×

12-3-21 roundup: High school football and basketball, Pro football and basketball, College football and basketball, Middle school boys soccer, volleyball and wrestling

By Richard Walker

A huge second quarter propelled Shelby to its 29th state championship football game in school history with a 45-13 win over East Surry on Friday night in the Western N.C. 2A championship game.

South Point wasn’t as fortunate as Greensboro Dudley returned the opening kickoff for a touchdown and the momentum never left the Panthers’ side in what became a 38-0 win in the Western N.C. 3A championship game.

After a scoreless first quarter at Blanton Memorial Stadium, Shelby rang up 39 second-quarter points and cruised to an easy victory that gives the Golden Lions their 11th state championship game in 18 seasons.

Shelby is 18-9-1 all-time in state championship games and have won six straight state title games.

Drew Hollifield, Marquis Adams, Bricen Kee and Tristan Tate scored on touchdown runs, Daylin Lee completed a 31-yard TD pass to Luke Williams, Jaden Pierce returned a fumble 10 yards for a touchdown, Jack Berkowitz booted four extra points and a 27-yard field goal and Adams had a two-point conversion.

East Surry didn’t score until the last play of the third quarter – or after the Golden Lions’ 45-point lead meant a running clock for the final 21:20 of the contest.

Shelby (14-1) will meet Wallace-Rose Hill at 3 p.m. next Saturday in the Class 2A state championship game at N.C. State’s Carter-Finley Stadium.

South Point’s shutout defeat was its first since 2016 and marks only the second shutout the Red Raiders have suffered in their last 309 games.

It ended the South Point’s season with an 11-4 record.

Here are Friday’s full NCHSAA regional finals results:

1A
(East)
#1 Tarboro (13-1) 22, #6 Pender (9-4) 12
(West)
#3 Mitchell (13-2) 34, #4 Robbinsville (10-4) 21

2A
(East)
#10 Wallace-Rose Hill (13-2) 34, #1 Princeton (13-1) 25
(West)
#1 Shelby (14-1) 45, #2 East Surry (13-1) 13

3A
(East)
#6 Greenville Rose (11-4) 35, #13 Jacksonville (11-3) 28
(West)
#3 Dudley (14-1) 38, #16 South Point (11-4) 0

4A
(East)
#6 Cardinal Gibbons (13-2) 36, #20 Rolesville (9-6) 28
(West)
#10 Charlotte Chambers (14-1) 35, #1 Hough (14-1) 21

Next week’s state finals pairings, dates, times and sites:

Class 1A: Tarboro vs. Mitchell, Dec. 11 at noon (Kenan Stadium, North Carolina)
Class 2A: Shelby vs. Wallace-Rose Hill, Dec. 11 at 3 p.m. (Carter-Finley Stadium, N.C. State)
Class 3A: Dudley vs. Greenville Rose, Dec. 10 at 7:30 p.m. (Kenan Stadium, North Carolina)
Class 4A: Charlotte Chambers vs. Cardinal Gibbons, Dec. 11 at 7 p.m. (Carter-Finley Stadium, N.C. State)

S.C. High School League state finals pairings (all games at Benedict College):

(Thursday)
Class 4A – South Pointe 41, Beaufort 7
(Friday)
Class 3A – Daniel 45, Camden 20
Class 2A – Gray Collegiate 49, Silver Bluff 14
(Saturday)
Class 1A – Southside Christian vs. Bamberg-Ehrhardt, noon
Class 5A – Gaffney vs. Dutch Fork, 5 p.m.

 

 

 

High school basketball

Boys results:

Ashbrook 64, Highland Tech 50: Gabe June had 15 points and Shykes Sanders 13 for Ashbrook.

Gaston Day 53, Asheville School 48: Evan Montanari had 25 points and Chris Britt and Callum Richard 14 apiece for Gaston Day.

Bandys at North Lincoln, no report

East Gaston at North Gaston, no report

Bessemer City 59, Forestview 54: Randall Pettus (22 points, 5 rebounds, 4 steals, 3 blocks, 3 assists), Keyshawn Adams (21 points, 7 rebounds, 2 blocks), Nazari Smarr (8 points, 3 steals, 2 assists) and Jameer Holmes (7 points, 8 rebounds) led Bessemer City and Daris Byers (13 points), Nate Aguilar (10 points) and Brandon Alfonse (10 points) led Forestview.

Hough vs. Huss, no report

Lincoln Charter 63, Kings Mountain 62: J.J. Moore’s three-point play with seven seconds left gave Lincoln Charter the win in the inaugural “Battle At the Mill” at Cox Mill High School in Concord. Zeke Cannedy (35 points, 8 rebounds, 4 assists), Maddox James (12 points, 8 rebounds) and Zavion Smith (13 points, 4 steals) led Kings Mountain.

East Lincoln 56, Lincolnton 37: East Lincoln outscored the Wolves 33-15 in the second half to break open a close game and take their eighth straight win in the rivalry. Jeremiah Jones (20 points) and Jacob McGill (9 points) led Lincolnton.

Mountain Island Charter at Hopewell, no report

Cherryville 71, West Lincoln 58: Carson Kelly (21 points), Landon Hahn (18 points, 6 steals), Jack Mulvey (12 points, 8 rebounds) and Cooper Sloan (3 points, 9 rebounds) led Cherryville.

Girls results:

Ashbrook at Highland Tech, report

Bandys 50, North Lincoln 31

East Gaston at North Gaston, no report

Forestview at Bessemer City, no report

Kings Mountain 61, Hough 53: Khalia King (26 points, 6 3-pointers), Saniya Wilson (20 points, 10 rebounds, 8 assists) and Austyn Dixon (4 points, 9 rebounds) led Kings Mountain in the inaugural “Battle at the Mill” at Cox Mill High School.

East Lincoln 62, Lincolnton 29

West Lincoln 59, Cherryville 17: Rae Watson had 12 points and Chloe Norman, Farrah Richardson and Anna Bieberich had 10 points each for West Lincoln.

(Saturday’s games)
Avery at West Lincoln
Bishop McGuinness vs. Lincoln Charter boys at Cox Mill
Enka vs. Kings Mountain boys at Cox Mill
Kings Mountain girls at Cox Mill

 

 

 

College basketball

Mount Olive 78, Belmont Abbey 75: The Abbey’s Sean Halloran had a season-high 27 points but it wasn’t enough as the Crusaders fell in a Conference Carolinas road loss. Belmont Abbey (4-3, 2-1) visits Barton at 4 p.m. on Saturday.

Mount Olive women 65, Belmont Abbey 59: Jo Snow had a team-high 17 points for the Abbey (3-3, 1-1), which visits Barton on Saturday at 2 p.m.

 

 

 

 

College football

Here’s this weekend’s Carolinas Division I football schedule:
(Saturday)
Sun Belt championship – Appalachian State at Louisiana, 3:30 p.m.
ACC championship – Pittsburgh vs. Wake Forest, 8 p.m.

 

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ 2021 schedule (with results):

Sept. 12 New York Jets (W 19-14)
Sept. 19 New Orleans (W 26-7)
Sept. 23 at Houston (W 24-9)
Oct. 3 at Dallas (L 28-36)
Oct. 10 Philadelphia (L 18-21)
Oct. 17 Minnesota (L 28-34, OT)
Oct. 24 at New York Giants (L 3-25)
Oct. 31 at Atlanta (W 19-13)
Nov. 7 New England (L 6-24)
Nov. 14 at Arizona (W 34-10)
Nov. 21 Washington (L 21-27)
Nov. 28 at Miami (L 10-33)
Dec. 5 BYE WEEK
Dec. 12 Atlanta, 1 p.m.
Dec. 19 at Buffalo, 1 p.m.
Dec. 26 Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 2 at New Orleans, 1 p.m.
Jan. 9 at Tampa Bay, 1 p.m

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta 6:00
Mon. 6 PHILADELPHIA 7:00
Wed. 8 PHILADELPHIA 7:00
Fri. 10 SACRAMENTO 7:00
Mon. 13 at Dallas 8:30
Wed. 15 at San Antonio 8:30
Fri. 17 at Portland 10:00
Sun. 19 at Phoenix 8:00
Mon. 20 at Utah 9:00
Thu. 23 at Denver 9:00
Mon. 27 HOUSTON 7:00
Wed. 29 at Indiana 7:00
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX 7:00
Mon. 3 at Washington 7:00
Wed. 5 DETROIT 7:00
Sat. 8 MILWAUKEE 7:00
Mon. 10 MILWAUKEE 7:00
Wed. 12 at Philadelphia 7:00
Fri. 14 ORLANDO 7:00
Mon. 17 at New York 1:00
Wed. 19 at Boston 7:30
Fri. 21 OKLAHOMA CITY 7:00
Sun. 23 ATLANTA 7:00
Tue. 25 at Toronto 7:00
Wed. 26 at Indiana 7:00
Fri. 28 L.A. LAKERS 7:00
Sun. 30 LA CLIPPERS 1:00
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston 7:30
Fri. 4 CLEVELAND 7:00
Sat. 5 MIAMI 7:00
Mon. 7 TORONTO 7:00
Wed. 9 CHICAGO 7:30
Fri. 11 at Detroit 7:00
Sat. 12 MEMPHIS 7:00
Tue. 15 at Minnesota 8:00
Thu. 17 MIAMI 7:00
Fri. 25 TORONTO 7:00
Sun. 27 DETROIT 7:00
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

Middle school boys soccer

Gaston County Conference standings through Dec. 2 games:

Cramerton 10-0
Grier 9-1
Belmont 8-2
Holbrook 7-3
Mount Holly 6-4
Stanley 5-5
York Chester 4-6
Bessemer City 3-7
W.C. Friday 2-8
Southwest 1-9
Chavis 0-10

(Thursday’s games)
Cramerton 1, Belmont 0
Bessemer City 9, Chavis 0
York Chester 3, W.C. Friday 2
Grier 5, Stanley 1
Holbrook 2, Southwest 0

END REGULAR SEASON

(Playoffs)
Monday’s semifinals
No. 4 (Holbrook) at No. 1 (Cramerton)
No. 3 (Belmont) at No. 2 (Grier)
Wednesday’s final
At highest remaining seed

 

 

 

Middle school volleyball

Gaston County Conference standings through Dec. 2 games:

Cramerton 10-0
Mount Holly 9-1
Stanley 8-2
Chavis 7-3
Holbrook 6-4
Belmont 5-5
W.C. Friday 4-6
Southwest 3-7
York Chester 2-8
Grier 1-9
Bessemer City 0-10

(Thursday’s games)
Cramerton 3, Belmont 1
Chavis 3, Bessemer City 0
W.C. Friday 3, York Chester 0
Stanley 3, Grier 0
Holbrook 3, Southwest 0

END REGULAR SEASON

(Playoffs)
Monday’s semifinals
No. 4 (Chavis) at No. 1 (Cramerton)
No. 3 (Stanley) at No. 2 (Mount Holly)
Wednesday’s final
At highest remaining seed

Kings Mountain: The Patriots won three matches this week, winning at East Lincoln on Tuesday, at West Lincoln on Wednesday and at home against Lincolnton on Thursday. Leaders for the week for Kings Mountain were Camden Pasour (29 service points, 10 aces, 32 digs, 39 kills, 36 percent kill, 21 assists), Abigail Hedgepath (29 aces, 58 service points, 18 digs, 17 kills, 50 percent kill, 55 assists), Ava Tipton (14 aces, 52 service points, 25 digs), Megan Harrison (27 aces, 57 service points, 12 kills, 26 percent kill, 6 digs), Kenzlie Morris (4 aces, 13 service points, 11 kills, 36 percent kill, 2 blocks) and Ruby Osborne (6 kills, 4 blocks, 27 percent kill). The Patriots, who have already clinched a playoff berth, closed out the regular season on Tuesday at North Lincoln.

 

 

 

Middle school wrestling

Gaston County Conference wrestling standings through Dec. 3:

W.C. Friday 9-0
Cramerton 8-1
Belmont 7-1
Holbrook 6-3
York Chester 6-3
Chavis 3-6
Stanley 3-5
Mount Holly 3-6
Grier 2-6
Southwest 1-8
Bessemer City 0-9

(Friday’s matches)
Belmont at Grier, no report

W.C. Friday 96, Bessemer City 12: Carter Mason, Camryn Stafford, Kaden Brown, Gage Phalin and Amonti Hunter were Friday’s winners.

Cramerton d. Chavis

Holbrook 66, York Chester 42: Tucker Motes, Elijah Christenbury, Michael Bradbury, Louis Scott, Keola Ondayog, David Proulx, Gavin Robinson, Logan Flint, Anthony Taylor, Jordan Rouse and Keegan Davis were Holbrook’s winners.

Stanley at Mount Holly, no report

(Tuesday, Dec. 7)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

END REGULAR SEASON

(Championship)
Sat. Dec. 11 at South Point HS