×

12-28-23 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball

By Richard Walker

When Ben Cutter left East Lincoln, he was coming off a career in which he had 587 tackles highlighted by 201 last year while leading the Mustangs to a 16-0 record and N.C. 3A state championship.

Ben Cutter

When he committed to West Virginia in June 2022, the 6-foot, 224-pound linebacker was 3-star recruit according to 247sports.com with offers from Appalachian State, Charlotte, Coastal Carolina, East Carolina, Gardner-Webb, Georgia State, James Madison, Liberty, Louisville, Marshall, Old Dominion, Tulane and West Virginia.

An early enrollee at West Virginia in January, Cutter was a member of head coach Neal Brown’s 5th Mountaineers’ team.

West Virginia entered the season with the lowest of expectations as they were picked 14th in the 14-team Big 12 in a preseason media poll.

A season-opening 38-15 blowout loss to Penn State seemed to confirm that selection.

But the Mountaineers would win their next 4 games among them a 17-6 home win over longtime rival Pittsburgh and league wins over Texas Tech and TCU.

A 2-game losing streak followed with high-scoring losses against Houston and Oklahoma State before West Virginia closed the season with 5 wins in its last 6 games capped by Wednesday’s 30-10 win over North Carolina in the Duke’s Mayo Bowl at Charlotte’s Bank of America Stadium.

And Cutter played a role in the Mountaineers’ unexpected success.

“It’s awesome to come back and play a team that didn’t want me in their home state and beat them in a game weren’t supposed to even be in,” Cutter said after Wednesday’s victory.

His early enrollment aided his ability to get playing time as did injuries to established veterans.

And Mountaineers’ coaches rewarded Cutter with participation in each contest and starts in the last 7 games of the regular season.

Including the bowl game that he didn’t start but came off the bench and played several snaps, Cutter made 55 tackles in his 13 games and earned All-Big 12 honorable mention honors.

“Some injuries put me in that position,” Cutter said. “I came in early and worked my butt off and eventually got an opportunity. Hopefully, I made the most of it this year.”

In the bowl game, Cutter estimated more than 100 family and friends attended in support of him and his teammates.

“To have two seasons end with a big win is special,” Cutter said. “I’m very thankful.”

Here is the full 2023 college football bowl schedule:

Myrtle Beach Bowl: Ohio U. vs. Georgia Southern – Ohio U. 41-21
Dec. 16, Conway, S.C., ESPN, 11 a.m.

New Orleans Bowl: Jacksonville State vs. Louisiana-Lafayette – Jacksonville State 34-31 (OT)
Dec. 16, New Orleans, La., ESPN, 2:15 p.m.

Cure Bowl: Appalachian State vs. Miami (Ohio) – Appalachian State 13-9
Dec. 16, Orlando, Fla., ABC, 3:30 p.m.

New Mexico Bowl: New Mexico State vs. Fresno State – Fresno State 37-10
Dec. 16, Albuquerque, N.M., ESPN, 5:45 p.m.

LA Bowl: UCLA vs. Boise State – UCLA 35-22
Dec. 16, Inglewood, Cal., ABC, 7:30 p.m.

Independence Bowl: Texas Tech vs. California – Texas Tech 34-14
Dec. 16, Shreveport, La., ESPN, 9:15 p.m.

Famous Toastery Bowl: Western Kentucky vs. Old Dominion – Western Kentucky 38-35 (OT)
Dec. 18, Charlotte, Jerry Richardson Stadium, ESPN, 2:30 p.m.

Frisco Bowl: Marshall vs. Texas-San Antonio – Texas-San Antonio 35-17
Dec. 19, Frisco, Tex., ESPN, 9 p.m.

Boca Raton Bowl: South Florida vs. Syracuse – South Florida 45-0
Dec. 21, Boca Raton, Fla., ESPN, 8 p.m.

Gasparilla Bowl: Georgia Tech vs. Central Florida – Georgia Tech 30-17
Dec. 22, Tampa, Fla., ESPN, 6:30 p.m.

Birmingham Bowl: Duke vs. Troy – Duke 17-10
Dec. 23, Birmingham, Ala., ABC, noon

Camellia Bowl: Northern Illinois vs. Arkansas State – Northern Illinois 21-19
Dec. 23, Montgomery, Ala., ESPN, noon

Armed Forces Bowl: James Madison vs. Air Force – Air Force 31-21
Dec. 23, Fort Worth, Tex., ABC, 3:30 p.m.

Idaho Potato Bowl: Utah State vs. Georgia State – Georgia State 45-22
Dec. 23, Boise, Id., ESPN, 3:30 p.m.

68 Ventures Bowl: Eastern Michigan vs. South Alabama – South Alabama 59-10
Dec. 23, Mobile, Ala., ESPN, 7 p.m.

Las Vegas Bowl: Northwestern vs. Utah – Northwestern 14-7
Dec. 23, Las Vegas, Nev., ABC, 7:30 p.m.

Hawaii Bowl: Coastal Carolina vs. San Jose State – Coastal Carolina 24-14
Dec. 23, Honolulu, Hi., ESPN, 10:30 p.m.

Quick Lane Bowl: Bowling Green vs. Minnesota – Minnesota 30-24
Dec. 26, Detroit, Mich., ESPN, 2 p.m.

First Responder Bowl: Texas State vs. Rice – Texas State 45-21
Dec. 26, Dallas, Tex., ESPN, 5:30 p.m.

Guaranteed Rate Bowl: Kansas vs. UNLV – Kansas 49-36
Dec. 26, Phoenix, Ariz., ESPN, 9 p.m.

Military Bowl: Tulane vs. Virginia Tech – Virginia Tech 41-20
Dec. 27, Annapolis, Md., ESPN, 2 p.m.

Duke’s Mayo Bowl: North Carolina vs. West Virginia – West Virginia 30-10
Dec. 27, Charlotte, Bank of America Stadium, ESPN, 5:30 p.m.

Holiday Bowl: Louisville vs. Southern California – Southern California 42-28
Dec. 27, San Diego, Cal., Fox, 8 p.m.

Texas Bowl: Oklahoma State vs. Texas A&M – Oklahoma State 31-23
Dec. 27, Houston, Tex., ESPN, 9 p.m.

Fenway Bowl: Boston College vs. SMU – Boston College 23-14
Dec. 28, Boston, Mass., ESPN, 11 a.m.

Pinstripe Bowl: Miami (Fla.) vs. Rutgers – Rutgers 31-24
Dec. 28, Bronx, N.Y., ESPN, 2:15 p.m.

Pop-Tarts Bowl: N.C. State vs. Kansas State – Kansas State 28-19
Dec. 28, Orlando, Fla., ESPN, 5:45 p.m.

Alamo Bowl: Oklahoma vs. Arizona
Dec. 28, San Antonio, Tex., ESPN, 9:15 p.m.

Gator Bowl: Clemson vs. Kentucky
Dec. 29, Jacksonville, Fla., ESPN, noon

Sun Bowl: Oregon State vs. Notre Dame
Dec. 29, El Paso, Texas, CBS, 2 p.m.

Liberty Bowl: Iowa State vs. Memphis
Dec. 29, Memphis, Tenn., ESPN, 3:30 p.m.

Cotton Bowl: Ohio State vs. Missouri
Dec. 29, Arlington, Tex., ESPN, 8 p.m.

Peach Bowl: Penn State vs. Mississippi
Dec. 30, Atlanta, Ga., ESPN, noon

Music City Bowl: Auburn vs. Maryland
Dec. 30, Nashville, Tenn., ABC, 2 p.m.

Orange Bowl: Florida State vs. Georgia
Dec. 30, Miami Gardens, Fla., ESPN, 4 p.m.

Arizona Bowl: Toledo vs. Wyoming
Dec. 30, Tucson, Ariz., 4:30 p.m.

ReliaQuest Bowl: Wisconsin vs. LSU
Jan. 1, Tampa, Fla., ESPN2, noon

Citrus Bowl: Iowa vs. Tennessee
Jan. 1, Orlando, Fla., ABC, 1 p.m.

Fiesta Bowl: Oregon vs. Liberty
Jan. 1, Glendale, Ariz., ESPN, 1 p.m.

(College Football Playoff)
Rose Bowl: Michigan vs. Alabama
Jan. 1, Pasadena, Cal., ESPN, 5 p.m.

Sugar Bowl: Washington vs. Texas
Jan. 1, New Orleans, La., ESPN, 8:45 p.m.

CFP championship game
Jan. 8, Houston, Tex., ESPN, 8 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are the 2023 holiday tournament pairings that have been made available to CarolinasSportsHub.com:

(If you know of any others, please email their schedule and site to 22Richard [email protected])

BOYS AND GIRLS

-Bud Black/Dennis Tate Holiday Classic at Cherryville HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Highland Tech 52, Piedmont CC 36
Boys- Piedmont CC 80, Highland Tech 60
Girls- Thomas Jefferson def. Cherryville
Boys- Cherryville 66, Thomas Jefferson 61

(Thursday, Dec. 28)
Girls 3rd place- Piedmont CC 51, Cherryville 45: Lyric Brown had 24 points and Addison Berry 9 for Piedmont.

Boys 3rd place- Thomas Jefferson 75, Highland Tech 64

Girls 1st place- Highland Tech 51, Thomas Jefferson 20

Boys 1st place- Piedmont CC 67, Cherryville 29: Bobby Ervin scored 20 points and was named tournament MVP and Xavier Wilcher added 16 points for Piedmont.

-Crest Christmas Classic at Crest HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Hendersonville 52, Chesnee, S.C. 19
Boys- Hendersonville 76, Chesnee, S.C. 65
Girls- Crest 66, Burns 34
Boys- Crest 74, Burns 52

(Thursday, Dec. 28)
Girls- Hendersonville 48, Burns 24

Boys- Hendersonville 87, Burns 61

Girls- Crest 50, Chesnee, S.C. 18

Boys- Crest 84, Chesnee, S.C. 72

(Friday, Dec. 29)
Girls- Burns vs. Chesnee, S.C., 3 p.m.
Boys- Burns vs. Chesnee, S.C., 4:30 p.m.
Girls- Crest vs. Hendersonville, 6 p.m.
Boys- Crest vs. Hendersonville, 7:30 p.m.

-East Lincoln Winter Jam at East Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Boys- Christ the King 74, Bessemer City 46
Girls- Concord Robinson 62, East Meck 35
Boys- Concord Robinson 84, Fort Mill, S.C. Comenius Knights 53
Girls- Bessemer City 55, Central Cabarrus 42: Kionna Pettus (30 points, 10 rebounds, 5 assists, 6 steals, 5 blocks), Tionna Pettus (16 points, 13 rebounds, 4 assists, 7 steals, 2 blocks), Janyla Jefferies (5 points, 4 rebounds, 2 steals) and
Imona Rhodes (4 points, 8 rebounds) led Bessemer City.
Girls- West Cabarrus def. North Gaston
Boys- SouthLake Christian 59, Lake Norman Charter 47
Girls- East Lincoln 92, Lake Norman Charter 14
Boys- East Lincoln 76, North Gaston 50: Jackson Fannon (29 points, 8 rebounds, 7 3-pointers) and Grant Lawless (10 points, 7 rebounds) led East Lincoln.

(Thursday, Dec. 28)
Boys- Lake Norman Charter vs. Comenius, 1 p.m. (new gym)

Girls- Central Cabarrus 59, Lake Norman Charter 30

Boys- North Gaston 76, Bessemer City 49: Max Huggins (21 points) and Bryson Blanton (15 points had career-highs and Jurnee Lattimore had 14 points and Markell Carothers 11 for North Gaston.

Girls- East Meck vs. North Gaston, 2:30 p.m. (old gym)

Girls- Robinson def. West Cabarrus, 4 p.m. (new gym)

Boys- SouthLake Christian vs. Robinson, 5:30 p.m. (new gym)

Girls- East Lincoln 71, Bessemer City 46

Boys- East Lincoln 60, Christ the King 54

(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place: Lake Norman Charter vs. EM-NG loser, 10 a.m. (new gym)
Girls- 5th place: Central Cabarrus vs. EM-NG winner, 11:30 a.m. (new gym)
Boys- 7th place: LNC-Comenius loser vs. Bessemer City, 1 p.m. (new gym)
Boys- 5th place: LNC-Comenius winner vs. North Gaston, 2:30 p.m. (new gym)
Girls- 3rd place: Robinson-WC loser vs. Bessemer City, 4 p.m. (new gym)
Boys- 3rd place: SLC-Robinson loser vs. Christ The King, 5:30 p.m. (new gym)
Girls- 1st place: Robinson-WC winner vs. East Lincoln, 7 p.m. (new gym)
Boys- 1st place: SLC-Robinson winner vs. East Lincoln, 8:30 p.m. (new gym)

-Peoples Bank Holiday Tournament at North Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Cramer 43, Bandys 41: Oshauna Holland (25 points, 4 assists, 11 rebounds, 7 steals), Hadley Womack (9 points, 2 rebounds, 1 steal), Lauren Humphrey (4 points, 18 rebounds, 2 blocks) and Unique McDowell (3 points, 7 rebounds) led Cramer and Rachel Anderson (24 points) led Bandys.
Boys- Bandys 75, Cramer 49
Girls- Lincolnton 38, Ashbrook 37
Boys- Ashbrook 69, Lincolnton 62
Girls- Forestview 65, West Lincoln 26: Armani Neely (18 points, 4 rebounds, 2 steals, 2 assists), Blair Riley (14 points, 6 rebounds, 3 steals, 2 blocks) and Molly Forgan (10 points, 11 rebounds, 5 steals) led Forestview.
Boys- Forestview 66, West Lincoln 64
Girls- North Lincoln 59, Christ the King 29
Boys- North Lincoln 85, East Gaston 53

(Thursday, Dec. 28)

Girls- Bandys 62, Ashbrook 48

Boys- Lincolnton 93, Cramer 51

Girls- Christ the King 47, West Lincoln 40

Boys- East Gaston 83, West Lincoln 70

Girls- Cramer 66, Lincolnton 37: Oshauna Holland (25 points, 8 rebounds, 7 assists, 11 steals, 2 blocks), Hadley Womack (18 points, 2 assists, 1 steal), Mallory Hall (7 points) and Unique McDowell (4 points, 2 rebounds) led Cramer and Vanessa Cespedes and Sarah Rhyne had 8 apiece apiece for Lincolnton.

Boys- Ashbrook 72, Bandys 69

Girls- North Lincoln 67, Forestview 62

Boys- North Lincoln 83, Forestview 43

(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place: Ashbrook vs. West Lincoln, 9 a.m.
Boys- 7th place: Cramer vs. West Lincoln, 10:30 a.m.
Girls- 5th place: Bandys vs. Christ the King, noon
Boys- 5th place: Lincolnton vs. East Gaston, 1:30 p.m.
Girls- 3rd place: Lincolnton vs. Forestview, 3 p.m.
Boys- 3rd place: Bandys vs. Forestview, 4:30 p.m.
Girls- 1st place: Cramer vs. North Lincoln, 6 p.m.
Boys- 1st place: Ashbrook vs. North Lincoln, 7:30 p.m.

BOYS

-Mountaineer Classic at Kings Mountain HS
(Wednesday, Dec. 27)
No. 3 Providence Day 49, No. 6 Charlotte Lab Prep 44
No. 4 Gaston Day 91, No. 5 Washington, D.C. Ballou 56
No. 7 East Rutherford 64, No. 2 Shelby 52
No. 1 Kings Mountain 69, No. 8 Palisades 61

(Thursday, Dec. 28)
Charlotte Lab Prep 73, Shelby 58

Palisades 51, Washington, D.C. Ballou 43

Providence Day 73, East Rutherford 30

Gaston Day 86, Kings Mountain 79

(Friday, Dec. 29)
7th place: Shelby vs. Washington, D.C. Ballou, 3 p.m.
5th place: Charlotte Lab Prep vs. Palisades, 4:30 p.m.
3rd place: East Rutherford vs. Kings Mountain, 6 p.m.
1st place: Providence Day vs. Gaston Day, 7:30 p.m.

-Bobcat Classic at Bluffton, S.C. HS
(Thursday, Dec. 28)

Jacksonville, Fla. Episcopal 63, South Point 56

(Friday, Dec. 29)
South Point vs. TBD
(Saturday, Dec. 30)
South Point vs. TBD

-Phenom New Year’s Bash at Chambers HS
(Thursday, Dec. 28)

Gaston Christian vs. Mallard Creek, 4:30 p.m.

(Friday, Dec. 29)
TBD
(Saturday, Dec. 30)
TBD

-Lindberg Moody Classic at Rock Hill, S.C. Northwestern HS
(Thursday, Dec. 28)
Charlotte Elite 85, McBee, S.C. 43

Salisbury North Hills Christian 81, Charlotte Elevation Prep 78 (2 OT)

Lincoln Charter 76, Hemingway, S.C. Carvers Bay 26

Northwestern, S.C. 65, Rock Hill, S.C. Legion Collegiate 53

(Friday, Dec. 29)
McBee, S.C. vs. Charlotte Elevation Prep, 11:30 a.m.
Hemingway, S.C. Carvers Bay vs. Rock Hill, S.C. Legion Collegiate, 2:30 p.m.
Charlotte Elite vs. Salisbury North Hills Christian, 4 p.m.
Lincoln Charter vs. Northwestern, S.C., 5:30 p.m.
(Saturday, Dec. 30)
7th place, 10 a.m.
5th place, 1 p.m.
3rd place, 11:30 a.m.
1st place, 2:30 p.m.

GIRLS

-Copperhead Classic at Fort Mill, S.C. Catawba Ridge HS
(Thursday, Dec. 28)
Marvin Ridge vs. Fort Mill, S.C., noon (main gym)

Dutch Fork, S.C. 62, South Point 37

York Prep, S.C. vs. Catawba Ridge, S.C., 4 p.m. (main gym)

Palisades vs. Broome, S.C., 6 p.m. (auxiliary gym)

(Friday, Dec. 29)
MR-FM loser vs. SP-DF loser, 2 p.m. (auxiliary gym)
YP-CR loser vs. Pal-Bro loser, 6 p.m. (auxiliary gym)
MR-FM winner vs. SP-DF winner, noon (main gym)
YP-CR winner vs. Pal-Bro winner, 4 p.m. (main gym)
(Saturday, Dec. 30)
7th place, 2 p.m. (auxiliary gym)
5th place, 6 p.m. (auxiliary gym)
3rd place, noon (main gym)
1st place, 4 p.m. (main gym)

-Rock Hill, S.C. Events Center tournament (games also played at Clover HS)
(Wednesday, Dec. 27)
Huss 71, West Charlotte 56
(Thursday, Dec. 28)
Huss 55, Australian National Team 46
(Friday, Dec. 29)
Huss vs. TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023 Carolina Panthers’ schedule:

Sept. 10 at Atlanta (L 10-24)
Sept. 18 New Orleans (L 17-20)
Sept. 24 at Seattle (L 27-37)
Oct. 1 Minnesota (L 13-21)
Oct. 8 at Detroit (L 24-42)
Oct. 15 at Miami (L 21-42)
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston (W 15-13)
Nov. 5 Indianapolis (L 13-27)
Nov. 9 at Chicago (L 13-16)
Nov. 19 Dallas (L 10-33)
Nov. 26 at Tennessee (L 10-17)
Dec. 3 at Tampa Bay (L 18-21)
Dec. 10 at New Orleans (L 6-28)
Dec. 17 Atlanta (W 9-7 )
Dec. 24 Green Bay (L 30-33)
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers 10:30 p.m.
Fri. 29 at Phoenix 9 p.m.
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Friday, Dec. 29)
Charlotte at Stetson

(Saturday, Dec. 30)
Belmont Abbey at Carson-Newman
Davidson at Ohio U.
Gardner-Webb at VCU
Queens at Duke

(Tuesday, Jan. 2)
Charlotte at SMU

(Wednesday, Jan. 3)
Cleveland CC vs. Florida State Jacksonville (at Cape Fear CC)
Dayton at Davidson

(Thursday, Jan. 4)
Virginia State at J.C. Smith

(Saturday, Jan. 6)
Bluefield State at J.C. Smith
Cleveland CC at Cape Fear CC
Florida Atlantic at Charlotte
High Point at Gardner-Webb
Queens at Kent State

(Monday, Jan. 8)
Gaston College at Lees-McRae JV

(Tuesday, Jan. 9)
Rhode Island at Davidson

(Wednesday, Jan. 10)
Charleston Southern at Gardner-Webb
Florida Gulf Coast at Queens
Tulsa at Charlotte

(Thursday, Jan. 11)
Gaston College at Spartanburg Methodist

(Friday, Jan. 12)
Stetson at Queens

(Saturday, Jan. 13)
Bryant and Stratton at Cleveland CC
Charlotte at UTSA
Davidson at George Washington
Presbyterian at Gardner-Webb

(Sunday, Jan. 14)
Brunswick CC at Gaston College