×

4-11-24 roundup: Pro basketball, soccer and baseball, College baseball and softball, High school baseball and softball, Middle school baseball and soccer, Auto racing

By Richard Walker

With the professional baseball season getting underway recently, four former area products are playing in the major leagues and eight are in the minor leagues.

Emilio Pagan

The major leaguers are St. Louis Cardinals’ outfielder Alec Burleson, Oakland Athletics’ pitcher Mason Miller, Cincinnati Reds’ pitcher Emilio Pagan and Tampa Bay Rays’ pitcher Jeffrey Springs. And the minor leaguers are Durham Bulls’ pitcher Blake Brown, Arkansas Travelers’ pitcher Garrett Davila, Inland Empire 66ers’ shortstop Ben Gobbel, Ranco Cucamonga Quakes’ pitcher Connor Godwin, Lake Elsinore Storm pitcher Isaiah Lowe, Springfield Cardinals’ infielder-outfielder Chandler Redmond, Lehigh Valley Iron Pigs’ pitcher Jeremy Walker and Richmond Flying Squirrels’ shortstop Will Wilson.

Burleson, a 2017 East Lincoln High graduate, is in his 3rd major league season – all with the Cardinals.

Miller, who played at Gardner-Webb in 2021, is in his 2nd major league season – both with the Athletics.

Pagan, who played at Gardner-Webb (2010-11) and Belmont Abbey (2012-13), is in his 8th major league season after breaking in with the Seattle Mariners in 2017. Pagan has also played for the Oakland Athletics, Tampa Bay Rays, San Diego Padres and Minnesota Twins.

Springs, a 2011 South Point High graduate, is in his 7th major league season after breaking in with the Texas Rangers in 2018. Springs has also played for the Boston Red Sox.

Brown, a 2016 North Gaston High graduate, is in his 3rd pro season, has also played in the Philadelphia Phillies organization and hasn’t played since the 2021 season.

Davila, a 2015 South Point High graduate, is in the 8th pro season and has also played in the Kansas City Royals and Chicago White Sox organizations.

Gobbel, who played at Belmont Abbey (2019-22), is in his 3rd pro season after signing as a free agent in 2022.

Godwin, a 2021 Combine Academy graduate, has been in the pros for 3 years but has yet to pitch in a game.

Alec Burleson (right) during a 2024 spring training game.

Lowe, a 2022 Combine Academy graduate from Shelby, is in his 3rd pro season since being drafted in the 11th round out of high school in 2022.

Redmond, who played at Gardner-Webb (2016-19), is in his 5th pro season season after being drafted in the 32nd round out of G-W in 2019.

Walker, who played at Gardner-Webb (2014-16), is in his 7th pro season, has played in the major leagues in 1 season and has also been in the Atlanta Braves, San Francisco Giants and Tampa Bay Rays organizations.

And Wilson, a 2016 Kings Mountain High graduate, is in his 5th pro season after being drafted in the 1st round out of N.C. State in 2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee (L 84-120)
Sat. 10 MEMPHIS (W 115-106)
Mon. 12 INDIANA (W 111-102)
Wed. 14 ATLANTA (W 122-99 )
Thu. 22 at Utah (W 115-107)
Fri. 23 at Golden State (L 84-97 )
Sun. 25 at Portland (W 93-80 )
Tue. 27 at Milwaukee (L 85-123)
Thu. 29 MILWAUKEE (L 99-111)
March
Fri. 1 at Philadelphia (L 114-121)
Sun. 3 at Toronto (L 106-111)
Tue. 5 ORLANDO (L 89-101)
Fri. 8 at Washington (L 100-112)
Sat. 9 BROOKLYN (W 110-99 )
Mon. 11 at Detroit (L 97-114)
Wed. 13 at Memphis (W 110-98 )
Fri. 15 PHOENIX (L 96-107)
Sat. 16 at Philadelphia (L 98-109)
Tue. 19 at Orlando (L 92-112)
Sat. 23 at Atlanta (L 91-132)
Mon. 25 at Cleveland (L 92-115)
Wed. 27 CLEVELAND (W 118-111)
Fri. 29 GOLDEN STATE (L 97-115)
Sun. 31 LA CLIPPERS (L 118-130)
April
Mon. 1 BOSTON (L 104-118)
Wed. 3 PORTLAND (L 86-89 )
Fri. 5 ORLANDO (W 124-115)
Sun. 7 OKLAHOMA CITY (L 118-121)
Tue. 9 DALLAS (L 104-130)
Wed. 10 at Atlanta (W 115-114)
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Wednesday, April 10)
Cramer 7, Crest 1: Starter and winner Nic Stutzman (4 2/3 innings, 9 strikeouts), Jack Scholz (1 1/3 innings, 1 strikeout) and Kenan Helton (1 inning, 1 strikeout) combined on a 1-hitter for Cramer, whose offense was led by Hunter Dye (double, RBI, run), Aydan Bradley (1 hit, 1 RBI) and Scholz (1 hit, 1 RBI, 1 run).

(Thursday, April 11)
Concord Academy at Gaston Day, ppd., April 16

West Lincoln at Shelby, canceled

(Friday, April 12)
Crest at Cramer
Forestview at Ashbrook
Huss at South Point
Burns at Highland Tech
St. Stephens at North Lincoln
Statesville at East Lincoln
Bunker Hill at West Lincoln
Lincolnton at Bandys
Langtree Charter at Lincoln Charter
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Westchester CD at Gaston Day

(Monday, April 15)
North Gaston at Kings Mountain
Cramer at Palisades
Gaston Christian at Calvary Day

(Tuesday, April 16)
Forestview at Kings Mountain
Huss at Cramer
North Gaston at Ashbrook
South Point at Crest
Burns at East Gaston
Cherryville at Highland Tech
Shelby at Bessemer City
East Lincoln at St. Stephens
Foard at North Lincoln
Newton-Conover at West Lincoln
West Caldwell at Lincolnton
Gaston Christian at Hickory Grove
Lincoln Charter at Community School of Davidson
Mountain Island Charter at Corvian
Concord Academy at Gaston Day

(Wednesday, April 17)
North Lincoln at Statesville
Bessemer City at Lincolnton
Maiden at North Gaston
Mallard Creek at Lincoln Charter
Palisades at Ashbrook
Thomas Jefferson at Piedmont Community Charter
West Lincoln at Cherryville

(Thursday, April 18)
Crest at South Point
Metrolina at Gaston Day
Community School of Davidson at Lincoln Charter
Bradford Prep at Piedmont Community Charter

(Friday, April 19)
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Kings Mountain at Forestview
Bessemer City at Shelby
East Gaston at Burns
Highland Tech at Cherryville
North Lincoln at East Lincoln
Lincolnton at East Burke
West Lincoln at West Caldwell
Corvian at Mountain Island Charter

(Saturday, April 20)
Cramer at Kell

(Monday, April 22)
Cramer at Ashbrook
Corvian at Highland Tech
East Lincoln at East Rutherford
Forestview at East Gaston
Gaston Christian at Metrolina
Mountain Island Charter at Union Academy
North Hills Christian at Piedmont Community Charter
Spartanburg Day at Gaston Day

(Tuesday, April 23)
Crest at North Gaston
Huss at at Forestview
Kings Mountain at South Point
Burns at Shelby
Cherryville at Bessemer City
Thomas Jefferson at Highland Tech
Piedmont Community Charter at Carolina International
East Lincoln at North Iredell
Hickory at North Lincoln
East Burke at West Lincoln
Lincolnton at Maiden
Gaston Christian at Concord Academy
Bradford Prep at Mountain Island Charter
Christ the King at Lincoln Charter

(Wednesday, April 24)
Cramer at East Gaston
Draughn at Burns

(Thursday, April 25)
Ashbrook at Cramer
Gaston Day at Gaston Christian
Cherryville at East Burke
Pinnacle at Piedmont Community Charter

(Friday, April 26)
Forestview at Huss
North Gaston at Crest
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Cherryville
Highland Tech at Thomas Jefferson
Shelby at Burns
Foard at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
Gaston Day at Statesville Christian

(Monday, April 29)
Southern Piedmont 1A/2A Conference tournament
Western Foothills 3A Conference tournament
Catawba Valley 2A Conference tournament
Metro 1A Conference tournament
Catawba Shores 1A/2A Conference tournament

(Tuesday, April 30)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
North Gaston at South Point
East Lincoln at Hickory
North Lincoln at West Iredell

(Thursday, May 2)
North Lincoln at North Iredell
West Iredell at East Lincoln

(Friday, May 3)
Cramer at Forestview
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(2-3-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto, 7:30 PM
Sunday, Apr 21, Minnesota, 6 PM
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 7:

(Atlantic)
Clemson 10-2
Florida State 8-4
N.C. State 8-7
Wake Forest 9-8
Louisville 6-6
Boston College 5-10
Notre Dame 2-13
(Coastal)
North Carolina 11-4
Virginia Tech 10-5
Duke 9-6
Virginia 9-6
Georgia Tech 5-7
Miami 6-9
Pittsburgh 3-12

(April 12-14)
Duke at Pittsburgh
Miami at Florida State
N.C. State at Clemson
Notre Dame at North Carolina
Virginia at Louisville
Virginia Tech at Georgia Tech
Wake Forest at Boston College

(April 29-21)
Boston College at Notre Dame
Duke at Virginia Tech
Florida State at Wake Forest
Georgia Tech at Virginia
Louisville at Miami
North Carolina at N.C. State
Pittsburgh at Clemson

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (2-9)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (0-2 – L 1-4, L 1-2)
April 16-21 Syracuse
April 23-28 at Lehigh Valley
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

College softball

Less than three years ago, Gaston College’s softball program was born with the hiring of head coach Mike Steuerwald and his coaching staff of Lani Ries, Jessica Beck and Bethany Doty.

There was little time or opportunity to recruit for the inaugural 2022 season in which the Rhinos struggled as a club team.

Enter the recruiting class for the fall of 2022.

The entrance of that group includes six players still on the roster and a NCAA Division I transfer that make up the seven-player second-year class that will be honored at Sunday’s “Sophomore Day” before a 1 p.m. doubleheader against USC Sumter at Gastonia’s CaroMont Health Park.

And the impact of the seven players cannot be understated.

“This group of sophomores has been incredible,” Steuerwald said of sophomores Gracie Brown, Tessa Hunt, Kinsey Johnson, Logan Lilly, Grace Manning, Gabrielle Porterfield and Abigail Gawlinski. “This group is 78 and 15 over two years, which is incredible for any team but for a team that is in their first two official seasons says an incredible amount about the way they have gone about their business on and off the field.
“They already have a region championship, a district championship and a World Series appearance and have accomplished a lot in the community as well.
“The other piece we are extremely proud of this group is how talented academically they are. Several of them will be attending four-year schools next year and are still making decisions on where they will play in the future. We are extremely excited for the opportunities that are in front of them and what their future holds once they leave.”

Brown, Hunt, Johnson, Lilly, Manning and Porterfield helped the program go 43-10 last season in the school’s first year of National Junior College Athletic Association postseason eligibility with Region 10 and Mid-Atlantic District titles and a historic appearance in the World Series in Oxford, Ala.

By becoming the first Region 10 Division I World Series participant since 2016, Gaston College knew expectations would be high again for this season. And entering Friday’s doubleheader at perennial Division II power Louisburg, the Rhinos are 35-5 overall, 9-1 in Region 10 play and have received the school’s first ever attention in the NJCAA national poll by receiving votes for six of the last seven weeks.

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings (thru April 10):
Belmont 6-0
Chavis 6-0
Stanley 6-0
W.C. Friday 4-1
Mount Holly 3-2
Cramerton 2-3
Holbrook 2-3
Bessemer City 1-6
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-6

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, ppd., April 24

Grier at York Chester, ppd., April 17

Holbrook at Stanley, ppd., April 12

Mount Holly at Southwest, ppd., April 12

BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

(Wednesday, Apr. 17:)
Grier at York Chester

(Thursday, Apr. 18:)
Bessemer City at York Chester, Chavis at Stanley, Cramerton at Southwest, W.C. Friday at Mount Holly, Grier at Holbrook, BYE – Belmont

 

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings (thru April 10):
Belmont 6-0
Mount Holly 4-1
Holbrook 3-1
Cramerton 4-1
Bessemer City 4-2
Chavis 3-2
W.C. Friday 2-3
Stanley 3-3
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-5

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, ppd., April 24

Grier at York Chester, ppd., April 17

Holbrook at Stanley, ppd., April 12

Mount Holly at Southwest, ppd., April 12

BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

(Wednesday, Apr. 17:)
Grier at York Chester

(Thursday, Apr. 18:)
Bessemer City at York Chester, Chavis at Stanley, Cramerton at Southwest, W.C. Friday at Mount Holly, Grier at Holbrook, BYE – Belmont

 

 

 

 

 

Middle school track

(Wednesday, April 10:)
At Stanley:
Girls results- Belmont 60, Stanley 34, Mount Holly 17, York Chester 9
Boys results- Belmont 39, York Chester 37, Mount Holly 34, Stanley 10

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN