×

3-4-22 roundup: High school basketball, baseball and softball, Middle school basketball, Pro basketball and soccer, College basketball

By Richard Walker

Before last season, Shelby High’s girls basketball team had never even advance to a state championship.

Shelby’s 2021-22 South Piedmont 1A/2A Conference champion girls basketball team

On Saturday at noon at Greensboro Grimsley High School, the defending state champion Golden Lions (22-2) will look to make their second straight appearance in the title game.

The task will be daunting as Shelby faces No. 2 West seed Salisbury (26-1) in a rematch of last season’s 58-55 Golden Lions’ second round playoff win at Salisbury that was Shelby’s closest game in last year’s playoff run.

Should Shelby win on Saturday, they’ll have the opportunity to join rare company as only 26 teams have won back-to-back state championships since the N.C. High School Athletic Association began holding girls basketball title competition in 1973.

Coach Ford “Scooter” Lawrence’s team, which went 19-0 in last season’s COVID-19 abbreviated schedule, opened this season with back-to-back losses at perennial Class 4A powers Charlotte Chambers and Charlotte Myers Park before winning 22 straight.

Senior Kate Hollifield, a Belmont University signee, leads Shelby with a team-highs of 18.3 points and 4.5 rebounds per games. Juniors Maraja Pass (15.7 points, 4.0 rebounds, 5.5 assists) and Ally Hollifield (13.1 points, 4.1 rebounds, 3.1 assists) are other key contributors.

Here is the full statewide schedule for Saturday’s regional championships. Winners advance to March 12 state title games at sites and times to be announced:

(West)
1A at Asheville A.C. Reynolds High School
4 p.m. – Girls: (2) Mountain Heritage vs. (5) Bishop McGuinness
6 p.m. – Boys: (1) Hayesville vs. (2) Winston-Salem Prep

2A at Greensboro Grimsley High School
Noon – Girls: (2) Salisbury vs. (5) Shelby
2 p.m. – Boys: (4) North Surry vs. (6) Jay M. Robinson

3A at Morganton Freedom High School
2 p.m. – Girls: (4) North Davidson vs. (19) Enka
4 p.m. – Boys: (2) Central Cabarrus vs. (8) West Charlotte

4A at McDowell High School
2 p.m. – (4) Charlotte Catholic vs. (6) Chambers
4 p.m. – (1) Weddington vs. (10) North Mecklenburg

(East)
1A at Greenville Rose High School
Noon – Girls: (1) Bertie vs. (2) Wilson Prep
2 p.m. – Boys: (1) Chatham Charter vs. (2) Wilson Prep

2A at Lee County High School
2 p.m. – Girls: (1) St. Pauls vs. (3) Farmville Central
4 p.m. – Boys: (1) Farmville Central vs. (2) Kinston

3A at Southern Lee High School
2 p.m. – Girls: (1) Terry Sanford vs. (2) Northwood
4 p.m. – Boys: (2) West Carteret vs. (5) Seventy First

4A at Cary Green Level High School
4 p.m. – Girls: (1) Apex Friendship vs. (2) Millbrook
6 p.m. – Boys: (5) Cleveland vs. (15) Panther Creek

 

 

 

Middle school basketball

Southwest’s boys and Holbrook’s girls will seek to finish off unbeaten Gaston County Conference championship seasons on Tuesday and Wednesday, respectively, in the 2022 title games.

Southwest (11-0) meets Belmont (9-2) at 6 p.m. on Tuesday at Hunter Huss High School. And Holbrook (11-0) meets W.C. Friday (9-2) on Wednesday at 6 p.m. at Ashbrook High School.

 

 

 

 

 

 

 

High school baseball

(Friday’s results)

Ashbrook 7, Shelby 5

East Rutherford 4, Kings Mountain 3 (8 innings)

North Gaston 5, East Gaston 0

South Point 22, Chambers 2 (5 innings)

Piedmont CC 13, Bessemer City 1 (5 innings)

Burns 6, Draughn 5 (8 innings)

Cherryville 6, West Lincoln 5

East Lincoln 12, Hickory 0 (5 innings): Starter and winner Carson Dahle went four innings and reliever Seth Haigler one and they were supported by Garrett Michel (double, 1 RBI, 2 stolen bases), Gavin Houser (home run, 4 RBIs), Isaac Armstrong (1-2, 1 run, 2 stolen bases), Landon Burns (1-2, 1 run, 1 RBI), Evan Matile (1-2, 3 RBIs, 3 runs) and Matthew Phuntek (1-1, 1 run),

North Lincoln 10, Statesville 0 (5 innings)

Concord Academy 5, Gaston Day 2

High Point Christian 6, Gaston Christian 0

Lincoln Charter 5, Maiden 1

 

 

 

High school softball

(Friday’s results)

Forestview 5, East Gaston 0: Bryn Bumgardner (2 for 4, 2 doubles), Kaitlin Barnes (2 for 3, triple) and Carson Upton (complete game, 14 strikeouts) led Forestview.

Bessemer City 15, South Point 4 (6 innings)

Burns 5, West Lincoln 4: Maura Pendleton (3-4, RBI), Jaycee Bivins (2-4, double, home run, 2 RBIs), Meah Ivie (2-3) and Sayge Strange (winning pitcher) led Burns. Bailey Huss (3 for 3, double, RBI) led West Lincoln.

Cherryville 3, Lincoln Charter 2 (10 innings)

Mountain Island Charter 21, Lake Norman Charter 6 (5 innings)

North Lincoln 19, Statesville 0 (5 innings)

East Lincoln 17, Hickory 0 (5 innings): Leah Correll struck out 13 and yielded only a bunt single for East Lincoln.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Big South Conference: The league’s postseason tournament is being played at Charlotte’s Bojangles’ Coliseum:

(Men)
First Round – Wednesday, March 2
Game 1: (9) North Carolina A&T 79, (8) Radford 71
Game 2: (12) Charleston Southern 79, (5) UNC Asheville 78
Game 3: (7) High Point 84, (10) Hampton 77
Game 4: (6) Campbell 75, (11) Presbyterian 72, 2 OT

Quarterfinals – Friday, March 4
Game 5: (1) Longwood 79, North Carolina A&T 65
Game 6: (4) USC Upstate 72, Charleston Southern 62
Game 7: (2) Winthrop 68, High Point 51
Game 8: (3) Gardner-Webb 54, Campbell 53: A potential tying free throw misfired for Campbell as Gardner-Webb survived as Lance Terry scored 14 points and D’Maurian Williams 11.

Semifinals – Saturday, March 5
Game 9: Semifinals – Longwood vs. USC Upstate, noon
Game 10: Semifinals – Winthrop vs. Gardner-Webb, 2 p.m.

Championship – Sunday, March 6 (ESPN2)
Game 11: Championship – Game 9 winner vs. Game 10 winner, noon

(Women)
First Round – Tuesday, March 1
Game 1: (8) Presbyterian 65, (9) Winthrop 60
Game 2: (5) High Point 54, (12) Charleston Southern 34
Game 3: (7) Hampton 55, (10) Radford 49
Game 4: (11) UNC Asheville 68, (6) North Carolina A&T 59

Quarterfinals – Thursday, March 3
Game 5: (1) Campbell 59, Presbyterian 56
Game 6: (4) Gardner-Webb 55, High Point 53
Game 7: (2) Longwood 70, Hampton 61
Game 8: UNC Asheville 62, (3) USC Upstate 57

Semifinals – Saturday, March 5
Game 9: Semifinals – Campbell vs. Gardner-Webb, 6 p.m.
Game 10: Semifinals – Longwood vs. UNC Asheville, 8 p.m.

Championship – Sunday, March 6 (ESPNU)
Game 11: Championship – Game 9 winner vs. Game 10 winner, 8:30 p.m.

Conference Carolinas tournament results:

(Men)
First Round – Sunday, February 27
#7 Lees-McRae 80, #10 Chowan 73 (at Barton)
#9 Francis Marion 90, #8 King 83 (at Mount Olive)

Second Round – Monday, February 28
#6 Barton 94, Lees-McRae 75
#5 Mount Olive 95, Francis Marion 83

Quarterfinals – Friday, March 4 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
#4 Southern Wesleyan 72, Mount Olive 55
#3 Belmont Abbey 108, Barton 73: Quest Aldridge scored 30 points and the Crusaders shot 62.0 percent from the field while improving to 20-9 overall for their third 20-win season in four years.

Semifinals – Saturday, March 5 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Mount Olive vs. #1 UNC Pembroke, 12 p.m.
Belmont Abbey vs. #2 Emmanuel, 2:30 p.m.

Final – Sunday, March 6 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of Semifinal #1 vs. Winner of Semifinal #2, 1 p.m.

(Women)
First Round – Sunday, February 27
#7 Francis Marion 76, #10 North Greenville 63 (at King)
#8 Emmanuel 72, #9 Lees-McRae 57 (at UNC Pembroke)

Second Round – Monday, February 28
Francis Marion 87, #6 King 84
Emmanuel 69, #5 UNC Pembroke 67

Quarterfinals – Friday, March 4 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
#4 Chowan 55, Emmanuel 47
Francis Marion 73, #3 Belmont Abbey 69: Brittany Autry scored 25 points as the Crusaders’ record dropped to 19-9 overall.

Semifinals – Saturday, March 5 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Chowan vs. #1 Barton, 5 p.m.
Francis Marion vs. #2 Mount Olive, 7:30 p.m.

Final – Sunday, March 6 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of Semifinal #1 vs. Winner of Semifinal #2, 4 p.m.

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta (W 130-127)
Mon. 6 PHILADELPHIA (L 124-127, OT)
Wed. 8 PHILADELPHIA (L 106-110)
Fri. 10 SACRAMENTO (W 124-123)
Mon. 13 at Dallas (L 96-120)
Wed. 15 at San Antonio (W 131-115)
Fri. 17 at Portland (L 116-125)
Sun. 19 at Phoenix (L 106-137)
Mon. 20 at Utah (L 102-112)
Thu. 23 at Denver (W 115-107)
Mon. 27 HOUSTON (W 123-99)
Wed. 29 at Indiana (W 116-108)
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX (L 99-133)
Mon. 3 at Washington (L 121-124)
Wed. 5 DETROIT (W 140-111)
Sat. 8 MILWAUKEE (W 114-106)
Mon. 10 MILWAUKEE (W 103-99)
Wed. 12 at Philadelphia (W 109-98)
Fri. 14 ORLANDO (L 109-116)
Mon. 17 at New York (W 97-87)
Wed. 19 at Boston (W 111-102)
Fri. 21 OKLAHOMA CITY (W 121-98)
Sun. 23 ATLANTA (L 91-113)
Tue. 25 at Toronto (L 113-125)
Wed. 26 at Indiana (W 158-126)
Fri. 28 L.A. LAKERS (W 117-114)
Sun. 30 LA CLIPPERS (L 90-115)
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston (L 107-113)
Fri. 4 CLEVELAND (L 101-102)
Sat. 5 MIAMI (L 86-104)
Mon. 7 TORONTO (L 101-116)
Wed. 9 CHICAGO (L 109-121)
Fri. 11 at Detroit (W 141-119)
Sat. 12 MEMPHIS (L 118-125)
Tue. 15 at Minnesota (L 120-126, OT)
Thu. 17 MIAMI (L 107-111, 2 OT)
Fri. 25 TORONTO (W 125-93)
Sun. 27 DETROIT (L 126-127, OT)
Mon. 28 at Milwaukee (L 106-130)
MARCH
Wed. 2 at Cleveland (W 119-98)
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Here’s the full Charlotte FC schedule for the 2022 season (with results):

Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A., 7:30 p.m.
March 13, at Atlanta, 4:30 p.m.
March 19, New England, 7 p.m.
March 26, Cincinnati, 6 p.m.
April 4, at Philadelphia, 7:30 p.m.
April 10, Atlanta, 1:30 p.m.
April 16, at New England, 7:30 p.m.
April 23, at Colorado, 9 p.m.
April 30, at Orlando, 7:30 p.m.
May 7, Miami, 3:30 p.m.
May 14, Montreal, 7 p.m.
May 22, Vancouver, 5 p.m.
May 29, at Seattle, 9:30 p.m.
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD