×

12-1-21 roundup: Pro football, basketball and baseball, College football and basketball, High school football, basketball and wrestling, Middle school boys soccer, volleyball and wrestling

By Richard Walker

Earlier this season, Seattle Seahawks linebacker Tanner Muse became the second South Point High product to play in the NFL.

Nick Muse (9) has been invited to the prestigious East-West Shrine Bowl.

Tanner Muse’s younger brother Nick Muse earned an invitation to a prestigious postseason game that has him on the path to becoming the third Red Raiders’ NFL player.

Nick Muse, a 6-foot-5, 249-pound tight end for the University of South Carolina, officially accepted an invitation to play in the 97th East-West Shrine Bowl game in Las Vegas that is considered one of the top games for college players to be scouted by the NFL.

Nick Muse caught 20 passes for 222 yards with two touchdowns in 12 games this season for the Gamecocks (6-6), who await a postseason bowl game announcement on Sunday. In his three-year career with South Carolina, Muse has 67 catches for 805 yards and three touchdowns after catching four passes for 56 yards as a freshman at William and Mary in 2017 before transferring.

A 2017 South Point High graduate, Nick Muse helped South Point finish as N.C. 3A runner-up in 2015 and N.C. 3A champion in 2016.

Koren Robinson (South Point 1998 graduate) and Tanner Muse (South Point 2015) are the first two South Point players to play in the NFL.

 

 

 

Pro baseball

Former Gardner-Webb and Belmont Abbey baseball standout Emilio Pagan has agree to a one-year, $2.3 million contract with the San Diego Padres.

Emilio Pagan

Pagan played at Gardner-Webb in 2010 and 2011 and Belmont Abbey in 2012 and 2013 before being selected in the 10th round of the 2013 major league draft by the Seattle Mariners.

Pagan, who also has played in the Tampa Bay Rays and Oakland Athletics organization, just completed his fifth major league season by going 4-3 with a 4.83 ERA in 67 relief appearances for the Padres.

 

 

 

High school basketball

Holiday tournament: After taking last year off due to COVID, the 19th Annual Peoples Bank Holiday Clash Basketball Tournament returns this year at Lincolnton High School on Dec. 28-30. The following boys and girls teams will be participating: Bandys, Lincolnton, North Lincoln, West Lincoln, Highland Tech, East Gaston, Stuart Cramer and Forestview.

(Wednesday’s games)

Boys results:
East Lincoln 43, Ashbrook 33: The Mustangs outscored Ashbrook 15-6 in the fourth quarter to break open a close game. Jeremiah Jones had 13 points and Keandre Walker 10 for East Lincoln. Logan Mason’s 12 points led Ashbrook.

Bessemer City 67, Chase 58: Keyshawn Adams (27 points, 6 rebounds, 3 blocks), Randal Pettus (25 points, 4 rebounds, 3 steals) and Terrance Smith (7 rebounds, 3 assists) led Bessemer City.

North Gaston 66, Cherryville 57

Highland Tech 73, Huss 71

Kings Mountain 81, Burns 58: Zeke Cannedy had 36 points, Maddox James 24 points and Curtis Simpson had 16 rebounds for Kings Mountain.

South Point 58, Lincolnton 47: Cooper Ray (22 points, 7 assists, 6 rebounds) and Tyler Woloson (13 points, 7 rebounds) led South Point and Brittian Burney’s 14 points.

North Lincoln 73, Newton-Conover 43

Cramer 81, North Henderson 60: Will Kelly (35 points, 5 rebounds, 5 assists, 4 steals), Mason Craig (14 points, 5 rebounds), Frankie Verdezas (11 points, 5 rebounds, 5 steals) and John Hill (6 points, 5 rebounds, 3 blocks) led Cramer. Cramer also won the JV game 58-34 behind Quinton Rybczyk (30 points, 3 rebounds, 2 assists, 1 steal), John Adams-McClendon (9 points, 14 rebounds, 1 steal), Campbell Pierce (5 points, 6 assists, 4 steals) and Amari Littlejohn (2 points, 4 rebounds, 5 assists, 4 steals).

Roberson 55, Crest 48

Girls results:
Ashbrook 58, East Lincoln 55

Bessemer City 55, Chase 11: Janiya Adams (28 points, 11 steals, 6 assists), Tionna Pettus (11 points, 15 rebounds) and Janecia Meeks (11 points) led Bessemer City.

North Gaston d. Cherryville

Huss 67, Highland Tech 24

Kings Mountain 40, Burns 30: Khalia King (15 points, 3 rebounds), Saniya Wilson (13 points, 3 assists, 12 steals) and Alayna Patrick (6 rebounds, 4 steals, 3 assists) lead Kings Mountain and Tishiona Strong (19 points) led Burns.

Lincolnton 54, South Point 44: Alexis Hough had 16 points and Camelia Holland 14 for Lincolnton and Amya Graham (18 points, 13 rebounds), Lexi Birtwistle (11 points) and Maddie Frank (7 points, 7 rebounds) led South Point. Lincolnton also won the JV game 33-15 as Annie Risk (12 points, 16 rebounds, 4 blocks) led South Point.

Newton-Conover 59, North Lincoln 16

North Henderson 63, Cramer 53: Lexi Gunter had 33 points for North Henderson and Hadley Womack (15 points) and Madison Lee (8 points) led Cramer.

Roberson 58, Crest 37

Here’s the rest of this week’s schedule:

(Thursday)
Asheville School at Gaston Christian
Burns at R-S Central
East Gaston at Cramer
Lincoln Charter at 1of1 Academy

(Friday)
Ashbrook at Highland Tech
Bandys at North Lincoln
East Gaston at North Gaston
Forestview at Bessemer City
Gaston Christian at Gaston Day
Hough at Huss
Lincoln Charter at Kings Mountain
Lincolnton at East Lincoln
Mountain Island Charter at Hopewell
Shelby at Crest (ppd., no date)
West Lincoln at Cherryville

(Saturday)
Avery at West Lincoln

 

 

High school wrestling

West Lincoln 42, North Henderson 30 – 182: Braxton Young (WL) over Felix Montiel (Dec 6-2), 195: Jake Gragg (WL) over Rodolfo Tiazan (Dec 11-8), 220: Reese Meadows (NH) over Curtis Goins (Fall 0:52), 285: Jose Rios (NH) over Holden Turner (Fall 0:54), 106: Andy Saine (WL) over Liliana Zapote (Fall 1:53), 113: Eli Leatherman (WL) over Seth Eden (Fall 3:58), 120: Jack Stewart (WL) over Dylan Short (Fall 3:44), 126: Chade Norman (WL) over Henry Portella (Fall 5:59), 132: Luke Heavner (WL) over Peyton Fincher (Dec 8-5), 138: Kemp Wehunt (WL) over Ivan Diaz (Fall 1:03), 145: Robert Cleto (NH) over Alex Fincannon (Fall 3:15), 152: Jaime Vega De La Mora (NH) over Ty Beam (Fall 0:35), 160: Mason Avery (WL) over Ulises Vega DelaMora (Dec 7-5), 170: Chico Vega (NH) over Levi Huss (Fall 2:35)

West Lincoln 40, Enka 31 – 170: Keith Rhodarmer (Enka) over Levi Huss (MD 18-7), 182: Braxton Young (WL) over Riley Pugh (Fall 4:30), 195:
Jake Gragg (WL) over Alexander Rice (Fall 1:51), 220: Curtis Goins (WL) over Josh Davis (Dec 10-5), 285: Daniel Gath (Enka) over Holden Turner (Fall 4:30), 106: Andy Saine (WL) over Nathan Taylor (Fall 1:27), 113: Eli Leatherman (West Lincoln) (For.), 120: Isaiah Morrison (Enka) over Jack Stewart (Fall 0:46), 126: Chade Norman (WL) over Jesse Smith (Fall 0:18), 132: Luke Heavner (WL) over Bodhi McCormack (Dec 4-3), 138: Noah Tocaben (Enka) over Kemp Wehunt (Fall 2:56), 145: Ty Beam (WL) over Zech Chamberlain (MD 15-6), 152: Colton Crooke (Enka) over Alex Fincannon (Dec 14-13), 160: Greyson Harris (Enka) over Mason Avery (Fall 2:55)

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ 2021 schedule (with results):

Sept. 12 New York Jets (W 19-14)
Sept. 19 New Orleans (W 26-7)
Sept. 23 at Houston (W 24-9)
Oct. 3 at Dallas (L 28-36)
Oct. 10 Philadelphia (L 18-21)
Oct. 17 Minnesota (L 28-34, OT)
Oct. 24 at New York Giants (L 3-25)
Oct. 31 at Atlanta (W 19-13)
Nov. 7 New England (L 6-24)
Nov. 14 at Arizona (W 34-10)
Nov. 21 Washington (L 21-27)
Nov. 28 at Miami (L 10-33)
Dec. 5 BYE WEEK
Dec. 12 Atlanta, 1 p.m.
Dec. 19 at Buffalo, 1 p.m.
Dec. 26 Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 2 at New Orleans, 1 p.m.
Jan. 9 at Tampa Bay, 1 p.m

 

 

 

 

Pro basketball

An 18-point second quarter lead and 11-point third quarter lead wasn’t enough for the Charlotte Hornets to knock off the defending NBA champion Milwaukee Bucks on Wednesday.

With Giannis Antetokounmpo racking up 40 points, 12 rebounds and nine assists, including a driving lay-up with 2.0 seconds left, the Bucks beat the visiting Hornets 127-125.

Antetokounmpo’s heroics came after LaMelo Ball’s 3-pointer tied the game at 125 with 5.9 seconds left.

Charlotte led 43-25 early in the second quarter and 71-60 early in the third quarter before Milwaukee’s comeback.

Ball (36 points, 5 rebounds, 9 assists), Kelly Oubre (25 points), Miles Bridges (22 points, 9 rebounds), Gordon Hayward (18 points), Terry Rozier (10 points, 8 assists) and P.J. Washington (9 points, 10 rebounds) led Charlotte (13-10), which lost its third straight game.

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON (W 97-87)
Fri. 19 INDIANA (W 121-118)
Sat. 20 at Atlanta (L 105-115)
Mon. 22 at Washington (W 109-103)
Wed. 24 at Orlando (W 108-99)
Fri. 26 MINNESOTA (W 133-115)
Sat. 27 at Houston (L 143-146, OT)
Mon. 29 at Chicago (L 119-133)
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee (L 125-127)
Sun. 5 at Atlanta 6:00
Mon. 6 PHILADELPHIA 7:00
Wed. 8 PHILADELPHIA 7:00
Fri. 10 SACRAMENTO 7:00
Mon. 13 at Dallas 8:30
Wed. 15 at San Antonio 8:30
Fri. 17 at Portland 10:00
Sun. 19 at Phoenix 8:00
Mon. 20 at Utah 9:00
Thu. 23 at Denver 9:00
Mon. 27 HOUSTON 7:00
Wed. 29 at Indiana 7:00
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX 7:00
Mon. 3 at Washington 7:00
Wed. 5 DETROIT 7:00
Sat. 8 MILWAUKEE 7:00
Mon. 10 MILWAUKEE 7:00
Wed. 12 at Philadelphia 7:00
Fri. 14 ORLANDO 7:00
Mon. 17 at New York 1:00
Wed. 19 at Boston 7:30
Fri. 21 OKLAHOMA CITY 7:00
Sun. 23 ATLANTA 7:00
Tue. 25 at Toronto 7:00
Wed. 26 at Indiana 7:00
Fri. 28 L.A. LAKERS 7:00
Sun. 30 LA CLIPPERS 1:00
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston 7:30
Fri. 4 CLEVELAND 7:00
Sat. 5 MIAMI 7:00
Mon. 7 TORONTO 7:00
Wed. 9 CHICAGO 7:30
Fri. 11 at Detroit 7:00
Sat. 12 MEMPHIS 7:00
Tue. 15 at Minnesota 8:00
Thu. 17 MIAMI 7:00
Fri. 25 TORONTO 7:00
Sun. 27 DETROIT 7:00
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

 

College football

Former Shelby High standout Dorian Davis and the Southern Illinois Salukis are preparing for a Football Championship Series playoff game at North Dakota State on Saturday at 2:30 p.m.

Dorian Davis

A 2019 Shelby High graduate, Davis made 42 tackles and earned All-Southern Conference freshman team honors in the 2021 spring season before transferring for Southern Illinois. In nine games for the Salukis, Davis has 14 tackles, one pass break-up, one forced fumble and one quarterback hurry in nine games.

Southern Illinois (8-4) won at South Dakota 22-10 last week. Saturday’s winner advances to face the winner of Saturday’s Kennesaw State at East Tennessee State game.

Here’s this weekend’s Carolinas Division I football schedule:
(Saturday)
Sun Belt championship – Appalachian State at Louisiana, 3:30 p.m.
ACC championship – Pittsburgh vs. Wake Forest, 8 p.m.

 

 

 

 

 

High school football

Here are Friday’s full NCHSAA regional finals pairings:

1A
(East)
#1 Tarboro (12-1) vs. #6 Pender (9-3)
(West)
#3 Mitchell (12-2) vs. #4 Robbinsville (10-3)

2A
(East)
#1 Princeton (13-0) vs. #10 Wallace-Rose Hill (12-2)
(West)
#1 Shelby (13-1) vs. #2 East Surry (13-0)

3A
(East)
#6 J.H. Rose (10-4) vs. #13 Jacksonville (11-2)
(West)
#3 Dudley (13-1) vs. #16 South Point (11-3)

4A
(East)
#6 Cardinal Gibbons (12-2) vs. #20 Rolesville (9-5)
(West)
#1 Hough (14-0) vs. #10 Julius Chambers (13-1)

 

S.C. High School League state finals pairings (all games at Benedict College):

(Thursday)
Class 4A – South Pointe vs. Beaufort, 7 p.m.
(Friday)
Class 3A – Daniel vs. Camden, 2 p.m.
Class 2A – Gray Collegiate vs. Silver Bluff, 7 p.m.
(Saturday)
Class 1A – Southside Christian vs. Bamberg-Ehrhardt, noon
Class 5A – Gaffney vs. Dutch Fork, 5 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school boys soccer

Gaston County Conference standings through Nov. 30 games:

Cramerton 9-0
Belmont 8-1
Grier 8-1
Holbrook 6-3
Mount Holly 6-4
Stanley 5-4
York Chester 3-6
Bessemer City 2-7
W.C. Friday 2-7
Southwest 1-8
Chavis 0-9

(Thursday’s games)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

END REGULAR SEASON

(Playoffs)
Monday’s semifinals
No. 4 (Holbrook) at No. 1 (Cramerton, Belmont or Grier)
No. 3 (Cramerton, Belmont or Grier) at No. 2 (Cramerton, Belmont or Grier)
Wednesday’s final
At highest remaining seed

 

 

 

Middle school volleyball

Gaston County Conference standings through Nov. 30 games:

Cramerton 9-0
Mount Holly 9-1
Stanley 7-2
Chavis 6-3
Holbrook 5-4
Belmont 5-4
Southwest 3-6
W.C. Friday 3-6
York Chester 2-7
Grier 1-8
Bessemer City 0-9

(Thursday’s games)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

END REGULAR SEASON

(Playoffs)
Monday’s semifinals
No. 4 (Chavis) at No. 1 (Cramerton)
No. 3 (Stanley) at No. 2 (Mount Holly)
Wednesday’s final
At highest remaining seed

 

 

Middle school wrestling

Gaston County Conference wrestling standings through Nov. 30:

W.C. Friday 8-0
Cramerton 7-1
Belmont 7-1
York Chester 6-2
Holbrook 5-3
Chavis 3-5
Stanley 3-5
Mount Holly 3-6
Grier 2-6
Southwest 1-8
Bessemer City 0-8

(Friday’s matches)
Belmont at Grier
Bessemer City at W.C. Friday
Chavis at Cramerton
York Chester at Holbrook
Stanley at Mount Holly

(Tuesday, Dec. 7)
Cramerton at Belmont
Chavis at Bessemer City
W.C. Friday at York Chester
Grier at Stanley
Holbrook at Southwest

END REGULAR SEASON

(Championship)
Sat. Dec. 11 at South Point HS