×

12-23-23 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball

By Richard Walker

Every week this season, www.CarolinasSportsHub.com will look back at the Carolina Panthers’ historic 2003 season that ended with the franchise’s first trip to the Super Bowl.

Week 16: Carolina takes a comfortable 20-14 home victory over the Detroit Lions in a game in which a pair of fourth quarter non-offensive scores – a punt return and a fumble return – costs the Panthers a shutout. Carolina’s defense limited the Lions to 106 yards total offense.

Here is a preview of the 2023 Week 16 game:

Game 15- Dec. 24: Green Bay Packers at Carolina Panthers, 1 p.m.

TV: FOX (Chris Myers play-by-play, Robert Smith color analyst, Jen Hale sideline reporter)

RADIO: WRFX-FM 99.7 in Charlotte is flagship station (Anish Shroff play-by-play, Kurt Coleman and Jim Szoke color analysts, Sharon Thorsland sideline reporter)

THE SERIES: Green Bay leads the series 10-6 but Carolina has won the last 2 games in Charlotte – 31-24 in 2017 and 37-29 in 2015.

RANKINGS AMONG NFL (After 2023 Week 15): Carolina offense – 30th overall, 17th rushing, 31st passing. Carolina defense – 3rd overall, 20th rushing, 3rd passing. Green Bay offense – 18th overall, 21st rushing, 17th passing. Green Bay defense – 23rd overall, 30th rushing, 12th passing.

BY THE NUMBERS: 4 – The number of times the Panthers have won a game without scoring a TD after last week’s 9-7 win over Atlanta. Previous such wins came in 1997 (9-6 at Atlanta), 2003 (12-9 in overtime at Tampa Bay) and 2017 (9-3 against Buffalo).

NOTABLE: Packers TE coach John Dunn is a Shelby native who played football at West Henderson HS and the University of North Carolina before starting his coaching career at UNC from 2004 to 2007….
4 Packers players have Carolinas ties – CB Jaire Alexander played at Rocky River HS, LB Kingsley Enagbare played at the University of South Carolina, CB Keisean Nixon played at the University of South Carolina and OL Zach Tom played at Wake Forest….
The Panthers are 4-4 all time on Christmas Eve, including 3-2 at home including 2 straight wins – over Tampa Bay in 2017 and Detroit last season.

The 2023 Carolina Panthers’ schedule:

Sept. 10 at Atlanta (L 10-24)
Sept. 18 New Orleans (L 17-20)
Sept. 24 at Seattle (L 27-37)
Oct. 1 Minnesota (L 13-21)
Oct. 8 at Detroit (L 24-42)
Oct. 15 at Miami (L 21-42)
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston (W 15-13)
Nov. 5 Indianapolis (L 13-27)
Nov. 9 at Chicago (L 13-16)
Nov. 19 Dallas (L 10-33)
Nov. 26 at Tennessee (L 10-17)
Dec. 3 at Tampa Bay (L 18-21)
Dec. 10 at New Orleans (L 6-28)
Dec. 17 Atlanta (W 9-7 )
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

As the Carolina Panthers close out their season with interim coach Chris Tabor, a league source has told The Athletic that Panthers owner David Tepper is interested again in Detroit Lions offensive coordinator Ben Johnson and that Johnson was his 1st choice last offseason before he hired Frank Reich.

A former Asheville A.C. Reynolds quarterback who walked on at the University of North Carolina from 2004 to 2007, Johnson began his coaching career at Boston College and later coached for the Miami Dolphins before joining the Lions coaching staff in 2019. He’s been Detroit’s offensive coordinator the last 2 seasons.

Johnson, 37, was one of 12 candidates the Panthers either interview or pursued last offseason before hiring Reich before he announced he would not be interviewing for the vacancy because he wanted to remain on head coach Dan Campbell’s staff in Detroit.

At A.C. Reynolds, Johnson quarterbacked the Rockets to the N.C. Class 4A state title as a junior in 2002 with a 14-1 record and a 14-7 victory over Northern Nash in the state championship game. Coached by Bobby Poss, Johnson completed 54 of 110 passes for 761 yards and nine TDs that season.

One of Johnson’s high school and collegiate teammates was Chase Rice, a linebacker who became more famous as a country singer.

 

 

 

 

 

Pro basketball

Denver 102, Charlotte 95: The Hornets suffered more injuries and lost their 7th straight game in front of a sellout crowd of 19,165 against the defending NBA champion Nuggets.

Charlotte led 8-0, 12-2 and 14-4 early and were up 60-54 at halftime before Denver blitzed the Hornets with a 30-9 3rd quarter.

Miles Bridges (22 points, 8 rebounds), P.J. Washington (20 points, 8 rebounds) and Nick Smith Jr. (19 points) led Charlotte, who were without starting guard Terry Rozier (sore right knee) and lost starting guard Brandon Miller (sprained right ankle) in the 1st quarter.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers 10:30 p.m.
Thu. 28 at L.A. Lakers 10:30 p.m.
Fri. 29 at Phoenix 9 p.m.
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 L.A. LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are the holiday tournament pairings that have been made available to CarolinasSportsHub.com:

(If you know of any others, please email their schedule and site to 22Richard [email protected])

BOYS AND GIRLS

-Bud Black/Dennis Tate Holiday Classic at Cherryville HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Highland Tech vs. Piedmont CC, 3 p.m.
Boys- Highland Tech vs. Piedmont CC, 4:30 p.m.
Girls- Cherryville vs. Thomas Jefferson, 6 p.m.
Boys- Cherryville vs. Thomas Jefferson, 7:30 p.m.
(Thursday, Dec. 28)
Girls 3rd place, 3 p.m.
Boys 3rd place, 4:30 p.m.
Girls 1st place, 6 p.m.
Boys 1st place, 7:30 p.m.

-Crest Christmas Classic at Crest HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Chesnee, S.C. vs. Hendersonville, 3 p.m.
Boys- Chesnee, S.C. vs. Hendersonville, 4:30 p.m.
Girls- Burns vs. Crest, 6 p.m.
Boys- Burns vs. Crest, 7:30 p.m.
(Thursday, Dec. 28)
Girls- Burns vs. Hendersonville, 3 p.m.
Boys- Burns vs. Hendersonville, 4:30 p.m.
Girls- Chesnee, S.C. vs. Crest, 6 p.m.
Boys- Chesnee, S.C. vs. Crest, 7:30 p.m.
(Friday, Dec. 29)
Girls- Burns vs. Chesnee, S.C., 3 p.m.
Boys- Burns vs. Chesnee, S.C., 4:30 p.m.
Girls- Crest vs. Hendersonville, 6 p.m.
Boys- Crest vs. Hendersonville, 7:30 p.m.

-East Lincoln Winter Jam at East Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Boys- Bessemer City vs. Christ the King, 1 p.m. (new gym)
Girls- Concord Robinson vs. East Meck, 1 p.m. (old gym)
Boys- Concord Robinson vs. Fort Mill, S.C. Comenius Knights, 2:30 p.m. (new gym)
Girls- Central Cabarrus vs. Bessemer City, 2:30 p.m. (old gym)
Girls- West Cabarrus vs. North Gaston, 4 p.m. (new gym)
Boys- Lake Norman Charter vs. SouthLake Christian, 5:30 p.m. (new gym)
Girls- East Lincoln vs. Lake Norman Charter, 7 p.m.
Boys- East Lincoln vs. North Gaston, 8:30 p.m. (new gym)
(Thursday, Dec. 28)
Boys- LNC-SLC loser vs. CR-FMCK loser, 1 p.m. (new gym)
Girls- EL-LNC loser vs. CC-BC loser, 2:30 p.m. (old gym)
Boys- BC-CTK loser vs. EL-NG loser, 2:30 p.m. (new gym)
Girls- CR-EM loser vs. WC-NG loser, 2:30 p.m. (old gym)
Boys- LNC-SLC winner vs. CR-FMCK winner, 5:30 p.m. (new gym)
Boys- BC-CTK winner vs. EL-NG winner, 8:30 p.m. (new gym)
(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place, 10 a.m. (new gym)
Girls- 5th place, 11:30 a.m. (new gym)
Boys- 7th place, 1 p.m. (new gym)
Boys- 5th place, 2:30 p.m. (new gym)
Girls- 3rd place, 4 p.m. (new gym)
Boys- 3rd place, 5:30 p.m. (new gym)
Girls- 1st place, 7 p.m. (new gym)
Boys- 1st place, 8:30 p.m. (new gym)

-Peoples Bank Holiday Tournament at North Lincoln HS
(Wednesday, Dec. 27)
Girls- Bandys vs. Cramer, 9 a.m.
Boys- Bandys vs. Cramer, 10:30 a.m.
Girls- Ashbrook vs. Lincolnton, noon
Boys- Ashbrook vs. Lincolnton, 1:30 p.m.
Girls- Forestview vs. West Lincoln, 3 p.m.
Boys- Forestview vs. West Lincoln, 4:30 p.m.
Girls- North Lincoln vs. Christ the King, 6 p.m.
Boys- North Lincoln vs. East Gaston, 7:30 p.m.
(Thursday, Dec. 28)
Girls- Bandys-Cramer loser vs. Ashbrook-Lincolnton loser, 9 a.m.
Boys- Bandys-Cramer loser vs. Ashbrook-Lincolnton loser, 10:30 a.m.
Girls- Forestview-West Lincoln loser vs. North Lincoln-Christ the King loser, noon
Boys- Forestview-West Lincoln loser vs. North Lincoln-East Gaston loser, 1:30 p.m.
Girls- Bandys-Cramer winner vs. Ashbrook-Lincolnton winner, 3 p.m.
Boys- Bandys-Cramer winner vs. Ashbrook-Lincolnton winner, 4:30 p.m.
Girls- Forestview-West Lincoln winner vs. North Lincoln-Christ the King winner, 6 p.m.
Boys- Forestview-West Lincoln winner vs. North Lincoln-East Gaston winner, 7:30 p.m.
(Friday, Dec. 29)
Girls- 7th place, 9 a.m.
Boys- 7th place, 10:30 a.m.
Girls- 5th place, noon
Boys- 5th place, 1:30 p.m.
Girls- 3rd place, 3 p.m.
Boys- 3rd place, 4:30 p.m.
Girls- 1st place, 6 p.m.
Boys- 1st place, 7:30 p.m.

BOYS

-Mountaineer Classic at Kings Mountain HS
(Wednesday, Dec. 27)
No. 3 Providence Day vs. No. 6 Charlotte Lab Prep, 3 p.m.
No. 4 Gaston Day vs. No. 5 Washington, D.C. Ballou, 4:30 p.m.
No. 2 Shelby vs. No. 7 East Rutherford, 6 p.m.
No. 1 Kings Mountain vs. No. 8 Palisades, 7:30 p.m.
(Thursday, Dec. 28)
3-6 loser vs. 2-7 loser, 3 p.m.
4-5 loser vs. 1-8 loser, 4:30 p.m.
3-6 loser vs. 2-7 loser, 6 p.m.
4-5 loser vs. 1-8 loser, 7:30 p.m.
(Friday, Dec. 29)
7th place, 3 p.m.
5th place, 4:30 p.m.
3rd place, 6 p.m.
1st place, 7:30 p.m.

-Bobcat Classic at Bluffton, S.C. HS
(Thursday, Dec. 28)
South Point vs. Jacksonville, Fla. Episcopal, 4:30 p.m.
(Friday, Dec. 29)
TBD
(Saturday, Dec. 30)
TBD

-Phenom New Year’s Bash at Chambers HS
(Thursday, Dec. 28)
Gaston Christian vs. Mallard Creek, 4:30 p.m.
(Friday, Dec. 29)
TBD
(Saturday, Dec. 30)
TBD

GIRLS

-Lexington, S.C. River Bluff HS tournament
(Thursday, Dec. 21)
Huss vs. Easley, S.C., 3:30 p.m.
(Friday, Dec. 22)
Huss vs. Blacksburg, S.C., 6 p.m.
(Saturday, Dec. 23)
Huss vs. West Columbia, S.C., Airport, noon

-Lindberg Moody Classic at Rock Hill, S.C. Northwestern HS
(Thursday, Dec. 28)
Lincoln Charter vs. Kershaw, S.C. North Central, 11 a.m.
Northwestern, S.C. vs. Lewisville, S.C., 1 p.m.
(Friday, Dec. 29)
3rd place, 10 a.m.
1st place, 1 p.m.

-Copperhead Classic at Fort Mill, S.C. Catawba Ridge HS
(Thursday, Dec. 28)
Marvin Ridge vs. Fort Mill, S.C., noon (main gym)
South Point vs. Dutch Fork, S.C., 2 p.m. (auxiliary gym)
York Prep, S.C. vs. Catawba Ridge, S.C., 4 p.m. (main gym)
Palisades vs. Broome, S.C., 6 p.m. (auxiliary gym)
(Friday, Dec. 29)
MR-FM loser vs. SP-DF loser, 2 p.m. (auxiliary gym)
YP-CR loser vs. Pal-Bro loser, 6 p.m. (auxiliary gym)
MR-FM winner vs. SP-DF winner, noon (main gym)
YP-CR winner vs. Pal-Bro winner, 4 p.m. (main gym)
(Saturday, Dec. 30)
7th place, 2 p.m. (auxiliary gym)
5th place, 6 p.m. (auxiliary gym)
3rd place, noon (main gym)
1st place, 4 p.m. (main gym)

-Rock Hill, S.C. Events Center tournament (games also played at Clover HS)
(Thursday, Dec. 28)
Huss vs. West Charlotte, 3 p.m.
(Friday, Dec. 29)
Huss vs. TBD, 3 p.m.
(Saturday, Dec. 30)
Huss vs. Clover, S.C., 4 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Friday, Dec. 29)
Charlotte at Stetson

(Saturday, Dec. 30)
Belmont Abbey at Carson-Newman
Davidson at Ohio U.
Gardner-Webb at VCU
Queens at Duke

(Tuesday, Jan. 2)
Charlotte at SMU

(Wednesday, Jan. 3)
Cleveland CC vs. Florida State Jacksonville (at Cape Fear CC)
Dayton at Davidson

(Thursday, Jan. 4)
Virginia State at J.C. Smith

(Saturday, Jan. 6)
Bluefield State at J.C. Smith
Cleveland CC at Cape Fear CC
Florida Atlantic at Charlotte
High Point at Gardner-Webb
Queens at Kent State

(Monday, Jan. 8)
Gaston College at Lees-McRae JV

(Tuesday, Jan. 9)
Rhode Island at Davidson

(Wednesday, Jan. 10)
Charleston Southern at Gardner-Webb
Florida Gulf Coast at Queens
Tulsa at Charlotte

(Thursday, Jan. 11)
Gaston College at Spartanburg Methodist

(Friday, Jan. 12)
Stetson at Queens

(Saturday, Jan. 13)
Bryant and Stratton at Cleveland CC
Charlotte at UTSA
Davidson at George Washington
Presbyterian at Gardner-Webb

(Sunday, Jan. 14)
Brunswick CC at Gaston College

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Shelby High wide receiver Izay Bridges announced on social media that he would be attending East Tennessee State. Bridges, a 2023 Shrine Bowl selection who set a Cleveland County and school record for single-season receiving yardage, had previously committed to North Carolina Central.

Here is the full 2023 college football bowl schedule:

Myrtle Beach Bowl: Ohio U. vs. Georgia Southern – Ohio U. 41-21
Dec. 16, Conway, S.C., ESPN, 11 a.m.

New Orleans Bowl: Jacksonville State vs. Louisiana-Lafayette – Jacksonville State 34-31 (OT)
Dec. 16, New Orleans, La., ESPN, 2:15 p.m.

Cure Bowl: Appalachian State vs. Miami (Ohio) – Appalachian State 13-9
Dec. 16, Orlando, Fla., ABC, 3:30 p.m.

New Mexico Bowl: New Mexico State vs. Fresno State – Fresno State 37-10
Dec. 16, Albuquerque, N.M., ESPN, 5:45 p.m.

LA Bowl: UCLA vs. Boise State – UCLA 35-22
Dec. 16, Inglewood, Cal., ABC, 7:30 p.m.

Independence Bowl: Texas Tech vs. California – Texas Tech 34-14
Dec. 16, Shreveport, La., ESPN, 9:15 p.m.

Famous Toastery Bowl: Western Kentucky vs. Old Dominion – Western Kentucky 38-35 (OT)
Dec. 18, Charlotte, Jerry Richardson Stadium, ESPN, 2:30 p.m.

Frisco Bowl: Marshall vs. Texas-San Antonio – Texas-San Antonio 35-17
Dec. 19, Frisco, Tex., ESPN, 9 p.m.

Boca Raton Bowl: South Florida vs. Syracuse – South Florida 45-0
Dec. 21, Boca Raton, Fla., ESPN, 8 p.m.

Gasparilla Bowl: Georgia Tech vs. Central Florida – Georgia Tech 30-17
Dec. 22, Tampa, Fla., ESPN, 6:30 p.m.

Birmingham Bowl: Duke vs. Troy – Duke 17-10
Dec. 23, Birmingham, Ala., ABC, noon

Camellia Bowl: Northern Illinois vs. Arkansas State – Northern Illinois 21-19
Dec. 23, Montgomery, Ala., ESPN, noon

Armed Forces Bowl: James Madison vs. Air Force – Air Force 31-21
Dec. 23, Fort Worth, Tex., ABC, 3:30 p.m.

Idaho Potato Bowl: Utah State vs. Georgia State – Georgia State 45-22
Dec. 23, Boise, Id., ESPN, 3:30 p.m.

68 Ventures Bowl: Eastern Michigan vs. South Alabama – South Alabama 59-10
Dec. 23, Mobile, Ala., ESPN, 7 p.m.

Las Vegas Bowl: Northwestern vs. Utah – Northwestern 14-7
Dec. 23, Las Vegas, Nev., ABC, 7:30 p.m.

Hawaii Bowl: Coastal Carolina vs. San Jose State
Dec. 23, Honolulu, Hi., ESPN, 10:30 p.m.

Quick Lane Bowl: Bowling Green vs. Minnesota
Dec. 26, Detroit, Mich., ESPN, 2 p.m.

First Responder Bowl: Texas State vs. Rice
Dec. 26, Dallas, Tex., ESPN, 5:30 p.m.

Guaranteed Rate Bowl: Kansas vs. UNLV
Dec. 26, Phoenix, Ariz., ESPN, 9 p.m.

Military Bowl: Tulane vs. Virginia Tech
Dec. 27, Annapolis, Md., ESPN, 2 p.m.

Duke’s Mayo Bowl: North Carolina vs. West Virginia
Dec. 27, Charlotte, Bank of America Stadium, ESPN, 5:30 p.m.

Holiday Bowl: Louisville vs. Southern California
Dec. 27, San Diego, Cal., Fox, 8 p.m.

Texas Bowl: Oklahoma State vs. Texas A&M
Dec. 27, Houston, Tex., ESPN, 9 p.m.

Fenway Bowl: Boston College vs. SMU
Dec. 28, Boston, Mass., ESPN, 11 a.m.

Pinstripe Bowl: Miami (Fla.) vs. Rutgers
Dec. 28, Bronx, N.Y., ESPN, 2:15 p.m.

Pop-Tarts Bowl: N.C. State vs. Kansas State
Dec. 28, Orlando, Fla., ESPN, 5:45 p.m.

Alamo Bowl: Oklahoma vs. Arizona
Dec. 28, San Antonio, Tex., ESPN, 9:15 p.m.

Gator Bowl: Clemson vs. Kentucky
Dec. 29, Jacksonville, Fla., ESPN, noon

Sun Bowl: Oregon State vs. Notre Dame
Dec. 29, El Paso, Texas, CBS, 2 p.m.

Liberty Bowl: Iowa State vs. Memphis
Dec. 29, Memphis, Tenn., ESPN, 3:30 p.m.

Cotton Bowl: Ohio State vs. Missouri
Dec. 29, Arlington, Tex., ESPN, 8 p.m.

Peach Bowl: Penn State vs. Mississippi
Dec. 30, Atlanta, Ga., ESPN, noon

Music City Bowl: Auburn vs. Maryland
Dec. 30, Nashville, Tenn., ABC, 2 p.m.

Orange Bowl: Florida State vs. Georgia
Dec. 30, Miami Gardens, Fla., ESPN, 4 p.m.

Arizona Bowl: Toledo vs. Wyoming
Dec. 30, Tucson, Ariz., 4:30 p.m.

ReliaQuest Bowl: Wisconsin vs. LSU
Jan. 1, Tampa, Fla., ESPN2, noon

Citrus Bowl: Iowa vs. Tennessee
Jan. 1, Orlando, Fla., ABC, 1 p.m.

Fiesta Bowl: Oregon vs. Liberty
Jan. 1, Glendale, Ariz., ESPN, 1 p.m.

(College Football Playoff)
Rose Bowl: Michigan vs. Alabama
Jan. 1, Pasadena, Cal., ESPN, 5 p.m.

Sugar Bowl: Washington vs. Texas
Jan. 1, New Orleans, La., ESPN, 8:45 p.m.

CFP championship game
Jan. 8, Houston, Tex., ESPN, 8 p.m.