×

4-26-24 roundup: Pro basketball, football, soccer and baseball, College basketball and baseball, High school baseball and softball, Middle school baseball, soccer and track, Auto racing

By Richard Walker

The Carolina Panthers jumped into the draft late in the first round in a trade that wasn’t announced after midnight of Thursday’s opening day of the event.

Panthers 1st round draft pick Xavier Legette during his introductory news conference with Charlotte area media on Friday.

The team sent its No. 33 overall (2nd round) and No. 141 (5th round) picks to the Buffalo Bills to move into the 1st round and make University of South Carolina wide receiver Xavier Legette a 1st-round pick with the No. 32 overall selection.

On Friday night, the team added made two more trades and selected University of Texas running back Jonathon Brooks at No. 46 overall and Kentucky linebacker Trevin Wallace at No. 72 overall.

Legette, a 6-foot-1, 221-pounder, spent 5 years with the Gamecocks with last season a history-making year of 71 catches for 1,255 yards and 7 TDs. He became only the 5th receiver in South Carolina history to surpass 1,000 yards in a single season – joining Sidney Rice, Alshon Jeffery, Pharoh Cooper and Sterling Sharpe.

Legette, pronounced LEE-get, actually visited the Panthers on an official 30-visit and returned to Bank of America Stadium several more times during the draft process.

Legette said he felt the Panthers were showing an interest in him as far as the Senior Bowl in late January.

“We had three days we had to meet with teams and each day I had to meet with the Panthers,” Legette said with a laugh as he retold the story to the media after being selected early Friday morning. “That’s when I realized, ‘OK, they really want me.’ And then I just kept meeting me with them.”

New Carolina Panthers head coach Dave Canales said multiple qualities were apparent about Legette when watching him in practice drills or on tapes from his college career.

“Out of the backfield, jet sweeps, short crossers, perimeter screens, down the field posts… There really isn’t much else we do with receivers,” Canales told the media on Friday. “He has done it all.”

Friday’s trades with the Indianapolis Colts, Los Angeles Rams and New York Jets shipped out 5 picks and gained 4 picks this year (2 used on Friday night) and 1 2nd round pick (from the Rams) for next year.

Brooks, a 6-foot, 216-pounder, played 3 years for the Longhorns highlighted by last year’s 1,139 yards rushing with 10 TDs.

“Best back in the class, to have this type of year, this type of production and to have this type of future, to see what he can become, is really exciting,” Canales said.

Wallace, a 6-foot-2, 241-pounder, played 3 years for the Wildcats with 80 tackles (5 1/2 sackes) and 1 interception.

Wallace is “an athletic freak that can run sideline to sideline,” Panthers general manager Dan Morgan said.

On Saturday, when the draft concludes, the Panthers have the No. 101 overall pick in the 4th round, No. 157 overall pick in the 5th round, No. 200 overall pick in the 6th round and No. 240 overall pick in the 7th round.

Morgan told the media the Panthers still want to add a cornerback, either in tomorrow’s selections or post-draft and has previously said the team planned to talk again with free agent Stephon Gilmore of nearby Rock Hill, S.C., after the draft.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

BetOnline has set “next head coach” odds for the Charlotte Hornets head coaching job.

Boston Celtics assistant Charles Lee (5/2) and Denver Nuggets assistant David Adelman (3/1) are considered the favorites followed by Los Angeles Clippers assistant Jay Larranaga (4/1), ESPN analyst J.J. Redick (6/1), former NBA head coach Mike Budenholzer (9/1), Miami Heat assistant Chris Quinn (10/1), Los Angeles Lakers assistant Jordan Ott (12/1), Boston Celtics coach Sam Cassell (16/1), Sacramento Kings G League coach Lindsey Harding (20/1), Houston Rockets assistant Royal Ivey (20/1), former Vanderbilt and G League assistant Jerry Stackhouse (25/1), former head coach Adrian Griffin (33/1), Washington Wizards assistant James Posey (33/1), Utah Jazz assistant Lamar Skeeter (33/1), former NBA head coach Mike D’Antoni (33/1), former NBA head coach Mark Jackson (50/1), St. John’s coach Rick Pitino (66/1) and former Duke coach Mike Krzyzewski (100/1).

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

(Charlotte)
The Charlotte 49ers on Thursday named Tomekia Reed as the 9th head women’s basketball coach in school history.

Reed is a 3-time HBCU National Coach of the Year at Jackson State, she comes to Charlotte following a 6-year stint as Tigers’ head coach.

A 4-time SWAC Coach of The Year (2020, 2022, 2023, 2024), she guided Jackson State to the 2021 and 2022 NCAA tournaments – with the 2022 1st-round game against LSU seeing the No. 14-seeded Tigers take a lead in the 4th quarter.

“The Gold Standard: What a powerful slogan for a university on the rise,” Reed said in a school news release. “I could not be more thrilled to become a Niner. I am inspired and excited to continue the standard of excellence that is this women’s basketball program. (Athletic director) Mike (Hill), Ragean Hill, Chancellor Gaber, and the entire athletic department family made me feel welcome. Their enthusiasm and competitiveness are contagious. This leadership’s strategic comprehensive plan aligns with my standards and plans for sustained success at the highest level. I am more motivated than ever to capitalize on the opportunity at hand in leading a winning team for both our student-athletes and the great city of Charlotte. It is a great day to be a Niner!”

As a head coach, Reed has a 125-54 overall record and a 95-10 conference mark with 3 straight 20-win seasons.

 

(Gardner-Webb)
New Gardner-Webb head men’s basketball coach Jeremy Luther has announced the return of 3 former players to round his inaugural coaching staff.

Jake Delaney returns to the program as associate head coach with Christian Turner and Adam Sweeney returning as assistant coaches. Luther also has retained Tannor Kraus as an assistant coach and director of player personnel.

“I couldn’t be more excited with the group of guys that have decided to join me here at Gardner-Webb,” Luther said in a school news release. “Each one of these guys has played a huge role in helping our program over the past 11 years. My first priority after being named head coach was to hire guys that are going to represent our program and the university at the highest level in every way possible, and I have been able to do that with these guys. Being able to get guys with as much familiarity as these young men have with Gardner-Webb will be key in maintaining the level of consistency that we have been able to have over the past 11 seasons. Gardner-Webb men’s basketball is poised for many more great seasons ahead and I can’t wait to see how we develop over the years to come.”

Delaney previously spent 3 seasons as a full-time Assistant Coach at Gardner-Webb (2020-2023) and 2 seasons as a graduate assistant (2015-2017). Sweeney returns to Gardner-Webb where he began his career in basketball as a student manager in 2011, before walking on to the team in 2012. After graduating from G-W in 2015, he joined the staff as a graduate assistant coach for two seasons.Turner was a 4-year letterman for G-W from 2016-20 who was a 3-year starter with 124 career games and member of the 2019 Big South champion and NCAA tournament team. And Kraus returns to Gardner-Webb’s staff for his 2nd season.

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Final Gaston County Conference regular season standings:
Belmont 10-0
Stanley 9-1
Chavis 8-2
Cramerton 7-3
W.C. Friday 6-4
Mount Holly 5-5
Holbrook 4-6
Southwest 3-7
Bessemer City 2-8
York Chester 1-9
Grier 0-10

(Playoffs)
-Monday, Apr. 29: Semifinals- No. 4 (Cramerton) at No. 1 (Belmont), No. 3 (Chavis) at No. 2 (Stanley)
-Wednesday, May 1: Finals

Final Tri-County Conference regular season standings:
-EAST DIVISION
North Lincoln 10-0
West Lincoln 7-3
Burns 5-5
Kings Mountain 5-5
East Lincoln 3-7
Lincolnton 0-10
-WEST DIVISION
Crest 10-0
R-S Central 8-2
East Rutherford 6-4
Chase 3-7
Thomas Jefferson 3-7
Shelby 0-10

(Playoffs)
-Tuesday, Apr. 30: Semifinals- R-S Central at North Lincoln, West Lincoln at Crest
-Thursday, May 2: Finals

 

 

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Final Gaston County Conference regular season standings:
Belmont 10-0
Cramerton 9-1
Holbrook 8-2
Mount Holly 7-3
Bessemer City 6-4
Chavis 5-5
Stanley 4-6
Grier 3-7
W.C. Friday 2-8
York Chester 1-9
Southwest 0-10

(Playoffs)
-Monday, Apr. 29: Semifinals- No. 4 (Mount Holly) at No. 1 (Belmont), No. 3 (Holbrook) at No. 2 (Cramerton)
-Thursday, May 2: Finals

Final Tri-County Conference regular season standings:
-EAST DIVISION
North Lincoln 9-1
East Lincoln 9-1
Kings Mountain 6-4
Lincolnton 3-7
West Lincoln 2-8
Burns 1-9
-WEST DIVISION
Thomas Jefferson 9-1
East Rutherford 9-1
Crest 6-4
Shelby 3-7
R-S Central 2-8
Chase 1-9

(Playoffs)
-Tuesday, Apr. 30: Semifinals- East Rutherford at North Lincoln, East Lincoln at Thomas Jefferson
-Thursday, May 2: Finals

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Friday, April 26)
Forestview 4, Huss 0

North Gaston 11, Crest 3: Winning pitcher C Cloninger (6 innings, 8 strikeouts), E Cunningham (2 hits, 1 RBI) and C Mason (1 hit, 4 RBIs) led North Gaston.

South Point 5, Kings Mountain 3

Cherryville 3, Bessemer City 0: Eli Newsome (no-hitter, 18 strikeouts) and Talon Dalton (RBI single) led Cherryville.

Highland Tech 13, Thomas Jefferson 1 (6 innings)

Burns 20, Shelby 3

North Lincoln 10, Statesville 3

West Lincoln 13, Lincolnton 2 (5 innings)

Gaston Day 12, Statesville Christian 4

(Monday, April 29)
Southern Piedmont 1A/2A Conference tournament
Western Foothills 3A Conference tournament
Catawba Valley 2A Conference tournament
Metro 1A Conference tournament
Catawba Shores 1A/2A Conference tournament

(Tuesday, April 30)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
North Gaston at South Point
East Lincoln at Hickory
North Lincoln at West Iredell

(Thursday, May 2)
North Lincoln at North Iredell
West Iredell at East Lincoln

(Friday, May 3)
Cramer at Forestview
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Thursday, April 25)
Foard 4, East Lincoln 2: Tatum Martin (3 singles), Emery Pethel (2 singles, run, 2 fielders choice, run), Lauren Bochardt (single, 2 RBIs), Meredith Bolen (single) and Gianna Claggett (single) led East Lincoln.

(Friday, April 26)
Cherryville 15, Bessemer City 0: Winning pitcher Laila Davis (2 hits), Riley Bryant (2 hits, 2 RBIs), Emma Proctor (2 hits, 2 RBIs), Landyn McBride (2 hits, 2 RBIs), Lexi McSwain (1 hit, 3 RBIs), Krista Davis (2-run home run), Ava Miller (1 hit, 1 RBI) and Taylor Digh (1 hit, 1 RBI) led Cherryville.

Forestview 16, Huss 0 (4 innings): Kaitlyn Baker (3 hits, 2 doubles, 3 runs, 3 RBIs), Megan Baker (2 hits, double, 3 RBIs),
Madison Ladin (2 hits), Blair Riley (2 hits), Lily Cabe (2 hits), Miley Skidmore (2 hits) and winning pitcher Madison Ladin led Forestview.

Burns 13, Shelby 0 (5 innings): Winning pitcher Emma Walker (no-hitter, 4 strikeouts), Laney Williams (2 hits, double, stolen base, 1 RBI), Maggie Earl (4 hits, 2 RBIs), Meah Ivie (2 hits, triple, 2 RBIs) and Karlye Clay (2 hits, stolen base, 1 RBI) led Burns.

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(3-4-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA playoff pairings:

-Play-in tournament
April 16
West No. 8 (L.A. Lakers) at West No. 7 (New Orleans) – L.A. Lakers 110-106

April 16
West No. 10 (Golden State) at West No. 9 (Sacramento) – Sacramento 118-94

April 17
East No. 8 (Miami) at East No. 7 (Philadelphia) – Philadelphia 105-104

April 17
East No. 10 (Atlanta) at East No. 9 (Chicago) – Chicago 131-116

April 19
West No. 7 (New Orleans) vs. West No. 9 (Sacramento) – New Orleans 105-98

April 19
East No. 8 (Miami) vs. East No. 9 (Chicago) – Miami 112-91

-First round
East No. 1 (Boston) vs. East No. 8 (Miami)
April 21 at Boston – Boston 114-94
April 24 at Boston – Miami 111-101
April 27 at Miami
April 29 at Miami
May 1 at Boston
May 3 at Miami
May 5 at Boston

East No. 2 (New York) vs. East No. 7 (Philadelphia)
April 20 at New York – New York 111-104
April 22 at New York – New York 104-101
April 25 at Philadelphia – Philadelphia 125-114
April 28 at Philadelphia
April 30 at New York
May 2 at Philadelphia
May 4 at New York

East No. 3 (Milwaukee) vs. East No. 6 (Indiana)
April 21 at Milwaukee – Milwaukee 109-94
April 23 at Milwaukee – Indiana 125-108
April 26 at Indiana – Indiana 121-118
April 28 at Indiana
April 30 at Milwaukee
May 2 at Indiana
May 4 at Milwaukee

East No. 4 (Cleveland) vs. East No. 5 (Orlando)
April 20 at Cleveland – Cleveland 97-83
April 22 at Cleveland – Cleveland 96-86
April 25 at Orlando – Orlando 121-83
April 27 at Orlando
April 30 at Cleveland
May 3 at Orlando
May 5 at Cleveland

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 8 (New Orleans)
April 21 at Oklahoma City – Oklahoma City 94-92
April 24 at Oklahoma City – Oklahoma City 124-92
April 27 at New Orleans
April 29 at New Orleans
May 1 at Oklahoma City
May 3 at New Orleans
May 5 at Oklahoma City

West No. 2 (Denver) vs. West No. 7 (L.A. Lakers)
April 20 at Denver – Denver 114-103
April 22 at Denver – Denver 101-99
April 25 at L.A. Lakers – Denver 112-105
April 27 at L.A. Lakers
April 29 at Denver
May 2 at L.A. Lakers
May 4 at Denver

West No. 3 (Minnesota) vs. West No. 6 (Phoenix)
April 20 at Minnesota – Minnesota 120-95
April 23 at Minnesota – Minnesota 105-93
April 26 at Phoenix
April 28 at Phoenix
April 30 at Minnesota
May 2 at Phoenix
May 4 at Minnesota

West No. 4 (L.A. Clippers) vs. West No. 5 (Dallas)
April 21 at L.A. Clippers – L.A. Clippers 109-97
April 23 at L.A. Clippers – Dallas 96-93
April 26 at Dallas – Dallas 101-90
April 28 at Dallas
May 1 at L.A. Clippers
May 3 at Dallas
May 5 at L.A. Clippers

 

 

 

 

 

 

Pro hockey

Here is the Carolina Hurricanes’ NHL playoff pairings and results:

(East 1st round vs. New York Islanders)
April 20 at Carolina – Carolina 3-1
April 22 at Carolina – Carolina 5-3
April 25 at New York – Carolina 3-2
April 27 at New York
April 30 at Carolina
May 2 at New York
May 4 at Carolina

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 21:

(Atlantic)
Clemson 13-5
Florida State 11-7
N.C. State 12-9
Wake Forest 11-10
Louisville 9-9
Boston College 7-14
Notre Dame 5-16
(Coastal)
North Carolina 15-6
Duke 13-8
Virginia 12-9
Virginia Tech 12-9
Georgia Tech 9-9
Miami 7-14
Pittsburgh 5-16

(April 26-28)
Clemson at Louisville
Florida State at Duke
Miami at Georgia Tech
Virginia at Boston College
Virginia Tech at North Carolina
Wake Forest at Notre Dame
Off – N.C. State, Pittsburgh

(May 3-5)
Georgia Tech at Clemson
Louisville at Boston College
N.C. State at Florida State
Pittsburgh at Notre Dame
Off – Duke, Miami, North Carolina, Virginia, Virginia Tech, Wake Forest

(May 10-12)
Clemson at Wake Forest
Duke at Georgia Tech
Florida State at Pittsburgh
Louisville at North Carolina
Miami at Virginia Tech
N.C. State at Virginia
Off – Boston College, Notre Dame

(May 16-18)
Boston College at Clemson
Georgia Tech at Florida State
North Carolina at Duke
Notre Dame at Louisville
Pittsburgh at Miami
Virginia Tech at Virginia
Wake Forest at N.C. State

(May 21-26)
Tournament at Charlotte Truist Field

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Gastonia 7, Southern Maryland 3: Hidekel Gonzalez (2 hits, double, 3 RBIs), Justin Wylie (2-run home run) and starter and winner Yefry Ramirez (5 1/3 innings, 0 hits, 3 strikeouts) led Gastonia.

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

Record: 1-1
April
25 So. Maryland (L 2-3)
26 So. Maryland (W 7-3)
27 So. Maryland
28 So. Maryland
29 York
30 York

May
3 at Charleston, W.Va.
4 at Charleston, W.Va.
5 at Charleston, W.Va.
7 at Hagerstown
8 at Hagerstown
9 at Hagerstown
10 at York
11 at York
12 at York
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 Lexington
18 Lexington
19 Lexington
21 at Lancaster
22 at Lancaster
23 at Lancaster
24 So. Maryland
25 So. Maryland
26 So. Maryland
27 So. Maryland
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island
31 at Staten Island

June
1 at Staten Island
2 at Staten Island
4 Staten Island
5 Staten Island
6 Staten Island
7 Long Island
8 Long Island
9 Long Island
11 at Lexington
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
15 at Lexington
16 at Lexington
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at Charleston, W.Va.
22 at Charleston, W.Va.
23 at Charleston, W.Va.
25 High Point
26 High Point
27 High Point
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

Charlotte 6, Lehigh Valley 4 (10 innings): Brett Phillips tripled home the go-ahead run in a two-run 10th inning as the Knights took their 3rd win in 4 games so far in the 6-game road series. The 5th game is 6:35 p.m. on Saturday.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (10-13)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (3-1 – W 5-4, W 5-3, L 6-7, W 6-4 in 10)
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN