×

4-26-23 roundup: Pro basketball, baseball, hockey and soccer, High school baseball, softball and tennis, Middle school baseball and soccer, NASCAR

By Richard Walker

Bessemer City’s Kevin Millwood will be honored by the Philadelphia Phillies before Thursday’s 1:05 p.m. home game against the Seattle Mariners at Philadelphia’s Citizens Bank Park.

Bessemer City’s Kevin Millwood is mobbed by his teammates after throwing a no-hitter in 2003 against the San Francisco Giants.

Millwood will be throwing out a ceremonial first pitch to honor the 20th anniversary of his no-hitter for the Phillies in an April 27, 2023 no-hitter of the San Francisco Giants at Philadelphia’s old Veterans Stadium.

A 1993 Bessemer City High graduate, Millwood played two years for the Phillies as part of Gaston County-record 16-year major league career. Millwood also played for the Atlanta Braves, Cleveland Indians, Texas Rangers, Baltimore Orioles, Colorado Rockies and Seattle Mariners.

In the 2003 no-hitter, Millwood held all-time home run champion Barry Bonds hitless in three at-bats.

When Millwood retired after the 2012 season, he had a 169-152 all-time major league pitching record with a 4.11 ERA in 451 appearances (443 starts) and was a 2016 Gaston County Hall of Fame inductee. In 2021, Millwood was an inaugural class member of the Bessemer City Hall of Fame.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers are set to make their second No. 1 overall selection when the 2023 NFL Draft begins at 8 p.m. on Thursday in Kansas City, Mo.

And the team is expected to select Alabama quarterback Bryce Young with that first selection, the Panthers will become the 18th team to select a quarterback at No. 1 in the past 26 drafts.

Here’s a list of the Carolina Panthers’ 2023 draft picks:

First round (No. 1 overall)
Second round (No. 39 overall)
Third round (No. 93 overall)
Fourth round (No. 114 overall)
Fourth round (No. 132 overall)
Fifth round (No. 145 overall)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

South Point High freshman Patrick Blee announced on twitter that he has committed to play college baseball at Wake Forest University.

(Tuesday, April 25)
Maiden 12, Lincolnton 10: Caden Smith (1 hit, 1 RBI), Karson Cloninger (1 hit, 2 RBIs), Devin Leonard (1 hit), Cole Kiser (1 hit, 1 RBI), Andrew Seacrest (1 hit, 1 RBI) and Will Blackburn (1 RBI) led Lincolnton.

(Wednesday, April 26)
Highland Tech 12, Thomas Jefferson 2 (5 innings)

West Lincoln 8, Lincolnton 2

Lincoln Charter 15, Langtree Charter 6

(Thursday, April 27)
Ashbrook at South Point
Cramer at Kings Mountain
Forestview at Crest
Huss at North Gaston
Burns at Shelby
Cherryville at Bessemer City
Gaston Day at Metrolina
Hickory Grove at Gaston Christian
Pinnacle at Piedmont CC

(Friday, April 28)
North Lincoln at Foard
St. Stephens at East Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
R-S Central at East Gaston
East Gaston at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Tuesday, April 25)
Crest 12, South Point 2: Aidan Ledbetter (0 hits, 0 runs, 4 strikeouts), Addie Beaver (1 hit, 1 earned run, 2 strikeouts) and Riley Parker (0 hits, 0 runs, 2 strikeouts) were the pitchers for Crest, whose offense was led by Hayden Lail (2 hits, double), Makenzie Clark (triple), Molly Beam (double), Jourdan Martin (double), Ella Shope (double), Parker (1 hit), Beaver (1 hit) and Taylor Black (1 hit) led the offense.

Metrolina 4, Piedmont Community Charter 3: Evie East (1-hitter, 17 strikeouts) led Piedmont Community Charter.

East Lincoln 7, Foard 2: Leah Correll (2-hitter, 1 earned run, 9 strikeouts), Tatum Martin (2 singles, 2 runs), Lyla Haywood (single, 2 doubles, 2 runs, RBI), Betsy Eatmon (single, home run, 3 RBIs, run), Jaelyn Freeston (double, 2 RBIs) and Lauren Borchardt (2 singles, run) led East Lincoln.

(Wednesday, April 26)
Highland Tech 12, Thomas Jefferson 1

West Lincoln 16, Lincolnton 5: Harlie Burton was the winning pitcher Harlie Burton and Bailey Huss and Carolina Robinson each had 3-run home runs for West Lincoln.

South Point at Bessemer City, cancelled

Lincoln Charter 13, Cherryville 0

(Thursday, April 27)
Crest at North Gaston
South Point at Kings Mountain
Lincolnton at Draughn
Apprentice Academy at Piedmont CC
Hickory Grove at Gaston Christian

(Friday, April 28)
Huss at Forestview, DH
Cherryville at Bessemer City
Shelby at Burns
North Lincoln at Foard
St. Stephens at East Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
East Gaston at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school boys tennis

Here are the results of Western Foothills 3A tournament:

(Singles)
1. Ajay Swisher St. Stephens
2. Carson Brown East Lincoln
3. Liam Carroll North Lincoln
4. Blake Walker St. Stephens
(Doubles)
1. Griffin Lovern and Graham Powers Hickory
2. Jackson VanBeurden and Bradley Markland St. Stephens
3. Clint Powers and Will Moore Hickory
4. Grayson Walker and Aiden Ollis Foard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Standings through games of April 25:
Chavis 8-1
Belmont 7-1
Cramerton 7-2
Stanley 7-2
W.C. Friday 6-3
Mount Holly 5-3
Bessemer City 3-5
Holbrook 2-6
York Chester 1-7
Southwest 1-8
Grier 0-9

(Thursday’s games)
Belmont at Mount Holly, York Chester at Southwest, Bessemer City at Holbrook

(Monday, May 1)
Cramerton at Chavis, W.C. Friday at Bessemer City, Grier at Belmont, Holbrook at York Chester, Mount Holly at Stanley
END REGULAR SEASON

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Standings through games of April 25:
Belmont 8-0
Cramerton 8-1
Mount Holly 7-1
Stanley 7-2
W.C. Friday 5-4
Chavis 4-5
Holbrook 3-5
Grier 3-6
York Chester 1-7
Southwest 1-8
Bessemer City 0-8

(Thursday’s games)
Belmont at Mount Holly, York Chester at Southwest, Bessemer City at Holbrook

(Monday, May 1)
Cramerton at Chavis, W.C. Friday at Bessemer City, Grier at Belmont, Holbrook at York Chester, Mount Holly at Stanley
END REGULAR SEASON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is Charlotte FC’s full 2023 schedule:

(2-4-3 record)
Feb. 25 New England Revolution (L 0-1)
March 4 at St. Louis City SC (L 1-3)
March 11 Atlanta United FC (L 0-3)
March 18 at Orlando City SC (W 2-1)
March 25 New York Red Bulls (T 1-1)
April 1 at Toronto FC (T 2-2)
April 8 at Real Salt Lake (L 1-3)
April 15 Colorado Rapids (T 2-2)
April 22 Columbus Crew (W 1-0)
April 29 at D.C. United, 7:30 p.m.
May 6 New York City FC, 7:30 p.m.
May 13 at Atlanta United FC, 7:30 p.m.
May 17 Chicago Fire FC, 7:30 p.m.
May 20 Nashville SC, 7:30 p.m.
May 27 at L.A. Galaxy, 10:30 p.m.
May 31 at Philadelphia Union, 7:30 0.m.
June 3 at Columbus Crew, 7:30 p.m.
June 10 Seattle Sounders FC, 7:30 p.m.
June 21 at New York Red Bulls, 7:30 p.m.
June 24 CF Montreal, 7:30 p.m.
July 5 at New York City FC, 7:30 p.m.
July 8 FC Cincinnati, 7:30 p.m.
July 15 at CF Montreal, 7:30 p.m.
Aug. 20 at Inter Miami CF, 7:30 p.m.
Aug. 26 L.A. FC, 7:30 p.m.
Aug. 30 Orlando City SC, 7:30 p.m.
Sept. 2 at Nashville SC, 8:30 p.m.
Sept. 16 D.C. United, 7:30 p.m.
Sept. 20 Philadelphia Union, 7:30 p.m.
Sept. 23 at FC Cincinnati, 7:30 p.m.
Sept. 30 at New England Revolution, 7:30 p.m.
Oct. 4 Toronto FC, 7:30 p.m.
Oct. 7 at Chicago Fire FC, 8:30 p.m.
Oct. 21 Inter Miami CF, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA play-in tournament games:

(April 11)
Game 1- East No. 8 Atlanta at East No. 7 Miami – Atlanta 116-105
Game 2- West No. 8 Minnesota at West No. 7 L.A. Lakers – L.A. Lakers 108-102 (OT)

(April 12)
Game 3- East No. 10 Chicago at East No. 9 Toronto – Chicago 109-105
Game 4- West No. 10 Oklahoma City at West No. 9 New Orleans – Oklahoma City 123-118

(April 14)
East No. 10 Chicago at East No. 7 Miami – Miami 102-91
West No. 10 Oklahoma City at West No. 8 Minnesota – Minnesota 120-95

The first round NBA playoffs schedule (x-if necessary):

East No. 1 Milwaukee vs. East No. 8 Miami
Game 1: April 16 at Milwaukee – Miami 130-117
Game 2: April 19 at Milwaukee – Milwaukee 127-106
Game 3: April 22 at Miami – Miami 121-99
Game 4: April 24 at Miami – Miami 119-114
Game 5: April 26 at Milwaukee, 9:30 p.m. ET (NBATV)
Game 6-x: April 28 at Miami
Game 7-x: April 30 at Milwaukee

East No. 2 Boston vs. East No. 7 Atlanta
Game 1: April 15 at Boston – Boston 112-99
Game 2: April 18 at Boston – Boston 119-106
Game 3: April 21 at Atlanta – Atlanta 130-122
Game 4: April 23 at Atlanta – Boston 129-121
Game 5: April 25 at Boston – Atlanta 119-117
Game 6: April 27 at Atlanta, 7:30 p.m. ET (TNT)
Game 7-x: April 29 at Boston, 7:30 p.m. ET (TNT)

East No. 3 Philadelphia vs. East No. 6 Brooklyn
Game 1: April 15 at Philadelphia – Philadelphia 121-101
Game 2: April 17 at Philadelphia – Philadelphia 96-84
Game 3: April 20 at Brooklyn – Philadelphia 102-97
Game 4: April 22 at Brooklyn – Philadelphia 96-88 (Philadelphia wins series 4-0)

East No. 4 Cleveland vs. East No. 5 New York
Game 1: April 15 at Cleveland – New York 101-97
Game 2: April 18 at Cleveland – Cleveland 107-90
Game 3: April 21 at New York – New York 99-79
Game 4: April 23 at New York – New York 102-99
Game 5: April 26 at Cleveland – New York 106-95 (New York wins series 4-1)

West No. 1 Denver vs. West No. 8 Minnesota
Game 1: April 16 at Denver – Denver 109-80
Game 2: April 19 at Denver – Denver 122-113
Game 3: April 21 at Minnesota – Denver 120-111
Game 4: April 23 at Minnesota – Minnesota 114-108
Game 5: April 25 at Denver – Denver 112-109 (Denver wins series 4-1)

West No. 2 Memphis vs. West No. 7 L.A. Lakers
Game 1: April 16 at Memphis – L.A. Lakers 128-112
Game 2: April 19 at Memphis – Memphis 103-93
Game 3: April 22 at Los Angeles – L.A. Lakers 111-101
Game 4: April 24 at Los Angeles – L.A. Lakers 117-111 (OT)
Game 5: April 26 at Memphis – Memphis 116-99
Game 6: April 28 at Los Angeles
Game 7-x: April 30 at Memphis

West No. 3 Sacramento vs. West No. 6 Golden State
Game 1: April 15 at Sacramento – Sacramento 126-123
Game 2: April 17 at Sacramento – Sacramento 114-106
Game 3: April 20 at Golden State – Golden State 114-97
Game 4: April 23 at Golden State – Golden State 126-125
Game 5: April 26 at Sacramento, 10 p.m. ET (TNT)
Game 6-x: April 28 at Golden State
Game 7-x: April 30 at Sacramento

West No. 4 Phoenix Suns vs. West No. 5 L.A. Clippers
Game 1: April 16 at Phoenix – L.A. Clippers 115-110
Game 2: April 18 at Phoenix – Phoenix 123-109
Game 3: April 20 at LA – Phoenix 129-124
Game 4: April 22 at LA – Phoenix 112-100
Game 5: April 25 at Phoenix – Phoenix 136-130 (Phoenix wins series 4-1)

The second round NBA playoffs schedule (x-if necessary):

East No. 1 Milwaukee-East No. 8 Miami winner vs. East No. 5 New York

East No. 2 Boston-East No. 7 Atlanta winner vs. East No. 3 Philadelphia

West No. 1 Denver vs. West No. 4 Phoenix
Game 1: April 29 at Denver
Game 2: May 1 at Denver
Game 3: May 5 at Phoenix
Game 4: May 7 at Phoenix
Game 5-x: May 9 at Denver
Game 6-x: May 11 at Phoenix
Game 7-x: May 14 at Denver

West No. 2 Memphis-West No. 7 L.A. Lakers winner vs. West No. 3 Sacramento-West No. 6 Golden State winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro hockey

The Carolina Hurricanes’ NHL playoffs schedule (x-if necessary):

(First round)
Carolina vs. New York Islanders
Game 1: April 17 at Carolina – Carolina 2-1
Game 2: April 19, at Carolina – Carolina 4-3 in OT
Game 3: April 21, at N.Y. Islanders – N.Y. 5-1
Game 4: April 23, at N.Y. Islanders – Carolina 5-2 (TNT)
Game 5: April 25, at Carolina – N.Y. 3-2
Game 6: April 28, TBD at N.Y. Islanders (TBD)
Game 7-x: April 30, TBD at Carolina (TBD)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Charlotte 2, Norfolk 1: In front of an energetic “Education Day” crowd of 8,704 fans, the Knights used timely hitting and strong pitching to take a victory in a contest that began in 11:05 a.m. Charlotte continues the 6-game series on Thursday at 7:04 p.m. as former Carolina Panthers star linebacker Thomas Davis will throw out the game’s ceremonial first pitch and sign autographs for fans.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL (Joey Logano)
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL (Aric Almirola)
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL (Ricky Stenhouse, Jr.)
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA (Kyle Busch)
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV (William Byron)
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ (William Byron-2)
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA (Joey Logano-2)
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX (Tyler Reddick)
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA (Kyle Larson)
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN (Christopher Bell)
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA (Kyle Larson-2)
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL (Kyle Busch)
Apr 30 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE, 2 p.m. on FS1
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on FS1
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 3 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC, 6 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC, 8 p.m. on FS1
May 28 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 6 p.m. at FOX
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL, 3:30 p.m. on FS1
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA, 3:30 p.m. on FOX
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN, 7 p.m. on NBC
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL, 5:30 p.m. on NBC
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 7 p.m. on USA
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC