×

2-8-24 roundup: Pro football and basketball, College athletics and basketball, High school basketball and football, Middle school basketball

By Richard Walker

The Atlantic Coast Conference announced on Thursday as a news conference in Charlotte that Charlotte, Greensboro, Cary, Durham and Raleigh will play host to numerous future neutral site conference championships as approved by the league’s membership.

ACC commissioner Jim Phillips announces several future championship venues during Thursday’s news conference in Charlotte.

Half of the conference’s 28 sponsored sports hosts were revealed, including the men’s and women’s basketball tournament championships, baseball, women’s golf, gymnastics, men’s and women’s lacrosse, men’s and women’s soccer, men’s and women’s swimming and diving, rowing and men’s and women’s tennis.

Charlotte will host the 2025, 2026 and 2028 men’s basketball tournament, the 2027 women’s basketball tournament, the 2024, 2026 and 2028 baseball tournament and the men’s and women’s lacrosse championships from 2024 to 2028.

The basketball tournaments will be held at the NBA Charlotte Hornets’ Spectrum Center, the baseball championships will be held at the Class AAA Charlotte Knights’ Truist Field and the lacrosse championships will be held at the American Legion Memorial Stadium.

The ACC’s football title game already was under contract at the Carolina Panthers’ Bank of America Stadium through the 2030 season.

“We are incredibly proud to announce this tremendous package of neutral site championships that will be held in the State of North Carolina, where the league was founded more than 70 years ago,” ACC Commissioner Jim Phillips said in a news release. “Each of these outstanding cities and venues will provide a first-class experience for our student-athletes, coaches, institutions, alumni and fans over the next seven years. We are also pleased to have been able to deliver so quickly on our commitment to continue to hold numerous tournaments and championships in cities across the State of North Carolina as part of the ACC Board of Directors’ decision to relocate the conference office headquarters to Charlotte.”

Here are the complete future championship sites:

ACC Men’s Basketball Tournament:
2025: Charlotte, Spectrum Center
2026: Charlotte, Spectrum Center
2027: Greensboro, Greensboro Coliseum
2028: Charlotte, Spectrum Center
2029: Greensboro, Greensboro Coliseum

ACC Women’s Basketball Tournament:
2024: Greensboro, Greensboro Coliseum (previously announced)
2025: Greensboro, Greensboro Coliseum
2027: Charlotte, Spectrum Center

ACC Baseball Championship:
2024: Charlotte, Truist Field (previously announced)
2025: Durham, Durham Bulls Athletic Park
2026: Charlotte, Truist Field
2027: Durham, Durham Bulls Athletic Park
2028: Charlotte, Truist Field
2029: Durham, Durham Bulls Athletic Park

ACC Gymnastics Championship:
2024: Greensboro, Greensboro Coliseum (previously announced)
2025: Greensboro, Greensboro Coliseum
2026: Greensboro, Greensboro Coliseum

ACC Men’s and Women’s Swimming & Diving Championships:
2024: Greensboro, Greensboro Aquatic Center (previously announced)
2025: Greensboro, Greensboro Aquatic Center
2027: Greensboro, Greensboro Aquatic Center
2028: Greensboro, Greensboro Aquatic Center
2029: Greensboro, Greensboro Aquatic Center

ACC Men’s Soccer and ACC Women’s Soccer Championships:
2024: Cary, WakeMed Soccer Park
2025: Cary, WakeMed Soccer Park
2026: Cary, WakeMed Soccer Park
2027: Cary, WakeMed Soccer Park
2028: Cary, WakeMed Soccer Park
2029: Cary, WakeMed Soccer Park

ACC Men’s & Women’s Lacrosse Championship:
2024: Charlotte, American Legion Memorial Stadium (previously announced)
2025: Charlotte, American Legion Memorial Stadium
2026: Charlotte, American Legion Memorial Stadium
2027: Charlotte, American Legion Memorial Stadium
2028: Charlotte, American Legion Memorial Stadium

ACC Rowing Championship:
2024: Raleigh, Lake Wheeler Park (previously announced)
2026: Raleigh, Lake Wheeler Park
2027: Raleigh, Lake Wheeler Park
2029: Raleigh, Lake Wheeler Park
2030: Raleigh, Lake Wheeler Park

ACC Men’s & Women’s Tennis Championships:
2024: Cary, Cary Tennis Park (previously announced)
2025: Cary, Cary Tennis Park
2026: Cary, Cary Tennis Park
2027: Cary, Cary Tennis Park
2028: Cary, Cary Tennis Park
2029: Cary, Cary Tennis Park

ACC Women’s Golf Championship:
2024: Wilmington, Porters Neck Country Club (previously announced)
2025: Greensboro, Sedgefield Country Club
2026: McConnell Golf Properties
2027: Greensboro, Sedgefield Country Club
2028: McConnell Golf Properties
2029: Greensboro, Sedgefield Country Club

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets were busy on Thursday’s NBA trade deadline day as they made trades with the Dallas Mavericks and Oklahoma City Thunder.

The Hornets traded P.J. Washington to Dallas for Charlotteans Grant Williams and Seth Curry and a 2027 protected first round draft pick. They also shipped Gordon Hayward to Oklahoma City for Tre Mann, Davis Bertans and Vasilije Micic.

Williams, a 2016 Providence Day School graduate, is in the 1st year of a 4-year, $53 million contract. And Curry, a 2008 Charlotte Christian graduate, is in the 1st year of a 2-year, $9 million contract.

Washington, who signed a 3-year, $48 million contract with the Hornets in August 2023, played high school basketball in Dallas.

Hayward, who missed 119 of 286 games due to various injuries during his 4-year with the Hornets, is in the final year of a 4-years, $120 million contract he signed with Charlotte in 2020.

Mann, Bertans and Micic were reserves with the Thunder.

Also on Thursday, Miles Bridges’ agent Rich Paul told ESPN his client will not waive his no-trade clause and wanted to remain with the Hornets. Multiple teams had reportedly inquired about Bridges’ availability during recent weeks.

And the Hornets reportedly released 2021 lottery pick James Bouknight.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023-24 NFL playoffs schedule:

Wild Card round: Jan. 13-15
-AFC
No. 1 Baltimore (13-4), bye
(Monday, Jan. 14)
No. 7 Pittsburgh (10-7) at No. 2 Buffalo (11-6) – Buffalo 31-17
(Saturday, Jan. 13)
No. 6 Miami (11-6) at No. 3 Kansas City (11-6) – Kansas City 26-7
(Saturday, Jan. 13)
No. 5 Cleveland (11-6) at No. 4 Houston (10-7) – Houston 45-14
-NFC
No. 1 San Francisco (12-5), bye
(Sunday, Jan. 14)
No. 7 Green Bay (9-8) at No. 2 Dallas (12-5) – Green Bay 48-32
(Sunday, Jan. 14)
No. 6 L.A. Rams (10-7) at No. 3 Detroit (12-5) – Detroit 24-23
(Monday, Jan. 15)
No. 5 Philadelphia (11-6) at No. 4 Tampa Bay (9-8) – Tampa Bay 32-9

Divisional round: Jan. 20-21
-AFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 4 Houston at No. 1 Baltimore – Baltimore 34-10
(Sunday, Jan. 21)
No. 3 Kansas City at No. 2 Buffalo – Kansas City 27-24
-NFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 7 Green Bay at No. 1 San Francisco – San Francisco 24-21
(Sunday, Jan. 21)
No. 4 Tampa Bay at No. 3 Detroit – Detroit 31-23

Conference championships: Jan. 28
AFC: Kansas City at Baltimore – Kansas City 17-10
NFC: Detroit at San Francisco – San Francisco 34-31

Super Bowl LVIII: Feb. 11
At Las Vegas: Kansas City vs. San Francisco, 6:30 p.m. (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are area results/upcoming schedule:

(Thursday, Feb. 8)
Gaston Day 71, Gaston Christian 61: The Spartans won the MAC tournament semifinal game after losing both regular season games to Gaston Christian and will play at Concord Academy in Friday’s MAC title game.

(Friday, Feb. 9)
MAC tournament: Gaston Day vs. Concord Academy
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Kings Mountain at Forestview
South Point at Crest
Burns at Bessemer City
Cherryville at Highland Tech
Shelby at East Gaston
East Lincoln at St. Stephens
Foard at North Lincoln
Lincolnton at West Caldwell
West Lincoln at Newton-Conover
Bradford Prep at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Christ the King

(Monday, Feb. 12)
Lincoln Charter at Bradford Prep

(Tuesday, Feb. 13)
Ashbrook at Cramer
Crest at North Gaston
Huss at Forestview
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Highland Tech
Burns at East Gaston
Thomas Jefferson at Shelby
Queen’s Grant at Piedmont CC
North Iredell at East Lincoln
West Iredell at North Lincoln
Maiden at Lincolnton
West Lincoln at East Burke
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Queen’s Grant at Piedmont CC

(Wednesday, Feb. 14)
Piedmont CC at Bradford Prep

(Friday, Feb. 16)
Kings Mountain at Crest
Forestview at Cramer
Huss at Ashbrook
North Gaston at South Point
East Gaston at Highland Tech
Shelby at Burns
Thomas Jefferson at Cherryville
East Lincoln at North Lincoln
West Lincoln at Lincolnton
Mountain Island Charter at Lincoln Charter

 

 

 

 

 

 

 

 

High school football

The Carolina Panthers are bringing high school football back to Charlotte’s Bank of America Stadium on Thursday, August 22, for the Keep Pounding High School Classic.

This year it’ll be a season-opening regional double-header with the 1st game between Independence and Myers Park at 4 p.m. followed by a match-up between Providence Day and Weddington at 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Thursday, Feb. 8)
Fayetteville State 88, J.C. Smith 57
Lipscomb 90, Queens 88

(Friday, Feb. 9)
Gaston College at Cape Fear CC

(Saturday, Feb. 10)
Belmont Abbey at Young Harris
Gaston College at Brunswick CC
George Mason at Davidson
High Point at Gardner-Webb
Queens at Austin Peay
St. Augustine’s at J.C. Smith

(Sunday, Feb. 11)
Charlotte at Temple

(Tuesday, Feb. 13)
LaSalle at Davidson
Lees-McRae at Belmont Abbey

(Wednesday, Feb. 14)
Cleveland CC at Mountain Gateway
North Florida at Queens
Gardner-Webb at Charleston Southern

(Thursday, Feb. 15)
Gaston College at Richard Bland
UTSA at Charlotte

(Friday, Feb. 16)
Jacksonville at Queens

(Saturday, Feb. 17)
Belmont Abbey at Barton
Cleveland CC at Guilford Tech
Davidson at St. Bonaventure
Gardner-Webb at USC Upstate
J.C. Smith at Shaw

(Sunday, Feb. 18)
Wake Tech at Gaston College
Wichita State at Charlotte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Feb. 8:
-Boys
Grier 5-0
Belmont 5-1
W.C. Friday 4-1
Stanley 4-2
York Chester 4-2
Holbrook 2-3
Southwest 2-3
Chavis 2-4
Cramerton 1-4
Mount Holly 1-4
Bessemer City 0-6

-Girls
Holbrook 5-0
Belmont 5-1
Bessemer City 5-1
Mount Holly 4-1
Southwest 3-2
Grier 2-3
Cramerton 2-3
Chavis 2-4
W.C. Friday 1-4
Stanley 1-5
York Chester 0-6

(Thursday, Feb. 8)
-Boys
W.C. Friday 46, Chavis 27: Karter Willis (8 points, 3 rebounds), Jayden Adams (5 points, 5 rebounds), Will Pruitt (5 points),
Canon Whitesides (4 points, 1 assist) and Aiden Thomas (3 points, 10 rebounds) led Chavis.

Grier 63, Bessemer City 12: Raheem McClure (17 points, 5 rebounds, 5 steals), Tomorris Caldwell (10 points, 4 steals) and Braylon Smith (8 points, 8 rebounds, 6 steals) led Grier.

Belmont 51, Holbrook 33: Braydon Walden (21 points, 15 rebounds), JoJo Holt (10 points, 6 assists) and Tucker McWhirter (9 points, 7 assists, 6 steals, 6 rebounds) led Belmont.

York Chester 52, Mount Holly 21: King Gardin had 12 points, Raymond Hodge 10, K’uandarius Wilson 8 and Zavion Anderson 8 for York Chester.

Stanley 37, Southwest 36: Bryson Summey (20 points), Jacole Bates (10 points, 10 rebounds), Cam Stillwell (10 rebounds, 6 steals) and Devin Phillips (game-winning free throw with 4 seconds left) led Stanley.

BYE – Cramerton

-Girls
Chavis 28, W.C. Friday 11: Jenny Brown had 13 points, Isabelle Robinson 7, Christina Holmes 5 and Zyriana Camp 3 for Chavis.

Bessemer City 36, Grier 19

Holbrook 44, Belmont 39: Shemiah McCoy had 19 points, Jakyra Sadler 11 and Kennedi Johnson 9 for Holbrook and Stella Absher had 21 points and Rowen Trexler 9 for Belmont.

Mount Holly 28, York Chester 14: Brinley Womack had 11 points for Mount Holly and Krysten Herbert 14 points for York Chester.

Southwest 41, Stanley 12

BYE – Cramerton

(Monday, Feb. 12)
Cramerton at Bessemer City, W.C. Friday at Belmont, Grier at York Chester, Holbrook at Stanley, Mount Holly at Southwest, BYE – Chavis

(Thursday, Feb. 15)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

 

 

 

 

 

 

Travel basketball

(Denver Nuggets)
The Denver Nuggets Travel boys’ basketball teams will be holding tryouts for the following teams: 6th-8th Grade Boys Wednesday, March 6th, Thursday, March 7th, Monday, March 11th and Tuesday, March 12th from 6:00-7:30 PM in the competition gym at East Lincoln High School (6471 Hwy 73 Denver, NC 28037). 9th-11th grade boys have the same dates from 7:30-9:00 PM. Players need to be at all 4 tryout dates if possible.
All basketball players in Lincoln and surrounding counties are encouraged to try out for the teams. Parent Permission, Medical Consent, and Information forms are required to try out and can be electronically sent to you. Contact Chip Ashley, at [email protected] or call or text 704-718-5136.

(N.C. Lady Gems)
The N.C. Lady Gems AAU team is holding tryouts on Feb. 10. The tryout schedule is as follows: Elementary School Players (10 a.m.-11:30 a.m.) and Middle School and High School Players (11:30 a.m.-1 p.m.).
For information, contact George Adams (704-842-0085) for location details.

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway 7 p.m. FS1/MRN
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway 7 p.m. FS1/MRN
Sun. Feb. 18 Daytona 500, Daytona International Speedway 2:30 p.m.Fox/MRN
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. Fox/PRN
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway 3:30 p.m.Fox/MRN
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway 7 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN