×

4-10-24 roundup: Pro basketball, soccer and baseball, College basketball and baseball, High school baseball and softball, Middle school baseball and soccer, Auto racing

By Richard Walker

The 2024 Gaston County Sports Hall of Fame banquet’s featured speaker Shane Beamer admitted he didn’t know all of the stories of the five inductees at the Gastonia Conference Center.

2024 Gaston County Sports Hall of Fame Inductees (left to right) Sean Boyd, James Parks, Myra Barnette (representing Trace Barnette), Willie Gillispie and Marty Hatchell. [Mike Gibson photo]
But he was certain they shared one quality that he said serves him well as a college football coach: A passion to pursue success.

“It’s hard to outwork passionate people,” Shane Beamer told the crowd. “I’m sure all of those being honored tonight will tell you the same thing and I suspect all of these Hall of Famers had a passion for what they were doing.”

The son of legendary Virginia Tech Hall of Fame coach Frank Beamer, Shane Beamer has made history in his 3 years as Gamecocks’ head football coach. Not only is he the first South Carolina head football coach to win back-to-back games against top 10 teams, but he became 1st FBS coach to win twice by more than 20 points when his team was an underdog by 20 or more points; Beamer’s Gamecocks beat visiting Florida 40-17 in 2021 as a 20 1/2-point underdog and they beat visiting No. 5 Tennessee 63-38 in 2022 as 22-point underdog.

The week after the win over Tennessee, South Carolina won 31-30 at No. 8 Clemson to end the Tigers’ 40-game home winning streak, end a 7-game losing streak against Clemson and make Beamer the 1st coach in Gamecocks’ history to win back-to-back games against top 10 teams.

Shane Beamer served as an assistant coach at Georgia Tech (2000), Tennessee (2001-03), Mississippi State (2004-06), South Carolina (2007-10), Virginia Tech (2011-15), Georgia (2016-17) and Oklahoma (2018-20) before being hired as Gamecocks’ head coach on Dec. 6, 2020 and he has a 3-year 20-18 overall record with a 1-1 mark in postseason bowl games.

He talked about that career progression at the banquet.

“I’ve been so blessed to be around so many Hall of Fame and championship-winning coaches,” Shane Beamer said. “I’ve learned so much about how to run my program.”

 

– Barnette: Coach, mentor and top athlete

Trace Barnette may have died on Feb. 17, 2023, but his impact remains large in the community where he coached and served.

“A mentor, a great father, a great coach and someone who was super impactful to me,” said Barnette’s inductor, Phillip Crosby, a 2021 GCSHOF inductee who ran track for Barnette at Bessemer City High School. “He called me when I was inducted into the Gaston County Sports Hall of Fame and he said, ‘You’re in!'”
“I said, ‘No, we’re in there. You taught me there was no ‘I’ in team. So we’re going in.
“And that’s true today because coach Barnette would tell there are so many people on his team that helped him get in.”

Barnette’s induction was received by his widow Myra Barnette and daughter Montreal.

“If he were here, he would thank his Lord and Savior Jesus Christ and his family,” Myra Barnette said. “He would also thank all of his friends, all the coaches he worked with and, of course, all of the kids he coached.”

A 1978 North Gaston High graduate, Barnette was a multi-sport athlete (football, basketball, baseball and track) and 1982 Western Carolina graduate where he earned All-Southern Conference track honors in the long jump and triple jump as was 1982 team MVP for the Catamounts.

Later, Barnette earned coach of the year honors 14 times while coaching North Gaston and Bessemer City boys and girls high school teams to county, conference and regional titles. He also coached Grier Middle School’s boys and girls track teams to county and division titles and the Gastonia Boys and Girls Club Eagles to AAU track titles.

– Boyd: Humble beginnings to NFL career and beyond

Sean Boyd was an All-ACC defensive back for the University of North Carolina who later played in the NFL and remains involved in promoting the sport.

To his niece and inductor Evonna McGill, he was just “my uncle and my dad’s brother.”

Boyd was a fixture at McGill’s games when she starred for the Ashbrook High basketball team in the late 2010s while scoring the third-highest total (2,189 points) by a girls player in county history.

“He became one of my biggest supporters, confidantes and best friends,” said McGill, who last year completed her collegiate career at Elon. “And, as I’ve learned, Sean’s impact goes beyond just my family.”

A 1991 Ashbrook High graduate, he played at North Carolina, spent time with three NFL teams before injuries led to an early retirement and another opportunity.

He’s now the N.C. Regional Director for the Youth Shrine Bowl that pits the top middle school players from North Carolina against the top middle school players from South Carolina.

“Who would’ve believed the youngest of five of a single mother would be here?” Boyd said while referencine his mother Lavonne McGill. “When they say it takes a village, I had a tremendous village.”

Boyd singled out his Ashbrook coaches Roger Dixon, Joe Shepherd, 2023 GCSHOF inductee Bill Eccles and fellow 2024 GCSHOF inductee James Parks for their help in furthering his career.

– Gillispie: Pioneer and baseball lifer

Willie Gillispie is best known in Gaston County for breaking racial barriers in American Legion baseball and high school football during the turbulent 1960s.

Gillispie and 2010 GCSHOF inductee Elmore Hill were the first African-American players to play American Legion baseball in the state of North Carolina when the played for Gastonia Post 23 in 1964. About 18 months later, Gillispie and two other African-American players were among the first to play football at old Dallas High School where he was a record-setting running back.

Gillispie later played on the integrated inaugural Gaston College baseball team in 1968.

To others, like his inductor Abel Rhyne, Gillispie will forever be remembered as a coach since Gillispie still coaches youth and semipro baseball.

“I still refer to him as ‘Coach Gillispie,'” Rhyne said. “He was a great father, a great teacher and a great man.”

A 1966 graduate of Dallas High who also attended all-African-American Lincoln Academy and Highland high schools before integration became mandatory in Gaston County public schools, Gillispie was an outfielder and first baseman for three straight Gastonia Post 23 Area IV championship teams from 1964 to 1966.

He later played college baseball at Shaw University and Gaston College before military service moved him to Illinois for four years when he worked at a military hospital. During those years (1969-72), Gillispie played four seasons in the independent Eastern League where he was the league’s leading hitter in three seasons and later named the league’s No. 6 all-time player in its 75-year history.

“During my integration of Legion baseball team, I’m not going to say it was easy for Elmore and me,” Gillispie said. “But I also realize it wasn’t easy for my teammates either. But we bonded. We became a team.”

Among those Gillispie recognized during the banquet were his family and his former Post 23 teammates.

– Hatchell: Record-setting basketball coach who also had success in football and baseball

Marty Hatchell is the rare 3-sport coach who had teams in each sport advance to high school state championship games.

Because of all of his success coaching those 3 sports at Bessemer City High, Hatchell’s inductor Joe Shepherd had a great respect for Hatchell’s coaching ability. He gained even more after he worked alongside him.

“I really didn’t get to know him until he came to Ashbrook in 1998,” said Shepherd, a former Green Wave head basketball coach who was head football coach for Ashbrook’s 2002 state football title team with Hatchell as an assistant coach. “That’s when I understood why he was so successful. He was all about fundamentals and that was the reason his teams were so successful.”

A 1975 graduate of Scotland County High School in Laurinburg where he played football, basketball and baseball, Hatchell began his coaching career after playing college baseball at Campbell and St. Andrews.

“I have so many people that I want to thank,” Hatchell said. “My (Laurinburg) middle school coach encouraged me to play three sports. My Scotland High baseball coach Bobby Guthrie encouraged me to play college baseball. And when I got out of college (legendary Lee County High School football coach) Paul Gay taught me the fundamentals of coaching football.
“Most of all, I’d like to thank all of the players. Without them, I wouldn’t be here tonight.”

After leaving Lee County where he’d been a junior high coach in 1985, Hatchell took his first local job at Bessemer City as a football assistant coach, girls basketball head coach and baseball assistant coach. He would eventually become Bessemer City’s boys basketball head coach.

On 1st Bessemer City baseball team, where he served as an assistant coach to Mike Mahaffey, the Yellow Jackets advanced to the 1986 N.C. 2A state finals. In his 6th year, a Bessemer City boys basketball team featuring future major leaguer Kevin Millwood advanced to the 1991 N.C. 2A state finals. And in his 10th year as a football assistant, Bessemer City had 2 future NFL players (Crosby and Norris McCleary) and finished with their 1st 10-win season while advancing to the 3rd round of the 2A state playoffs.

At Ashbrook, he coached football and boys basketball – with both enjoying success.

His 11 boys basketball teams went 193-83 (with 3A and 4A regional appearances) to make him the winningest boys basketball coach in Ashbrook history.

And his tenure as a football assistant is highlighted by the 2002 N.C. 3AA state football championship in Hatchell’s 3rd trip to the state finals.

“I was blessed to caoch in state title games in football, basketball and baseball, which is a tribute to the players I had and the coached I worked with,” Hatchell said.

When he retired after the 2008-09 season, he was Gaston County’s all-time winningest basketball coach with a 379-228 record.

Parks: Historical career and success playing and coaching

James “Peanut” Parks is known best for his successes on the baseball diamond both as a player and a coach.

Yet, his career is always linked to Gastonia’s most famous athletic event in history when Parks and his Hunter Huss teammates defeated an unbeaten Ashbrook team featuring future Basketball and Gaston County Sports Hall of Famer James Worthy in the 1977 N.C. Class 4A state title game.

In the year since that historic event, Parks has frequently joked about his role in that title game to his GCSHOF inductor Chris Giles.

Giles, a longtime Parks’ assistant coach for Ashbrook High’s baseball team, told the story that Parks loves telling about the game.

“He always told me he was the reason Huss won that game,” Giles recalled. “I was like, ‘What did you do?’ He said, ‘Well, if I don’t foul out with 3 minutes left and Scottie Harper doesn’t get in the game (Harper hit the game-winning shot in the closing seconds), who knows what would’ve happened.'”

Parks later reminded the crowd about how he has great sympathy for Ashbrook and the many players who later became lifelong friends after Huss took the 60-59 victory at the Greensboro Grimsley gymnasium in a season in which the Green Wave had previously beaten the Huskies 4 times.

“There’s no doubt Ashbrook was a better team and I feel bad for them – they had beaten us 4 times already that season,” Parks said. “I’m just glad I was on the other side.”

A 1977 Hunter Huss graduate, Parks was a football, basketball and baseball standout for the Huskies who played baseball at the University of North Carolina for four years and two years in the St. Louis Cardinals organization before embarking on a long coaching career at Gastonia’s old Ashley Junior High, York Chester Junior High and Ashbrook High School.

Along the way, Parks played in a College World Series, played alongside and coached future major leaguers in the prestigious Cape Cod League, coached future Ashbrook major leaguer Wes Helms and guided the Green Wave to a 2003 N.C. 3A state baseball title.

“As a lifelong resident of Gastonia, I have so many great memories here and so many great coaching influnces on my life,” Parks said. “As a coach, I had some teams that were highlights but all of my teams were special.”

 

 

 

 

 

 

College basketball

Cleveland Community College just had its 1st men’s basketball season and the Yetis earlier this week also earned the school’s 1st All-American honors.

Jashaun Hawkins

The Yetis, in their 4th year of athletics since restarting their program in 2020, finished 16-14 overall, 15-7 and in 2nd place of Region 10 Division II and Kentucky Christian transfer Jashaun Hawkins of Durham was named 2nd team All-American.

Hawkins, who averaged 20.2 points, 5.9 rebounds and 1.1 assists in 26 games, also was Region 10 Division II player of the year.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Charlotte 115, Atlanta 114: Miles Bridges hit the game-winning layup with 3.8 seconds left as the Hornets rallied from an 18-point third quarter deficit and 15-point deficit entering the 4th quarter.

Brandon Miller (27 points), Bridges (18 points), Grant Williams (16 points, 6 rebounds, 5 assists) and Tre Mann (16 points, 7 assists) led Charlotte, which won its 10th game of the season after trailing by 10 or more points.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee (L 84-120)
Sat. 10 MEMPHIS (W 115-106)
Mon. 12 INDIANA (W 111-102)
Wed. 14 ATLANTA (W 122-99 )
Thu. 22 at Utah (W 115-107)
Fri. 23 at Golden State (L 84-97 )
Sun. 25 at Portland (W 93-80 )
Tue. 27 at Milwaukee (L 85-123)
Thu. 29 MILWAUKEE (L 99-111)
March
Fri. 1 at Philadelphia (L 114-121)
Sun. 3 at Toronto (L 106-111)
Tue. 5 ORLANDO (L 89-101)
Fri. 8 at Washington (L 100-112)
Sat. 9 BROOKLYN (W 110-99 )
Mon. 11 at Detroit (L 97-114)
Wed. 13 at Memphis (W 110-98 )
Fri. 15 PHOENIX (L 96-107)
Sat. 16 at Philadelphia (L 98-109)
Tue. 19 at Orlando (L 92-112)
Sat. 23 at Atlanta (L 91-132)
Mon. 25 at Cleveland (L 92-115)
Wed. 27 CLEVELAND (W 118-111)
Fri. 29 GOLDEN STATE (L 97-115)
Sun. 31 LA CLIPPERS (L 118-130)
April
Mon. 1 BOSTON (L 104-118)
Wed. 3 PORTLAND (L 86-89 )
Fri. 5 ORLANDO (W 124-115)
Sun. 7 OKLAHOMA CITY (L 118-121)
Tue. 9 DALLAS (L 104-130)
Wed. 10 at Atlanta (W 115-114)
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

Here is the area schedule:

(Tuesday, April 9)
East Lincoln 11, West Iredell 1 (5 innings): Winning pitcher Barrett Erwin (4-hitter, 9 strikeouts), Matthew Phuntek (2 hits, 2 runs, 2 stolen bases), Trey Spees (3 doubles, 3 runs, 2 RBIs), Evan Matile (3 hits, 2 runs, 3 RBIs, 2 stolen bases),
Brandon Washington (1 hit, 1 run, 2 RBIs) and Brody Hager (2 hits, 3 RBIs) led East Lincoln.

(Wednesday, April 10)
Cramer 7, Crest 1

Kings Mountain 4, North Gaston 2: Aidan Taylor (2 hits, 1 inning with 2 strikeouts for save) and Kandan Zollo (home run) led Kings Mountain and Elijah Cunningham (2-run home run) led North Gaston.

South Point 23, Huss 0

Cherryville 9, East Gaston 0: Winning pitcher Eli Newsome (4-hitter, 14 strikeouts) and Brock Bumgardner (2 hits) led Cherryville.

Queen’s Grant 2, Piedmont Community Charter 1

Gaston Christian 16, SouthLake Christian 1 (5 innings)

Lake Norman Charter 4, Lincoln Charter 0

Palisades 11, Forestview 6

East Lincoln at East Rutherford (ppd., April 22)

Shelby at Crest (canceled)

South Point at East Gaston (canceled)

(Thursday, April 11)
Concord Academy at Gaston Day
Piedmont Community Charter at Pinnacle
West Lincoln at Shelby

(Friday, April 12)
Crest at Cramer
Forestview at Ashbrook
Huss at South Point
Burns at Highland Tech
St. Stephens at North Lincoln
Statesville at East Lincoln
Bunker Hill at West Lincoln
Lincolnton at Bandys
Langtree Charter at Lincoln Charter
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Westchester CD at Gaston Day

(Monday, April 15)
North Gaston at Kings Mountain
Cramer at Palisades
Gaston Christian at Calvary Day

(Tuesday, April 16)
Forestview at Kings Mountain
Huss at Cramer
North Gaston at Ashbrook
South Point at Crest
Burns at East Gaston
Cherryville at Highland Tech
Shelby at Bessemer City
East Lincoln at St. Stephens
Foard at North Lincoln
Newton-Conover at West Lincoln
West Caldwell at Lincolnton
Gaston Christian at Hickory Grove
Lincoln Charter at Community School of Davidson
Mountain Island Charter at Corvian

(Wednesday, April 17)
North Lincoln at Statesville
Bessemer City at Lincolnton
Maiden at North Gaston
Mallard Creek at Lincoln Charter
Palisades at Ashbrook
Thomas Jefferson at Piedmont Community Charter
West Lincoln at Cherryville

(Thursday, April 18)
Crest at South Point
Metrolina at Gaston Day
Community School of Davidson at Lincoln Charter
Bradford Prep at Piedmont Community Charter

(Friday, April 19)
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Kings Mountain at Forestview
Bessemer City at Shelby
East Gaston at Burns
Highland Tech at Cherryville
North Lincoln at East Lincoln
Lincolnton at East Burke
West Lincoln at West Caldwell
Corvian at Mountain Island Charter

(Saturday, April 20)
Cramer at Kell

(Monday, April 22)
Cramer at Ashbrook
Corvian at Highland Tech
East Lincoln at East Rutherford
Forestview at East Gaston
Gaston Christian at Metrolina
Mountain Island Charter at Union Academy
North Hills Christian at Piedmont Community Charter
Spartanburg Day at Gaston Day

(Tuesday, April 23)
Crest at North Gaston
Huss at at Forestview
Kings Mountain at South Point
Burns at Shelby
Cherryville at Bessemer City
Thomas Jefferson at Highland Tech
Piedmont Community Charter at Carolina International
East Lincoln at North Iredell
Hickory at North Lincoln
East Burke at West Lincoln
Lincolnton at Maiden
Gaston Christian at Concord Academy
Bradford Prep at Mountain Island Charter
Christ the King at Lincoln Charter

(Wednesday, April 24)
Cramer at East Gaston
Draughn at Burns

(Thursday, April 25)
Ashbrook at Cramer
Gaston Day at Gaston Christian
Cherryville at East Burke
Pinnacle at Piedmont Community Charter

(Friday, April 26)
Forestview at Huss
North Gaston at Crest
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Cherryville
Highland Tech at Thomas Jefferson
Shelby at Burns
Foard at East Lincoln
Statesville at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Lincoln Charter at Christ the King
Mountain Island Charter at Bradford Prep
Gaston Day at Statesville Christian

(Monday, April 29)
Southern Piedmont 1A/2A Conference tournament
Western Foothills 3A Conference tournament
Catawba Valley 2A Conference tournament
Metro 1A Conference tournament
Catawba Shores 1A/2A Conference tournament

(Tuesday, April 30)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
North Gaston at South Point
East Lincoln at Hickory
North Lincoln at West Iredell

(Thursday, May 2)
North Lincoln at North Iredell
West Iredell at East Lincoln

(Friday, May 3)
Cramer at Forestview
Huss at Ashbrook
Kings Mountain at Crest
South Point at North Gaston

 

 

 

 

 

 

 

 

High school softball

(Tuesday, April 9)
East Lincoln 18, West Iredell 2: Winning pitcher Meredith Bolen (3-hitter, 2 strikeouts), Taniyah Thomas (2 doubles, 3 runs, 2 RBIs, stolen base, walk), Tatum Martin (3 singles, run, 4 RBIs), Emery Pethel (single, run), Kaitlyn Gust (single, run, walk), Lauren Bochardt (2 singles, 2 runs, RBI, stolen base), Lyla Haywood (2 singles, double, 2 RBIs), Jordyn Aungst (single, double, 2 runs, 2 RBIs), Brylee Belcher (2 singles, 2 runs, 2 RBIs) and Olivia Cate (single, double, 3 runs, fielders choice, 2 RBIs) led East Lincoln.

Cherryville 10, East Gaston 6: Winning pitcher Laila Davis (1 hit), Lexi McSwain (2 hits, RBI), Riley Bryant (2 hits, RBI), Emma Proctor (home run, 2 RBIs), Kate Mulvey (1 hit, 2 RBIs), Chloee Stroupe (1 hit, 2 RBIs), Landyn McBride (1 hit) and Krista Davis (1 hit) led Cherryville.

Forestview 18, Cramer 4: Blair Riley (3 hits, home run, 3 RBIs, 3 runs), Lily Cabe (3 hits, home run, 4 RBIs, double), Kayla Johnson (3 hits, triple, 3 RBIs), Kaitlyn Baker (3 hits, 3 runs, 1 RBI), Miley Skidmore (2 hits, 3 runs, 2 walks) and winning pitcher Olivia Hensley (14 strikeouts) led Forestview.

(Wednesday, April 10)
Burns 12, Highland Tech 0: Winning pitcher Emma Walker (1-hitter, 7 strikeouts), Laylah Haynes (4 hits, double, home run, 1 stolen base, 5 RBIs), Chloe Hull (2 hits, 3 RBIs) and Esynce Howze (2 hits, 2 RBIs) led Burns.

Cherryville 11, East Gaston 8: Winning pitcher Laila Davis, Lexi McSwain (2 hits, 2-run home run, 2 RBIs), Riley Bryant (2 hits, 2-run home run, 2 RBIs), Kate Mulvey (4 hits, 1 RBI), Ava Miller (2 hits, 2 RBIs), Landyn McBride (1 hit, 2 RBIs), Chloee Stroupe (1 hit, 1 RBI) and Emma Proctor (1 hit) led Cherryville.

 

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here is the Charlotte FC 2024 schedule:

(2-3-2 record)
Saturday, Feb 24, New York (W 1-0)
Saturday, Mar 2, at Vancouver (T 1-1)
Saturday, Mar 9, at Toronto (L 0-1)
Saturday, Mar 16, at Nashville (L 1-2)
Saturday, Mar 23, Columbus (W 2-0)
Saturday, Mar 30, Cincinnati (T 1-1)
Saturday, Apr 6, at New England (L 0-1)
Saturday, Apr 13, Toronto, 7:30 PM
Sunday, Apr 21, Minnesota, 6 PM
Saturday, Apr 27, at New York, 7:30 PM
Saturday, May 4, Portland, 7:30 PM
Saturday, May 11, Nashville, 7:30 PM
Wednesday, May 15, at Chicago, 8:30 PM
Saturday, May 18, LA Galaxy, 7:30 PM
Saturday, May 25, Philadelphia, 7:30 PM
Wednesday, May 29, at New York Redbulls, 7:30 PM
Sunday, Jun 2, at Atlanta, 4:30 PM
Saturday, Jun 15, DC, 7:30 PM
Wednesday, Jun 19, Orlando, 7:30 PM
Saturday, Jun 22, at Philadelphia, 7:30 PM
Saturday, Jun 29, at Houston, 8:30 PM
Wednesday, Jul 3, Miami, 7:30 PM
Saturday, Jul 13, at Cincinnati, 7:30 PM
Wednesday, Jul 17, at Columbus, 7:30 PM
Saturday, Jul 20, at Austin, 8:30 PM
Saturday, Aug 24, New York Redbulls, 7:30 PM
Saturday, Aug 31, Atlanta, 7:30 PM
Saturday, Sep 14, at Montreal, 7:30 PM
Wednesday, Sep 18, at Orlando, 8 PM
Saturday, Sep 21, New England, 7:30 PM
Saturday, Sep 28, at Miami, 7:30 PM
Wednesday, Oct 2, Chicago, 7:30 PM
Saturday, Oct 5, Montreal, 7:30 PM
Saturday, Oct 19, at DC, 6 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

Here are the ACC standings through April 7:

(Atlantic)
Clemson 10-2
Florida State 8-4
N.C. State 8-7
Wake Forest 9-8
Louisville 6-6
Boston College 5-10
Notre Dame 2-13
(Coastal)
North Carolina 11-4
Virginia Tech 10-5
Duke 9-6
Virginia 9-6
Georgia Tech 5-7
Miami 6-9
Pittsburgh 3-12

(April 12-14)
Duke at Pittsburgh
Miami at Florida State
N.C. State at Clemson
Notre Dame at North Carolina
Virginia at Louisville
Virginia Tech at Georgia Tech
Wake Forest at Boston College

(April 29-21)
Boston College at Notre Dame
Duke at Virginia Tech
Florida State at Wake Forest
Georgia Tech at Virginia
Louisville at Miami
North Carolina at N.C. State
Pittsburgh at Clemson

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro baseball

Jacksonville 2, Charlotte 1: The Knights scored 1st and got 5 shutout innings from right-hander Jonathan Cannon before losing on a pair of 6th inning runs. The series resumes on Thursday at 7:05 p.m. at 121 Financial Ballpark.

Here is the Charlotte Knights 2024 schedule:

Record (2-9)
March 29-31 at Memphis (1-2 – L 5-6, L 3-10, W 6-2)
April 2-7 Norfolk (1-5 – L 6-10, L 11-26, L 8-9, L 10-11 in 10, L 1-13, W 6-2)
April 9-14 at Jacksonville (0-2 – L 1-4, L 1-2)
April 16-21 Syracuse
April 23-28 at Lehigh Valley
April 30-May 5 Memphis
May 7-12 at Gwinnett
May 14-19 Durham
May 21-26 at Nashville
May 28-June 2 Worcester
June 4-9 Jacksonville
June 11-16 at Durham
June 18-23 Gwinnett
June 25-30 at Norfolk
July 1-3 at Jacksonville
July 4-6 Jacksonville
July 9-14 Durham
July 19-21 at Gwinnett
July 23-28 at Nashville
July 30-Aug. 4 Norfolk
Aug. 6-11 at Louisville
Aug. 13-18 Toledo
Aug. 20-25 at Memphis
Aug. 27-Sept. 1 Nashville
Sept. 3-8 at Norfolk
Sept. 10-15 Jacksonville
Sept. 17-22 at Syracuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school baseball

Gaston County Conference standings (thru April 10):
Belmont 6-0
Chavis 6-0
Stanley 6-0
W.C. Friday 4-1
Mount Holly 3-2
Cramerton 2-3
Holbrook 2-3
Bessemer City 1-6
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-6

(Wednesday, Apr. 10:)
Chavis 10, W.C. Friday 4: Winning pitcher Canon Whitesides (14 strikeouts) led Chavis, whose offense was led by Aiden Thomas, Landon McKillop, Trevor Dalton, Curtis Kester and Ethan Johnsen.

Cramerton 9, Grier 0 (4 innings): Grant Martin, Mason McCarey, Porter Furr and Martin Prince combined for the no-hitter with 12 strikeout for Cramerton, whose offense was led by Caleb Johnson, M.J. Liwoz, Jack Brooks and David Kendrick.

Stanley 12, York Chester 1: Winning pitcher Gabe Sides and top hitters Brayden Silvers, Landon Majors, Luke Addington, Colton Waldroup, and Carter Montgomery led Stanley.

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, Grier at York Chester, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest, BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

 

 

 

 

Middle school girls soccer

Gaston County Conference standings (thru April 10):
Belmont 6-0
Mount Holly 4-1
Holbrook 3-1
Cramerton 4-1
Bessemer City 4-2
Chavis 3-2
W.C. Friday 2-3
Stanley 3-3
Grier 0-5
Southwest 0-5
York Chester 0-5

(Wednesday, Apr. 10:)
Cramerton 7, Grier 0: Katalina Carter (2 goals), Addi Dellinger (2 goals 1 assist), Savannah Barnhill (1 goal 1 assist), Morgan Barnhill (1 goal, 1 assist), Audrey Howell (2 assists) and Kasi Changappa (1 goal) led Cramerton.

Stanley 7, York Chester 0: Kyndal Heafner had 2 goals and Lisbeth Rivas, Peyton Safrit, Ava Hungate, Haleigh Park and Emily Vasquez 1 goal each for Stanley.

(Thursday, Apr. 11:)
Cramerton at Bessemer City, Grier at York Chester, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest, BYE – Chavis

(Friday, Apr. 12:)
W.C. Friday at Belmont

(Monday, April 15:)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Tyler Redick)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway (Christopher Bell)
Mon. Feb. 19 Daytona 500, Daytona International Speedway (William Byron)
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway (Daniel Suarez)
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway (Kyle Larson)
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway (Bell-2)
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway (Hamlin-2)
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas (Byron-2)
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway (Hamlin-3)
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway (Byron-3)
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN