×

2-6-23 roundup: Pro basketball and football, High school basketball and wrestling, Middle school basketball, College basketball and baseball

By Richard Walker

Former Burns High state champion Scottie Montgomery has a new NFL coaching job.

Scottie Montgomery

Montgomery, a 1996 Burns High graduate, has been hired as Detroit Lions assistant head coach and running backs coach.

A 1994 Burns state championship player who earned All-ACC honors at Duke before playing in the NFL, Montgomery had been running backs coach for the Indianapolis Colts from 2021 to 2022.

Previously, Montgomery has been a Duke assistant coach (2006 to 2009 and 2013 to 2015), Pittsburgh Steelers assistant coach (2010 to 2012), East Carolina head coach (2016 to 2018) and Maryland assistant coach (2019 to 2020).

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

(Monday’s games)
-BOYS
Chase 59, Forestview 58

-GIRLS
Forestview 57, Chase 30: Amani Neely (32 points, 10 steals, 3 rebounds, 3 assists), Megan Baker (10 points 4 assists, 2 steals) and Delainah Springs (6 points, 10 rebounds) led Forestview.

(Tuesday’s games)
Ashbrook at South Point
Cramer at Kings Mountain
Forestview at Crest
Huss at North Gaston
East Gaston at Burns
Highland Tech at Bessemer City
Shelby at Thomas Jefferson
Piedmont CC at Corvian Community
East Lincoln at North Iredell
West Iredell at North Lincoln
East Burke at West Lincoln
Maiden at Lincolnton
Christ the King at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Pine Lake Prep

(Wednesday’s games)
Kings Mountain at Cox Mill

(Thursday’s games)
Corvian Community at Piedmont CC

(Friday’s games)
Ashbrook at Huss
Crest at Kings Mountain
Forestview at Cramer
South Point at North Gaston
Burns at Shelby
Cherryville at Thomas Jefferson
Highland Tech at East Gaston
East Lincoln at North Lincoln
Lincolnton at West Lincoln
Mountain Island Charter at Bradford Prep

(MAC Tournament)
Tuesday’s boys 1st round
No. 6 Metrolina Christian at No. 3 Northside Christian
No. 5 Westminster Catawba at No. 4 Gaston Day

Thursday’s boys semifinals at Hickory Grove Christian
4/5 Winner vs. No. 1 Gaston Christian, 5 p.m.
3/6 Winner vs. No. 2 Concord Academy, 8 p.m.

Friday’s boys championship
7 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

(Tuesday’s games)
King at Belmont Abbey

(Wednesday’s games)
Gaston College at Cape Fear Community College

(Thursday’s games)
Charlotte at UTEP
Eastern Kentucky at Queens
Gardner-Webb at Radford
Fordham at Davidson

(Saturday, Feb. 11)
Bellarmine at Queens
Belmont Abbey at Chowan
Charlotte at North Texas

(Sunday, Feb. 12)
Denmark Tech at Gaston College

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Feb. 6:

-BOYS
Southwest 5-0
Mount Holly 4-0
Belmont 4-1
Grier 3-1
Holbrook 2-2
Chavis 2-3
Stanley 2-3
York Chester 2-3
Cramerton 1-3
W.C. Friday 0-4
Bessemer City 0-5

-GIRLS
Holbrook 4-0
Mount Holly 4-0
Belmont 4-1
Southwest 3-2
Cramerton 2-2
W.C. Friday 2-2
Stanley 2-3
York Chester 2-3
Bessemer City 1-4
Chavis 1-4
Grier 0-4

(Monday’s games)
-BOYS
Chavis 52, W.C. Friday 30

Grier 46, Bessemer City 6: Juan Arias (12 points, 6 rebounds, 2 steals), Zyir Sowell (8 points, 2 steals) and O’Brian Lockhart (6 points, 4 steals 3 rebounds) led Grier.

Belmont 43, Holbrook 38: Cayden Rumph had 15 points, Eli Connor 13, Hunter Gerould 8 and Jeremiah Holt 5 for Belmont and Savion Lindsay had 22 points for Holbrook.

Mount Holly 50, York Chester 33

Southwest 59, Stanley 44: Zaiyir Phillips had 28 points, Nysier Dawkins 12 and Karma Minter 11 for Southwest and Caleb Smith had 14 points and R.J. Rowe 10 for Stanley.

 

-GIRLS
W.C. Friday 38, Chavis 21

Bessemer City 27, Grier 22

Holbrook 36, Belmont 22: Jakyra Sadler (21 points, 7 steals) and Shemiah McCoy (13 points) led Holbrook.

Mount Holly 26, York Chester 14

Southwest 34, Stanley 14: Sariyah McCorkle had 26 points and Aubrey Bennett and Symphony Rhodes 4 apiece for Southwest and Carsyn Simmons had 7 points for Stanley.

(Thursday’s games)
Belmont at W.C. Friday, Bessemer City at Cramerton, Southwest at Mount Holly, Stanley at Holbrook, York Chester at Grier

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here’s the 2022-23 Charlotte Hornets schedule:

(15-40 record)
October
19 at San Antonio (W 129-102)
21 New Orleans (L 112-124)
23 at Atlanta (W 126-109)
26 at New York (L 131-134, OT)
28 at Orlando (L 93-113)
29 Golden State (W 120-113, OT)
31 Sacramento (L 108-115)
November
2 at Chicago (L 88-106)
4 at Memphis (L 99-130)
5 Brooklyn (L 94-98)
7 Washington (L 100-108)
9 Portland (L 95-105)
10 at Miami (L 112-117, OT)
12 at Miami (L 115-132)
14 at Orlando (W 112-105)
16 Indiana (L 113-125)
18 at Cleveland (L 122-132, 2 OT)
20 at Washington (L 102-106)
23 Philadelphia (W 107-101)
25 Minnesota (W 110-108)
28 at Boston (L 105-140)
December
2 Washington (W 117-116)
3 Milwaukee (L 96-105)
5 L.A. Clippers (L 117-119)
7 at Brooklyn (L 116-122)
9 New York (L 102-121)
11 at Philadelphia (L 113-131)
14 Detroit (L 134-141, OT)
16 Atlanta (L 106-125)
18 at Denver (L 115-119)
19 at Sacramento (W 125-119)
21 at L.A. Clippers (L 105-126)
23 at L.A. Lakers (W 134-130)
26 at Portland (L 113-124)
27 at Golden State (L 105-110)
29 Oklahoma City (W 121-113)
31 Brooklyn (L 106-123)
January
2 L.A. Lakers (L 115-121)
4 Memphis (L 107-131)
6 at Milwaukee (W 138-109)
8 at Indiana (L 111-116)
10 at Toronto (L 120-132)
12 at Toronto (L 114-124)
14 Boston (L 106-122)
16 Boston (L 118-130)
18 at Houston (W 122-117)
21 at Atlanta (W 122-118)
23 at Utah (L 102-120)
24 at Phoenix (L 97-128)
26 Chicago (W 111-96)
29 Miami (W 122-117)
31 at Milwaukee (L 115-124)
February
2 at Chicago (L 98-114)
3 at Detroit (L 112-118)
5 Orlando (L 113-119)
8 at Washington, 7 p.m.
10 at Boston, 7:30 p.m.
11 Denver, 7 p.m.
13 Atlanta, 7 p.m.
15 San Antonio, 7 p.m.
24 at Minnesota, 8 p.m.
25 Miami, 7 p.m.
27 Detroit, 7 p.m.
March
1 Phoenix, 7 p.m.
3 Orlando, 7 p.m.
5 at Brooklyn, 6 p.m.
7 at New York, 7:30 p.m.
9 at Detroit, 7 p.m.
11 Utah, 7 p.m.
12 Cleveland, 5 p.m.
14 Cleveland, 7 p.m.
17 Philadelphia, 7 p.m.
20 Indiana, 7 p.m.
23 at New Orleans, 8 p.m.
24 at Dallas, 7:30 p.m.
26 Dallas, 1 p.m.
28 at Oklahoma City, 8 p.m.
31 Chicago, 7 p.m.
April
2 Toronto, 1 p.m.
4 Toronto, 7 p.m.
7 Houston, 7 p.m.
9 at Cleveland, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

Here’s the 2022-23 NFL playoff schedule:

-Wild Card weekend
Jan. 14-16
(AFC)
No. 1 Kansas City – bye
No. 5 L.A. Chargers at Jacksonville – Jacksonville 31-30
No. 7 Miami at No. 2 Buffalo – Buffalo 34-31
No. 6 Baltimore at No. 3 Cincinnati – Cincinnati 24-17

(NFC)
No. 1 Philadelphia – bye
No. 7 Seattle at No. 2 San Francisco – San Francisco 41-23
No. 6 N.Y. Giants at No. 3 Minnesota – N.Y. Giants 31-24
No. 5 Dallas at No. 4 Tampa Bay – Dallas 31-14

-Confererence semifinals
Jan. 21-22
(AFC)
No. 4 Jacksonville at No. 1 Kansas City – Kansas City 27-20
No. 3 Cincinnati at No. 2 Buffalo – Cincinnati 27-10

(NFC)
No. 6 N.Y. Giants at No. 1 Philadelphia – Philadelphia 38-7
No. 5 Dallas at No. 2 San Francisco – San Francisco 19-12

-Conference championship games
Jan. 29
NFC – No. 2 San Francisco at No. 1 Philadelphia – Philadelphia 31-7
AFC – No. 3 Cincinnati at No. 1 Kansas City – Kansas City 23-20

-Super Bowl
Feb. 12
At Glendale, Ariz. – Philadelphia vs. Kansas City, 6:30 p.m. (FOX)

 

 

 

 

Auto racing

The 2023 NASCAR schedule (with winners in parentheses):

Feb 5 Clash at The Coliseum, Los Angeles CA (Martin Truex, Jr.)
Feb 16 Duel No. 1, Daytona Beach FL, 7 p.m. on FS1
Feb 16 Duel No. 2, Daytona Beach FL, 8:45 p.m. on FS1
Feb 19 Daytona 500, Daytona Beach FL, 2:30 p.m. on FOX
Feb 26 NASCAR Cup Series at California, Fontana CA 3:30 p.m. on FOX
Mar 5 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 3:30 p.m. on FOX
Mar 12 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3:30 p.m. on FOX
Mar 19 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 3:30 p.m. on FOX
Mar 26 NASCAR Cup Series at Circuit of the Americas, Austin TX, 3:30 p.m. on FOX
Apr 2 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3:30 p.m. on FS1
Apr 9 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7 p.m. on FOX
Apr 16 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville VA, 3 p.m. on FS1
Apr 23 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 3 p.m. on FOX
Apr 30 NASCAR Cup Series at Dover, Dover DE, 2 p.m. on FS1
May 7 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on FS1
May 14 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 3 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Open Race, North Wilkesboro NC, 6 p.m. on FS1
May 21 NASCAR Cup Series All-Star Race, North Wilkesboro NC, 8 p.m. on FS1
May 28 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 6 p.m. at FOX
Jun 4 NASCAR Cup Series at World Wide Technology Raceway, Madison IL, 3:30 p.m. on FS1
Jun 11 NASCAR Cup Series at Sonoma, Sonoma CA, 3:30 p.m. on FOX
Jun 25 NASCAR Cup Series at Nashville, Lebanon TN, 7 p.m. on NBC
Jul 2 NASCAR Cup Series at Chicago, Chicago IL, 5:30 p.m. on NBC
Jul 9 NASCAR Cup Series at Atlanta, Hampton GA, 7 p.m. on USA
Jul 16 NASCAR Cup Series at New Hampshire, Loudon NH, 2:30 p.m. on USA
Jul 23 NASCAR Cup Series at Pocono, Long Pond PA, 2:30 p.m. on USA
Jul 30 NASCAR Cup Series at Richmond, Richmond VA, 3 p.m. on USA
Aug 6 NASCAR Cup Series at Michigan, Brooklyn MI, 2:30 p.m. on USA
Aug 13 NASCAR Cup Series at Indianapolis Road Course, Speedway IN, 2:30 p.m. on NBC
Aug 20 NASCAR Cup Series at Watkins Glen, Watkins Glen NY, 3 p.m. on USA
Aug 26 NASCAR Cup Series at Daytona, Daytona Beach FL, 7 p.m. on NBC

(Cup Playoffs)
Sep 3 NASCAR Cup Series at Darlington, Darlington SC, 6 p.m. on USA
Sep 10 NASCAR Cup Series at Kansas, Kansas City KS, 3 p.m. on USA
Sep 16 NASCAR Cup Series at Bristol, Bristol TN, 7:30 p.m. on USA
Sep 24 NASCAR Cup Series at Texas, Fort Worth TX, 3:30 p.m. on USA
Oct 1 NASCAR Cup Series at Talladega, Lincoln AL, 2 p.m. on NBC
Oct 8 NASCAR Cup Series at Charlotte, Concord NC, 2 p.m. on NBC
Oct 15 NASCAR Cup Series at Las Vegas, Las Vegas NV, 2:30 p.m. on NBC
Oct 22 NASCAR Cup Series at Miami, Homestead FL, 2:30 p.m. on NBC
Oct 29 NASCAR Cup Series at Martinsville, Martinsville, 2 p.m. on NBC
Nov 5 NASCAR Cup Series at Phoenix, Avondale AZ, 3 p.m. on NBC