×

11-29-23 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school football, basketball and soccer, Middle school soccer, volleyball and wrestling

By Richard Walker

From the instant Biff Poggi was hired as Charlotte 49ers head football coach, he’s brought more attention to the school’s program that any of his predecessors.

Charlotte 49ers coach Biff Poggi on the sidelines during the 49ers’ 10-7 AAC victory at East Carolina.

And while his first season finished with a 3-9 overall record that is the exact same as a year ago, Poggi’s first season has gone through all sorts of twists and turns.

Poggi is certain that will continue as he tries to turn a program with only 1 winning record and postseason bowl appearance in its 10-year history into a consistent winner.

“I’m disappointed in some parts of the season,” Poggi said in his last weekly news conference. “But I’m not discouraged at all. We’ve got a chance to do something really special here.”

Poggi, who came to Charlotte after serving on Jim Harbaugh’s coaching staff at Michigan, had the same ideas when he was hired in November 2022.

“Our goal is very simple,” he said at his introductory news conference. “We want to win the AAC (the American Athletic Conference, which is Charlotte’s new league as of 2023). And we want to win it repeatedly. And we want to get to the College Football Playoff. That’s why I left Michigan, and that’s what I’m expecting to do here. And you should be asking, ‘What’s your timetable?’ My timetable is now.”

Nationally, there were low expectations for the 49ers as they were picked to finish last in the 14-team AAC at the league’s media day in Frisco, Tex.

But Poggi used that slight to gain attention with a 4-minute news conference.

The shortness came after Poggi abruptly ended his media availabilty after 3 questions.

“That’s it? Three questions,” Poggi said. “Maybe that’s because you have us ranked last. That’s all what you think of us. We get that message. Thank you.”

Later in breakout media sessions, Poggi offered this to reporters: “We’re a different team. We’re not some C-USA team joining this league. We’re prepared for this conference. We’re going to let our play speak for ourselves.”

With 52 newcomers on its roster, Charlotte won 24-3 in its opener and led Maryland 14-0 in the 1st quarter before losing 38-20 that began a 5-game losing streak.

The 49ers ended the slump with a 10-7 win at East Carolina in the 1st meeting between the AAC’s 2 N.C. schools.

But Charlotte lost 3 of its next 4 games, including 28-7 in its home finale on Nov. 18 against Rice.

“I told them that I was very disappointed,” Poggi said of his message to his team after the loss. “And I told them that there will be a number of them that won’t be back next year, whether it’s graduation or my decision to move on.”

Before the Rice game, 17 players were honored for “Senior Day,” among them former Huss standout Prince Bemah. (Bemah, a 2019 Huss graduate, said last week he wasn’t sure if was going to play again for Charlotte or possibly enter the transfer portal.)

Over the course of the season, injuries and coaching decisions altered the team’s 2-deep depth chart dramatically; Of the 63 players on the final 2-deep depth chart, 36 were on the opening 2-deep depth chart – and 7 of them had changed positions.

“We’re going to have changes,” Poggi said of the upcoming offseason, that’ll begin with the Dec. 20 fall signing day. “We’re already well into recruiting. We like our class.
“But the reality is that the transfer portal has changed the game completely. You have to be in the transfer portal. And we’ll have to see what they looks like for us.”

Poggi admits that he knew would have to make some people “uncomfortable so you can go where you want to go” when he came in as head coach.

“The first year is over,” he said. “I’ve diagnosed the patient and the surgery needs to be done.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College football

Six former local products have helped Appalachian State into a Conference championship game and 4 other former local standouts have helped 3 teams into national championship playoffs this weekend.

For Appalachian State, Cahari Haynes (Burns 2023) had 2 tackles in 4 games, Santana Hopper (Shelby 2022) has 31 tackles with 1 1/2 sacks in 12 games, Blake Bradford (East Lincoln 2023) and Carter Greene (Crest 2022) are on the roster, former Gardner-Webb assistant Travis Cunningham is inside linebackers coach and Lance Ware (Shelby 1992) is a special assistant to the head coach.

The Mountaineers (8-4) play at Troy at 4 p.m. for Sun Belt Conference title.

For Lenoir-Rhyne, the Bears (12-1) won their first NCAA road playoff game last week in a 35-25 victory at Benedict College in Columbia, S.C., to advance into Saturday’s 1 p.m. quarterfinal playoff game at Valdosta State.

For the Bears, Xavier Jennings (Burns 2020 graduate) has started all 13 games on the offensive line this season and has 36 career starts and James Ussery (Kings Mountain 2022) has started 12 games at safety with 46 tackles, one fumble recovery and three pass break-ups.

For Mercer, Arias Nash (Cramer 2022) has 10 tackles in 11 games, including 3 last week as the Bears beat Gardner-Webb 17-7 in Mercer’s 1st-ever FCS playoff game. This week, Mercer (9-3) visits top-seeded defending national champion South Dakota State on Saturday at 2 p.m.

And for Furman, which won the Southern Conference title, a No. 7 national seed and a first-round bye, JaKeith Hamilton (Shelby 2023) has played in 1 game for the Paladins. On Saturday, Furman (9-2) hosts league reival Chattanooga at 1 p.m. in a 2nd round playoff game.

(All-American Athletic Conference)

Charlotte 49ers senior linebacker Demetrius Knight II was named 1st team All-American Athletic Conference by the league’s 14 head coaches on Wednesday. Knight, the 49ers leading tackler, ranked second in the AAC in total tackles and third in tackles per game. He highlighted a set of six players that received all-AAC recognition in Charlotte’s first season in the league.

Graduate student Eyabi Okie Anoma, who led the 49ers in sacks and tackles for loss, was named 2nd team All-AAC, cornerback Dontae Balfour and linebacker Nikhai Hill-Green earned 3rd team all-AAC honors and punter Grant Gonya and offensive lineman Kevin Williams were honorable mention honorees.

(Transfer Portal)

A pair of former local standouts are in the transfer portal – Shelby’s Dorian Davis of Towson and Kings Mountain’s Dameon Wilson of Missouri.

Here is this week’s Carolinas NCAA Division I (FBS and FCS) schedule:

(Saturday, Dec. 2)
Sun Belt championship – Appalachian State at Troy, 4 p.m.
ACC championship at Charlotte – Florida State vs. Louisville, 8 p.m.

The Carolinas FCS playoff schedule:
Chattanooga at Furman, 1 p.m.

The Carolinas NCAA Division II playoff schedule:
Lenoir-Rhyne at Valdosta State, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers have lost rookie offensive lineman Chandler Zavala for the season.

The team placed the former N.C. State standout on season-ending injured reserved on Wednesday.

A 4th-round pick in the 2023 NFL Draft, Zavala had started 7 games and missed time earlier this season with a neck injury before injuring his knee in last Sunday’s loss at Tennessee.

The 2023 Carolina Panthers’ schedule:

Sept. 10 at Atlanta (L 10-24)
Sept. 18 New Orleans (L 17-20)
Sept. 24 at Seattle (L 27-37)
Oct. 1 Minnesota (L 13-21)
Oct. 8 at Detroit (L 24-42)
Oct. 15 at Miami (L 21-42)
Oct. 22 OFF WEEK
Oct. 29 Houston (W 15-13)
Nov. 5 Indianapolis (L 13-27)
Nov. 9 at Chicago (L 13-16)
Nov. 19 Dallas (L 10-33)
Nov. 26 at Tennessee (L 10-17)
Dec. 3 at Tampa Bay, 4:05 p.m.
Dec. 10 at New Orleans, 1 p.m.
Dec. 17 Atlanta, TBD
Dec. 24 Green Bay, 1 p.m.
Dec. 31 at Jacksonville, 1 p.m.
Jan. 7 Tampa Bay, TBD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

With the Charlotte Hornets failing to qualify for the NBA’s inaugural In-Season Tournament, 2 games have been added to their schedule.

The Hornets will now play at Chicago on Dec. 6 and host Toronto on Dec. 8.

It’ll mark the 1st of 4 meetings with both teams.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn 7:30 p.m.
December
Sat. 2 MINNESOTA 5 p.m.
Wed. 6 at Chicago, 8 p.m.
Fri. 8 TORONTO, 7 p.m.
Mon. 11 MIAMI 7 p.m.
Wed. 13 at Miami 7:30 p.m.
Fri. 15 NEW ORLEANS 7 p.m.
Sat. 16 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 18 at Toronto 7:30 p.m.
Wed. 20 at Indiana 7 p.m.
Sat. 23 DENVER 7 p.m.
Tue. 26 at LA Clippers 10:30 p.m.
Thu. 28 at L.A. Lakers 10:30 p.m.
Fri. 29 at Phoenix 9 p.m.
January
Mon. 1 at Denver 9 p.m.
Tue. 2 at Sacramento 10 p.m.
Fri. 5 at Chicago 8 p.m.
Mon. 8 CHICAGO 7 p.m.
Wed. 10 SACRAMENTO 7 p.m.
Fri. 12 at San Antonio 10 p.m.
Sun. 14 at Miami 6 p.m.
Wed. 17 at New Orleans 8 p.m.
Fri. 19 SAN ANTONIO 7 p.m.
Sat. 20 PHILADELPHIA 7 p.m.
Mon. 22 at Minnesota 8 p.m.
Wed. 24 at Detroit 7 p.m.
Fri. 26 HOUSTON 7 p.m.
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 L.A. LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school football

The 2023 N.C. High School Athletic Association playoff results/pairings:

(Class 4A)
-Nov. 3 1st round
Weddington 42, Providence 7
Chambers 45, Northwest Guilford 20
T.C. Roberson 42, Reagan 21
Charlotte Catholic 42, Myers Park 24
Hough 51, Asheville 0
Porter Ridge 41, Cuthbertson 0
Sun Valley 44, Cox Mill 18
Grimsley 54, North Mecklenburg 0
Mooresville 24, A.L. Brown 18 (OT)
Mount Tabor 48, Davie County 26
Butler 49, Alexander Central 7
West Forsyth 32, Kell 15
East Forsyth 42, Page 6
Independence 35, Lake Norman 0
Mallard Creek 41, Marvin Ridge 7
Watauga 54, Hickory Ridge 34
Rolesville 62, Purnell Swett 0
Wake Forest 42, Garner 19
Fuquay-Varina 17, Jack Britt 9
Ashley 35, Pine Forest 19
Cardinal Gibbons 40, Overhills 0
Millbrook 28, Heritage 21
Clayton 55, South View 20
Pinecrest 45, South Garner 31
Hoggard 52, Chapel Hill 0
Jordan 42, Holly Springs 21
Apex Friendship 27, Southeast Raleigh 6
Laney 27, Middle Creek 13
New Hanover 23, Hillside 6
New Bern 51, Apex 35
Leesville Road 27, Richmond County 0
Cleveland 57, Gray’s Creek 13

-Nov. 10 2nd round
Weddington 14, Chambers 10
Charlotte Catholic 24, T.C. Roberson 21
Hough 45, Porter Ridge 12
Grimsley 56, Sun Valley 24
Mt. Tabor 19, Mooresville 14
Butler 47, West Forsyth 7
Independence 34, East Forsyth 28
Watauga 20, Mallard Creek 14
Rolesville 49, Garner 13
Fuquay-Varina 10, Ashley 7
Cardinal Gibbons 55, Millbrook 21
Clayton 17, Pinecrest 10
Hoggard 39, Jordan (8-3) 16
Laney 38, Apex Friendship 20
New Bern 36, New Hanover 15
Cleveland 49, Leesville Road 21

-Nov. 16 3rd round
Cleveland 56, New Bern 13
-Nov. 17 3rd round
Weddington 37, Charlotte Catholic 7
Grimsley 42, Hough 35
Butler 49, Mount Tabor 13
Independence 34, Watauga 14
Rolesville 69, Fuquay-Varina 21
Cardinal Gibbons 30, Clayton 28
Hoggard 43, Laney 10

-Nov. 24 quarterfinals
Weddington 44, Grimsley 27
Independence 10, Butler 7
Cardinal Gibbons 28, Rolesville 21
Hoggard 51, Cleveland 35

-Dec. 1 semifinals
Independence (11-3) at Weddington (12-2)
Cardinal Gibbons (12-2) at Hoggard (13-1)

(Class 3A)
-Nov. 3 1st round
Crest 53, Parkwood 0
Statesville 28, South Point 27
West Charlotte 21, Northeast Guilford 0
Hibriten 41, Tuscola 40
Concord Robinson 42, North Davidson 0
Northwest Cabarrus 52, West Rowan 21
Central Davidson 30, Eastern Guilford 27
Dudley 63, West Iredell 14
West Henderson 61, Clyde Erwin 15
East Lincoln 49, Ledford 13
Oak Grove 34, Ashbrook 0
Pisgah 35, North Henderson 17
A.C. Reynolds 45, North Gaston 0
Kings Mountain 37, Smoky Mountain 7
North Lincoln 50, Rockingham County 7
Hickory 51, Huss 32
Havelock 62, Dixon 0
Cape Fear 33, Western Alamance 12
Greenville Rose 21, White Oak 19
North Brunswick 28, Person 27
Scotland County 48, Rocky Mount 23
Southern Durham 36, Eastern Alamance 7
Northern Nash 56, Richlands 28
Southern Nash 49, Croatan 15
Southern Alamance 44, Orange 0
Jacksonville 55, Pikeville Aycock 21
Terry Sanford 34, Vance County 27
Harnett Central 42, West Carteret 30
Fike 43, Southern Lee 21
Currituck County 28, South Johnston 21
Williams 44, Hunt 22
Seventy-First 56, Triton 7

-Nov. 10 2nd round
Crest 28, Statesville 16
West Charlotte 29, Hibriten 8
Concord Robinson 27, Northwest Cabarrus 17
Dudley 48, Central Davidson 6
West Henderson 37, East Lincoln 7
Oak Grove 23, Pisgah 16
A.C. Reynolds 15, Kings Mountain 0
Hickory 48, North Lincoln 28
Havelock 27, Cape Fear 15
Greenville Rose 14, North Brunswick 7
Scotland County 21, Southern Durham 12
Northern Nash 35, Southern Nash 32
Southern Alamance 25, Jacksonville 19 (OT)
Terry Sanford 43, Harnett Central 22
Fike 37, Currituck County 25
Seventy-First 40, Williams 20

-Nov. 16 3rd round
Havelock 20, Greenville Rose 6
-Nov. 17 3rd round
Crest 30, West Charlotte 29 (2OT)
Dudley 50, Concord Robinson 28
West Henderson 45, Oak Grove 24
Hickory 61, A.C. Reynolds 38
Northern Nash 45, Scotland County 44
Terry Sanford (8-4) at Southern Alamance (11-1)
Fike (9-3) at Seventy-First (12-0)

-Nov. 24 quarterfinals
Dudley 46, Crest 34
Hickory 28, West Henderson 16
Northern Nash 42, Havelock 21
Seventy-First 32, Southern Alamance 27

-Dec. 1 semifinals
Dudley (14-0) at Hickory (14-0)
Northern Nash (13-1) at Seventy-First (14-0)

(Class 2A)
-Nov. 3 1st round
Reidsville 58, Madison County 0
West Stokes 19, Southwestern Randolph 6
Brevard 44, Trinity 13
North Stanly 34, High Point Andrews 32
Monroe 63, Bandys 13
West Lincoln 53, Chase 35
Burns 63, Pine Lake Prep 34
Bunker Hill 61, East Rutherford 7
Community School of Davidson 38, Lexington 16
East Surry 42, Providence Grove 13
Randleman 43, West Stanly 0
Forest Hills 28, Anson County 7
Shelby 62, Mount Pleasant 14
Lincolnton 35, North Surry 21
Maiden 31, East Gaston 21
Salisbury 55, East Davidson 21
Clinton 64, Kinston 12
Beddingfield 18, James Kenan 16
Cummings 27, Heide Trask 22
Southeast Alamance 27, Martin County 13
Wallace-Rose Hill 55, Greene Central 6
Hertford County 44, St. Pauls 36
West Craven 22, North Pitt 12
Nash Central 47, Roanoke Rapids 8
SouthWest Edgecombe 36, Red Springs 13
Farmville Central 42, Southwest Onslow 35
Whiteville 42, South Granville 0
East Duplin 41, Eastern Wayne 18
Princeton 63, Camden County 20
Louisburg 46, Northwood 43
Edenton Holmes 38, Midway 14
Northeastern 41, North Johnston 21

-Nov. 9 2nd round
Reidsville 42, West Stokes 7
Shelby 41, Lincolnton 21
Salisbury 40, Maiden 0
Northeastern 55, Edenton Holmes 28
-Nov. 10 2nd round
Brevard 36, North Stanly 7
Monroe 35, West Lincoln 27
Bunker Hill 21, Burns 14
Community School of Davidson 25, East Surry 18
Forest Hills 35, Randleman 14
Clinton 56, Beddingfield 15
Southeast Alamance 21, Cummings 14
Hertford County 50, Wallace-Rose Hill 38
Nash Central 56, West Craven 28
SouthWest Edgecombe 55, Farmville Central 12
Whiteville 28, East Duplin 7
Princeton 35, Louisburg 33

-Nov. 16 3rd round
Clinton 42, Southeast Alamance 7
Northeastern 62, Princeton 53
-Nov. 17 3rd round
Reidsville 41, Brevard 20
Bunker Hill 24, Monroe 23
Forest Hills 48, Community School of Davidson 21
Shelby 38, Salisbury 21
Nash Central 71, Hertford County 68
Whiteville 44, SouthWest Edgecombe 8

-Nov. 24 quarterfinals
Reidsville 41, Bunker Hill 26
Shelby 37, Forest Hills 30
Clinton 55, Nash Central 32
Northeastern 17, Whiteville 14

-Dec. 1 semifinals
Shelby (11-3) at Reidsville (13-1)
Northeastern (14-0) at Clinton (14-0)

(Class 1A)
-Nov. 3 1st round
Robbinsville 55, Thomas Jefferson 7
Mountain Island Charter 27, Alleghany 22
Bessemer City 52, South Stanly 32
Swain County 47, Avery County 0
Mountain Heritage 51, Carver 6
Starmount 35, Cherokee 21
Corvian Community 38, Draughn 28
North Rowan 63, Elkin 19
Eastern Randolph 68, Cherryville 7
Hayesville 28, Christ the King 0
Albemarle 49, South Davidson 0
Thomasville 49, Andrews 6
Bishop McGuinness 50, South Stokes 8
Murphy 57, Polk County 21
Mitchell 33, East Wilkes 15
Mount Airy 55, Union Academy 3
Tarboro- bye
Northampton 54, Hobbton 36
North Duplin 35, Pamlico County 27
Southeast Halifax 66, Union 0
Bear Grass Charter- bye
Rosewood 41, Washington County 28
East Bladen 57, North Edgecombe 14
Pinetown Northside- bye
Wilson Prep- bye
Weldon 20, Gates County 14
North Moore 28, Chatham Central 0
Bertie 34, Southside 14
Lakewood 60, Northwest Halifax 16
Perquimans 40, East Columbus 6
Pender 58, Warren County 42
West Columbus- bye

-Nov. 9 2nd round
Robbinsville 40, Mountain Island Charter 7
Tarboro 48, Northampton 0
Lakewood 35, Perquimans 28 (OT)
-Nov. 10 2nd round
Swain County 42, Bessemer City 7
Mountain Heritage 38, Starmount 14
North Rowan 49, Corvian Community 34
Eastern Randolph 39, Hayesville 10
Thomasville 41, Albemarle 13
Murphy 59, Bishop McGuinness 22
Mount Airy 42, Mitchell 0
Southeast Halifax 26, North Duplin 21
Rosewood 48, Bear Grass Charter 17
East Bladen 25, Pinetown Northside 18
Wilson Prep 50, Weldon 8
North Moore 58, Bertie 20
West Columbus 54, Pender 6

-Nov. 16 3rd round
Wilson Prep 42, North Moore 15
-Nov. 17 3rd round
Robbinsville 30, Swain County 24
North Rowan 44, Mountain Heritage 39
Eastern Randolph 40, Thomasville 19
Mount Airy 64, Murphy 26
Tarboro 36, Southeast Halifax 0
East Bladen 47, Rosewood 14
West Columbus 42, Lakewood 0

-Nov. 24 quarterfinals
Robbinsville 44, North Rowan 14
Mount Airy 42, Eastern Randolph 21
Tarboro 20, East Bladen 13
West Columbus 21, Wilson Prep 16

-Dec. 1 semifinals
Mount Airy (14-0) at Robbinsville (13-1)
West Columbus (12-1) at Tarboro (12-0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Results and schedule for Cleveland, Gaston and Lincoln counties’ high school basketball:

(Wednesday, Nov. 29)
-Boys
Bessemer City 49, North Gaston 46: Cordarious Glenn had 17 points, Tristan Gordon 14 points and Jay Gaddy 15 rebounds for Bessemer City.

Mountain Island Charter 83, Union Academy 57

-Girls
North Gaston 59, Bessemer City 42: Jaleila Littlejohn (25 points, 7 steals, 5 assists), Whitney Brown (11 points, 12 rebounds), Diamond Jackson (6 points, 3 steals), Sophie Arrowood (7 points) and Marisiddaiah Crocker (3 points, 5 rebounds) led North Gaston and Kionna Pettus (37 points) led Bessemer City.

North Lincoln 67, Forestview 58: Amani Neely (12 points, 7 rebounds, 4 steals), Blair Riley (11 points, 12 rebounds, 3 blocks), Tralyn Phillips (10 points, 4 rebounds) led Forestview and Addison Grice (24 points), Ally Smith (14 points) and Ashlyn Black (12 points) led North Lincoln.

(Friday, Dec. 1)
Gaston Christian at Hickory Grove
Gaston Day at Northside
Bessemer City at Forestview
Bradford Prep at Highland Tech
Cherryville at West Lincoln
Cramer at Marvin Ridge
Kings Mountain at Burns
Lake Norman at North Lincoln
Lincolnton at East Lincoln
Mountain Island Charter at Queen’s Grant
North Gaston at Hough
South Point at Palisades

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

College basketball

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Wednesday, Nov. 29)
Limestone 87, Belmont Abbey 84
Davidson 85, Charlotte 81
Queens 83, Gardner-Webb 80
Coker 103, J.C. Smith 95

(Thursday, Nov. 30)
Cleveland CC at Louisburg

(Friday, Dec. 1)
Carolina Christian at Queens
Gaston College at East Georgia State

(Saturday, Dec. 2)
Barton at Belmont Abbey
Davidson at Wright State
Johnson & Wales at J.C. Smith
South Georgia State vs. Gaston College at East Georgia State
Western Carolina at Gardner-Webb

(Sunday, Dec. 3)
Cleveland CC at Johnston CC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school boys soccer

Gaston County Conference standings through Nov. 27:
Belmont 8-1
Mount Holly 8-1
Cramerton 7-2
Bessemer City 5-4
Holbrook 5-4
York Chester 5-4
Grier 4-5
Southwest 4-5
Stanley 2-8
Chavis 1-8
W.C. Friday 1-8

(Thursday’s schedule:) Southwest at York Chester, Mount Holly at Belmont, Holbrook at Bessemer City, Grier at Chavis, W.C. Friday at Cramerton, BYE – Stanley

 

 

 

 

 

 

 

Middle school volleyball

Gaston County Conference standings through Nov. 27:
Cramerton 9-0
Stanley 8-2
Belmont 7-2
Bessemer City 7-2
Mount Holly 6-3
Chavis 4-5
Holbrook 4-5
W.C. Friday 2-7
Grier 2-7
Southwest 1-8
York Chester 0-9

(Thursday’s schedule:) Southwest at York Chester, Mount Holly at Belmont, Holbrook at Bessemer City, Grier at Chavis, W.C. Friday at Cramerton, BYE – Stanley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school wrestling

Gaston County Conference standings through Nov. 21:
Belmont 8-0
Cramerton 7-1
Stanley 7-2
Holbrook 6-2
W.C. Friday 5-3
Grier 5-3
Chavis 3-5
York Chester 1-7-1
Mount Holly 1-7
Southwest 1-7
Bessemer City 0-7-1

(Friday’s schedule:) Belmont at Stanley, Bessemer City at Southwest, Chavis at Mount Holly, Cramerton at Holbrook, W.C. Friday at Grier, BYE – York Chester