×

2-17-22 roundup: High school basketball, College basketball and baseball, MMA, Pro basketball, Middle school basketball

By Richard Walker

Basketball tournament championship game pairings have been set for the Big South 3A, Western Foothills 3A and Southern Piedmont 1A/2A conferences after Thursday’s games.

In the Big South, whose semifinals were on Wednesday, Kings Mountain’s boys face Crest and the Mountaineers’ girls meet Ashbrook in title games.

In the Western Foothills, East Lincoln’s boys and girls play against Hickory for championships after Thursday semifinal victories.

And in the Southern Piedmont, Shelby’s boys and girls play Bessemer City in the title games.

Here’s the tournament results and pairings for conferences from Cleveland, Gaston and Lincoln counties:

Big South 3A
Monday’s boys first round
Crest 70, North Gaston 40
South Point 75, Forestview 53
Kings Mountain 90, Huss 66
Cramer 81, Ashbrook 52

Wednesday’s boys semifinals at Crest
Kings Mountain 72, Cramer 61
Crest 86, South Point 75

Friday’s boys championship at Crest
Crest vs. Kings Mountain

Monday’s girls first round
Ashbrook 77, Cramer 43
South Point 57, Crest 50
Kings Mountain 61, Forestview 30
Huss 68, North Gaston 44

Wednesday’s girls semifinals at Ashrook
Kings Mountain 59, Huss 49
Ashbrook 56, South Point 35: Kennette Bess had 25 points and Madison Cole 13 for Ashbrook and Maddie Frank’s 21 points led South Point.

Friday’s girls championship at Crest
Ashbrook vs. Kings Mountain

Western Foothills 3A
Monday’s boys first round
Hickory 87, West Iredell 47
North Lincoln 74, St. Stephens 62
East Lincoln 75, Foard 28
North Iredell 76, Statesville 43

Thursday’s semifinals at East Lincoln
East Lincoln 47, North Iredell 46: Drew Bean had 13 points and Logan Craig, Palmer Crichton and Jeremiah Jones nine apiece for East Lincoln.

Hickory 77, Statesville 62

Monday’s girls first round
East Lincoln 64, West Iredell 15
Foard 67, North Iredell 59
Hickory 71, North Lincoln 16
St. Stephens 37, Statesville 19

Wednesday’s girls semifinals at East Lincoln
Hickory 56, St. Stephens 46
East Lincoln 74, Foard 68

Friday’s girls championship at East Lincoln
East Lincoln vs. Hickory

Southern Piedmont 1A/2A
Tuesday’s boys first round
Shelby-bye
East Gaston 66, Cherryville 51
Bessemer City 87, Highland Tech 67
Burns 61, Thomas Jefferson 49

Thursday’s boys semifinals at Shelby
Bessemer City 70, Burns 64
Shelby 57, East Gaston 53

Friday’s boys championship at Shelby
Shelby vs. Bessemer City

Tuesday’s girls first round
Shelby-bye
Burns 59, East Gaston 42
Thomas Jefferson 63, Highland Tech 23
Bessemer City 77, Cherryville 27

Thursday’s girls semifinals at Shelby
Bessemer City 58, Thomas Jefferson 40
Shelby 73, Burns 23

Friday’s girls championship at Shelby
Shelby vs. Bessemer City

Catawba Valley 2A
Tuesday’s boys first round
West Caldwell 71, Newton-Conover 59
West Lincoln 64, Bandys 51
Maiden 58, Bunker Hill 43
Lincolnton 60, East Burke 48

Wednesday’s boys semifinal at Catawba Valley CC
West Caldwell 74, West Lincoln 50

Thursday’s boys semifinal at Catawba Valley CC
Maiden vs. Lincolnton

Friday’s boys championship at Catawba Valley CC
West Caldwell vs. Maiden-Lincolnton winner

Tuesday’s girls first round
Newton-Conover-bye
Bandys 57, Maiden 39
East Burke 36, Lincolnton 14
Bunker Hill 69, West Lincoln 40

Wednesday’s girls semifinal at Catawba Valley CC
Newton-Conover 47, Bandys 32

Thursday’s girls semifinal at Catawba Valley CC
East Burke vs. Bunker Hill

Friday’s girls championship at Catawba Valley CC
Newton-Conover vs. EB-BH winner

Catawba Shores 1A/2A
Monday’s boys first round
Mountain Island Charter 81, Langtree Charter 73
Christ the King 64, Pine Lake Prep 49

Wednesday’s boys semifinals
Christ the King 53, Community School of Davidson 49
Lincoln Charter 67, Mountain Island Charter 56

Friday’s boys championship at Pine Lake Prep
Lincoln Charter vs. Christ the King

Monday’s girls first round
Christ the King 49, Pine Lake Prep 47, OT
Langtree Charter 53, Mountain Island Charter 26

Wednesday’s girls semifinals
Langtree Charter 65, Community School of Davidson 55
Lincoln Charter 50, Christ the King 24

Friday’s championship at Pine Lake Prep
Lincoln Charter vs. Langtree Charter

Metro 8 1A
Monday’s boys first round
Cabarrus Charter 52, Sugar Creek 44
Queen’s Grant 103, Apprentice Academy 32
Corvian Community 66, Bradford Prep 49

Wednesday’s boys semifinals at Bradford Prep
Corvian Community 79, Queen’s Grant 72
Carolina International 104, Cabarrus Charter 75

Friday’s boys championship at Bradford Prep
Carolina International vs. Corvian Community

Wednesday’s girls semifinals
Piedmont CC 62, Sugar Creek 28: Kaylee Nolan (18 points, 3 rebounds, 2 assists, 1 steal), Grace East (13 points, 1 rebound, 1 assist, 6 steals), Lauren French (7 points, 6 rebounds, 2 assists, 1 steal, 2 blocks), Lyric Brown (6 points, 3 rebounds, 1 assist, 2 steals), Kennedy Williams (6 points, 5 rebounds, 1 assist, 3 steals), Julianna East (5 points, 2 rebounds, 1 assist, 3 steals), Hailey Moore (4 points, 5 rebounds, 7 steals) and Stefanny Davila (2 points, 1 steal) led Piedmont Community Charter.

Corvian Community at Bradford Prep

Friday’s girls championship
Piedmont CC vs. Corvian-Bradford winner

NCISAA Class 3A state playoffs

Thursday’s boys first round
Calvary Day 67, Gaston Christian 61

Tuesday’s girls first round
Hickory Grove Christian 56, Gaston Christian 24

NCISAA Class 2A state playoffs

Tuesday’s boys first round
Gaston Day 84, Hickory Christian 36

Thursday’s boys second round
Gaston Day 85, O’Neal 58: Chris Britt scored 33 points, Evan Montanari 16, Callum Richard 15 and Chase Owens 11 for Gaston Day.

Saturday’s boys quarterfinal
Northwood Temple at Gaston Day

Tuesday’s girls first round
Statesville Christian 54, Gaston Day 33

 

 

 

 

 

College baseball

Former Crest standout C.J. Mayhue was one of 66 relief pitchers named to the 17th Annual National Collegiate Baseball Writers Association (NCBWA) Stopper-of-the-Year Watch List on Thursday.

C.J. Mayhue

A 2019 Crest High graduate who is a sophomore at East Carolina, Mayhue earned preseason third-team All-America honors by the NCBWA and was a preseason All-American Athletic Conference selection after notching eight saves a year ago to tie for the American Athletic Conference lead. He appeared in 34 games posting a 3-1 record with 76 strikeouts in 50 innings.

A Collegiate Baseball Freshman All-America selection in 2020, Mayhue and the Pirates open their 2022 season on Friday at 4 p.m. at home against Bryant in the opener of a three-game series.

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

(Thursday’s results)
BOYS
Belmont 59, Stanley 18

Southwest 71, Bessemer City 16

Holbrook 44, Cramerton 29: Savion Lindsay had 13 points and Kendall Southern 10 for Holbrook.

Grier 53, W.C. Friday 24: Jayden Armstrong had 12 points, Qua’Melle Scott 10 and Antonio Griggs eight for Grier.

GIRLS
Belmont 20, Stanley 8

Southwest 45, Bessemer City 7

Chavis 18, Mount Holly 16: Emily Allen had eight points and Raylei Gidney six for Chavis.

Holbrook 38, Cramerton 8: Jakyra Sadler had 16 points and seven steals to lead Holbrook.

Remaining regular season schedule:
(Tuesday, Feb. 22)
Mount Holly at Belmont
Holbrook at Bessemer City
Grier at Chavis
W.C. Friday at Cramerton
Southwest at York Chester

(Thursday, Feb. 24)
Belmont at Grier
Bessemer City at W.C. Friday
Chavis at Cramerton
York Chester at Holbrook
Stanley at Mount Holly

(Monday, Feb. 28)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

 

 

 

 

Mixed martial arts

Cramerton’s Justine Kish will compete in a flyweight bout on Bellator MMA 274 on Saturday at Mohegan Sun Arena in Uncasville, Conn.

Justine Kish

Kish, a 2007 South Point High graduate, is making here Bellator MMA debut after going 3-4 in UFC and 7-4 in MMA. She will face off against DeAnna Bennett, who enters with an 11-7-1 MMA record and 1-1 Bellator MMA record.

The Kish-Bennett bout is on the 9 p.m. main card.

 

 

 

 

Pro basketball

Charlotte Hornets’ slump continued in another frustrating loss as the team enters the All-Star break having lost nine of their last 10 games following a 111-107 double-overtime home loss to the Miami Heat.

Charlotte fell to 29-31 overall while falling to 0-6 ovetime this season and losing after holding a double-digit lead for the eighth time this year.

The Hornets were led by Miles Bridges (29 points, 11 rebounds), Montrezl Harrell (24 points, 8 rebounds), P.J. Washington (15 points, 14 rebounds), LaMelo Ball (14 points, 14 rebounds, 10 assists) and Kelly Oubre (15 points).

Charlotte is idle until a Feb. 25 home game against Toronto.

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta (W 130-127)
Mon. 6 PHILADELPHIA (L 124-127, OT)
Wed. 8 PHILADELPHIA (L 106-110)
Fri. 10 SACRAMENTO (W 124-123)
Mon. 13 at Dallas (L 96-120)
Wed. 15 at San Antonio (W 131-115)
Fri. 17 at Portland (L 116-125)
Sun. 19 at Phoenix (L 106-137)
Mon. 20 at Utah (L 102-112)
Thu. 23 at Denver (W 115-107)
Mon. 27 HOUSTON (W 123-99)
Wed. 29 at Indiana (W 116-108)
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX (L 99-133)
Mon. 3 at Washington (L 121-124)
Wed. 5 DETROIT (W 140-111)
Sat. 8 MILWAUKEE (W 114-106)
Mon. 10 MILWAUKEE (W 103-99)
Wed. 12 at Philadelphia (W 109-98)
Fri. 14 ORLANDO (L 109-116)
Mon. 17 at New York (W 97-87)
Wed. 19 at Boston (W 111-102)
Fri. 21 OKLAHOMA CITY (W 121-98)
Sun. 23 ATLANTA (L 91-113)
Tue. 25 at Toronto (L 113-125)
Wed. 26 at Indiana (W 158-126)
Fri. 28 L.A. LAKERS (W 117-114)
Sun. 30 LA CLIPPERS (L 90-115)
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston (L 107-113)
Fri. 4 CLEVELAND (L 101-102)
Sat. 5 MIAMI (L 86-104)
Mon. 7 TORONTO (L 101-116)
Wed. 9 CHICAGO (L 109-121)
Fri. 11 at Detroit (W 141-119)
Sat. 12 MEMPHIS (L 118-125)
Tue. 15 at Minnesota (L 120-126, OT)
Thu. 17 MIAMI (L 107-111, 2 OT)
Fri. 25 TORONTO 7:00
Sun. 27 DETROIT 7:00
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

 

College basketball

Western Kentucky 77, Charlotte 67: Austin Butler (21 points) and Jahmir Young (18 points, 11 rebounds, 7 assists) led the 49ers, who fell to 13-12 overall and 6-7 in Conference USA.