×

4-12-24 roundup: Pro basketball, soccer and baseball, College baseball, High school baseball and softball, Middle school baseball and soccer, Auto racing

By Richard Walker

Two local products are playing in the first-year UFL – former East Lincoln and Lincolnton standout Sage Surratt and former Gardner-Webb standout Jamari Brown.

Jamari Brown

Surratt, who was a football and basketball standout in high school before playing football at Wake Forest, is in his 3rd spring pro season after playing for Birmingham’s 2022 USFL championship team and for New Orleans in 2023.

Surratt has 6 catches for 70 yards in 2 games as tight end for the Memphis Showboats (1-1).

And Brown, a 2-time all-conference player for the Bulldogs, is a safety for the Houston Roughnecks (0-2).

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Boston 131, Charlotte 98: Many regulars sat for extended time if they played at all as the Hornets lost their next-to-last game of the season.

Tre Mann had 19 points and Nick Smith, Jr. 15 for Charlotte.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee (L 84-120)
Sat. 10 MEMPHIS (W 115-106)
Mon. 12 INDIANA (W 111-102)
Wed. 14 ATLANTA (W 122-99 )
Thu. 22 at Utah (W 115-107)
Fri. 23 at Golden State (L 84-97 )
Sun. 25 at Portland (W 93-80 )
Tue. 27 at Milwaukee (L 85-123)
Thu. 29 MILWAUKEE (L 99-111)
March
Fri. 1 at Philadelphia (L 114-121)
Sun. 3 at Toronto (L 106-111)
Tue. 5 ORLANDO (L 89-101)
Fri. 8 at Washington (L 100-112)
Sat. 9 BROOKLYN (W 110-99 )
Mon. 11 at Detroit (L 97-114)
Wed. 13 at Memphis (W 110-98 )
Fri. 15 PHOENIX (L 96-107)
Sat. 16 at Philadelphia (L 98-109)
Tue. 19 at Orlando (L 92-112)
Sat. 23 at Atlanta (L 91-132)
Mon. 25 at Cleveland (L 92-115)
Wed. 27 CLEVELAND (W 118-111)
Fri. 29 GOLDEN STATE (L 97-115)
Sun. 31 LA CLIPPERS (L 118-130)
April
Mon. 1 BOSTON (L 104-118)
Wed. 3 PORTLAND (L 86-89 )
Fri. 5 ORLANDO (W 124-115)
Sun. 7 OKLAHOMA CITY (L 118-121)
Tue. 9 DALLAS (L 104-130)
Wed. 10 at Atlanta (W 115-114)
Fri. 12 at Boston (L 98-131)
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Friday, April 12)
Cramer 2, Crest 1: Mason Price (4-hitter, 7 strikeouts), Nic Stutzman (2 hits, double, 1 run, 1 RBI) and Zach Camacho (2 doubles) led Cramer.

Forestview 10, Ashbrook 1

South Point defeated Huss

Burns 9, Highland Tech 1

North Lincoln 4, St. Stephens 1

East Lincoln 16, Statesville 0 (5 innings): Starter and winner Carson Dahle (2 innings, 4 strikeouts) and relievers Evan Matile (1 inning, 1 strikeout), Ty Davis (1 inning, 1 strikeout) and Reed Duckworth (1 inning, 3 strikeouts) combined on the no-hitter for East Lincoln, whose offense was led by Matthew Phuntek (2 hits, 2 runs, 2 RBIs), Matile (2 hits, 1 run, 3 RBIs), J.T. Roche (2 doubles, 2 runs, 2 RBIs), Brody Hager (1 hit, 2 runs, 2 RBIs) and Aden Tompkins (1 hit, 2 runs).

West Lincoln 1, Bunker Hill 0 (8 innings)

Bandys 16, Lincolnton 4 (5 innings)

Lincoln Charter 3, Langtree Charter 0

Pine Lake Prep 1, Mountain Island Charter 0 (1st game)

Pine Lake Prep 21, Mountain Island Charter 3 (2nd game)

Westchester CD 27, Gaston Day 2

(Monday, April 15)
North Gaston at Kings Mountain
Cramer at Palisades
Gaston Christian at Calvary Day

(Tuesday, April 16)
Forestview at Kings Mountain
Huss at Cramer
North Gaston at Ashbrook
South Point at Crest
Burns at East Gaston
Cherryville at Highland Tech
Shelby at Bessemer City
East Lincoln at St. Stephens
Foard at North Lincoln
Newton-Conover at West Lincoln
West Caldwell at Lincolnton
Gaston Christian at Hickory Grove
Lincoln Charter at Community School of Davidson
Mountain Island Charter at Corvian
Concord Academy at Gaston Day

(Wednesday, April 17)
North Lincoln at Statesville
Bessemer City at Thomas Jefferson
Maiden at North Gaston
Mallard Creek at Lincoln Charter
Palisades at Ashbrook
West Lincoln at Cherryville

(Thursday, April 18)
Crest at South Point
Metrolina at Gaston Day
Community School of Davidson at Lincoln Charter
Bradford Prep at Piedmont Community Charter

(Friday, April 19)
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Kings Mountain at Forestview
Bessemer City at Shelby
East Gaston at Burns
Highland Tech at Cherryville
North Lincoln at East Lincoln
Lincolnton at East Burke
West Lincoln at West Caldwell
Corvian at Mountain Island Charter

(Saturday, April 20)
Cramer at Kell

(Monday, April 22)
Cramer at Ashbrook
Corvian at Highland Tech
East Lincoln at East Rutherford
Forestview at East Gaston
Gaston Christian at Metrolina
Mountain Island Charter at Union Academy
North Hills Christian at Piedmont Community Charter
Spartanburg Day at Gaston Day

(Tuesday, April 23)
Crest at North Gaston
Huss at at Forestview
Kings Mountain at South Point
Burns at Shelby
Cherryville at Bessemer City
Thomas Jefferson at Highland Tech
Piedmont Community Charter at Carolina International
East Lincoln at North Iredell
Hickory at North Lincoln
East Burke at West Lincoln
Lincolnton at Maiden
Gaston Christian at Concord Academy
Bradford Prep at Mountain Island Charter
Christ the King at Lincoln Charter

(Wednesday, April 24)
Thomas Jefferson at Bessemer City
Cramer at East Gaston
Draughn at Burns

(Thursday, April 25)
Ashbrook at Cramer
Gaston Day at Gaston Christian
Cherryville at East Burke
Pinnacle at Piedmont Community Charter

(Friday, April 26)
Forestview at Huss
North Gaston at Crest
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Cherryville
Highland Tech at Thomas Jefferson
Shelby at Burns
Foard at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
Gaston Day at Statesville Christian

(Monday, April 29)
Southern Piedmont 1A/2A Conference tournament
Western Foothills 3A Conference tournament
Catawba Valley 2A Conference tournament
Metro 1A Conference tournament
Catawba Shores 1A/2A Conference tournament

(Tuesday, April 30)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
North Gaston at South Point
East Lincoln at Hickory
North Lincoln at West Iredell

(Thursday, May 2)
North Lincoln at North Iredell
West Iredell at East Lincoln

(Friday, May 3)
Cramer at Forestview
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Friday, April 12)
Burns 16, Highland Tech 0 (3 innings): Winning pitcher Olivia Waters (1-hitter, 2 hits), Laylah Haynes (2 hits, home run, 2 stolen bases, 3 RBIs), Kadence Parker (2 hits, 3 RBIs), Maggie Earl (2 hits, 2 RBIs) and Meah Ivie (2 hits, 2 RBIs) led Burns.

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(2-3-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto, 7:30 PM
Sunday, Apr 21, Minnesota, 6 PM
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 7:

(Atlantic)
Clemson 10-2
Florida State 8-4
N.C. State 8-7
Wake Forest 9-8
Louisville 6-6
Boston College 5-10
Notre Dame 2-13
(Coastal)
North Carolina 11-4
Virginia Tech 10-5
Duke 9-6
Virginia 9-6
Georgia Tech 5-7
Miami 6-9
Pittsburgh 3-12

(April 12-14)
Duke at Pittsburgh
Miami at Florida State
N.C. State at Clemson
Notre Dame at North Carolina
Virginia at Louisville
Virginia Tech at Georgia Tech
Wake Forest at Boston College

(April 29-21)
Boston College at Notre Dame
Duke at Virginia Tech
Florida State at Wake Forest
Georgia Tech at Virginia
Louisville at Miami
North Carolina at N.C. State
Pittsburgh at Clemson

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Jacksonville 7, Charlotte 5: Top Chicago White Sox prospect Colson Montgomery hit his 1st career Triple-A home run for the Knights in a 7-5 loss to Jacksonville at 121 Financial Ballpark. Charlotte led 4-0 before dropping the 4th game of the 6-game series that continues on Saturday night at 6:35 p.m.

Charlotte 6, Jacksonville 2 (Thursday): Starting pitcher Brad Keller threw 5 strong innings in his Knights debut for the victory and Danny Mendick had 3 RBIs in the 3rd game of the 6-game series.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (3-10)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (1-3 – L 1-4, L 1-2, W 6-2, L 5-7)
April 16-21 Syracuse
April 23-28 at Lehigh Valley
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings (thru April 12):
Stanley 7-0
Belmont 6-0
Chavis 6-0
W.C. Friday 4-1
Mount Holly 3-2
Cramerton 2-3
Holbrook 2-4
Bessemer City 1-6
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-6

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont, ppd., no date

Stanley 15, Holbrook 0: Bryson Summey threw a perfect game with 8 strikeouts and had 3 hits for Stanley, whose offense also was led by Devin Phillips (3 hits), Cam Stillwell (2 hits), Gabe Sides (1 hit) and Brayden Silvers (1 hit).

Mount Holly at Southwest, ppd., April 19

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

(Wednesday, Apr. 17:)
Grier at York Chester

(Thursday, Apr. 18:)
Bessemer City at York Chester, Chavis at Stanley, Cramerton at Southwest, W.C. Friday at Mount Holly, Grier at Holbrook, BYE – Belmont

(Friday, Apr. 19:)
Mount Holly at Southwest

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings (thru April 12):
Belmont 6-0
Holbrook 4-1
Cramerton 4-1
Mount Holly 4-1
Bessemer City 4-2
Chavis 3-2
W.C. Friday 2-3
Stanley 3-4
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-5

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont, ppd., no date

Holbrook 7, Stanley 4

Mount Holly at Southwest, ppd., April 19

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

(Wednesday, Apr. 17:)
Grier at York Chester

(Thursday, Apr. 18:)
Bessemer City at York Chester, Chavis at Stanley, Cramerton at Southwest, W.C. Friday at Mount Holly, Grier at Holbrook, BYE – Belmont

(Friday, Apr. 19:)
Mount Holly at Southwest

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN