×

2-27-22 roundup: High school basketball, Middle school basketball, Pro basketball and soccer, College track and field, basketball and baseball

By Richard Walker

Bessemer City’s boys and Shelby’s girls will play N.C. High School Athletic Association Western semifinal basketball playoff games on Tuesday.

Bessemer City (23-4), in the Western semifinals for the first time since 1995, will visit perennial power Winston-Salem Prep in a 1A Western boys semifinal. Tuesday’s winner advances to Saturday’s Western 1A championship game.

Shelby (21-2), the defending state champion, will visit top-seeded Randleman in a 2A Western girls semifinal. Tuesday’s winner advances to Saturday’s Western 2A championship game.

 

 

 

 

College track and field

Less than a month after leading Mountain Island Charter’s boys track team to its second straight state title, Trevin Moyer announced on Saturday his commitment to continue his track career at Arizona State University.

Trevin Moyer

Moyer, who set new 1A/2A meet records in the 55-meter dash and 500-meter run with times of 6.25 seconds and 1:05.31, respectively, in the Feb. 12 indoor championships, was named the Class 1A/2A boys outstanding performer.

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Feb. 24:

(Boys)
Southwest 9-0
Belmont 7-2
Grier 7-2
Holbrook 7-2
York Chester 6-3
Mount Holly 5-5
Cramerton 4-5
Stanley 3-6
Bessemer City 1-8
W.C. Friday 1-8
Chavis 0-9

(Girls)
Holbrook 9-0
Belmont 7-2
W.C. Friday 7-2
Cramerton 6-3
Southwest 6-3
Chavis 5-4
Stanley 4-5
York Chester 2-7
Mount Holly 2-8
Bessemer City 1-8
Grier 1-8

(Monday’s games)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

 

 

 

College basketball

Big South Conference: The league’s postseason tournament is being played at Charlotte’s Bojangles’ Coliseum:

Here are the pairings:

(Men)
First Round – Wednesday, March 2
Game 1: (8) Radford vs. (9) North Carolina A&T, 11:30 a.m.
Game 2: (5) UNC Asheville vs. (12) Charleston Southern, 2 p.m.
Game 3: (7) High Point vs. (10) Hampton, 6 p.m.
Game 4: (6) Campbell vs. (11) Presbyterian, 8 p.m.

Quarterfinals – Friday, March 4
Game 5: (1) Longwood vs. 8/9 winner, noon
Game 6: (4) USC Upstate vs. 5/12 winner, 2 p.m.
Game 7: (2) Winthrop vs 7/10 Winner, 6 p.m.
Game 8: (3) Gardner-Webb vs. 6/11 Winner, 8 p.m.

Semifinals – Saturday, March 5
Game 9: Semifinals – Game 5 winner vs. Game 6 winner, noon
Game 10: Semifinals – Game 7 winner vs. Game 8 winner, 2 p.m.

Championship – Sunday, March 6 (ESPN2)
Game 11: Championship – Game 9 winner vs. Game 10 winner, noon

(Women)
First Round – Tuesday, March 1
Game 1: (8) Presbyterian vs. (9) Winthrop, noon
Game 2: (5) High Point vs. (12) Charleston Southern, 2 p.m.
Game 3: (7) Hampton vs. (10) Radford, 6 p.m.
Game 4: (6) North Carolina A&T vs. (11) UNC Asheville, 8 p.m.

Quarterfinals – Thursday, March 3
Game 5: (1) Campbell vs. 8/9 winner, noon
Game 6: (4) Gardner-Webb vs. 5/12 winner, 2 p.m.
Game 7: (2) Longwood vs. 7/10 Winner, 6 p.m.
Game 8: (3) USC Upstate vs. 6/11 Winner, 8 p.m.

Semifinals – Saturday, March 5
Game 9: Semifinals – Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.
Game 10: Semifinals – Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8 p.m.

Championship – Sunday, March 6 (ESPNU)
Game 11: Championship – Game 9 winner vs. Game 10 winner, 8:30 p.m.

Conference Carolinas: The league’s tournament began on Sunday.

Here are the pairings:

(Men)
First Round – Sunday, February 27
#7 Lees-McRae 80, #10 Chowan 73 (at Barton)
#9 Francis Marion 90, #8 King 83 (at Mount Olive)

Second Round – Monday, February 28
#7 Lees-McRae at #6 Barton, 7 p.m.
#9 Francis Marion at #5 Mount Olive, 7 p.m.

Quarterfinals – Friday, March 4 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of #5-#8-#9 vs. #4 Southern Wesleyan, 11 a.m.
Winner of #6-#7-#10 vs. #3 Belmont Abbey, 1:30 p.m.

Semifinals – Saturday, March 5 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of #4-#5-#8-#9 vs. #1 UNC Pembroke, 12 p.m.
Winner of #3-#6-#7-#10 vs. #2 Emmanuel, 2:30 p.m.

Final – Sunday, March 6 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of Semifinal #1 vs. Winner of Semifinal #2, 1 p.m.

(Women)
First Round – Sunday, February 27
#7 Francis Marion 76, #10 North Greenville 63 (at King)
#8 Emmanuel 72, #9 Lees-McRae 57 (at UNC Pembroke)

Second Round – Monday, February 28
Winner of #7-#10 at #6 King, 7 p.m.
Winner of #8-#9 at #5 UNC Pembroke, 5 p.m.

Quarterfinals – Friday, March 4 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of #5-#8-#9 vs. #4 Chowan, 6 p.m.
Winner of #6-#7-#10 vs. #3 Belmont Abbey, 8:30 p.m.

Semifinals – Saturday, March 5 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of #4-#5-#8-#9 vs. #1 Barton, 5 p.m.
Winner of #3-#6-#7-#10 vs. #2 Mount Olive, 7:30 p.m.

Final – Sunday, March 6 (Jerry Richardson Indoor Stadium – Spartanburg, S.C.)
Winner of Semifinal #1 vs. Winner of Semifinal #2, 4 p.m.

 

 

 

 

College baseball

Gaston College 9, Guilford Tech 8: The Rhinos completed an unbeaten (15-0) first month of the season in their program restart.

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets saw a franchise-record 15-game winning streak over another NBA opponent come an end on Sunday as Kelly Olynyk’s 15-footer at the buzzer lifted the Detroit Pistons to a 127-126 overtime win in front of 15,348 at Spectrum Center.

Detroit hadn’t beaten Charlotte since 2018.

Terry Rozier (33 points, 5 rebounds), Miles Bridges (29 points, 10 rebounds, 5 assists), LaMelo Ball (17 points, 7 rebounds, 7 assists), Kelly Oubre (15 points) and Cody Martin (13 points) led the Hornets.

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta (W 130-127)
Mon. 6 PHILADELPHIA (L 124-127, OT)
Wed. 8 PHILADELPHIA (L 106-110)
Fri. 10 SACRAMENTO (W 124-123)
Mon. 13 at Dallas (L 96-120)
Wed. 15 at San Antonio (W 131-115)
Fri. 17 at Portland (L 116-125)
Sun. 19 at Phoenix (L 106-137)
Mon. 20 at Utah (L 102-112)
Thu. 23 at Denver (W 115-107)
Mon. 27 HOUSTON (W 123-99)
Wed. 29 at Indiana (W 116-108)
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX (L 99-133)
Mon. 3 at Washington (L 121-124)
Wed. 5 DETROIT (W 140-111)
Sat. 8 MILWAUKEE (W 114-106)
Mon. 10 MILWAUKEE (W 103-99)
Wed. 12 at Philadelphia (W 109-98)
Fri. 14 ORLANDO (L 109-116)
Mon. 17 at New York (W 97-87)
Wed. 19 at Boston (W 111-102)
Fri. 21 OKLAHOMA CITY (W 121-98)
Sun. 23 ATLANTA (L 91-113)
Tue. 25 at Toronto (L 113-125)
Wed. 26 at Indiana (W 158-126)
Fri. 28 L.A. LAKERS (W 117-114)
Sun. 30 LA CLIPPERS (L 90-115)
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston (L 107-113)
Fri. 4 CLEVELAND (L 101-102)
Sat. 5 MIAMI (L 86-104)
Mon. 7 TORONTO (L 101-116)
Wed. 9 CHICAGO (L 109-121)
Fri. 11 at Detroit (W 141-119)
Sat. 12 MEMPHIS (L 118-125)
Tue. 15 at Minnesota (L 120-126, OT)
Thu. 17 MIAMI (L 107-111, 2 OT)
Fri. 25 TORONTO (W 125-93)
Sun. 27 DETROIT (L 126-127, OT)
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

The starting lineup for the first Charlotte FC MLS regular season game in team history.

Here’s the full Charlotte FC schedule for the 2022 season (with results):

Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A., 7:30 p.m.
March 13, at Atlanta, 4:30 p.m.
March 19, New England, 7 p.m.
March 26, Cincinnati, 6 p.m.
April 4, at Philadelphia, 7:30 p.m.
April 10, Atlanta, 1:30 p.m.
April 16, at New England, 7:30 p.m.
April 23, at Colorado, 9 p.m.
April 30, at Orlando, 7:30 p.m.
May 7, Miami, 3:30 p.m.
May 14, Montreal, 7 p.m.
May 22, Vancouver, 5 p.m.
May 29, at Seattle, 9:30 p.m.
June 11, New York, 3 p.m.
June 18, at Columbus, 7:30 p.m.
June 25, at Montreal, 7:30 p.m.
June 30, Austin, 7 p.m.
July 3, at Houston, 8:30 p.m.
July 9, Nashville, 7 p.m.
July 16, at Miami, 8 p.m.
July 23, at Toronto, 7:30 p.m.
July 30, Columbus, 7 p.m.
August 3, D.C., 7 p.m.
August 6, Chicago, 7 p.m.
August 13, at LAFC, 10:30 p.m.
August 17, at New York City, TBD
August 21, Orlando, 7 p.m.
August 27, Toronto, 7 p.m.
September 3, at Cincinnati, 7:30 p.m.
September 10, New York City, 7 p.m.
September 17, at Chicago, 8 p.m.
October 1, Philadelphia, 7 p.m.
October 9, at New York, TBD