×

4-27-23 roundup: Pro basketball, baseball, hockey and soccer, High school baseball, softball and basketball, Middle school baseball and soccer, NASCAR

By Richard Walker

The Carolina Panthers did what had been expected for the last few weeks on Thursday night when they officially made Alabama quarterback the No. 1 overall pick in the 2023 NFL Draft.

Young becomes the third quarterback selected in the first round in the 29-year history of the Panthers; No. 5 overall selection Kerry Collins (Penn State) in 1995 and No. 1 overall selection Cam Newton (Aubjurn in 2011 were the others.

Young also becomes the 18th quarterback selected No. 1 overall in the last 26 NFL Drafts.

Young, 5 feet, 10 1/4 inches and 207 pounds, would become the first quarterback who is shorter than 6 feet to play for new head coach Frank Reich during his 17-year NFL coaching career as a coaching intern, quarterbacks coach, wide receivers coach, offensive coordinator and head coach for the Indianapolis Colts, Arizona Cardinals, San Diego Chargers and Philadelphia Eagles.

Young also joins joins Arizona Cardinals 2019 selection Kyler Murray as the shortest quarterbacks ever taken No. 1 overall and is just the fourth quarterback since 2006 to be drafted after measuring shorter than 6 feet tall at the NFL scouting combine; Murray, Johnny Manziel (5-11 3/4) and Russell Wilson (5-10 5/8) were the others.

“It’s surreal,” Young told ESPN after being selected. “As amazing a moment as this is, I can’t wait to get to work and starting building on things.”

Young said he was impressed with what he called the Panthers’ “intricate” workout process.

“Everything was planned out,” Young said. “And the way that they viewed the quarterback position, how much I learned from my time being there, even from the visits that I had, it really meant a lot. So I can’t be more excited, and I’m blessed to be a Panther.”

Carolina Panthers general manager Scott Fitterer was with the Seattle Seahawks organization in 2012 when they drafted Wilson in the third round (No. 75 overall) of that draft. Wilson, who spent part of the summer of 2009 playing wood bat summer baseball for the Gastonia Grizzlies of the Coastal Plain League, would becme a nine-time Pro Bowler and a Super Bowl champion with the Seahawks.

At their news conference after making Young the No. 1 overall selection, Fitterer and Reich were emphatic in their praise of their new player.

“He checked every box,” said Fitterer.

Added Reich: “It was unanimous that Bryce was the guy.”

Here’s a list of the Carolina Panthers’ 2023 NFL draft picks as the draft resumes Friday at 8 p.m. for the second and third rounds and Saturday at noon for the fourth, fifth, sixth and seventh rounds:

First round (No. 1 overall): Bryce Young, QB (Alabama)
Second round (No. 39 overall)
Third round (No. 93 overall)
Fourth round (No. 114 overall)
Fourth round (No. 132 overall)
Fifth round (No. 145 overall)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

The winningest boys basketball coach in Gaston Day School history is now headed for a new head coaching.

Asheville School announced on twitter on Thursday that Trent McCallister had accepted a job as that school’s head coach.

McCallister had guided Gaston Day to a 145-67 record in eight years as head coach from the 2015-16 season to the 2022-23 season. McCallister last season surpassed Michael Quinn (128-57 record from 1996-2002) as the Spartans’ all-time winningest boys basketball coach.

During McCallister’s tenure, Gaston Day made playoffs each season highlighted by a state runner-up finish in 2018 to Matthews Carmel Christian when the Spartans’ standout was the school’s first NBA player Nate Hinton.

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

(Thursday, April 27)
Cramer at Kings Mountain, ppd., Monday

(Friday, April 28)
Ashbrook at South Point
Forestview at Crest
Huss at North Gaston
Burns at Shelby
Cherryville at Bessemer City
North Lincoln at Foard
St. Stephens at East Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
Piedmont CC at Carolina International
R-S Central at East Gaston
East Gaston at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Thursday, April 27)
Piedmont CC at Queen’s Grant, postponed to Monday

(Friday, April 28)
Crest at North Gaston
Huss at Forestview, DH
South Point at Kings Mountain
Cherryville at Bessemer City
Shelby at Burns
North Lincoln at Foard
St. Stephens at East Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
East Gaston at North Gaston
Gaston Christian at Piedmont CC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings through games of April 25:
Chavis 8-1
Belmont 7-1
Cramerton 7-2
Stanley 7-2
W.C. Friday 6-3
Mount Holly 5-3
Bessemer City 3-5
Holbrook 2-6
York Chester 1-7
Southwest 1-8
Grier 0-9

(Saturday, April 29)
Belmont at Mount Holly

(Monday, May 1)
Cramerton at Chavis, W.C. Friday at Bessemer City, Grier at Belmont, Holbrook at York Chester, Mount Holly at Stanley

(Monday, May 2)
Bessemer City at Holbrook, York Chester at Southwest
END REGULAR SEASON

Tri-County Conference standings through games of April 26:
(East Division)
East Lincoln 8-2
North Lincoln 8-2
Burns 7-3
Kings Mouintain 4-6
West Lincoln 2-8
Lincolnton 1-9
(West Division)
Crest 10-0
R-S Central 7-3
East Rutherford 7-3
Chase 2-8
Shelby 2-8
Thomas Jefferson 2-8

Playoff results:
(Semifinals)
East Lincoln 11, R-S Central 4
North Lincoln 12, Crest 2
(May 2 championship)
North Lincoln at East Lincoln

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Confence standings through games of April 25:
Belmont 8-0
Cramerton 8-1
Mount Holly 7-1
Stanley 7-2
W.C. Friday 5-4
Chavis 4-5
Holbrook 3-5
Grier 3-6
York Chester 1-7
Southwest 1-8
Bessemer City 0-8

(Monday, May 1)
Cramerton at Chavis, W.C. Friday at Bessemer City, Grier at Belmont, Holbrook at York Chester, Mount Holly at Stanley

(Monday, May 2)
Bessemer City at Holbrook, Belmont at Mount Holly, York Chester at Southwest
END REGULAR SEASON

Final Tri-County Conference standings:
(East Division)
East Lincoln 10-0
North Lincoln 8-2
West Lincoln 6-4
Burns 3-7
Kings Mouintain 3-7
Lincolnton 0-10
(West Division)
East Rutherford 8-2
Thomas Jefferson 8-2
R-S Central 5-5
Shelby 5-5
Crest 4-6
Chase 0-10

Playoff results:
(Semifinals)
East Lincoln 5, Thomas Jefferson 0
North Lincoln 1, East Rutherford 0
(Championship)
North Lincoln at East Lincoln

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule:

(2-4-3 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United, 7:30 p.m.
May 6 New York City FC, 7:30 p.m.
May 13 at Atlanta United FC, 7:30 p.m.
May 17 Chicago Fire FC, 7:30 p.m.
May 20 Nashville SC, 7:30 p.m.
May 27 at L.A. Galaxy, 10:30 p.m.
May 31 at Philadelphia Union, 7:30 0.m.
June 3 at Columbus Crew, 7:30 p.m.
June 10 Seattle Sounders FC, 7:30 p.m.
June 21 at New York Red Bulls, 7:30 p.m.
June 24 CF Montreal, 7:30 p.m.
July 5 at New York City FC, 7:30 p.m.
July 8 FC Cincinnati, 7:30 p.m.
July 15 at CF Montreal, 7:30 p.m.
Aug. 20 at Inter Miami CF, 7:30 p.m.
Aug. 26 L.A. FC, 7:30 p.m.
Aug. 30 Orlando City SC, 7:30 p.m.
Sept. 2 at Nashville SC, 8:30 p.m.
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA play-in tournament games:

(April 11)
Game 1- East No. 8 Atlanta at East No. 7 Miami – Atlanta 116-105
Game 2- West No. 8 Minnesota at West No. 7 L.A. Lakers – L.A. Lakers 108-102 (OT)

(April 12)
Game 3- East No. 10 Chicago at East No. 9 Toronto – Chicago 109-105
Game 4- West No. 10 Oklahoma City at West No. 9 New Orleans – Oklahoma City 123-118

(April 14)
East No. 10 Chicago at East No. 7 Miami – Miami 102-91
West No. 10 Oklahoma City at West No. 8 Minnesota – Minnesota 120-95

The first round NBA playoffs schedule (x-if necessary):

East No. 1 Milwaukee vs. East No. 8 Miami
Game 1: April 16 at Milwaukee – Miami 130-117
Game 2: April 19 at Milwaukee – Milwaukee 127-106
Game 3: April 22 at Miami – Miami 121-99
Game 4: April 24 at Miami – Miami 119-114
Game 5: April 26 at Milwaukee – Miami 128-126, OT (Miami wins series 4-1)

East No. 2 Boston vs. East No. 7 Atlanta
Game 1: April 15 at Boston – Boston 112-99
Game 2: April 18 at Boston – Boston 119-106
Game 3: April 21 at Atlanta – Atlanta 130-122
Game 4: April 23 at Atlanta – Boston 129-121
Game 5: April 25 at Boston – Atlanta 119-117
Game 6: April 27 at Atlanta – Boston 128-120 (Boston wins series 4-2)

East No. 3 Philadelphia vs. East No. 6 Brooklyn
Game 1: April 15 at Philadelphia – Philadelphia 121-101
Game 2: April 17 at Philadelphia – Philadelphia 96-84
Game 3: April 20 at Brooklyn – Philadelphia 102-97
Game 4: April 22 at Brooklyn – Philadelphia 96-88 (Philadelphia wins series 4-0)

East No. 4 Cleveland vs. East No. 5 New York
Game 1: April 15 at Cleveland – New York 101-97
Game 2: April 18 at Cleveland – Cleveland 107-90
Game 3: April 21 at New York – New York 99-79
Game 4: April 23 at New York – New York 102-99
Game 5: April 26 at Cleveland – New York 106-95 (New York wins series 4-1)

West No. 1 Denver vs. West No. 8 Minnesota
Game 1: April 16 at Denver – Denver 109-80
Game 2: April 19 at Denver – Denver 122-113
Game 3: April 21 at Minnesota – Denver 120-111
Game 4: April 23 at Minnesota – Minnesota 114-108
Game 5: April 25 at Denver – Denver 112-109 (Denver wins series 4-1)

West No. 2 Memphis vs. West No. 7 L.A. Lakers
Game 1: April 16 at Memphis – L.A. Lakers 128-112
Game 2: April 19 at Memphis – Memphis 103-93
Game 3: April 22 at Los Angeles – L.A. Lakers 111-101
Game 4: April 24 at Los Angeles – L.A. Lakers 117-111, OT
Game 5: April 26 at Memphis – Memphis 116-99
Game 6: April 28 at Los Angeles, 10:30 p.m. ET (ESPN)
Game 7-x: April 30 at Memphis

West No. 3 Sacramento vs. West No. 6 Golden State
Game 1: April 15 at Sacramento – Sacramento 126-123
Game 2: April 17 at Sacramento – Sacramento 114-106
Game 3: April 20 at Golden State – Golden State 114-97
Game 4: April 23 at Golden State – Golden State 126-125
Game 5: April 26 at Sacramento – Golden State 123-116
Game 6: April 28 at Golden State, 8 p.m. ET (ESPN)
Game 7-x: April 30 at Sacramento

West No. 4 Phoenix Suns vs. West No. 5 L.A. Clippers
Game 1: April 16 at Phoenix – L.A. Clippers 115-110
Game 2: April 18 at Phoenix – Phoenix 123-109
Game 3: April 20 at LA – Phoenix 129-124
Game 4: April 22 at LA – Phoenix 112-100
Game 5: April 25 at Phoenix – Phoenix 136-130 (Phoenix wins series 4-1)

The second round NBA playoffs schedule (x-if necessary):

East No. 8 Miami vs. East No. 5 New York
Game 1: April 30 at New York, 1 p.m. ET (ABC)
Game 2: May 2 at New York
Game 3: May 6 at Miami
Game 4: May 8 at Miami
Game 5-x: May 10 at New York
Game 6-x: May 12 at Miami
Game 7-x: May 15 at New York

East No. 2 Boston vs. East No. 3 Philadelphia

West No. 1 Denver vs. West No. 4 Phoenix
Game 1: April 29 at Denver
Game 2: May 1 at Denver
Game 3: May 5 at Phoenix
Game 4: May 7 at Phoenix
Game 5-x: May 9 at Denver
Game 6-x: May 11 at Phoenix
Game 7-x: May 14 at Denver

West No. 2 Memphis-West No. 7 L.A. Lakers winner vs. West No. 3 Sacramento-West No. 6 Golden State winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro hockey

The Carolina Hurricanes’ NHL playoffs schedule (x-if necessary):

(First round)
Carolina vs. New York Islanders
Game 1: April 17 at Carolina – Carolina 2-1
Game 2: April 19, at Carolina – Carolina 4-3 in OT
Game 3: April 21, at N.Y. Islanders – N.Y. 5-1
Game 4: April 23, at N.Y. Islanders – Carolina 5-2 (TNT)
Game 5: April 25, at Carolina – N.Y. 3-2
Game 6: April 28, at N.Y. Islanders, 7 p.m. ET (TBS)
Game 7-x: April 30, at Carolina (TBD)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Norfolk at Charlotte: Thursday’s game at Charlotte’s Truist Field was postponed due to inclement weather. The two teams will play a doubleheader on Friday starting at 5:35 p.m. for the third and fourth games of the 6-game series.

Here is the full Gastonia Honey Hunters’ 2023 schedule:

April
28 Frederick
29 Frederick
30 Frederick

May
2 at So. Maryland
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at Long Island
6 at Long Island
7 at Long Island
9 Frederick
10 Frederick
11 Frederick
12 at High Point
13 at High Point
14 at High Point
16 Charleston, W.Va.
17 Charleston, W.Va.
18 Charleston, W.Va.
19 at Lexington
20 at Lexington
21 at Lexington
23 at Frederick
24 at Frederick
25 at Frederick
26 Lancaster
27 Lancaster
28 Lancaster
29 Lancaster
30 High Point
31 High Point

June
1 High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 at Charleston, W.Va.
7 at Charleston, W.Va.
8 at Charleston, W.Va.
9 at Frederick
10 at Frederick
11 at Frederick
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 So. Maryland
16 Staten Island
17 Staten Island
18 Staten Island
20 at Lancaster
21 at Lancaster
22 at Lancaster
23 at Staten Island
24 at Staten Island
25 at Staten Island
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 So. Maryland

July
1 So. Maryland
2 So. Maryland
4 at Frederick
5 at Frederick
6 at Frederick
7 at High Point
8 at High Point
9 at High Point
11 at Charleston, W.Va.
12 at Charleston, W.Va.
13 at Charleston, W.Va.
14 Staten Island
15 Staten Island
16 Staten Island
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at So. Maryland
22 at So. Maryland
23 at So. Maryland
25 at Staten Island
26 at Staten Island
27 at Staten Island
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island

August
1 High Point
2 High Point
3 High Point
4 Lexington
5 Lexington
6 Lexington
8 Frederick
9 Frederick
10 Frederick
11 at Long Island
12 at Long Island
13 at Long Island
15 York
16 York
17 York
18 Lexington
19 Lexington
20 Lexington
22 at Long Island
23 at Long Island
24 at Long Island
25 at Lancaster
26 at Lancaster
27 at Lancaster
29 Frederick
30 Frederick
31 Frederick

September
1 So. Maryland
2 So. Maryland
3 So. Maryland
4 So. Maryland
5 at High Point
6 at High Point
7 at High Point
8 Charleston, W.Va.
9 Charleston, W.Va.
10 Charleston, W.Va.
12 So. Maryland
13 So. Maryland
14 So. Maryland
15 at Lexington
16 at Lexington
17 at Lexington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch)
Apr 30 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE, 2 p.m. on FS1
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on FS1
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 3 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC, 6 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC, 8 p.m. on FS1
May 28 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 6 p.m. at FOX
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL, 3:30 p.m. on FS1
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA, 3:30 p.m. on FOX
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN, 7 p.m. on NBC
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL, 5:30 p.m. on NBC
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 7 p.m. on USA
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC