×

4-11-22 roundup: Pro basketball, golf and soccer, College basketball and golf, High school baseball and softball, Middle school baseball and girls soccer

By Richard Walker

John Drew, one of Gardner-Webb’s greatest basketball players in history, died on Sunday at 67 in Houston, Tex., of bone cancer.

John Drew’s 1979-80 Atlanta Hawks Topps basketball card

Drew is one of four eventual NBA players for the Runnin’ Bulldogs – Artis Gilmore, George Adams and Eddie Lee Wilkins are the others – and his No. 22 jersey is retired alongside Gilmore’s No. 53, Adams’ No. 52 and Wilkins’ No. 50.

A two-time All-American at Gardner-Webb, Drew helped the school to the 1974 NAIA national tournament where it was eliminated 116-101 in the second round by eventual national champion West Georgia and future Cleveland Cavaliers’ standout Footsie Walker; Drew scored 39 points in what would be his final game for G-W.

One of the top recruits in the country in the 1971-72 season after setting Alabama state records for single-season scoring (1,342) and rebounding (794) for Beatrice J.F. Shields, Ala., High School, Drew was the leading scorer for coach Eddie Holbrook’s Gardner-Webb teams in each of his two seasons; He averaged 24.4 points per game in the 1972-73 season and 25.9 points and 13.0 rebounds per game in the 1973-74 season.

A second round pick in the 1974 NBA Draft by the Atlanta Hawks, Drew scored 41 points in his first game and went to finished NBA Rookie of the Year runner-up to Jamaal Wilkes. Only 19 when drafted in May 1974, Drew entered the NBA as the second-youngest player in the league.

Drew would eventually play 10 NBA seasons – eight for the Atlanta Hawks and two for the Utah Jazz.

Drew averaged 20.7 points and 6.9 rebounds in 739 career NBA games and played in 29 playoff games and All-Star games in 1976 and 1980. John Drew, one of Gardner-Webb’s greatest basketball players in history, died on Sunday at 67 from bone cancer.

One of four eventual NBA players for the Runnin’ Bulldogs – Artis Gilmore, George Adams and Eddie Lee Wilkins are the others – Drew

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here’s the schedule for this week’s NBA play-in tournament:

(Tuesday’s games)
East-8 Cleveland at East-7 Brooklyn, 7 p.m. (winner becomes East-7)
West-8 L.A. Clippers at West-7 Minnesota, 9:30 p.m. (winner becomes West-7)

(Wednesday’s games)
East-10 Charlotte at East-9 Atlanta, 7 p.m.
West-10 San Antonio at West-9 New Orleans, 9:30 p.m.

(Friday’s games)
Tuesday’s 7 p.m. loser vs. Wednesday’s 7 p.m. winner (winner becomes East-8)
Tuesday’s 9:30 p.m. loser vs. Wednesday’s 9:30 p.m. winner (winner becomes West-8)

Here’s the schedule for upcoming NBA playoffs:

(Eastern Conference)
1-Miami vs. 8-TBD
Game 1 at Miami: April 17
Game 2 at Miami: TBA
Game 3 at East-8: TBA
Game 4 at East-8: TBA
Game 5 (if necessary) at Miami: TBA
Game 6 (if necessary) at East-8: TBA
Game 7 (if necessary) at Miami: TBA

4-Philadelphia vs. 5-Toronto
Game 1 at Philadelphia: April 16
Game 2 at Philadelphia: TBA
Game 3 at Toronto: TBA
Game 4 at Toronto: TBA
Game 5 (if necessary) at Philadelphia: TBA
Game 6 (if necessary) at Toronto: TBA
Game 7 (if necessary) at Philadelphia: TBA

2-Boston vs. 7-TBD
Game 1 at Boston: April 17
Game 2 at Boston: TBA
Game 3 at East-7: TBA
Game 4 at East-7: TBA
Game 5 (if necessary) at Boston: TBA
Game 6 (if necessary) at East-7: TBA
Game 7 (if necessary) at Boston: TBA

3-Milwaukee vs. 6-Chicago
Game 1 at Milwaukee: April 17
Game 2 at Milwaukee: TBA
Game 3 at Chicago: TBA
Game 4 at Chicago: TBA
Game 5 (if necessary) at Milwaukee: TBA
Game 6 (if necessary) at Chicago: TBA
Game 7 (if necessary) at Milwaukee: TBA

(Western Conference)
1-Phoenix vs. 8-TBD
Game 1 at Phoenix: April 17
Game 2 at Phoenix: TBA
Game 3 at West-8: TBA
Game 4 at West-8: TBA
Game 5 (if necessary) at Phoenix: TBA
Game 6 (if necessary) at West-8: TBA
Game 7 (if necessary) at Phoenix: TBA

4-Dallas vs. 5-Utah
Game 1 at Dallas: April 16
Game 2 at Dallas: TBA
Game 3 at Utah: TBA
Game 4 at Utah: TBA
Game 5 (if necessary) at Dallas: TBA
Game 6 (if necessary) at Utah: TBA
Game 7 (if necessary) at Dallas: TBA

2-Memphis vs. 7-TBD
Game 1 at Memphis: April 16
Game 2 at Memphis: TBA
Game 3 at West-7: TBA
Game 4 at West-7: TBA
Game 5 (if necessary) at Memphis: TBA
Game 6 (if necessary) at West-7: TBA
Game 7 (if necessary) at Memphis: TBA

3-Golden State vs. 6-Denver
Game 1 at Golden State: April 16
Game 2 at Golden State: TBA
Game 3 at Denver: TBA
Game 4 at Denver: TBA
Game 5 (if necessary) at Golden State: TBA
Game 6 (if necessary) at Denver: TBA
Game 7 (if necessary) at Golden State: TBA

 

 

 

High school baseball

(Monday’s results)
Shelby 13, Bessemer City 2: Parker Dixon (9 strikeouts), Steven Spaes (3 hits) and Luke Williams (2 hits) led Shelby.

East Lincoln 17, West Iredell 1 (5 innings)

North Lincoln 8, North Iredell 5

Carolina Royals 13, Gaston Day 8

Kings Mountain 13, Blacksburg, S.C. 5

Langtree Charter 9, Piedmont CC 6

R-S Central 15, West Lincoln 14

Huss 15, West Charlotte 0 (4 innings)

Upcoming schedule:
(Tuesday)
Ashbrook at South Point
Cramer at Kings Mountain
Forestview at Crest
North Gaston at Huss
Burns at East Gaston
Highland Tech at Cherryville
Newton-Conover at West Lincoln
West Caldwell at Lincolnton
Lincoln Charter in Easter tournament

(Wednesday)
Crest at Forestview
Foard at East Lincoln
Christ the King at Mountain Island Charter, DH
Lancaster, S.C. at North Lincoln
Lincoln Charter in Easter tournament

(Thursday)
Huss at North Gaston
Kings Mountain at Cramer
South Point at Ashbrook
Bessemer City at Shelby
Cherryville at Highland Tech
East Gaston at Burns
North Lincoln at St. Stephens
East Burke at Lincolnton
West Caldwell at West Lincoln
Lincoln Charter in Easter tournament
Davidson Day at Gaston Day
Bandys at East Lincoln

(Friday)
No games scheduled

 

 

 

High school softball

(Monday’s results)
East Gaston 22, Shelby 6 (5 innings)

East Lincoln 14, West Lincoln 0 (5 innings)

Upcoming schedule:
(Tuesday)
Ashbrook at Forestview
Cramer at Crest
North Gaston at Kings Mountain
South Point at Huss
Burns at East Gaston
Highland Tech at Cherryville
Shelby at Bessemr City
East Lincoln at West Iredell
North Lincoln at North Iredell
Newton-Conover at West Lincoln
West Caldwell at Lincolnton

(Wednesday)
Piedmont CC at Bessemer City

(Thursday)
Ashbrook at North Gaston
Huss at Cramer
Kings Mountain at Forestview
South Point at Crest
Cherryville at Highland Tech
East Gaston at Burns
Foard at East Lincoln
North Lincoln at St. Stephens
Lincolnton at East Burke
West Lincoln at West Caldwell

(Friday)
Bessemer City at Shelby

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings through April 11:

Stanley 6-0
Belmont 5-0
Mount Holly 5-0
Chavis 4-1
Cramerton 2-2
W.C. Friday 2-3
Bessemer City 1-2
Southwest 1-4
York Chester 1-5
Grier 0-5
Holbrook 0-5

(Monday’s results)
Belmont 11, Chavis 2: Zeke Pruitt and Gavin Smith combined on the win, Brody Crawford and Carter Rowe had three hits each and Luke Oberman, Aydan Bradley and Chris Wurster two hits apiece for Belmont. One of Oberman’s hits was a home run.

Mount Holly 15, Holbrook 0

Southwest 19, Grier 6

Stanley 5, W.C. Friday 2

Cramerton 15, York Chester 0

(Tuesday’s game)
Bessemer City at Cramerton

(Wednesday’s game)
Mount Holly at Bessemer City

(Thursday’s games)
Bessemer City at York Chester
Chavis at Stanley
Cramerton at Southwest
W.C. Friday at Mount Holly
Grier at Holbrook

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings through April 11:

Belmont 5-0
Cramerton 4-0
W.C. Friday 4-1
Mount Holly 4-1
Stanley 4-2
Chavis 2-3
Bessemer City 1-2
Grier 1-4
Holbrook 1-4
Southwest 1-4
York Chester 0-6

(Monday’s results)
Belmont 9, Chavis 0: Mackenzie Crill (5 goals), Nora Skarpalezos (1 goal), Lena Wells (1 goal), Abi Bourque (1 goal), Tayler Culbertson (1 goal) and Bella Goodwin and Kaitlyn Ledford (goalkeeping shutout) led Belmont.

Mount Holly 7, Holbrook 0: Mallory Hall (5 goals), Reece Williams (1 goal), Elise Taylor (1 goal) and Mia Toguchi (goalkeeping shutout) led Mount Holly.

Southwest 6, Grier 0

W.C. Friday 1, Stanley 0

Cramerton 8, York Chester 0

(Tuesday’s game)
Bessemer City at Cramerton

(Wednesday’s game)
Mount Holly at Bessemer City

(Thursday’s games)
Bessemer City at York Chester
Chavis at Stanley
Cramerton at Southwest
W.C. Friday at Mount Holly
Grier at Holbrook

 

 

 

 

College men’s golf

Belmont Abbey posted a second round 289 to climb atop the leaderboard after 36 holes at the 2022 Conference Carolinas Championship at Cutter Creek Golf Club in Snow Hill on Monday.

Ben Loudermilk of Belmont Abbey leads the tournament with a two-day 143 after a second round four-under 68. Loudermilk, who improved four spots, finished the par-72, 6,994-yard course with seven birdies in round two and is tied with Brice Ballin of Mount Olive for the tournament lead with 10 birdies over two days. Loudermilk leads the tournament in par 3 scoring (-1) and is tied for second in par 5 scoring (-3).

The Crusaders hold a three stroke lead over Erskine who carded a 296 on Monday for a two-day 598 (302-296). Barton is third at 601 (304-297), Mount Olive is fourth at 602 (306-296) and King is fifth at 604 (309-295). North Greenville is sixth (607) followed by Southern Wesleyan (613), Emmanuel (622) and Chowan (637).

The third and final round of the Championship will begin at 9 a.m. with groups going off the first and 10th tees.

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC schedule for the 2022 season (with results):

Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England, 7:30 p.m.
April 23, at Colorado, 9 p.m.
April 30, at Orlando, 7:30 p.m.
May 7, Miami, 3:30 p.m.
May 14, Montreal, 7 p.m.
May 22, Vancouver, 5 p.m.
May 29, at Seattle, 9:30 p.m.
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD