULAR SEASON

 

 

Middle school girls soccer

(Monday’s games)
W.C. Friday 3, Bessemer City 0

Belmont 9, Grier 0: Mackenzie Crill (5 goals), Abi Bourque (2 goals), Rowen Trexler (1 hit), Kerry Gozur (1 hit) and goalkeepers Bella Goodwin and Kaitlyn Ledford led Belmont.

Mount Holly 4, Stanley 3 (OT): Mattie Queen (2 goals) and Payton Lenox (1 goal) led Mount Holly.

Holbrook 9, York Chester 0: Amani Neely (3 goals), Adawt (2 goals), Ellia Barajas (2 goals), Izzy Edsel (1 goal) and Daisy Mendoza (1 goal) led Holbrook.

(Tuesday’s game)
Cramerton at Southwest

(Thursday’s games)
Chavis at Bessemer City
Cramerton at Belmont
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest
W.C. Friday at York Chester

END REGULAR SEASON

 

 

 

 

 

Legion baseball

Gastonia Post 23 will have sign-ups for senior legion baseball Saturday, May 7 from 10-11 a.m. at Ashbrook High School bus parking lot. Players born in 2002 or earlier are not eligible. Contact [email protected] for any questions.

 

 

 

 

 

High school tennis

Six teams from Cleveland, Gaston and Lincoln counties will be competing in the N.C. High School Athletic Association boys tennis dual team playoffs that begin on Wednesday.

Here are the April 27 first round results:

Class 3A No. 4 South Point (11-0) hosts No. 13 Rockingham County (9-2) – South Point 9-0
Class 3A No. 11 Crest (10-1) at No. 6 West Henderson (12-1) – Crest 7-1
Class 2A No. 1 Lincolnton (7-0) hosts No. 16 East Surry (11-6) – East Surry 5-4
Class 2A No. 6 Lincoln Charter (8-1) hosts No. 11 West Stanly (8-6) – Lincoln Charter 6-0
Class 2A No. 8 Burns (9-4) hosts No. 9 Swannanoa Owen (8-5) – Burns 7-2
Class 1A No. 13 Cherryville (4-9) at No. 4 Kernersville Bishop McGuinness (12-3) – Bishop McGuinness 9-0

Here are the May 3 second round pairings:

Class 3A No. 4 South Point (12-0) hosts No. 5 Winston-Salem Atkins (11-0)
Class 3A No. 11 Crest (11-1) at No. 3 Hickory (11-0)
Class 2A No. 8 Burns (10-4) hosts No. 16 East Surry (12-6)
Class 2A No. 6 Lincoln Charter (9-1) visits No. 3 West Stokes (12-0)

Winners of second round matchups advance to third round on May 9. The regional finals are on May 11 and state championships are on May 14 at the Burlington Tennis Center.

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here’s the schedule for the NBA playoffs:

(Eastern Conference)
FIRST ROUND
1-Miami vs. 8-Atlanta (Miami wins series 4-1)

4-Philadelphia vs. 5-Toronto (Philadelphia wins series 4-2)

2-Boston vs. 7-Brooklyn (Boston wins series 4-0)

3-Milwaukee vs. 6-Chicago (Milwaukee wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Miami vs. 4-Philadelphia
Game 1 at Miami: May 2 (Miami 106-92)
Game 2 at Miami: May 4
Game 3 at Philadelphia: May 6
Game 4 at Philadelphia: May 8
Game 5 at Miami (if necessary): May 10
Game 6 at Philadelphia (if necessary): May 12
Game 7 at Miami (if necessary): May 15

2-Milwaukee vs. 3-Boston
Game 1 at Milwaukee: May 1 (Milwaukee 101-89)
Game 2 at Milwaukee: May 3
Game 3 at Boston: May 7
Game 4 at Boston: May 9
Game 5 (if necessary) at Milwaukee: May 11
Game 6 (if necessary) at Boston: May 13
Game 7 (if necessary) at Milwaukee: May 15

(Western Conference)
FIRST ROUND
1-Phoenix vs. 8-New Orleans (Phoenix wins series 4-2)

4-Dallas vs. 5-Utah (Dallas wins series 4-2)

2-Memphis vs. 7-Minnesota (Memphis wins series 4-2)

3-Golden State vs. 6-Denver (Golden State wins series 4-1)

SEMIFINALS
1-Phoenix vs. 4-Dallas
Game 1 at Phoenix: May 2
Game 2 at Phoenix: May 4
Game 3 at Dallas: May 6
Game 4 at Dallas: May 8
Game 5 at Phoenix (if necessary): May 10
Game 6 at Dallas (if necessary): May 12
Game 7 at Phoenix (if necessary): May 15

2-Memphis vs. 3-Golden State
Game 1 at Memphis: May 1 (Golden State 117-116)
Game 2 at Memphis: May 3
Game 3 at Golden State: May 7
Game 4 at Golden State: May 9
Game 5 at Memphis (if necessary): May 11
Game 6 at Golden State (if necessary): May 13
Game 7 at Memphis (if necessary): May 16

 

 

 

 

Pro hockey

The Carolina Hurricanes’ first round playoff schedule in their series against the Boston Bruins:

Game 1 at Carolina: May 2 (Carolina 5-1)
Game 2 at Carolina: May 4
Game 3 at Boston: May 6
Game 4 at Boston: May 8
Game 5 at Carolina (if necessary): May 10
Game 6 at Boston (if necessary): May 12
Game 7 at Carolina (if necessary): May 14

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC schedule for the 2022 season (with results):

(3-6-1 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami, 3:30 p.m.
May 14, Montreal, 7 p.m.
May 22, Vancouver, 5 p.m.
May 29, at Seattle, 9:30 p.m.
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

The full Gastonia Honey Hunters’ 2022 schedule (Games times 6:15 p.m. Monday through Saturday, 4:15 on Sunday):

April (9-1)
21 Lancaster, Pa. (L 2-5)
22 Lancaster, Pa. (W 4-3)
23 Lancaster, Pa. (W 8-1)
24 Lancaster, Pa. (W 13-4)
26 Wild Health, Ky. (W 12-1)
27 Wild Health, Ky. (W 17-4)
28 Wild Health, Ky. (W 6-4)
29 Staten Island (W 5-4)
30 Staten Island (W 6-5)

May
1 Staten Island (W 10-5)
3 at York, Pa.
4 at York, Pa.
5 at York, Pa.
6 at Staten Island
7 at Staten Island
8 at Staten Island
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
12 at So. Maryland
13 at Staten Island
14 at Staten Island
15 at Staten Island
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 So. Maryland
20 Charleston, W.Va.
21 Charleston, W.Va.
22 Charleston, W.Va.
24 at Lancaster, Pa.
25 at Lancaster, Pa.
26 at Lancaster, Pa.
27 at Long Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island
31 Long Island

June
1 Long Island
2 Long Island
3 at High Point
4 at High Point
5 at High Point
7 at Charleston, W.Va.
8 at Charleston, W.Va.
9 at Charleston, W.Va.
10 High Point
11 High Point
12 High Point
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 at Lexington, Ky.
18 at Lexington, Ky.
19 at Lexington, Ky.
21 Charleston, W.Va.
22 Charleston, W.Va.
23 Charleston, W.Va.
24 at So. Maryland
25 at So. Maryland
26 at So. Maryland
28 Wild Health, Ky.
29 Wild Health, Ky.
30 Wild Health, Ky.

July
1 at Lexington, Ky.
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 High Point
5 High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 High Point
9 High Point
10 High Point
12 at Wild Health, Ky.
13 at Wild Health, Ky.
14 at Wild Health, Ky.
15 Lexington, Ky.
16 Lexington, Ky.
17 Lexington, Ky.
19 at York, Pa.
20 at York, Pa.
21 at York, Pa.
22 at High Point
23 at High Point
24 at High Point
26 Lexington, Ky.
27 Lexington, Ky.
28 Lexington, Ky.
29 York, Pa.
30 York, Pa.
31 York, Pa.

August
2 at Lexington, Ky.
3 at Lexington, Ky.
4 at Lexington, Ky.
5 High Point
6 High Point
7 High Point
9 Staten Island
10 Staten Island
11 Staten Island
12 at High Point
13 at High Point
14 at High Point
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 High Point
20 High Point
21 High Point
23 at Charleston, W.Va.
24 at Charleston, W.Va.
25 at Charleston, W.Va.
26 at High Point
27 at High Point
28 at High Point
30 High Point
31 High Point

September
1 High Point
2 Wild Health, Ky.
3 Wild Health, Ky.
4 Wild Health, Ky.
6 at Wild Health, Ky.
7 at Wild Health, Ky.
8 at Wild Health, Ky.
9 Lexington, Ky.
10 Lexington, Ky.
11 Lexington, Ky.
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 at Charleston, W.Va.
17 at Charleston, W.Va.
18 at Charleston, W.Va.