×

2-2-24 roundup: Pro football and basketball, College basketball, High school basketball, Middle school basketball

By Richard Walker

The Charlotte 49ers will look to extend their turnaround season on Saturday at 2 p.m. when it hosts in-state rival East Carolina at Halton Arena.

Charlotte 49ers forward Igor Milicic

Students are camping out Friday night into Saturday morning in anticipation for the game that could become the school’s first basketball sellout since Feb. 2, 2013 against Massachusetts.

The 49ers are 13-7 overall and 7-1 in the American Athletic Conference for 1st place in the league. East Carolina is 11-11, 4-5.

If Charlotte can win Saturday, it would give the 49ers their 1st 8-game conference winning streak in school history.

With students declaring the campout “Fearneville” and interim head coach Aaron Fearne and athletic director Mike Hill will be handing out breakfast after 10 a.m. Saturday morning to the campers.

Additionally, Friday through Sunday is Alumni Reunion Weekend for Charlotte Basketball.

 

 

 

 

 

 

High school athletics

Here are the N.C. High School Athletic Association Wells Fargo Cup standings for all-sport excellence following the 2023 fall sports season.

(1A)
T1. Mount Airy – 157.5
T1. Thomas Jefferson – 157.5
3. Gray Stone Day – 117.5
4. Voyager – 112.5
5. Swain County – 110
6. Christ the King – 105
7. Polk County – 97.5
8. Highland Tech – 90
T9. Bradford Prep & Lejeune – 80

(2A)
1. Seaforth – 145
2. NCSSM – Durham – 137.5
3. Clinton – 132.5
T4. Brevard & Franklin Academy – 125
6. Pine Lake Prep – 120
7. Lincoln Charter – 117.5
8. Owen – 102.5
9. Community School of Davidson – 85
10. East Surry – 82.5

(3A)
1. First Flight – 155
2. Croatan – 130
3. North Lincoln – 127.5
4. Hickory – 125
5. Orange – 115
6. J.H. Rose – 112.5
7. Lake Norman Charter – 105
8. Carrboro – 97.5
T9. Hibriten – 92.5
T9. West Henderson – 92.5

(4A)
1. Marvin Ridge – 220
2. Cardinal Gibbons – 160
3. Weddington – 142.5
4. Hoggard – 140
5. Broughton – 132.5
T6. Ardrey Kell – 115
T6. Myers Park – 115
T8. Cuthbertson – 100
T8. T.C. Roberson – 100
T10. Leesville Road – 82.5
T10. Reagan – 82.5

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are area results/upcoming schedule:

(Friday, Feb. 2)
-Boys
Crest 67, Ashbrook 62

South Point 67, Cramer 47

Kings Mountain 71, Huss 66

North Gaston 76, Forestview 65: Markell Carothers had 31 points and Jalen Howard 18 for North Gaston.

Cherryville 66, Bessemer City 63

Shelby 78, Highland Tech 48

Piedmont Community Charter 90, Queen’s Grant 54

East Lincoln 103, West Iredell 65: Jackson Fannon (24 points, 6 3-pointers), Grant Lawless (14 points, 10 rebounds), Houston Hartsell (12 points), Hampton Good (10 points) and Christian Atkins (10 points) led East Lincoln.

North Iredell 88, North Lincoln 80

Bandys 65, Lincolnton 62

Bunker Hill 72, West Lincoln 49

Gaston Christian 81, Gaston Day 63

Pine Lake Prep 78, Lincoln Charter 74

Piedmont CC 90, Queen’s Grant 54

-Girls
Crest 56, Ashbrook 26

Cramer 40, South Point 38: Oshauna Holland (28 points, 7 rebounds, 2 assists, 2 blocks, 9 steals, game-winning shot with 1.2 seconds left) and Hadley Womack (5 points, 4 rebounds) led Cramer and Amya Graham (12 points, 13 rebounds), Claire Frank (11 points) and Lexi Birtwistle (10 points) led South Point.

Huss 72, Kings Mountain 19: Myla Hoover had 18 points for Huss.

Forestview 69, North Gaston 37: Blair Riley 21 points, 10 rebounds, 3 steals, 3 assists), Tralyn Phillips (14 points, 6 steals, 4 assists), Amani Neely (10 points), Miangel Thompson (6 points, 4 steals, 4 assists) and Molly Forgan (5 points, 5 rebounds, 2 steals) led Forestview and Jaleah Littlejohn’s 21 points led North Gaston.

Bessemer City 65, Cherryville 40

Thomas Jefferson 51, East Gaston 12

East Lincoln 73, West Iredell 17

North Iredell 54, North Lincoln 50

Bandys 61, Lincolnton 35

Bunker Hill 49, West Lincoln 48

Lincoln Charter 78, Pine Lake Prep 42

(Monday, Feb. 5)
MAC tournament

(Tuesday, Feb. 6)
Crest at Cramer
Forestview at Ashbrook
Huss at South Point
North Gaston at Kings Mountain
Bessemer City at Shelby
Cherryville at East Gaston
Thomas Jefferson at Burns
East Lincoln at Foard
North Lincoln at St. Stephens
East Burke at Lincolnton
West Lincoln at West Caldwell
Bradford Prep at Lincoln Charter
Corvian at Mountain Island Charter

(Wednesday, Feb. 7)
Shelby at Kings Mountain
Bradford Prep at Piedmont CC

(Friday, Feb. 9)
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Kings Mountain at Forestview
South Point at Crest
Burns at Bessemer City
Cherryville at Highland Tech
Shelby at East Gaston
East Lincoln at St. Stephens
Foard at North Lincoln
Lincolnton at West Caldwell
West Lincoln at Newton-Conover
Bradford Prep at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Christ the King

(Monday, Feb. 12)
Lincoln Charter at Bradford Prep

(Tuesday, Feb. 13)
Ashbrook at Cramer
Crest at North Gaston
Huss at Forestview
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Highland Tech
Burns at East Gaston
Thomas Jefferson at Shelby
Queen’s Grant at Piedmont CC
North Iredell at East Lincoln
West Iredell at North Lincoln
Maiden at Lincolnton
West Lincoln at East Burke
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Queen’s Grant at Piedmont CC

(Wednesday, Feb. 14)
Piedmont CC at Bradford Prep

(Friday, Feb. 16)
Kings Mountain at Crest
Forestview at Cramer
Huss at Ashbrook
North Gaston at South Point
East Gaston at Highland Tech
Shelby at Burns
Thomas Jefferson at Cherryville
East Lincoln at North Lincoln
West Lincoln at Lincolnton
Mountain Island Charter at Lincoln Charter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Oklahoma City 126, Charlotte 106: Rookie Brandon Miller had 28 points as the Hornets lost their 6th straight game.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College baseball

A matchup of two of the country’s top junior college baseball lived up to the advance billing on a sun-splashed Friday at Gastonia’s Sims Legion Park as No. 14 Gaston College swept a doubleheader over No. 5 Walters State by 3-1 and 3-2 scores.

Gaston College (5-0) completes the four-game series with a 1 p.m. doubleheader at Walters State on Saturday.

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Saturday, Feb. 3)
Bellarmine at Queens
Chowan at Belmont Abbey
East Carolina at Charlotte
Gaston College at Wake Tech
Johnston CC at Cleveland CC

(Sunday, Feb. 4)
Davidson at Loyola

(Tuesday, Feb. 6)
Charlotte at South Florida
Cleveland CC at Catawba Valley CC

(Wednesday, Feb. 7)
Davidson at Duquesne
Gardner-Webb at Presbyterian

(Thursday, Feb. 8)
J.C. Smith at Fayetteville State
Queens at Lipscomb

(Friday, Feb. 9)
Gaston College at Cape Fear CC

(Saturday, Feb. 10)
Belmont Abbey at Young Harris
Gaston College at Brunswick CC
George Mason at Davidson
High Point at Gardner-Webb
Queens at Austin Peay
St. Augustine’s at J.C. Smith

(Sunday, Feb. 11)
Charlotte at Temple

(Tuesday, Feb. 13)
LaSalle at Davidson
Lees-McRae at Belmont Abbey

(Wednesday, Feb. 14)
Cleveland CC at Mountain Gateway
North Florida at Queens
Gardner-Webb at Charleston Southern

(Thursday, Feb. 15)
Gaston College at Richard Bland
UTSA at Charlotte

(Friday, Feb. 16)
Jacksonville at Queens

(Saturday, Feb. 17)
Belmont Abbey at Barton
Cleveland CC at Guilford Tech
Davidson at St. Bonaventure
Gardner-Webb at USC Upstate
J.C. Smith at Shaw

(Sunday, Feb. 18)
Wake Tech at Gaston College
Wichita State at Charlotte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023-24 NFL playoffs schedule:

Wild Card round: Jan. 13-15
-AFC
No. 1 Baltimore (13-4), bye
(Monday, Jan. 14)
No. 7 Pittsburgh (10-7) at No. 2 Buffalo (11-6) – Buffalo 31-17
(Saturday, Jan. 13)
No. 6 Miami (11-6) at No. 3 Kansas City (11-6) – Kansas City 26-7
(Saturday, Jan. 13)
No. 5 Cleveland (11-6) at No. 4 Houston (10-7) – Houston 45-14
-NFC
No. 1 San Francisco (12-5), bye
(Sunday, Jan. 14)
No. 7 Green Bay (9-8) at No. 2 Dallas (12-5) – Green Bay 48-32
(Sunday, Jan. 14)
No. 6 L.A. Rams (10-7) at No. 3 Detroit (12-5) – Detroit 24-23
(Monday, Jan. 15)
No. 5 Philadelphia (11-6) at No. 4 Tampa Bay (9-8) – Tampa Bay 32-9

Divisional round: Jan. 20-21
-AFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 4 Houston at No. 1 Baltimore – Baltimore 34-10
(Sunday, Jan. 21)
No. 3 Kansas City at No. 2 Buffalo – Kansas City 27-24
-NFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 7 Green Bay at No. 1 San Francisco – San Francisco 24-21
(Sunday, Jan. 21)
No. 4 Tampa Bay at No. 3 Detroit – Detroit 31-23

Conference championships: Jan. 28
AFC: Kansas City at Baltimore – Kansas City 17-10
NFC: Detroit at San Francisco – San Francisco 34-31

Super Bowl LVIII: Feb. 11
At Las Vegas: Kansas City vs. San Francisco, 6:30 p.m. (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Feb. 1:
-Boys
Grier 3-0
Belmont 3-1
W.C. Friday 3-1
Stanley 3-1
Southwest 2-1
Chavis 2-2
York Chester 2-2
Holbrook 1-2
Cramerton 1-3
Mount Holly 0-3
Bessemer City 0-4

-Girls
Belmont 4-0
Holbrook 3-0
Mount Holly 3-0
Bessemer City 3-1
Southwest 2-1
Cramerton 2-2
Grier 1-2
Chavis 1-3
W.C. Friday 1-3
Stanley 0-4
York Chester 0-4

(Monday, Feb. 5)
Grier at Cramerton, Holbrook at Chavis, Mount Holly at Bessemer City, Southwest at Belmont, Stanley at York Chester, BYE – W.C. Friday

(Thursday, Feb. 8)
Chavis at W.C. Friday, Bessemer City at Grier, Belmont at Holbrook, York Chester at Mount Holly, Stanley at Southwest, BYE – Cramerton