×

4-23-24 roundup: Pro basketball, football, soccer and baseball, College baseball, High school baseball and softball, Middle school baseball and soccer, Auto racing

By Richard Walker

Gaston College president Dr. John Hauser has announced the hiring of a new head basketball coach who will bring more than 30 years of college coaching experience to the Rhinos’ program.

Benny Moss

Benny Moss, 54, comes to Gaston College after 13 seasons at Coastal Carolina, including much of last season as the Chanticleers’ interim head coach. Also a former Charlotte 49ers player and coach, Moss has 24 years of major college coaching experience, including five as a head coach.

“The leadership of (Gaston College president) Dr. (John) Hauser and (Rhinos athletic director) Shohn (Doty) and the vision that they have for the program, the ability to be a head coach as well as help young men navigate this new world of college basketball because of the transfer portal is why I want to be here,” Moss said.

A 1992 UNC Charlotte graduate who received his M.B.A. from Pfeiffer in 1994, Moss played collegiately at UNC Charlotte and Pfeiffer and has 31 years of successful basketball coaching experience with nine conference championships and 13 national tournament appearances.

“We are really excited and honored for Coach Moss to join our athletic staff,” Gaston College president Dr. John Hauser said. “From NCAA Division I programs to small private college programs, Benny brings significant experience to Gaston College. His knowledge and proven skills at various levels are important for our program.
“Benny’s unique coaching style and approach to advancing student-athletes to their highest level are attributes we value. His high level of creativity, passion and intensity is a great fit for Rhino Athletics as we continue to grow our athletic programs regionally and nationally.”

Moss was a standout player at East Surry High School who played in the prestigious East-West N.C. Coaches Association All-Star high school basketball game after his senior year in 1988. He redshirted as a freshman at UNCC due to injury, then earned All-Sun Belt Conference freshman team honors in 1990 during a two-year career for the 49ers under head coach Jeff Mullins. He transferred to Pfeiffer for then-head coach Bobby Lutz and helped the Falcons to a pair of Conference Carolinas titles in his final two collegiate seasons of 1992 and 1993.

Moss remained at Pfeiffer as an assistant coach on Lutz’s staff for three years as the school won two more league titles and finished as 1995 NAIA national tournament runner-up.

After coaching two years apiece at Phillips University in Enid, Okla., and Henderson State, Ark.., Moss reunited with Lutz to begin a six-year tenure as Lutz’s assistant for the Charlotte 49ers. Charlotte won two league titles and advanced to the NCAA tournament in 2001, 2002, 2004 and 2005 – the last four NCAA men’s basketball tournament appearances in school history.

Moss then became head coach at UNC Wilmington in 2006. He guided the Seahawks to a 20-win season (only the 5th in history at the time) in 2008, which was the nation’s biggest turnaround that season. It earned Moss runner-up in the Colonial Athletic Association coach of the year voting. Four seasons later, Moss moved over to become an assistant at Coastal Carolina from 2011 to 2023.

During Moss’ tenure with the Chanticleers, the program made its last two NCAA appearances in 2014 and 2015, finished as runner-up in the 2021 College Basketball Invitational and he was promoted to head coach on Dec. 6, 2023, when legendary head coach Cliff Ellis announced his retirement.

“I’m a North Carolina guy. I grew up in Pilot Mountain in Surry County,” Moss said. “And I’ve spent a lot of time recruiting this state. I recruited North Carolina for coach Lutz at Pfeiffer. When I went to Oklahoma and Arkansas, some of our better players I brought with me from North Carolina. In my time at Charlotte I recruited North Carolina players. The same at UNC Wilmington and Coastal Carolina, so I’ve never left my home state as far as recruiting ties – and I still have strong ties in the Charlotte area. I spent so much time in this area and it’s going to be fun being back here.”

Jermaine Williams, who served as Gaston College interim head coach last season, and assistant coach Blan Hodges will be remain with the program to make up Moss’ Gaston College coaching staff.

“I look forward to working alongside those guys and helping them develop in their college coaching careers,” Moss said.

Moss and his wife Dee Dee have a son (Duane) and a daughter (Courtney).

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers will have 7 picks in the upcoming NFL draft.

Without a 1st-round pick, the Panthers will open Friday’s 2nd round with the No. 33 overall selection. Also on Friday, Carolina has the No. 39 overall pick (2nd round) and No. 65 overall pick (3rd round).

On Saturday, when the draft concludes, the Panthers have the No. 101 overall pick in the 4th round, the No. 141 overall pick in the 5th round, No. 142 overall pick in the 5th round and No. 240 overall pick in the 7th round.

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Monday, April 22)
Cramer 15, Ashbrook 1 (5 innings): Winning pitcher Jack Scholz (3 innings, 5 strikeouts), Cooper Collier (double, 2 RBIs) and Gavin Carpenter (double, 3 RBIs) led Cramer.

(Tuesday, April 23)
North Gaston 2, Crest 1 (9 innings): Starter Chase Ghantt (8 innings, 4 hits, 11 strikeouts, RBI sacrifice fly), reliever and winner Blake Mitchell (1 inning, 2 strikeouts) and Caleb Bates (RBI) led North Gaston and Houston Cook (1 hit, 1 RBI) led Crest

Forestview 8, Huss 3

Kings Mountain 8, South Point 6 (8 innings)

Burns 11, Shelby 0: Burns coach Alex Leonhardt’s team improved to 21-0 overall as he became the all-time winning Bulldogs’ baseball coach in school history. Now 111-41, Leonhardt has passed Richard Howell (94-56 from 1997 to 2002), David Wise (98-50 from 2012 to 2017), Chris Emery (104-111 from 2003 to 2011) and Tommy Pruett (110-267 from 1976 to 1996) this season.

Cherryville 13, Bessemer City 0 (5 innings)

Highland Tech 19, Thomas Jefferson 9 (6 innings)

Piedmont Community Charter 16, Carolina International 1

East Lincoln def. North Iredell

North Lincoln 7, Hickory 6 (8 innings)

West Lincoln 9, East Burke 1

Maiden 11, Lincolnton 0 (5 innings)

Gaston Christian 5, Concord Academy 2

Mountain Island Charter 11, Bradford Prep 5

Lincoln Charter 6, Christ the King 5

(Wednesday, April 24)
Thomas Jefferson at Bessemer City
Corvian at Highland Tech
Cramer at East Gaston
Draughn at Burns
Maiden at North Gaston

(Thursday, April 25)
Ashbrook at Cramer
Mountain Island Charter at Bradford Prep
Gaston Day at Gaston Christian
Cherryville at East Burke
Pinnacle at Piedmont Community Charter

(Friday, April 26)
Forestview at Huss
North Gaston at Crest
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Cherryville
Highland Tech at Thomas Jefferson
Shelby at Burns
Foard at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Gaston Day at Statesville Christian

(Monday, April 29)
Southern Piedmont 1A/2A Conference tournament
Western Foothills 3A Conference tournament
Catawba Valley 2A Conference tournament
Metro 1A Conference tournament
Catawba Shores 1A/2A Conference tournament

(Tuesday, April 30)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
North Gaston at South Point
East Lincoln at Hickory
North Lincoln at West Iredell

(Thursday, May 2)
North Lincoln at North Iredell
West Iredell at East Lincoln

(Friday, May 3)
Cramer at Forestview
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Tuesday, April 23)
Burns 10, Shelby 0 (5 innings): Winning pitcher Emma Walker (3-hitter, 7 strikeouts), Laylah Haynes (2 hits, intentional walk, triple), Peyton Cook (3 hits, 2 doubles, 4 RBIs) and Karlye Clay (2 hits, double, RBI) led Burns and losing pitcher Abby Clary (2 hits, double) and Carolina Curtis (double) led Shelby.

Forestview 6 South Point 5: Winning pitcher Olivia Hensley (8 strikeouts), Blair Riley (2 hits, 2 runs), Lily Cabe (double, 2 RBIs) and Megan Baker (double, 2 runs, 2 hit by pitch) led Forestview.

Cherryville 15, Bessemer City 1: Winning pitcher Krista Davis (2 hits, 2-run home run, 2 RBIs), Lexi McSwain (3 hits, 3 RBIs), Ava Miller (3 hits, 2 RBIs), Riley Bryant (3 hits, RBI), Taylor Digh (3 hits, RBI), Laila Davis (1 hit, RBI) and Landyn McBride (1 hit, 2 RBIs) led Cherryville.

West Lincoln 11, East Burke 1 (5 innings): Winning pitcher Gabby Wright (2-hitter, 6 strikeouts), Addisyn Robinson (2 hits, 2 RBIs), Quinlyn Avery (2 hits, 2 RBIs) and Kaitlyn Carpenter (double, 2 RBIs) led West Lincoln.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(3-4-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto (W 3-2)
Sunday, Apr 21, Minnesota (L 0-3)
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The NBA playoff pairings:

-Play-in tournament
April 16
West No. 8 (L.A. Lakers) at West No. 7 (New Orleans) – L.A. Lakers 110-106

April 16
West No. 10 (Golden State) at West No. 9 (Sacramento) – Sacramento 118-94

April 17
East No. 8 (Miami) at East No. 7 (Philadelphia) – Philadelphia 105-104

April 17
East No. 10 (Atlanta) at East No. 9 (Chicago) – Chicago 131-116

April 19
West No. 7 (New Orleans) vs. West No. 9 (Sacramento) – New Orleans 105-98

April 19
East No. 8 (Miami) vs. East No. 9 (Chicago) – Miami 112-91

-First round
East No. 1 (Boston) vs. East No. 8 (Miami)
April 21 at Boston – Boston 114-94
April 24 at Boston
April 27 at Miami
April 29 at Miami
May 1 at Boston
May 3 at Miami
May 5 at Boston

East No. 2 (New York) vs. East No. 7 (Philadelphia)
April 20 at New York – New York 111-104
April 22 at New York – New York 104-101
April 25 at Philadelphia
April 28 at Philadelphia
April 30 at New York
May 2 at Philadelphia
May 4 at New York

East No. 3 (Milwaukee) vs. East No. 6 (Indiana)
April 21 at Milwaukee – Milwaukee 109-94
April 23 at Milwaukee – Indiana 125-108
April 26 at Indiana
April 28 at Indiana
April 30 at Milwaukee
May 2 at Indiana
May 4 at Milwaukee

East No. 4 (Cleveland) vs. East No. 5 (Orlando)
April 20 at Cleveland – Cleveland 97-83
April 22 at Cleveland – Cleveland 96-86
April 25 at Orlando
April 27 at Orlando
April 30 at Cleveland
May 3 at Orlando
May 5 at Cleveland

West No. 1 (Oklahoma City) vs. West No. 8 (New Orleans)
April 21 at Oklahoma City – Oklahoma City 94-92
April 24 at Oklahoma City
April 27 at New Orleans
April 29 at New Orleans
May 1 at Oklahoma City
May 3 at New Orleans
May 5 at Oklahoma City

West No. 2 (Denver) vs. West No. 7 (L.A. Lakers)
April 20 at Denver – Denver 114-103
April 22 at Denver – Denver 101-99
April 25 at L.A. Lakers
April 27 at L.A. Lakers
April 29 at Denver
May 2 at L.A. Lakers
May 4 at Denver

West No. 3 (Minnesota) vs. West No. 6 (Phoenix)
April 20 at Minnesota – Minnesota 120-95
April 23 at Minnesota – Minnesota 105-93
April 26 at Phoenix
April 28 at Phoenix
April 30 at Minnesota
May 2 at Phoenix
May 4 at Minnesota

West No. 4 (L.A. Clippers) vs. West No. 5 (Dallas)
April 21 at L.A. Clippers – L.A. Clippers 109-97
April 23 at L.A. Clippers
April 26 at Dallas
April 28 at Dallas
May 1 at L.A. Clippers
May 3 at Dallas
May 5 at L.A. Clippers

 

 

 

 

 

 

Pro hockey

Here is the Carolina Hurricanes’ NHL playoff pairings and results:

(East 1st round vs. New York Islanders)
April 20 at Carolina – Carolina 3-1
April 22 at Carolina – Carolina 5-3
April 25 at New York
April 27 at New York
April 30 at Carolina
May 2 at New York
May 4 at Carolina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 21:

(Atlantic)
Clemson 13-5
Florida State 11-7
N.C. State 12-9
Wake Forest 11-10
Louisville 9-9
Boston College 7-14
Notre Dame 5-16
(Coastal)
North Carolina 15-6
Duke 13-8
Virginia 12-9
Virginia Tech 12-9
Georgia Tech 9-9
Miami 7-14
Pittsburgh 5-16

(April 26-28)
Clemson at Louisville
Florida State at Duke
Miami at Georgia Tech
Virginia at Boston College
Virginia Tech at North Carolina
Wake Forest at Notre Dame
Off – N.C. State, Pittsburgh

(May 3-5)
Georgia Tech at Clemson
Louisville at Boston College
N.C. State at Florida State
Pittsburgh at Notre Dame
Off – Duke, Miami, North Carolina, Virginia, Virginia Tech, Wake Forest

(May 10-12)
Clemson at Wake Forest
Duke at Georgia Tech
Florida State at Pittsburgh
Louisville at North Carolina
Miami at Virginia Tech
N.C. State at Virginia
Off – Boston College, Notre Dame

(May 16-18)
Boston College at Clemson
Georgia Tech at Florida State
North Carolina at Duke
Notre Dame at Louisville
Pittsburgh at Miami
Virginia Tech at Virginia
Wake Forest at N.C. State

(May 21-26)
Tournament at Charlotte Truist Field

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Here is the full Gastonia Baseball Club’s 2024 schedule:

April
25 So. Maryland
26 So. Maryland
27 So. Maryland
28 So. Maryland
29 York
30 York

May
3 at Charleston, W.Va.
4 at Charleston, W.Va.
5 at Charleston, W.Va.
7 at Hagerstown
8 at Hagerstown
9 at Hagerstown
10 at York
11 at York
12 at York
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.
16 Charleston, W.Va.
17 Lexington
18 Lexington
19 Lexington
21 at Lancaster
22 at Lancaster
23 at Lancaster
24 So. Maryland
25 So. Maryland
26 So. Maryland
27 So. Maryland
28 at Long Island
29 at Long Island
30 at Long Island
31 at Staten Island

June
1 at Staten Island
2 at Staten Island
4 Staten Island
5 Staten Island
6 Staten Island
7 Long Island
8 Long Island
9 Long Island
11 at Lexington
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
15 at Lexington
16 at Lexington
18 High Point
19 High Point
20 High Point
21 at Charleston, W.Va.
22 at Charleston, W.Va.
23 at Charleston, W.Va.
25 High Point
26 High Point
27 High Point
28 at Lexington
29 at Lexington
30 at Lexington

July
2 at High Point
3 at High Point
4 at High Point
5 Lexington
6 Lexington
7 Lexington
9 at Charleston, W.Va.
10 at Charleston, W.Va.
11 at Charleston, W.Va.
12 at Lexington
13 at Lexington
14 at Lexington
16 So. Maryland
17 So. Maryland
18 So. Maryland
19 at Charleston, W.Va.
20 at Charleston, W.Va.
21 at Charleston, W.Va.
23 at High Point
24 at High Point
25 at High Point
26 Charleston, W.Va.
27 Charleston, W.Va.
28 Charleston, W.Va.
30 at High Point
31 at High Point

August
1 at High Point
2 Lexington
3 Lexington
4 Lexington
6 High Point
7 High Point
8 High Point
9 at So. Maryland
10 at So. Maryland
11 at So. Maryland
13 at High Point
14 at High Point
15 at High Point
16 Lexington
17 Lexington
18 Lexington
20 at High Point
21 at High Point
22 at High Point
23 Lexington
24 Lexington
25 Lexington
27 High Point
28 High Point
29 High Point
30 Hagerstown
31 Hagerstown

September
1 Hagerstown
2 Hagerstown
3 at So. Maryland
4 at So. Maryland
5 at So. Maryland
6 at So. Maryland
7 at So. Maryland
8 at So. Maryland
10 Charleston, W.Va.
11 Charleston, W.Va.
12 Charleston, W.Va.
13 Charleston, W.Va.
14 Charleston, W.Va.
15 Charleston, W.Va.

Charlotte 5, Lehigh Valley 4: One day after coming to the Knights from the Chicago White Sox, Lenyn Sosa’s 3-run home run with Charlotte down to its final strike in the 9th inning provided a victory in the 1st game of a 6-game road series. The 2nd game is at 6:45 p.m. on Wednesday night.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (9-11)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (3-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7, W 11-2, W 9-4)
April 16-21 Syracuse (3-2 – L 2-9, W 4-2, W 5-4, W 5-1, L 6-11 in 10, ccd.)
April 23-28 at Lehigh Valley (1-0 – W 5-4)
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings (thru April 22):
Belmont 9-0
Stanley 9-1
Chavis 7-2
W.C. Friday 6-3
Cramerton 5-3
Mount Holly 5-4
Holbrook 3-6
Bessemer City 2-6
Southwest 2-7
York Chester 1-8
Grier 0-9

(Wednesday, Apr. 24:) Cramerton at Bessemer City

(Thursday, Apr. 25:) Southwest at York Chester, Mount Holly at Belmont, Holbrook at Bessemer City, Grier at Chavis, W.C. Friday at Cramerton, BYE – Stanley
-END REGULAR SEASON

(Playoffs)
-Monday, Apr. 29: Semifinals- No. 4 at No. 1 (Belmont), No. 3 at No. 2 (Stanley)
-Wednesday, May 1: Finals

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings (thru April 23):
Belmont 9-0
Cramerton 7-1
Holbrook 7-2
Mount Holly 7-2
Bessemer City 6-2
Chavis 4-5
Stanley 4-6
Grier 3-6
W.C. Friday 2-7
Southwest 0-9
York Chester 0-9

(Tuesday, Apr. 23:)
Holbrook 5, Chavis 0

(Wednesday, Apr. 24:) Cramerton at Bessemer City

(Thursday, Apr. 25:) Southwest at York Chester, Mount Holly at Belmont, Holbrook at Bessemer City, Grier at Chavis, W.C. Friday at Cramerton, BYE – Stanley
-END REGULAR SEASON

(Playoffs)
-Monday, Apr. 29: Semifinals- No. 4 at No. 1 (Belmont), No. 3 at No. 2
-Thursday, May 2: Finals

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway (Chase Elliott)
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway (Tyler Reddick)
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN