×

2-12-24 roundup: Pro basketball, College basketball, High school basketball and football, Middle school basketball

NOTE: www.CarolinasSportsHub.com is doing a 5-part series on conference tournament history that starts today.

Here’s the schedule:
Part 1: Invented in 1891, it took nearly 30 years for area high schools to field teams. Once all schools did, it took awhile for the current conference tournament schedule to be adopted.

Part 2: West Lincoln has struggled as much as any area high school in basketball. But the Rebels have won 2 conference tournament titles – 1 in their first season and again over an eventual state champion.

Part 3: The Crest-Shelby rivalry runs hot in virtually every sport. In the 1970s, the teams seemed to face each other virtually every year in tense conference tournament matchups.

Part 4: Amazingly, the Ashbrook-Huss rivalry began as a non-conference series in its early years. And the talent that has played for both rosters is simply amazing and their 1st conference tournament meeting featured perhaps the most talent.

Part 5: N.C. High School Athletic Association conference tournaments begin next week in the area and while upsets are certainly celebrated, they also are uncommon. We look at upsets and the most consistent winning schools over the years.

(Monday’s roundup)
By Richard Walker

Given the years of successes enjoyed by area basketball teams, it’s easy to imagine that it has lasted since the sport first came to this area.

Well, not exactly.

James Naismith’s invention of the sport in Springfield, Mass., came in 1891, but it took nearly 30 years before area high schools began fielding teams.

The first mention of the sport being played in the area wasn’t in The Charlotte Observer until 1904 and even later in the Gaston Gazette (1910), Shelby Star (1911) and Lincoln Times-News (1915).

Gastonia Gazette photo of Dallas’ 1922 basketball team that won the first Gaston County championship.

The N.C. High School Athletic Association first began hosting championships in 1915 by using what was called an “elimination format” that is simply a single-elimination tournament.

Locally, only old Belmont High entered a team in the playoffs that first season. The school, then nicknamed “Cardinals,” defeated Mecklenburg County champion Matthews and Asheville in the first two round before losing 88-9 to eventual inaugural N.C. prep state champion Winston-Salem in the first Western N.C. high school title game.

Matthews qualified by winning the first conference tournament ever held in the area earlier that year at the old Charlotte YMCA on South Tryon Street.

In 1917, Kings Mountain became the first Cleveland County team to participate in the high school state playoffs.

And, in 1922, Lincolnton became the first Lincoln County team to enter the state playoffs.

Cleveland, Gaston and Lincoln county schools also started postseason county conference tournaments in the 1920s.

Old Dallas High beat old Belmont High two games to none in Gaston County’s first title series in 1922, old Denver High edged old Union High 35-34 in Lincoln County’s first tournament title game in 1923 and old Lawndale Piedmont High defeated old Waco High 33-12 in Cleveland County’s first title game in 1924.

By 1927, Gaston County had begun a full tournament format of games played at the old Gastonia Armory that is now the Gastonia Adult Recreation Center on West Franklin Boulevard.

In those days, there were loose conference affiliations usually aligned by county as the N.C. High School Athletic Association didn’t officially align schools by conference in 1929.

The following year, the Western N.C. High School Activities Association was founded with Shelby of Cleveland County among its original members.

With N.C. and area schools segregated for white and black students until the mid 1960s, the N.C. Negro High School Athletic Association also was formed in 1930 and it began crowning basketball state champions that same year. Later renamed the N.C. High School Athletic Conference in 1959, it followed league affiliations similar to those used by the NCHSAA.

Over the next several years, area leagues used many formats to determine postseason tournament champions with Gaston County and Cleveland County frequently adding teams that were not league members to participate.

In the old Gaston County Conference – most frequently called the “Little 7” – non-league members Cherryville and Gastonia and the Belmont Abbey Ramblers high school boarding school team were sometimes added to the field from 1927 to 1941.

In the old Cleveland County Conference, non-league members Kings Mountain and Shelby were added to the field from 1928 to 1945.

All African-American schools in the area like Belmont’s Reid, Bessemer City’s Lincoln Academy, Boiling Springs’ Green Bethel, Gastonia’s Highland, Kings Mountain’s Compact, Lincolnton’s Newbold, Patterson Springs’ Ellis Chapel, Shelby’s Camp and Cleveland Training School and Waco’s Washington joined with other schools to form the Piedmont Carolina Athletic Association and began holding a tournament in 1938.

Also, to compete for a N.C. High School Athletic Association title or N.C. Negro High School Athletic Association, a school had to pay an annual membership fee.

The current Gastonia Adult Recreation Center once was named the Gastonia Armory and hosted several Gaston County basketball tournaments.

For many years, some local teams chose not to do so.

In 1933, Belmont’s Reid defeated Oxford’s Mary Potter in a tournament at Raleigh’s Shaw University to win the area’s first state boys basketball championship.

In 1941, Stanley was in the midst of its area-record 88-game winning streak but chose to pay its fee to compete for a state title that season. And that team, then nicknamed “Bluebirds” actually played in the state playoffs two full weeks before winning that year’s Gaston County Conference title.

Conference tournaments weren’t played in the old WNCHSAA on a regular basis until the late 1960s.

By then, all three governing bodies held some form of tournament play to determine which teams advanced on to the state playoffs.

However, unlike the ACC college basketball tournament which sent only its winner from 1954 to 1974 to the NCAA tournament, high schools frequently got a second chance as teams could suffer conference tournament, semifinal or even first round losses and move on to district or state tourney competition if they had exceptional regular seasons.

By 1968, all area leagues not only had been integrated but were also holding season-ending conference tournaments.

In area conference, only in years of bad weather (2014 and 2015) or the COVID-19 pandemic (2021) have leagues not held postseason tournaments.

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here is the area’s upcoming schedule:

(Monday, Feb. 12)
Lincoln Charter at Bradford Prep

(Tuesday, Feb. 13)
NCISAA 3A girls playoffs: Gaston Christian at Asheville Christian
Ashbrook at Cramer
Crest at North Gaston
Huss at Forestview
South Point at Kings Mountain
Bessemer City at Highland Tech
Burns at East Gaston
Thomas Jefferson at Shelby
Queen’s Grant at Piedmont CC
North Iredell at East Lincoln
West Iredell at North Lincoln
Maiden at Lincolnton
West Lincoln at East Burke
Pine Lake Prep at Mountain Island Charter
Queen’s Grant at Piedmont CC

(Wednesday, Feb. 14)
Piedmont CC at Bradford Prep

(Thursday, Feb. 17)
NCISAA 2A boys playoffs: TBD at Gaston Day
NCISAA 3A boys playoffs: TBD at Gaston Christian

(Friday, Feb. 16)
Kings Mountain at Crest
Forestview at Cramer
Huss at Ashbrook
North Gaston at South Point
East Gaston at Highland Tech
Shelby at Burns
Thomas Jefferson at Cherryville
East Lincoln at North Lincoln
West Lincoln at Lincolnton
Mountain Island Charter at Lincoln Charter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school football

Only the 2nd coach in East Gaston football history has left the school for another job as J.T. Postell was announced on Monday night as Smoky Mountain’s new head coach.

Postell had guided the Warriors to a 24-18 record and 3 playoff appearances in 4 seasons. He and Mark Latham (22-16 record from 2002 to 2004) are the only 2 head coaches in East Gaston history with winning records.

And Postell’s 24 victories makes him the 3rd-winningest coach in Warriors’ history behind Jerry Adams (45-56-1 record from 1975 to 1984) and Sean Joyce (26-62 record from 2011 to 2018).

Postell’s 8-5 team in the 2021 season won East Gaston’s 1st playoff game since 2006.

A graduate of Andrews High School and Western Carolina University, Postell had previously been head coach at Tuscola and guided the Mountaineers to a 12-12 record in two seasons before coming to East Gaston.

The Jackson County School system included former Cherokee High and Western Carolina coach Kent Briggs and former Lincolnton High coach Scott Cloninger – both state championship-winners – to be a part of their interview committee and Smoky Mountain received 26 applications for the vacancy.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Veteran Charlotte Hornets general manager Mitch Kupchak is going to be re-assigned as an organizational advisor to the franchise.

New Hornets owners Rick Schnall and Gabe Plotkin will begin a search for a new search immediately with Kupchak remaining in his current position until a successor is named.

Hired in 2018 by and ownership group then led by Michael Jordan, Kupchak’s position has been reported in recent weeks to have been tenuous as reports indicate he wasn’t the lead negotiator for Charlotte’s recent trade deadline deals.

Among the candidates expected to be considered as replacements are the Philadelphia 76ers’ Elton Brand, the New Orleans Pelicans’ Trajan Langdon, the Cleveland Cavaliers’ Mike Gansey, the Los Angeles Clippers’ Trent Redden, the Milwaukee Bucks’ Milt Newton, the New York Knicks’ Frank Zanin, the Brooklyn Nets’ Jeff Peterson, the Washington Wizards’ Travis Schlenk and the Sacramento Kings’ Wes Wilcox.

All are executives currently working in the league and Peterson, Schlenk and Wilcox all worked for the Atlanta Hawks when Schnall was a minority owner in that ownership group.

Entering Monday’s game, Kupchak’s 176-259 record as general manager makes him the 3rd-winningest in that position in franchise history; Top winner Bob Bass had a 311-231 record from 1995 to 2002 and Rich Cho (212-321 record from 2011 to 2018) is second.

And while Kupchak alleviated a challenging salary cap situation when took over, the signing free agent Gordon Hayward to a four-year, $120 million contract in 2020 despite a history of injuries as well a 2021 draft of first-rounders James Bouknight and Kai Jones and second-rounder Scottie Lewis are oft-criticized. And, after last week’s trades, none of those 4 players are with the organization.

Charlotte 111, Indiana 102: With Charlotteans Grant Williams (21 points) and Seth Curry (18 points) led the way off the bench, the Hornets won their 2nd straight game for the 1st time since late November.

The Hornets also got solid contributions from Miles Bridges (20 points, 10 rebounds, 7 assists), Nick Richards (13 points, 9 rebounds), Brandon Miller (12 points), Tre Mann (11 points, 9 rebounds, 7 assists) and Cody Martin (11 points, 5 rebounds) in the victory.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH (L 122-134)
Mon. 29 NEW YORK (L 92-113)
Wed. 31 CHICAGO (L 110-117)
February
Fri. 2 at Oklahoma City (L 106-126)
Sun. 4 INDIANA (L 99-115)
Mon. 5 LA LAKERS (L 118-124)
Wed. 7 TORONTO (L 117-123)
Fri. 9 at Milwaukee (L 84-120)
Sat. 10 MEMPHIS (W 115-106)
Mon. 12 INDIANA (w 111-102)
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

The Charlotte 49ers’ strong start to their 2023-24 season has led school athletic director Mike Hill to officially remove the interim tag from Aaron Fearne’s and officially make him head coach of the program.

“From the moment he took over the basketball program last summer, Aaron Fearne has demonstrated that he is the right man for this job,” Hill said in a school news release. “In our first year in the AAC, he has our team competing for a league championship and has completely re-energized our fan base. The players believe in him and so do we. This is a great day for Niner Nation.”

UNC Charlotte Chancellor Sharon L. Gaber said: “Coach Fearne has done phenomenal work since assuming the role of interim head coach. In just a few months, Coach Fearne, his staff and players have won the hearts of students, alumni and Niner fans everywhere. We look forward to a bright future under his leadership.”

Entering this week, the 49ers are 15-8 overall and 9-2 in their debut season in the American Athletic Conference behind a a defense ranked 24th nationally in points allowed.

“It is an unbelievable honor to lead Charlotte Basketball,” said Fearne, whose team was picked 13th out of 14 teams in a preseason AAC poll. “I am thankful to the players and staff for believing in me last summer and wanting me as their head coach and I am humbled that Mike, Chancellor Gaber, and the board of trustees believe in me as well.”

The 49ers recently had the school’s 1st 8-game conference win streak, took the school’s 1st home win over a ranked team since 2010 and on Feb. 3, a sellout crowd of 8,201 – the largest in 11 years – filled on-campus Halton Arena for a home victory over East Carolina.

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Tuesday, Feb. 13)
LaSalle at Davidson
Lees-McRae at Belmont Abbey

(Wednesday, Feb. 14)
Cleveland CC at Mountain Gateway
North Florida at Queens
Gardner-Webb at Charleston Southern

(Thursday, Feb. 15)
Gaston College at Richard Bland
UTSA at Charlotte

(Friday, Feb. 16)
Jacksonville at Queens

(Saturday, Feb. 17)
Belmont Abbey at Barton
Cleveland CC at Guilford Tech
Davidson at St. Bonaventure
Gardner-Webb at USC Upstate
J.C. Smith at Shaw

(Sunday, Feb. 18)
Wake Tech at Gaston College
Wichita State at Charlotte

(Tuesday, Feb. 20)
Fordham at Davidson

(Wednesday, Feb. 21)
Caldwell Tech at Gaston College
Charlotte at Memphis
Cleveland CC at Davidson-Davie
King at Belmont Abbey
Livingstone at J.C. Smith

(Thursday, Feb. 22)
Queens at Stetson
Radford at Gardner-Webb

(Saturday, Feb. 24)
Belmont Abbey at Emmanuel
Charlotte at Tulsa
Claflin at J.C. Smith
Davidson at Richmond
Gardner-Webb at UNC Asheville
Louisburg at Cleveland CC
Queens at Florida Gulf Coast

(Sunday, Feb. 25)
Lenoir CC at Cleveland CC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Feb. 12:
-Boys
Grier 6-0
Belmont 6-1
W.C. Friday 4-2
Stanley 4-3
York Chester 4-3
Holbrook 3-3
Southwest 2-3-x
Chavis 2-4
Mount Holly 1-4-x
Cramerton 1-5
Bessemer City 1-6
x-missing Feb. 12 result
-Girls
Holbrook 6-0
Belmont 6-1
Bessemer City 6-1
Mount Holly 4-2
Southwest 4-2
Grier 3-3
Chavis 2-4
Cramerton 2-4
W.C. Friday 1-5
Stanley 1-6
York Chester 0-7

(Monday, Feb. 12)
-Boys
Bessemer City 38, Cramerton 31

Belmont 58, W.C. Friday 41: Braydon Walden (22 points, 21 rebounds), JoJo Holt (17 points, 7 assists, 5 steals) and Tucker McWhirter (7 points) led Belmont.

Grier 49, York Chester 19: Raheem McClure (21 points, 8 rebounds, 3 steals, 4 assists), Christian Bailey (16 points, 12 rebounds, 2 blocks) and Braylon Smith (6 points, 9 rebounds, 5 steals) led Grier.

Holbrook 41, Stanley 39: Aiden Smith and Jontae Lowery had 14 points each for Holbrook and Bryson Summey (14 points), Jacole Bates (8 points, 8 rebounds) and Devin Phillips (6 points, 5 steals) led Stanley.

Mount Holly at Southwest

BYE – Chavis

-Girls
Bessemer City 25, Cramerton 13

Belmont 38, W.C. Friday 11: Kaelinn Reagan had 11 points, Stella Absher 8 and Rowen Trexler and Reagan Mizell 6 each for Belmont.

Grier 43, York Chester 19: Moriyah Thompson (16 points, 8 steals) and Saniyah Moore (23 points, 10 steals) led Grier.

Holbrook 45, Stanley 4: Shemiah McCoy had 21 points and JaKyra Sadler 10 for Holbrook.

Southwest 47, Mount Holly 25

BYE – Chavis

(Thursday, Feb. 15)
Belmont at Chavis, York Chester at Cramerton, Stanley at W.C. Friday, Southwest at Grier, Mount Holly at Holbrook, BYE – Bessemer City

Tri-County Conference final regular season standings:

-Boys
(East Division)
Kings Mountain 10-0
Lincolnton 7-3
North Lincoln 6-4
East Lincoln 4-6
Burns 3-7
West Lincoln 0-10
(West Division)
Shelby 9-1
Crest 7-3
East Rutherford 6-4
R-S Central 4-6
Chase 3-7
Thomas Jefferson 1-9

-Girls
(East Division)
North Lincoln 10-0
Kings Mountain 8-2
Lincolnton 6-4
East Lincoln 4-6
Burns 2-8
West Lincoln 0-10
(West Division)
Thomas Jefferson 9-1
Crest 8-2
East Rutherford 7-3
R-S Central 4-6
Shelby 2-8
Chase 0-10

(Monday, Feb. 12)
-Boys
Crest at Kings Mountain
Lincolnton at Shelby
-Girls semifinals
Kings Mountain 43, Thomas Jefferson 30
North Lincoln 40, Crest 33

(Wednesday, Feb. 14)
-Boys championship game
Crest-KM winner vs Lincolnton-Shelby winner
-Girls championship game
Kings Mountain at North Lincoln

 

 

 

 

 

 

Travel basketball

(Denver Nuggets)
The Denver Nuggets Travel boys’ basketball teams will be holding tryouts for the following teams: 6th-8th Grade Boys Wednesday, March 6th, Thursday, March 7th, Monday, March 11th and Tuesday, March 12th from 6:00-7:30 PM in the competition gym at East Lincoln High School (6471 Hwy 73 Denver, NC 28037). 9th-11th grade boys have the same dates from 7:30-9:00 PM. Players need to be at all 4 tryout dates if possible.
All basketball players in Lincoln and surrounding counties are encouraged to try out for the teams. Parent Permission, Medical Consent, and Information forms are required to try out and can be electronically sent to you. Contact Chip Ashley, at [email protected] or call or text 704-718-5136.

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

Here is the 2024 NASCAR schedule with date, race and site and winners in parentheses:

Sat. Feb. 3 Busch Light Clash at the Coliseum, LA Memorial Coliseum (Danny Hamlin)
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 1 at Daytona, Daytona Intl Speedway 7 p.m. FS1/MRN
Thu. Feb. 15 Bluegreen Vacations Duel 2 at Daytona, Daytona Intl Speedway 7 p.m. FS1/MRN
Sun. Feb. 18 Daytona 500, Daytona International Speedway 2:30 p.m.Fox/MRN
Sun. Feb. 25 Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. Fox/PRN
Sun. Mar. 3 Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 10 Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway 3:30 p.m.Fox/MRN
Sun. Mar. 17 Food City 500, Bristol Motor Speedway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 24 EchoPark Automotive Grand Prix, Circuit of the Americas 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. Mar. 31 Toyota Owners 400, Richmond Raceway 7 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 7 Cook Out 400, Martinsville Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. Apr. 14 AutoTrader EchoPark Automotive 400, Texas Motor Speedway 3:30 p.m.FS1/PRN
Sun. Apr. 21 GEICO 500, Talladega Superspeedway 3 p.m. Fox/MRN
Sun. Apr. 28 Wurth 400, Dover Motor Speedway 2 p.m. FS1/PRN
Sun. May 5 AdventHealth 400, Kansas Speedway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 12 Goodyear 400, Darlington Raceway 3 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Open, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 19 NASCAR All-Star Race, North Wilkesboro Speedway 8 p.m. FS1/MRN
Sun. May 26 Coca-Cola 600, Charlotte Motor Speedway 6 p.m. Fox/PRN
Sun. June 2 Enjoy Illinois 300, World Wide Technology Raceway 3:30 p.m.FS1/MRN
Sun. June 9 Toyota/Save Mart 350, Sonoma Raceway 3:30 p.m.Fox/PRN
Sun. June 16 Iowa Corn 350, Iowa Speedway 7 p.m. USA/MRN
Sun. June 23 Cup Series race at New Hampshire, New Hampshire Motor Speedway 2:30 p.m.USA/PRN
Sun. June 30 Ally 400, Nashville Superspeedway 3:30 p.m.NBC/PRN
Sun. July 7 Grant Park 165, Chicago Street Course 4:30 p.m.NBC/MRN
Sun. July 14 Cup Series Race at Pocono, Pocono Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sun. July 21 Brickyard 400, Indianapolis Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/IMS
Sun. Aug. 11 Cook Out 400, Richmond Raceway 6 p.m. USA/MRN
Sun. Aug. 18 FireKeepers Casino 400, Michigan International Raceway 2:30 p.m.USA/MRN
Sat. Aug. 24 Coke Zero Sugar 400, Daytona International Speedway 7:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Sept. 1 Cook Out Southern 500, Darlington Raceway 6 p.m. USA/MRN
(NASCAR playoff race schedule 2024)
Sun. Sept. 8 Quaker State 400, Atlanta Motor Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Sept. 15 Go Bowling at the Glen, Watkins Glen International 3 p.m. USA/MRN
Sat. Sept. 21 Bass Pro Shops Night Race, Bristol Motor Speedway 7:30 p.m.USA/PRN
Sun. Sept. 29 Hollywood Casino 400, Kansas Speedway 3 p.m. USA/PRN
Sun. Oct. 6 YellaWood 500, Talladega Superspeedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Oct. 13 Bank of America Roval 400, Charlotte Motor Speedway Road Course 2 p.m. NBC/PRN
Sun. Oct. 20 South Point 400, Las Vegas Motor Speedway 2:30 p.m.NBC/PRN
Sun. Oct. 27 Cup Series race at Homestead-Miami, Homestead-Miami Speedway 2:30 p.m.NBC/MRN
Sun. Nov. 3 XFINITY 500, Martinsville Speedway 2 p.m. NBC/MRN
Sun. Nov. 10 NASCAR Cup Series Championship, Phoenix Raceway 3 p.m. NBC/MRN