×

4-9-24 roundup: Pro basketball, soccer and baseball, College basketball and baseball, High school baseball and softball, Middle school baseball and soccer, Auto racing

By Richard Walker

Crest High School has announced its new head football coach on social media Monday night and it’ll be a “homecoming” hiring in 1992 graduate Greg Lloyd.

Greg Lloyd guided Starmount to its first 10-win season in 9 years last fall.

A Chargers’ football and baseball standout in high school, Lloyd began his coaching career as an assistant coach at Crest from 1995 to 2004 before becoming head coach at East Gaston (2005-06), Kings Mountain (2007-22) and Starmount (2023).

At Crest, Lloyd was on the staffs of Mike Stewart and Roy Kirby for 3 Chargers’ state title-winning teams.

At East Gaston, Lloyd’s 16-9 record is one of just 3 by head coaches in that school’s history to finish with winning records. And his 2006 team won the school’s 3rd conference title in its history and guided the Warriors to a school-record 11 victories and 1st-ever 3rd playoff appearance.

At Kings Mountain, Lloyd’s 133-71 record is the winningest in that school’s history and he guided the Mountaineers’ to 4 conference titles, 22 playoff wins and 5 Western title games during his tenure.

And at Starmount last season, Lloyd guided the Rams to a 10-2 record for that school’s first 10-win season since 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets have added two more candidates for their soon-to-be-vacant head coaching job.

ESPN on Tuesday reported that the Sacramento Kings have granted permission for their G League coach Lindsey Harding to interview for the job. In her first season as coach of the Stockton Kings, Harding was voted the 2024 G League Coach of the Year and advanced her team to the Western Conference finals.

Harding, 39, was the No. 1 overall pick in the 2007 WNBA draft out of Duke and played nine seasons in the league before joining the Philadelphia 76ers and Sacramento Kings staffs as a development coach.

Also on Tuesday, an ESPN report said Los Angeles Clippers assistant Jay Larranaga will interview for the vacancy. The son of the University of Miami head coach Jim Larranaga, he has spent 3 years with the Clippers under Ty Lue after 9 seasons with the Boston Celtics for head coaches Brad Stevens and Doc Rivers.

With current Hornets coach Steve Clifford announcing last week that he was moving into a front office role at the end of the season, new Charlotte executive vice president of basketball operations Jeff Peterson has already received permission to interview Denver Nuggets assistant David Adelman, Sacramento Kings assistant Jordi Fernandez, Boston Celtics assistant Charles Lee and Phoenix Suns assistant Kevin Young.

Dallas 130, Charlotte 104: On a night where Charlotte honored head coach Steve Clifford in his final game as Hornets’ head coach, Mavericks’ All-Star Luka Doncic (39 points, 12 rebounds, 10 assists) led Dallas to a convincing victory.

Miles Bridges (22 points, 5 rebounds, 3 assists) and Brandon Miller (21 points, 6 rebounds) led Charlotte.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee (L 84-120)
Sat. 10 MEMPHIS (W 115-106)
Mon. 12 INDIANA (W 111-102)
Wed. 14 ATLANTA (W 122-99 )
Thu. 22 at Utah (W 115-107)
Fri. 23 at Golden State (L 84-97 )
Sun. 25 at Portland (W 93-80 )
Tue. 27 at Milwaukee (L 85-123)
Thu. 29 MILWAUKEE (L 99-111)
March
Fri. 1 at Philadelphia (L 114-121)
Sun. 3 at Toronto (L 106-111)
Tue. 5 ORLANDO (L 89-101)
Fri. 8 at Washington (L 100-112)
Sat. 9 BROOKLYN (W 110-99 )
Mon. 11 at Detroit (L 97-114)
Wed. 13 at Memphis (W 110-98 )
Fri. 15 PHOENIX (L 96-107)
Sat. 16 at Philadelphia (L 98-109)
Tue. 19 at Orlando (L 92-112)
Sat. 23 at Atlanta (L 91-132)
Mon. 25 at Cleveland (L 92-115)
Wed. 27 CLEVELAND (W 118-111)
Fri. 29 GOLDEN STATE (L 97-115)
Sun. 31 LA CLIPPERS (L 118-130)
April
Mon. 1 BOSTON (L 104-118)
Wed. 3 PORTLAND (L 86-89 )
Fri. 5 ORLANDO (W 124-115)
Sun. 7 OKLAHOMA CITY (L 118-121)
Tue. 9 DALLAS (L 104-130)
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Tuesday, April 9)
Cherryville 7, East Gaston 3

Burns 8, Highland Tech 0

East Lincoln 11, West Iredell 1 (5 innings)

North Iredell 4, North Lincoln 1

Maiden 5, West Lincoln 0

(Wednesday, April 10)
South Point at Huss
East Gaston at Cherryville, 4 p.m.
North Lincoln at Statesville
Piedmont Community Charter at Queen’s Grant
Gaston Christian at SouthLake Christian
East Lincoln at East Rutherford
Lincoln Charter at Lake Norman Charter
Lincolnton at Cherryville, 7 p.m.
Palisades at Forestview
Shelby at Crest
South Point at East Gaston (canceled)

(Thursday, April 11)
North Gaston at Kings Mountain
Thomas Jefferson at Bessemer City
Concord Academy at Gaston Day
West Lincoln at Shelby

(Friday, April 12)
Crest at Cramer
Forestview at Ashbrook
Huss at South Point
Burns at Highland Tech
St. Stephens at North Lincoln
Statesville at East Lincoln
Bunker Hill at West Lincoln
Lincolnton at Bandys
Langtree Charter at Lincoln Charter
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Piedmont Community Charter at Pinnacle
Westchester CD at Gaston Day

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

The 2024 NCAA men’s basketball tournament pairings:

-FIRST FOUR
(Tuesday, March 19 at UD Arena, Dayton, Ohio)
WEST: No. 16 Wagner (16-15) vs. No. 16 Howard (18-16) – Wagner 71-68
MIDWEST: No. 10 Virginia (23-10) vs. No. 10 Colorado State (24-10) – Colorado State 67-42
(Wednesday, March 20 at UD Arena, Dayton, Ohio)
MIDWEST: No. 16 Montana State (17-17) vs. No. 16 Grambling State (20-14) – Grambling State 88-81 (OT)
SOUTH: No. 10 Boise State (22-10) vs. No. 10 Colorado (24-10) – Colorado 60-53

-REGIONALS

EAST REGION
(Thursday, March 21 at CHI Health Center, Omaha, Neb.)
No. 6 BYU (23-10) vs. No. 11 Duquesne (24-11) – Duquesne 71-67
No. 3 Illinois (26-8) vs. No. 14 Morehead State (26-8) – Illinois 85-69
No. 7 Washington State (24-9) vs No. 10 Drake (28-6) – Washington State 66-61
No. 2 Iowa State (27-7) vs. No. 15 South Dakota State (22-12) – Iowa State 82-65
(Friday, March 22 at Barclays Center, Brooklyn, N.Y.)
No. 1 Connecticut (31-3) vs. No. 16 Stetson (22-12) – Connecticut 91-52
No. 8 Florida Atlantic (25-8) vs. No. 9 Northwestern (21-11) – Northwestern 77-65, OT
(Friday, March 22 at Spokane Veterans Memorial Arena, Spokane, Wash.)
No. 5 San Diego State (24-10) vs. No. 12 UAB (23-11) – San Diego State 69-65
No. 4 Auburn (27-7) vs. No. 13 Yale (22-9) – Yale 78-76
(Saturday, March 23 at CHI Health Center, Omaha, Neb.)
No. 11 Duquesne vs. No. 3 Illinois – Illinois 89-63
No. 7 Washington State vs. No. 2 Iowa State – Iowa State 67-56
(Sunday, March 24 at Barclays Center, Brooklyn, N.Y.)
No. 1 Connecticut vs. No. 9 Northwestern – Connecticut 75-58
(Sunday, March 24 at Spokane Veterans Memorial Arena, Spokane, Wash.)
No. 5 San Diego State vs. No. 13 Yale – San Diego State 85-57
(Thursday, March 28 and Saturday, March 30 at TD Garden, Boston, Mass.)
-Semifinal
No. 1 Connecticut vs. No. 5 San Diego State – Connecticut 82-52
No. 3 Illinois vs. No. 2 Iowa State – Illinois 72-69
-Final
No. 1 Connecticut vs. No. 3 Illinois – Connecticut 77-52

SOUTH REGION
(Thursday, March 21 at PPG Paints Arena, Pittsburgh)
No. 6 Texas Tech (23-10) vs. No. 11 N.C. State (22-14) – N.C. State 80-67
No. 3 Kentucky (23-9) vs. No. 14 Oakland (23-11) – Oakland 80-76
(Friday, March 22 at FedEx Forum, Memphis, Tenn.)
No. 1 Houston (30-4) vs. No. 16 Longwood (21-13) – Houston 86-46
No. 8 Nebraska (23-10) vs. No. 9 Texas A&M (20-14) – Texas A&M 98-83
(Friday, March 22 at Barclays Center, Brooklyn, N.Y.)
No. 5 Wisconsin (22-13) vs. No. 12 James Madison (31-3) – James Madison 72-61
No. 4 Duke (24-8 vs. No. 13 Vermont (28-6) – Duke 64-47
(Friday, March 22 at Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis)
No. 7 Florida (24-11) vs. No. 10 Colorado – Colorado 102-100
No. 2 Marquette (25-9) vs. No. 15 Western Kentucky (22-11) – Marquette 87-69
(Saturday, March 23 at PPG Paints Arena, Pittsburgh)
No. 11 N.C. State vs. No. 14 Oakland – N.C. State 79-73, OT
(Sunday, March 24 at FedEx Forum, Memphis, Tenn.)
No. 1 Houston vs. No. 9 Texas A&M – Houston 100-95, OT
(Sunday, March 24 at Barclays Center, Brooklyn, N.Y.)
No. 12 James Madison vs. No. 4 Duke – Duke 93-55
(Sunday, March 24 at Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis)
No. 10 Colorado vs. No. 2 Marquette – Marquette 81-77
(Friday, March 29 and Saturday, March 31 at American Airlines Center, Dallas, Tex.)
-Semifinals
No. 1 Houston vs. No. 4 Duke – Duke 54-51
No. 11 N.C. State vs. No. 2 Marquette – N.C. State 67-58
-Final
No. 4 Duke vs. No. 11 N.C. State – N.C. State 74-64

MIDWEST REGION
(Thursday, March 21 at Delta Center, Salt Lake City)
No. 5 Gonzaga (25-7) vs. No. 12 McNeese (30-3) – Gonzaga 86-65
No. 4 Kansas (22-10) vs. No. 13 Samford (29-5) – Kansas 93-89
(Thursday, March 21 at PPG Paints Arena, Pittsburgh)
No. 6 South Carolina (26-7) vs. No. 11 Oregon (23-11) – Oregon 87-73
No. 3 Creighton (23-9) vs. No. 14 Akron (24-10) – Creighton 77-60
(Thursday, March 21 at Spectrum Center, Charlotte, N.C.)
No. 7 Texas (20-12) vs. No. 10 Colorado State – Texas 56-44
No. 2 Tennessee (24-8) vs. No. 15 Saint Peter’s (19-13) – Tennessee 83-49
(Friday, March 22 at Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis)
No. 1 Purdue (29-4) vs. No. 16 Grambling State – Purdue 78-50
No. 8 Utah State (27-6) vs. No. 9 TCU (21-12) – Utah State 88-72
(Saturday, March 23 at Delta Center, Salt Lake City)
No. 5 Gonzaga vs. No. 4 Kansas – Gonzaga 89-68
(Saturday, March 23 at PPG Paints Arena, Pittsburgh)
No. 11 Oregon vs. No. 3 Creighton – Creighton 86-73
(Saturday, March 23 at Spectrum Center, Charlotte, N.C.)
No. 7 Texas vs. No. 2 Tennessee – Tennessee 62-58
(Sunday, March 24 at Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis)
No. 1 Purdue vs. No. 8 Utah State – Purdue 106-67
(Friday, March 29 and Saturday, March 31 at Little Caesars Arena, Detroit, Mich.)
-Semifinals
No. 1 Purdue vs. No. 5 Gonzaga – Purdue 80-68
No. 3 Creighton vs. No. 2 Tennessee – Tennessee 82-75
-Final
No. 1 Purdue vs. No. 2 Tennessee – Purdue 72-66

WEST REGION
(Thursday, March 21 at Spectrum Center, Charlotte, N.C.
No. 1 North Carolina (27-7) vs. No. 16 Wagner – North Carolina 90-62
No. 8 Mississippi State (21-13) vs. No. 9 Michigan State (19-14) – Michigan State 69-51
(Thursday, March 21 at Delta Center, Salt Lake City)
No. 7 Dayton (24-7) vs. No. 10 Nevada (26-7) – Dayton 63-60
No. 2 Arizona (25-8) vs. No. 15 Long Beach State (21-14) – Arizona 85-65
(Friday, March 22 at FedEx Forum, Memphis, Tenn.)
No. 6 Clemson (21-11) vs. No. 11 New Mexico (26-9) – Clemson 77-56
No. 3 Baylor (23-10) vs. No. 14 Colgate – Baylor 92-67
(Friday, March 22 at Spokane Veterans Memorial Arena, Spokane, Wash.
No. 5 Saint Mary’s (26-7) vs. No. 12 Grand Canyon (29-4) – Grand Canyon 75-66
No. 4 Alabama (21-11) vs. No. 13 Charleston (27-7) – Alabama 109-96
(Saturday, March 23 at Spectrum Center, Charlotte, N.C.
No. 1 North Carolina vs. No. 9 Michigan State – North Carolina 85-69
(Saturday, March 23 at Delta Center, Salt Lake City)
No. 7 Dayton vs. No. 2 Arizona – Arizona 78-68
(Sunday, March 24 at FedEx Forum, Memphis, Tenn.)
No. 6 Clemson vs. No. 3 Baylor – Clemson 72-64
(Sunday, March 24 at Spokane Veterans Memorial Arena, Spokane, Wash.
No. 12 Grand Canyon vs. No. 4 Alabama – Alabama 72-61
(Thursday, March 28 and Saturday, March 30 at Crypto.com Arena, Los Angeles, Cal.)
-Semifinals
No. 1 North Carolina vs. No. 4 Alabama – Alabama 89-87
No. 6 Clemson vs. No. 2 Arizona – Clemson 77-72
-Final
No. 4 Alabama vs. No. 6 Clemson – Alabama 89-82
-FINAL FOUR
(Saturday, April 6 and Monday, April 8 at State Farm Stadium, Glendale, Ariz.)
-Semifinals
East (Connecticut) vs. West (Alabama) – Connecticut 86-72
South (N.C. State) vs. Midwest (Purdue) – Purdue 63-50
-Final
Connecticut vs. Purdue – Connecticut 75-60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(2-3-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto, 7:30 PM
Sunday, Apr 21, Minnesota, 6 PM
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 7:

(Atlantic)
Clemson 10-2
Florida State 8-4
N.C. State 8-7
Wake Forest 9-8
Louisville 6-6
Boston College 5-10
Notre Dame 2-13
(Coastal)
North Carolina 11-4
Virginia Tech 10-5
Duke 9-6
Virginia 9-6
Georgia Tech 5-7
Miami 6-9
Pittsburgh 3-12

(April 12-14)
Duke at Pittsburgh
Miami at Florida State
N.C. State at Clemson
Notre Dame at North Carolina
Virginia at Louisville
Virginia Tech at Georgia Tech
Wake Forest at Boston College

(April 29-21)
Boston College at Notre Dame
Duke at Virginia Tech
Florida State at Wake Forest
Georgia Tech at Virginia
Louisville at Miami
North Carolina at N.C. State
Pittsburgh at Clemson

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Jacksonville 4, Charlotte 1: Rafael Ortega’s home run with 1 out in the top of the 9th inning snapped Jacksonville’s no-hit bid in the opener of a 6-game series. The 2nd game of the series is at 12:05 p.m. Wednesday.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (2-8)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (0-1 – L 1-4)
April 16-21 Syracuse
April 23-28 at Lehigh Valley
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings (thru April 8):
Belmont 6-0
Chavis 5-0
Stanley 5-0
W.C. Friday 4-0
Mount Holly 3-2
Holbrook 2-3
Cramerton 1-3
Bessemer City 1-5
Grier 0-4
Southwest 0-5
York Chester 0-5

(Wednesday, Apr. 10:)
Chavis at W.C. Friday, Grier at Cramerton, Stanley at York Chester

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, Grier at York Chester, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest, BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings (thru April 9):
Belmont 6-0
Mount Holly 4-1
Holbrook 3-1
Cramerton 3-1
Bessemer City 4-2
Chavis 2-3
W.C. Friday 2-3
Stanley 2-3
Grier 0-4
Southwest 0-5
York Chester 0-5

(Tuesday, April 9:)
Chavis 4, W.C. Friday 1

(Wednesday, Apr. 10:)
Grier at Cramerton

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, Grier at York Chester, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest, BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN