×

12-30-23 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball

By Richard Walker

Every week this season, www.CarolinasSportsHub.com will look back at the Carolina Panthers’ historic 2003 season that ended with the franchise’s first trip to the Super Bowl.

John Fox

Week 17: Playing against his former team for the first time, Carolina Panthers head coach John Fox guides his team to a 37-24 road victory over the New York Giants after scoring the 1st 20 points of the game. Fox had been Giants defensive coordinator for 5 years before he was hired as Panthers head coach in 2002.

Here is a preview of the 2023 Week 17 game:

Game 16- Dec. 31: Carolina Panthers at Jacksonville Jaguars, 1 p.m.

TV: CBS (Spero Dedes play-by-play, Adam Archuleta color analyst, Aditi Kinkabwala sideline reporter)

RADIO: WRFX-FM 99.7 in Charlotte is flagship station (Anish Shroff play-by-play, Jake Delhomme and Luke Kuechly color analysts, Sharon Thorsland sideline reporter, Jim Szoke host)

THE SERIES: Carolina leads the series 4-3 including a 34-27 home win in their last meeting in 2019.

RANKINGS AMONG NFL (After 2023 Week 16): Carolina offense – 30th overall, 19th rushing, 30th passing. Carolina defense – 5th overall, 21st rushing, 4th passing. Jacksonville offense – 12th overall, 26th rushing, 8th passing. Jacksonville defense – 25th overall, 11th rushing, 29th passing.

BY THE NUMBERS: 1 – The number of times the Panthers have been winless in road games for a full season. It happened in 2010 when the team went 0-8 in a 16-game schedule. Carolina has matched that mark this season at 0-8 entering their road finale at Jacksonville.

NOTABLE: 4 Panthers are former Jacksonville players – WR D.J. Chark (2018-21), CB C.J. Henderson (2020-21), CB Shaquill Griffin (2021-22) and DT Nick Thurman (2022)….
The Panthers are No. 1 in the NFL in both team (27.2 average) and individual (Raheem Blackshear 27.9 average) kickoff return average….
6 Jaguars players and coaches have Carolinas ties – QB Trevor Lawrence played at Clemson, RB Travis Etienne played at Clemson, OL Tyler Shatley played at East Burke HS and Clemson, WR Zay Jones played at East Carolina, ILB coach Tony Gilbert coached at North Carolina and senior defensive assistant Bob Sutton coached at N.C. State….
Lawrence has been ruled out due to a shoulder injury, marking the 1st time in his NFL career he won’t start; Lawrence had started the 1st 49 games of his career.

The 2023 Carolina Panthers’ schedule:

Sept. 10 at Atlanta (L 10-24)
Sept. 18 New Orleans (L 17-20)
Sept. 24 at Seattle (L 27-37)
Oct. 1 Minnesota (L 13-21)
Oct. 8 at Detroit (L 24-42)
Oct. 15 at Miami (L 21-42)
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston (W 15-13)
Nov. 5 Indianapolis (L 13-27)
Nov. 9 at Chicago (L 13-16)
Nov. 19 Dallas (L 10-33)
Nov. 26 at Tennessee (L 10-17)
Dec. 3 at Tampa Bay (L 18-21)
Dec. 10 at New Orleans (L 6-28)
Dec. 17 Atlanta (W 9-7 )
Dec. 24 Green Bay (L 30-33)
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are the 2023 holiday tournament pairings and results:

BOYS AND GIRLS

-Bud Black/Dennis Tate Holiday Classic at Cherryville HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Highland Tech 52, Piedmont CC 36
Boys- Piedmont CC 80, Highland Tech 60
Girls- Thomas Jefferson def. Cherryville
Boys- Cherryville 66, Thomas Jefferson 61

(Thursday, Dec. 28)
Girls 3rd place- Piedmont CC 51, Cherryville 45: Lyric Brown had 24 points and Addison Berry 9 for Piedmont.
Boys 3rd place- Thomas Jefferson 75, Highland Tech 64
Girls 1st place- Highland Tech 51, Thomas Jefferson 20
Boys 1st place- Piedmont CC 67, Cherryville 29: Bobby Ervin scored 20 points and was named tournament MVP and Xavier Wilcher added 16 points for Piedmont.

-Crest Christmas Classic at Crest HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Hendersonville 52, Chesnee, S.C. 19
Boys- Hendersonville 76, Chesnee, S.C. 65
Girls- Crest 66, Burns 34
Boys- Crest 74, Burns 52

(Thursday, Dec. 28)
Girls- Hendersonville 48, Burns 24
Boys- Hendersonville 87, Burns 61
Girls- Crest 50, Chesnee, S.C. 18
Boys- Crest 84, Chesnee, S.C. 72

(Friday, Dec. 29)
Girls- Burns 40, Chesnee, S.C. 17
Boys- Chesnee, S.C. 74, Burns 63
Girls- Crest 68, Hendersonville 37: Crest took the tournament title with Burns’ Kaylee Greene, Chesnee’s Pearl Halloway, Hendersonville’s Addison Reid and A.J. Jackson and Crest’s Monica Surratt and Breanna McIntire (MVP) taking all-tournament honors.
Boys- Crest 79, Hendersonville 73: Crest took the tournament title with Chesnee’s Brady Poole, Burns’ Kamari Surratt, Hendersonville’s C.J. Landrum and Malachai Simpson and Crest’s King Rhodes and A.J. Adams (MVP) taking all-tournament honors. Simpson also surpassed 1,000 career points.

-East Lincoln Winter Jam at East Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Boys- Christ the King 74, Bessemer City 46
Girls- Concord Robinson 62, East Meck 35
Boys- Concord Robinson 84, Fort Mill, S.C. Comenius Knights 53
Girls- Bessemer City 55, Central Cabarrus 42: Kionna Pettus (30 points, 10 rebounds, 5 assists, 6 steals, 5 blocks), Tionna Pettus (16 points, 13 rebounds, 4 assists, 7 steals, 2 blocks), Janyla Jefferies (5 points, 4 rebounds, 2 steals) and
Imona Rhodes (4 points, 8 rebounds) led Bessemer City.
Girls- West Cabarrus def. North Gaston
Boys- SouthLake Christian 59, Lake Norman Charter 47
Girls- East Lincoln 92, Lake Norman Charter 14
Boys- East Lincoln 76, North Gaston 50: Jackson Fannon (29 points, 8 rebounds, 7 3-pointers) and Grant Lawless (10 points, 7 rebounds) led East Lincoln.

(Thursday, Dec. 28)
Boys- Lake Norman Charter 93, Comenius 51
Girls- Central Cabarrus 59, Lake Norman Charter 30
Boys- North Gaston 76, Bessemer City 49: Max Huggins (21 points) and Bryson Blanton (15 points had career-highs and Jurnee Lattimore had 14 points and Markell Carothers 11 for North Gaston.
Girls- East Meck 48, North Gaston 19
Girls- Robinson 51, West Cabarrus 49
Boys- Robinson 87, SouthLake Christian 50
Girls- East Lincoln 71, Bessemer City 46
Boys- East Lincoln 60, Christ the King 54: Jackson Fannon (17 points, 9 rebounds), Grant Lawless (16 points, 6 rebounds) and Houston Hartsell (13 points, 6 assists) led East Lincoln.

(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place: Lake Norman Charter 41, North Gaston 30
Girls- 5th place: Central Cabarrus vs. East Meck, 11:30 a.m. (new gym)
Boys- 7th place: Bessemer City 77, Comenius 73: Cordarius Glenn (29 points), Tristan Gordon (15 points) and Tay Davis (11 points, 10 rebounds) led Bessemer City.
Boys- 5th place: Lake Norman Charter 65, North Gaston 52
Girls- 3rd place: West Cabarrus 46, Bessemer City 31
Boys- 3rd place: SouthLake Christian 53, Christ The King 46
Girls- 1st place: East Lincoln 52, Robinson 40: Co-tournament MVPs Emma Montanari and Kiara Anderson and all-tournament selection Abby Hege led East Lincoln. Also on the all-tournament team were Lake Norman Charter’s Abby Courtney, North Gaston’s Mesiah Thomas, East Meck’s Presense Downer, Central Cabarrus’ Kyra Lewis, West Cabarrus’ Rayana Minard, Bessemer City’s Tionna Pettis and Robinson’s Camri Hobbs and Ella Hobbs.
Boys- 1st place: East Lincoln 62, Robinson 50: Houston Hartsell (15 points, 6 assists) and Davis Hill (14 points, 10 assists) led East Lincoln, whose Jackson Fannon was named tournament MVP with Hartsell and Grant Lawless named all-tournament. Also on the all-tournament team were Comenius’ Donovin Jones, Bessemer City’s Cordarious Glenn, North Gaston’s Markel Carothers, Lake Norman Charter’s Braden Wilkie, Southlake Christian’s Maddox Watson, Christ the King’s Marco Tampoya and 2 players from Robinson.

-Peoples Bank Holiday Tournament at North Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Cramer 43, Bandys 41: Oshauna Holland (25 points, 4 assists, 11 rebounds, 7 steals), Hadley Womack (9 points, 2 rebounds, 1 steal), Lauren Humphrey (4 points, 18 rebounds, 2 blocks) and Unique McDowell (3 points, 7 rebounds) led Cramer and Rachel Anderson (24 points) led Bandys.
Boys- Bandys 75, Cramer 49
Girls- Lincolnton 38, Ashbrook 37
Boys- Ashbrook 69, Lincolnton 62
Girls- Forestview 65, West Lincoln 26: Armani Neely (18 points, 4 rebounds, 2 steals, 2 assists), Blair Riley (14 points, 6 rebounds, 3 steals, 2 blocks) and Molly Forgan (10 points, 11 rebounds, 5 steals) led Forestview.
Boys- Forestview 66, West Lincoln 64
Girls- North Lincoln 59, Christ the King 29
Boys- North Lincoln 85, East Gaston 53

(Thursday, Dec. 28)
Girls- Bandys 62, Ashbrook 48
Boys- Lincolnton 93, Cramer 51
Girls- Christ the King 47, West Lincoln 40
Boys- East Gaston 83, West Lincoln 70
Girls- Cramer 66, Lincolnton 37: Oshauna Holland (25 points, 8 rebounds, 7 assists, 11 steals, 2 blocks), Hadley Womack (18 points, 2 assists, 1 steal), Mallory Hall (7 points) and Unique McDowell (4 points, 2 rebounds) led Cramer and Vanessa Cespedes and Sarah Rhyne had 8 apiece apiece for Lincolnton.
Boys- Ashbrook 72, Bandys 69
Girls- North Lincoln 67, Forestview 62
Boys- North Lincoln 83, Forestview 43

(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place: West Lincoln 46, Ashbrook 39
Boys- 7th place: Cramer 72, West Lincoln 68
Girls- 5th place: Bandys 67, Christ the King 55
Boys- 5th place: Lincolnton 72, East Gaston 54
Girls- 3rd place: Forestview 76, Lincolnton 52: Tralyn Phillips (29 points, 2 rebounds, 4 steals, 7 assists), Amani Neely (22 points), Blair Riley (10 points) and Angel Thompson (7 points, 4 rebounds, 4 steals, 7 assists) led Forestview and Nyla Smith (14 points) led Lincolnton.
Boys- 3rd place: Forestview 60, Bandys 46
Girls- 1st place: Cramer 50, North Lincoln 36: Oshauna Holland (23 points, 12 rebounds, 6 assists, 9 steals), Lauren Humphrey (19 points, 18 rebounds, 2 blocks), Hadley Womack (4 points, 4 assists) and Brianna McGinnis (4 points, rebounds) led Cramer and Hailey Hagler (13 points) led Lincolnton. Holland was named tournament MVP with Humphrey and Womack earning all-tournament honors.
Boys- 1st place: North Lincoln 72, Ashbrook 64: Tournament MVP Kellen Karr had 18 points and Carson Engstrand 17 points for North Lincoln and Issac Byers had 19 points for Ashbrook.

-Lindberg Moody Classic at Rock Hill, S.C. Northwestern HS
(Thursday, Dec. 28)
Girls- Lincoln Charter 77, Kershaw, S.C. North Central 7
Boys- Charlotte Elite 85, McBee, S.C. 43
Girls- Lewisville, S.C. 26, Rock Hill, S.C. Northwestern 22
Boys- Salisbury North Hills Christian 81, Charlotte Elevation Prep 78 (2 OT)
Boys- Lincoln Charter 76, Hemingway, S.C. Carvers Bay 26
Boys- Northwestern, S.C. 65, Rock Hill, S.C. Legion Collegiate 53

(Friday, Dec. 29)
Girls- 3rd place: Kershaw, S.C. North Central vs. Northwestern, S.C., 10 a.m.
Boys- McBee, S.C. 58, Charlotte Elevation Prep 57
Girls- 1st place: Lincoln Charter 60, Lewisville, S.C. 15
Boys- Hemingway, S.C. Carvers Bay 60, Rock Hill, S.C. Legion Collegiate 52
Boys- Charlotte Elite 66, Salisbury North Hills Christian 49
Boys- Northwestern, S.C. 51, Lincoln Charter 49

(Saturday, Dec. 30)
Boys- 7th place: Charlotte Elevation Prep 63, Rock Hill, S.C. Legion Collegiate 48

Boys- 5th place: McBee, S.C. 75, Hemingway, S.C. Carvers Bay 45

Boys- 3rd place: Lincoln Charter 91, Salisbury North Hills Christian 44

Boys- 1st place: Northwestern, S.C. 50, Charlotte Elite 48

BOYS

-Mountaineer Classic at Kings Mountain HS
(Wednesday, Dec. 27)
No. 3 Providence Day 49, No. 6 Charlotte Lab Prep 44
No. 4 Gaston Day 91, No. 5 Washington, D.C. Ballou 56
No. 7 East Rutherford 64, No. 2 Shelby 52
No. 1 Kings Mountain 69, No. 8 Palisades 61

(Thursday, Dec. 28)
Charlotte Lab Prep 73, Shelby 58
Palisades 51, Washington, D.C. Ballou 43
Providence Day 73, East Rutherford 30
Kings Mountain 86, Gaston Day 79

(Friday, Dec. 29)
7th place: Shelby 48, Washington, D.C. Ballou 46
5th place: Charlotte Lab Prep 76, Palisades 54
3rd place: Gaston Day 87, East Rutherford 72
1st place: Kings Mountain 51, Providence Day 50

-Bobcat Classic at Bluffton, S.C. HS
(Thursday, Dec. 28)
Jacksonville, Fla. Episcopal 63, South Point 56

(Friday, Dec. 29)
South Point 54, Hampton County, S.C. 45

(Saturday, Dec. 30)
5th place: South Point vs. Cypress Bay, Fla., 1:30 p.m.

-Phenom New Year’s Bash at Chambers HS
(Thursday, Dec. 28)
Gaston Christian 61, Mallard Creek 57
West Charlotte 56, Huss 52

(Friday, Dec. 29)
Davidson Day 68, Huss 66
Northside Christian 44, Gaston Christian 37

(Saturday, Dec. 30)
3rd place: United Faith Christian 53, Gaston Christian 43

GIRLS

-Copperhead Classic at Fort Mill, S.C. Catawba Ridge HS
(Thursday, Dec. 28)
Marvin Ridge 64, Fort Mill, S.C. 48
Dutch Fork, S.C. 62, South Point 37
Catawba Ridge 61, York Prep, S.C. 37
Palisades 41, Broome, S.C. 38

(Friday, Dec. 29)
Fort Mill, S.C. 63, South Point 51
Broome, S.C. 55, York Prep, S.C. 18
Dutch Fork, S.C. 52, Marvin Ridge 41
Palisades 50, Catawba Ridge 46

(Saturday, Dec. 30)
7th place: South Point 62, York Prep, S.C. 41

5th place: Fort Mill, S.C. vs. Broome, S.C., 6 p.m. (auxiliary gym)

3rd place: Marvin Ridge vs. Catawba Ridge, noon (main gym)

1st place: Dutch Fork, S.C. 72, Palisades 21

-Rock Hill, S.C. Events Center tournament (games also played at Clover HS)
(Wednesday, Dec. 27)
Huss 71, West Charlotte 56

(Thursday, Dec. 28)
Huss 55, Australian National Team 46

(Friday, Dec. 29)
1st place: Clover, S.C. 58, Huss 49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Here is the full 2023 college football bowl schedule:

Myrtle Beach Bowl: Ohio U. vs. Georgia Southern – Ohio U. 41-21
Dec. 16, Conway, S.C., ESPN, 11 a.m.

New Orleans Bowl: Jacksonville State vs. Louisiana-Lafayette – Jacksonville State 34-31 (OT)
Dec. 16, New Orleans, La., ESPN, 2:15 p.m.

Cure Bowl: Appalachian State vs. Miami (Ohio) – Appalachian State 13-9
Dec. 16, Orlando, Fla., ABC, 3:30 p.m.

New Mexico Bowl: New Mexico State vs. Fresno State – Fresno State 37-10
Dec. 16, Albuquerque, N.M., ESPN, 5:45 p.m.

LA Bowl: UCLA vs. Boise State – UCLA 35-22
Dec. 16, Inglewood, Cal., ABC, 7:30 p.m.

Independence Bowl: Texas Tech vs. California – Texas Tech 34-14
Dec. 16, Shreveport, La., ESPN, 9:15 p.m.

Famous Toastery Bowl: Western Kentucky vs. Old Dominion – Western Kentucky 38-35 (OT)
Dec. 18, Charlotte, Jerry Richardson Stadium, ESPN, 2:30 p.m.

Frisco Bowl: Marshall vs. Texas-San Antonio – Texas-San Antonio 35-17
Dec. 19, Frisco, Tex., ESPN, 9 p.m.

Boca Raton Bowl: South Florida vs. Syracuse – South Florida 45-0
Dec. 21, Boca Raton, Fla., ESPN, 8 p.m.

Gasparilla Bowl: Georgia Tech vs. Central Florida – Georgia Tech 30-17
Dec. 22, Tampa, Fla., ESPN, 6:30 p.m.

Birmingham Bowl: Duke vs. Troy – Duke 17-10
Dec. 23, Birmingham, Ala., ABC, noon

Camellia Bowl: Northern Illinois vs. Arkansas State – Northern Illinois 21-19
Dec. 23, Montgomery, Ala., ESPN, noon

Armed Forces Bowl: James Madison vs. Air Force – Air Force 31-21
Dec. 23, Fort Worth, Tex., ABC, 3:30 p.m.

Idaho Potato Bowl: Utah State vs. Georgia State – Georgia State 45-22
Dec. 23, Boise, Id., ESPN, 3:30 p.m.

68 Ventures Bowl: Eastern Michigan vs. South Alabama – South Alabama 59-10
Dec. 23, Mobile, Ala., ESPN, 7 p.m.

Las Vegas Bowl: Northwestern vs. Utah – Northwestern 14-7
Dec. 23, Las Vegas, Nev., ABC, 7:30 p.m.

Hawaii Bowl: Coastal Carolina vs. San Jose State – Coastal Carolina 24-14
Dec. 23, Honolulu, Hi., ESPN, 10:30 p.m.

Quick Lane Bowl: Bowling Green vs. Minnesota – Minnesota 30-24
Dec. 26, Detroit, Mich., ESPN, 2 p.m.

First Responder Bowl: Texas State vs. Rice – Texas State 45-21
Dec. 26, Dallas, Tex., ESPN, 5:30 p.m.

Guaranteed Rate Bowl: Kansas vs. UNLV – Kansas 49-36
Dec. 26, Phoenix, Ariz., ESPN, 9 p.m.

Military Bowl: Tulane vs. Virginia Tech – Virginia Tech 41-20
Dec. 27, Annapolis, Md., ESPN, 2 p.m.

Duke’s Mayo Bowl: North Carolina vs. West Virginia – West Virginia 30-10
Dec. 27, Charlotte, Bank of America Stadium, ESPN, 5:30 p.m.

Holiday Bowl: Louisville vs. Southern California – Southern California 42-28
Dec. 27, San Diego, Cal., Fox, 8 p.m.

Texas Bowl: Oklahoma State vs. Texas A&M – Oklahoma State 31-23
Dec. 27, Houston, Tex., ESPN, 9 p.m.

Fenway Bowl: Boston College vs. SMU – Boston College 23-14
Dec. 28, Boston, Mass., ESPN, 11 a.m.

Pinstripe Bowl: Miami (Fla.) vs. Rutgers – Rutgers 31-24
Dec. 28, Bronx, N.Y., ESPN, 2:15 p.m.

Pop-Tarts Bowl: N.C. State vs. Kansas State – Kansas State 28-19
Dec. 28, Orlando, Fla., ESPN, 5:45 p.m.

Alamo Bowl: Oklahoma vs. Arizona – Arizona 38-24
Dec. 28, San Antonio, Tex., ESPN, 9:15 p.m.

Gator Bowl: Clemson vs. Kentucky – Clemson 38-35
Dec. 29, Jacksonville, Fla., ESPN, noon

Sun Bowl: Oregon State vs. Notre Dame – Notre Dame 40-8
Dec. 29, El Paso, Texas, CBS, 2 p.m.

Liberty Bowl: Iowa State vs. Memphis – Memphis 36-26
Dec. 29, Memphis, Tenn., ESPN, 3:30 p.m.

Cotton Bowl: Ohio State vs. Missouri – Missouri 14-3
Dec. 29, Arlington, Tex., ESPN, 8 p.m.

Peach Bowl: Penn State vs. Mississippi – Mississippi 38-25
Dec. 30, Atlanta, Ga., ESPN, noon

Music City Bowl: Auburn vs. Maryland – Maryland 31-13
Dec. 30, Nashville, Tenn., ABC, 2 p.m.

Orange Bowl: Florida State vs. Georgia – Georgia 63-3
Dec. 30, Miami Gardens, Fla., ESPN, 4 p.m.

Arizona Bowl: Toledo vs. Wyoming – Wyoming 16-15
Dec. 30, Tucson, Ariz., 4:30 p.m.

ReliaQuest Bowl: Wisconsin vs. LSU
Jan. 1, Tampa, Fla., ESPN2, noon

Citrus Bowl: Iowa vs. Tennessee
Jan. 1, Orlando, Fla., ABC, 1 p.m.

Fiesta Bowl: Oregon vs. Liberty
Jan. 1, Glendale, Ariz., ESPN, 1 p.m.

(College Football Playoff)
Rose Bowl: Michigan vs. Alabama
Jan. 1, Pasadena, Cal., ESPN, 5 p.m.

Sugar Bowl: Washington vs. Texas
Jan. 1, New Orleans, La., ESPN, 8:45 p.m.

CFP championship game
Jan. 8, Houston, Tex., ESPN, 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Saturday, Dec. 30)
Carson-Newman 98, Belmont Abbey 87
Davidson 72, Ohio U. 69
VCU 87, Gardner-Webb 73
Duke 106, Queens 69

(Tuesday, Jan. 2)
Charlotte at SMU

(Wednesday, Jan. 3)
Cleveland CC vs. Florida State Jacksonville (at Cape Fear CC)
Dayton at Davidson

(Thursday, Jan. 4)
Virginia State at J.C. Smith

(Saturday, Jan. 6)
Bluefield State at J.C. Smith
Cleveland CC at Cape Fear CC
Florida Atlantic at Charlotte
High Point at Gardner-Webb
Queens at Kent State

(Monday, Jan. 8)
Gaston College at Lees-McRae JV

(Tuesday, Jan. 9)
Rhode Island at Davidson

(Wednesday, Jan. 10)
Charleston Southern at Gardner-Webb
Florida Gulf Coast at Queens
Tulsa at Charlotte

(Thursday, Jan. 11)
Gaston College at Spartanburg Methodist

(Friday, Jan. 12)
Stetson at Queens

(Saturday, Jan. 13)
Bryant and Stratton at Cleveland CC
Charlotte at UTSA
Davidson at George Washington
Presbyterian at Gardner-Webb

(Sunday, Jan. 14)
Brunswick CC at Gaston College