×

11-16-21 roundup: High school soccer, basketball and football, College football and basketball, Pro football and basketball, Middle school boys soccer, volleyball and wrestling

By Richard Walker

Shelby’s Jack Berkowitz scored the only goal of the Western N.C. 2A soccer championship less than three minutes in on an assist from Carter Bridges and the Golden Lions’ defense made the goal stand up for a 1-0 victory.

Moments before start of Tuesday’s Shelby at Lincolnton Western N.C. 2A soccer title game.

The win sends Shelby (22-1-2) to its fourth state title game and first since the Golden Lions went three straight times from 2008 to 2010. Shelby will meet Eastern 2A champion Greene Central (25-1) on a date and site to be announced by the N.C. High School Athletic Association on Wednesday.

Shelby was runner-up in 2008 and won N.C. 2A titles in 2009 and 2010 for longtime Golden Lions’ head caoch David Steeves.

Lincolnton’s best season in school history came to an end with a 20-1-3 record.

Here are Tuesday’s N.C. High School Athletics Association regional championship results:

1A
(East)
#1 Voyager Academy (17-1-3) 1, #2 Rosewood (21-1-2) 0
(West)
#1 Christ the King (21-1-0) 1, #3 Mount Airy (26-1-0) 0

2A
(East)
#2 Greene Central (25-1-0) 2, #4 Manteo (14-4-1) 0
(West)
#4 Shelby (22-1-2) 1, #2 Lincolnton (20-1-3) 0

3A
(East)
#21 Western Alamance (18-5-1) 1, #6 Lee County (19-5-2) 0
(West)
#3 Hickory (22-3-1) 1, #5 Concord (24-3-1) 0

4A
(East)
#1 New Hanover (26-0-1) 4, #2 Cardinal Gibbons (17-4-2) 2
(West)
#8 Hough (22-3-1) 1, #14 South Mecklenburg (15-4-4) 0

 

 

 

College basketball

Duke 92, Gardner-Webb 52: No. 7 Duke stayed unbeaten (4-0) by putting all five starters in double figures to keep the Runnin’ Bulldogs winless at 0-3. The visitors led 13-12 with 12:14 left in the first half before the Blue Devils put the game away with a 22-7 surge to take a 14-point four minutes before halftime.
Gardner-Webb, which got 15 points from Lance Terry and 14 from Kareem Reid, next plays in its home opener on Saturday at 4 p.m. against Carver College.

Belmont Abbey 97, J.C. Smith 79: The Crusaders knocked off nearby J.C. Smith in their 2021-22 home opener as L.J. McCoy scored a career-high 25 points and Sean Hollaran had 18 points, including a 3-pointer with 54.7 seconds left to give him 1,000 points during his Belmont Abbey career.
Mario Lacy, Jr. added 14 points and 10 rebounds for the Crusaders (2-1), who host North Greenville in their Conference Carolinas opener on Saturday at 7:30 p.m. at the Wheeler Center.

Gaston College 64, Erskine 52: Gaston College’s first long road trip of the season proved successful and kept the Rhinos unbeaten in their return to basketball after 50 years. The win gave the Rhinos a 6-0 record entering this weekend’s games at Tallahassee Community College on Friday night and at Northwest Florida State College on Saturday.
Jaylen Bates had 12 points, Joshua Johnson and Da’marco Watson 11 points each and Damon Davis and Naysean Baisy nine points apiece for Gaston College.

 

 

 

 

College track

Highland Tech’s championship-winning runner Lauren Tolbert signed with Duke University last week.

Highland Tech’s Lauren Tolbert signed a track and cross country scholarship last week with Duke University.

A native of Belmont, Tolbert is a five-time N.C. High School Athletic Association champion for Highland Tech and has done well in national events as well.

Tolbert has won state titles the 400-meter dash in 2019 and 2021, 800-meter run in 2021, 1000-meter run in 2019 and 2020-21 cross country state championship for the Rams. She also has been a four-time All-Southern Piedmont Conference cross country selection and two-time Gaston County individual champion.

Additionally, Tolbert finished as the 2021 Nike Outdoors National runner-up in the 800-meter run and the bronze medalist in 2021 Indoor Adidas Nationals in the 400-meter dash.

 

 

 

Shrine Bowl of the Carolinas

For the second straight year, the Shrine Bowl of the Carolinas high school football All-Star game is a victim of the COVID-19 pandemic, but the game is still honoring players who have been selected to the play in the game that began in 1937.

Local players on the North Carolina roster are receiver Dakota Twitty of Thomas Jefferson Classical Academy, offensive linemen Jhase Gist of Mallard Creek, Jeremiah Burch of Olympic and Bo Crutcher of Myers Park, defensive linemen Santana Hopper of Shelby, Eli Hall of Crest and Bryce Dixon of Butler.

Local players of the South Carolina roster are receiver Darius Bowser of Clover, defensive backs Ty Martin of Clover, Jacobie Henderson of Catawba Ridge and Quan Patterson of South Pointe.

Additionally, Forestview’s Jarrett Friday was the North Carolina athletic director, Forestview’s Keanna Abrams was a North Carolina sports medicine student assistant and Clover’s Savannah Mellon was a South Carolina sports medicine student assistant.

 

 

High school basketball

Gaston Day 81, Statesville Christian 30: Evan Montanari and Colin Fayed scored 12 points apiece and Ayron Jackson 10 as the Spartans (2-0) stayed unbeaten entering Friday’s game at Asheville Christian.

 

 

 

High school football

Here are NCHSAA third round playoff pairings:
1A
(East)
#8 Perquimans (8-2) at #1 Tarboro (10-1)
#5 Rosewood (6-2) at #4 Northampton County (9-2)
#6 Pender (7-3) at #3 North Moore (10-1)
#7 Southside (11-1) at #2 Northside-Pinetown (10-1)
(West)
#9 Murphy (8-4) at #1 Eastern Randolph (10-0)
#12 North Rowan (8-3) at #4 Robbinsville (8-3)
#6 Thomasville (9-2) at #3 Mitchell (10-2)
#7 Starmount (8-4) at #2 Mount Airy (12-0)

2A
(East)
#8 Nash Central (7-5) at #1 Princeton (11-0)
#5 St. Pauls (10-0) at #4 Whiteville (11-0)
#11 Washington (10-2) at #3 Northeastern (11-0)
#10 Wallace-Rose Hill (10-2) at #2 East Duplin (11-1)
(West)
#24 East Gaston (8-4) at #1 Shelby (11-1)
#5 Hendersonville (10-1) at #4 Reidsville (11-0)
#6 Salisbury (11-0) at #3 Maiden (12-0)
#7 Monroe (8-1) at #2 East Surry (11-0)

3A
(East)
#8 Westover (10-1) at #1 Eastern Alamance (9-1)
#13 Jacksonville (9-2) at #5 Lee County (9-3)
#6 J.H. Rose (8-4) at #3 Seventy-First (12-0)
#23 Scotland County (7-4) at #2 Northern Nash (11-1)
(West)
#25 Forestview (7-5) at #16 South Point (9-3)
#5 North Davidson (8-3) at #4 Crest (9-2)
#11 Kings Mountain (10-2) at #3 Dudley (11-1)
#7 Hibriten (8-3) at #2 Statesville (11-0)

4A
(East)
#25 Knightdale (6-5) at #16 Leesville Road (9-2)
#20 Rolesville (7-5) at #12 Millbrook (11-1)
#6 Cardinal Gibbons (10-2) at #3 Cleveland (11-0)
#18 Panther Creek (9-3) at #7 Hoggard (11-1)
(West)
#25 Mallard Creek (6-4) at #1 Hough (12-0)
#13 East Forsyth (10-1) at #5 Glenn (9-2)
#27 Cuthbertson (6-6) at #3 Weddington (11-1)
#18 Porter Ridge (8-2) at #10 Julius Chambers (11-1)

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ 2021 schedule (with results):

Sept. 12 New York Jets (W 19-14)
Sept. 19 New Orleans (W 26-7)
Sept. 23 at Houston (W 24-9)
Oct. 3 at Dallas (L 28-36)
Oct. 10 Philadelphia (L 18-21)
Oct. 17 Minnesota (L 28-34, OT)
Oct. 24 at New York Giants (L 3-25)
Oct. 31 at Atlanta (W 19-13)
Nov. 7 New England (L 6-24)
Nov. 14 at Arizona (W 34-10)
Nov. 21 Washington, 1 p.m.
Nov. 28 at Miami, 1 p.m.
Dec. 5 BYE WEEK
Dec. 12 Atlanta, 1 p.m.
Dec. 18 or 19 at Buffalo, TBD
Dec. 26 Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 2 at New Orleans, 1 p.m.
Jan. 9 at Tampa Bay, 1 p.m

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the Charlotte Hornets’ full regular season schedule (with results):

OCTOBER
Wed. 20 INDIANA (W 123-122)
Fri. 22 at Cleveland (W 123-112)
Sun. 24 at Brooklyn (W 111-95)
Mon. 25 BOSTON (L 129-140, OT)
Wed. 27 at Orlando (W 120-111)
Fri. 29 at Miami (L 99-114)
Sun. 31 PORTLAND (W 125-113)
NOVEMBER
Mon. 1 CLEVELAND (L 110-113)
Wed. 3 at Golden State (L 92-114)
Fri. 5 at Sacramento (L 110-140)
Sun. 7 at LA Clippers (L 106-120)
Mon. 8 at L.A. Lakers (L 123-126, OT)
Wed. 10 at Memphis (W 118-108)
Fri. 12 NEW YORK (W 104-96)
Sun. 14 GOLDEN STATE (W 106-102)
Wed. 17 WASHINGTON 7:00
Fri. 19 INDIANA 7:00
Sat. 20 at Atlanta 7:30
Mon. 22 at Washington 7:00
Wed. 24 at Orlando 7:00
Fri. 26 MINNESOTA 7:00
Sat. 27 at Houston 8:00
Mon. 29 at Chicago 8:00
DECEMBER
Wed. 1 at Milwaukee 8:00
Sun. 5 at Atlanta 6:00
Mon. 6 PHILADELPHIA 7:00
Wed. 8 PHILADELPHIA 7:00
Fri. 10 SACRAMENTO 7:00
Mon. 13 at Dallas 8:30
Wed. 15 at San Antonio 8:30
Fri. 17 at Portland 10:00
Sun. 19 at Phoenix 8:00
Mon. 20 at Utah 9:00
Thu. 23 at Denver 9:00
Mon. 27 HOUSTON 7:00
Wed. 29 at Indiana 7:00
JANUARY
Sun. 2 PHOENIX 7:00
Mon. 3 at Washington 7:00
Wed. 5 DETROIT 7:00
Sat. 8 MILWAUKEE 7:00
Mon. 10 MILWAUKEE 7:00
Wed. 12 at Philadelphia 7:00
Fri. 14 ORLANDO 7:00
Mon. 17 at New York 1:00
Wed. 19 at Boston 7:30
Fri. 21 OKLAHOMA CITY 7:00
Sun. 23 ATLANTA 7:00
Tue. 25 at Toronto 7:00
Wed. 26 at Indiana 7:00
Fri. 28 L.A. LAKERS 7:00
Sun. 30 LA CLIPPERS 1:00
FEBRUARY
Wed. 2 at Boston 7:30
Fri. 4 CLEVELAND 7:00
Sat. 5 MIAMI 7:00
Mon. 7 TORONTO 7:00
Wed. 9 CHICAGO 7:30
Fri. 11 at Detroit 7:00
Sat. 12 MEMPHIS 7:00
Tue. 15 at Minnesota 8:00
Thu. 17 MIAMI 7:00
Fri. 25 TORONTO 7:00
Sun. 27 DETROIT 7:00
Mon. 28 at Milwaukee 8:00
MARCH
Wed. 2 at Cleveland 7:00
Sat. 5 SAN ANTONIO 7:00
Tue. 8 BROOKLYN 7:00
Wed. 9 BOSTON 7:00
Fri. 11 at New Orleans 8:00
Mon. 14 at Oklahoma City 8:00
Wed. 16 ATLANTA 7:00
Sat. 19 DALLAS 7:00
Mon. 21 NEW ORLEANS 7:00
Wed. 23 NEW YORK 7:00
Fri. 25 UTAH 7:00
Sun. 27 at Brooklyn 7:30
Mon. 28 DENVER 7:00
Wed. 30 at New York 7:30
APRIL
Sat. 2 at Philadelphia 12:30
Tue. 5 at Miami 7:30
Thu. 7 ORLANDO 7:00
Fri. 8 at Chicago 8:00
Sun. 10 WASHINGTON TBD

 

 

 

 

College football

Here’s the Carolinas Division I schedule for this week:

(Thursday)
Louisville at Duke, 7:30 p.m.
(Saturday)
Campbell at Robert Morris, noon
Charleston Southern at Georgia, noon
Wake Forest at Clemson, noon
Wofford at North Carolina, noon
Drake at Davidson, 1 p.m.
Furman at Samford, 1 p.m.
Gardner-Webb at N.C. A&T, 1 p.m.
Texas State at Coastal Carolina, 1 p.m.
The Citadel at Chattanooga, 1:30 p.m.
Western Carolina at VMI, 1:30 p.m.
Delaware State at N.C. Central, 2 p.m.
S.C. State at Norfolk State, 2 p.m.
Presbyterian at St. Thomas, Minn., 2 p.m.
Rhode Island at Elon, 2 p.m.
Appalachian State at Troy, 3:30 p.m.
East Carolina at Navy, 3:30 p.m.
Marshall at Charlotte, 3:30 p.m.
Syracuse at N.C. State, 4 p.m.
Auburn at South Carolina, 7 p.m.

Here’s the Carolinas Division II schedule for this week:

(Saturday)
NCAA Division II playoffs – Lenoir-Rhyne at Bowie STate
NCAA Division II playoffs – Newberry at West Florida

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school boys soccer

Gaston County Conference standings through Nov. 15 games:

Belmont 6-0
Cramerton 6-0
Grier 5-1
Stanley 5-2
Holbrook 4-2
Mount Holly 4-3
W.C. Friday 2-4
York Chester 2-5
Southwest 1-6
Bessemer City 0-6
Chavis 0-6

(Monday’s games)
York Chaster 2, Bessemer City 0
Stanley 3, Chavis 1
Cramerton 10, Southwest 1
Mount Holly 4, W.C. Friday 0
Grier 2, Holbrook 2 (Grier 3-1 penalty kicks)

(Thursday’s games)
Belmont at Stanley
Bessemer City at Southwest
Chavis at Mount Holly
Holbrook at Cramerton
W.C. Friday at Grier

 

 

Middle school volleyball

Gaston County Conference standings through Nov. 15 games:

Cramerton 6-0
Mount Holly 6-1
Stanley 6-1
Chavis 5-1
Belmont 4-2
Holbrook 3-3
York Chester 2-5
Grier 1-5
W.C. Friday 1-5
Southwest 1-6
Bessemer City 0-6

(Monday’s games)
York Chester 3, Bessemer City 0
Stanley 3, Chavis 0
Cramerton 3, Southwest 0
Mount Holly 3, W.C. Friday 0
Holbrook 3, Grier 0

(Thursday’s games)
Belmont at Stanley
Bessemer City at Southwest
Chavis at Mount Holly
Holbrook at Cramerton
W.C. Friday at Grier

Kings Mountain 3, East Lincoln 0 (25-9, 25-4, 25-11): Abigail Hedgepath (10 kills, 18 assists, 7 digs, 16 service points), Camden Pasour with 12 kills, 18 assists, 14 digs, and 11 service points – Megan Harrison with 7 kills and 10 service points – Kenzlie Morris with 6 kills and 5 service points.

 

 

Middle school wrestling

Gaston County Conference wrestling standings through Nov. 16:

Cramerton 5-0
W.C. Friday 5-0
Belmont 5-1
York Chester 4-2
Holbrook 3-2
Grier 2-3
Mount Holly 3-3
Stanley 2-4
Chavis 1-4
Bessemer City 0-5
Southwest 0-6

(Tuesday’s matches)
Belmont 62, Chavis 38

Cramerton 60, York Chester 48

W.C. Friday 63, Stanley 36: Mario Robbins, Keldon Williams, Connor Bates, Jacari Long, Carter Mason, Camryn Stafford, Kaden Brown, Eli Johnson and Caleb Gordon were winners for W.C. Friday.

Holbrook 72, Mount Holly 27: Tucker Motes, Elijah Christenbury, Michael Bradbury, Louis Scott, Keola Ondayog, Nakaya Hale, Gavin Robinson, Miles Davis, Logan Flint, Anthony Taylor, Jordan Rouse and Keegan Davis were winners for Holbrook.

Grier 54, Southwest 45