×

10-21-22 roundup: Pro basketball and football, High school football, girls tennis and volleyball, College football, Middle school football, Auto racing

By Richard Walker

Cleveland County rivalries will determine the champions of two leagues in next Friday’s regular season finales after all four of the county’s teams took big wins on Friday night.

Unbeaten Kings Mountain will travel to Crest in the Big South 3A Conference while defending state champion Shelby travels to in the Southern Piedmont 1A/2A Conference. Both winners will lay claim to league titles with a Crest victory likely creating a three-way tie at the top of the Big South.

To get in that position, Kings Mountain won 48-14 over visiting Ashbrook, Crest won 40-0 at Huss, Shelby won 61-7 over visiting East Gaston and Burns won 64-7 over visiting Cherryville.

Kings Mountain is 9-0 overall and 6-0 in the league, Crest is 7-2 and 5-1, Shelby is 6-3 and 5-0 and Burns is 8-1 and 5-0. If Crest beats Kings Mountain, South Point (8-1, 5-1) would gain a share of the Big South title if it wins at North Gaston next Friday; The Red Raiders defeated Forestview 42-7 on Friday.

Also on Friday, East Lincoln (9-0, 6-0) clinched at least a tie of the Western Foothills 3A Conference with a 50-7 victory at North Iredell.

Here’s a look at other games in Cleveland/Gaston/Lincoln games:

West Lincoln 56, East Burke 12

East Lincoln 50, North Iredell 7

Maiden 35, Lincolnton 13

Cramer 42, North Gaston 0

North Lincoln 15, West Iredell 12

Thomas Jefferson 58, Highland Tech 0

Mountain Island Charter 39, Winston-Salem Carver 6

Off – Bessemer City

(This week’s other area games:)
Hickory 42, Foard 14
St. Stephens 30, Statesville 14
Bandys 35, West Caldwell 28
Bunker Hill 38, Newton-Conover 27
Chambers at West Charlotte
Hopewell at North Meck
Hough at West Cabarrus
Mallard Creek 30, West Meck 2
Olympic 34, Kell 21
Harding 26, Palisades 6
South Meck 20, Myers Park 17
Charlotte Catholic 57, East Meck 6
Providence 56, Garinger 6
Independence 52, Rocky River 7
Chase 68, Patton 0
Polk County 42, East Rutherford 9
Pine Lake Prep 49, Lake Norman Charter 14
Clover, S.C. at Fort Mill, S.C.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Zion Williamson’s first game in Charlotte as a pro was a success and he and the New Orleans Pelicans lead throughout in a 126-112 victory over the Charlotte Hornets on Friday night.

Williamson had 16 points, five rebounds and three assists in front of a sellout crowd of 19,287 in Charlotte’s home opener at Spectrum Center.

Jonas Valanciunas (30 points, 17 rebounds) and former Kinston High and Duke University star Brandon Ingram (23 points, 9 rebounds, 7 assists) led New Orleans while Gordon Hayward (26 points, 7 assists) and Terry Rozier (23 points, 8 rebounds, 11 assists) led Charlotte.

Here is the 2022-23 Charlotte Hornets schedule:

(1-1 record)
October
19 at San Antonio (W 129-102)
21 New Orleans (L 112-124)
23 at Atlanta, 5:00 p.m.
26 at New York, 7:30 p.m.
28 at Orlando, 7 p.m.
29 Golden State 7 p.m.
31 Sacramento, 7 p.m.
November
2 at Chicago, 7:30 p.m.
4 at Memphis, 8 p.m.
5 Brooklyn, 7 p.m.
7 Washington, 7 p.m.
9 Portland, 7 p.m.
10 at Miami, 7:30 p.m.
12 at Miami, 8 p.m.
14 at Orlando, 7 p.m.
16 Indiana, 7 p.m.
18 at Cleveland, 7:30 p.m.
20 at Washington, 6 p.m.
23 Philadelphia, 7 p.m.
25 Minnesota, 5 p.m.
28 at Boston, 7:30 p.m.
December
2 Washington, 7 p.m.
3 Milwaukee, 6 p.m.
5 L.A. Clippers, 7 p.m.
7 at Brooklyn, 7:30 p.m.
9 New York, 7 p.m.
11 at Philadelphia, 6 p.m.
14 Detroit, 7 p.m.
16 Atlanta, 7 p.m.
18 at Denver, 8 p.m.
19 at Sacramento, 10 p.m.
21 at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
23 at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
26 at Portland, 10 p.m.
27 at Golden State, 10 p.m.
29 Oklahoma City, 7 p.m.
31 Brooklyn, 7 p.m.
January
2 L.A. Lakers, 7 p.m.
4 Memphis, 7 p.m.
6 at Milwaukee, 8 p.m.
8 at Indiana, 5 p.m.
10 at Toronto, 7:30 p.m.
12 at Toronto, 7:30 p.m.
14 Boston, 7 p.m.
16 Boston, 1 p.m.
18 at Houston, 8 p.m.
21 at Atlanta, 7:30 p.m.
23 at Utah, 9 p.m.
24 at Phoenix, 9 p.m.
26 Chicago, 7:30 p.m.
29 Miami, 1 p.m.
31 at Milwaukee, 8 p.m.
February
2 at Chicago, 8 p.m.
3 at Detroit, 7 p.m.
5 Orlando, 1 p.m.
8 at Washington, 7 p.m.
10 at Boston, 7:30 p.m.
11 Denver, 7 p.m.
13 Atlanta, 7 p.m.
15 San Antonio, 7 p.m.
24 at Minnesota, 8 p.m.
25 Miami, 7 p.m.
27 Detroit, 7 p.m.
March
1 Phoenix, 7 p.m.
3 Orlando, 7 p.m.
5 at Brooklyn, 6 p.m.
7 at New York, 7:30 p.m.
9 at Detroit, 7 p.m.
11 Utah, 7 p.m.
12 Cleveland, 5 p.m.
14 Cleveland, 7 p.m.
17 Philadelphia, 7 p.m.
20 Indiana, 7 p.m.
23 at New Orleans, 8 p.m.
24 at Dallas, 7:30 p.m.
26 Dallas, 1 p.m.
28 at Oklahoma City, 8 p.m.
31 Chicago, 7 p.m.
April
2 Toronto, 1 p.m.
4 Toronto, 7 p.m.
7 Houston, 7 p.m.
9 at Cleveland, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school boys soccer

Here are the area standings through Oct. 20 with conference records followed by overall records:

(Big South 3A)
Forestview 11-1, 15-1
South Point 10-2, 12-4-2
North Gaston 7-3-2, 11-5-2
Cramer 6-4-1, 9-7-2
Huss 4-7-1, 6-9-2
Ashbrook 4-7-1, 7-11-1
Kings Mountain 2-9-1, 2-13-2
Crest 0-11, 0-19

(Southern Piedmont 1A/2A)
Shelby 11-0, 15-3-2
Thomas Jefferson 8-2, 9-4-2
Highland Tech 6-2-1, 7-5-4
Burns 5-5-1, 7-10-2
East Gaston 2-7, 4-12-1
Cherryville 2-8, 6-10
Bessemer City 0-10, 0-16

(Others)
East Lincoln 11-1-1, 14-4-3
North Lincoln 4-6-1, 8-8-2
Lincolnton 7-5, 8-11-1
West Lincoln 0-10-1, 3-15-1
Lincoln Charter 4-7-1, 9-9-3
Mtn Isl Charter 1-9-1, 3-14-1
Piedmont CC 6-2, 7-7-2

 

 

 

 

 

 

High school volleyball

Fourteen teams from Cleveland, Gaston and Lincoln counties have qualified for Saturday’s first round N.C. High School Athletic Association matches.

Here are Saturday’s pairings:

(Class 1A)
No. 27 Cherryville (13-9) at No. 6 Murphy
No. 4 Highland Tech (19-3) hosts No. 29 Millenium Charter
No. 30 Thomas Jefferson (8-12) at No. 3 Bishop McGuinness
No. 2 Mountain Island Charter (16-3) hosts No. 31 Bradford Prep
No. 8 Piedmont Community Charter (15-2) hosts No. 25 Avery County

(Class 2A)
No. 10 East Gaston (14-8) hosts No. 10 North Stanly
No. 14 Lincoln Charter (16-7) hosts No. 19 Community School of Davidson

(Class 3A)
No. 29 Cramer (12-10) at No. 4 North Henderson
No. 12 Forestview (14-3) host No. 21 Crest (16-10)
No. 3 Kings Mountain (24-2) hosts No. 30 North Davidson
No. 22 South Point (13-9) hosts No. 11 West Henderson

 

 

 

 

 

High school tennis

Oct. 19 first round results:

(Class 1A)
No. 4 Highland Tech (10-3) hosts No. 13 Piedmont Community Charter (3-7) – HT 6-0

(Class 2A)
No. 8 Shelby (11-2) hosts Wheatmore (12-7) – Shelby 8-1
No. 7 West Lincoln (15-2) hosts Mount Pleasant (9-6) – WL 8-0
No. 2 Lincoln Charter (11-0) hosts Southwestern Randolph (10-5) – LC 5-2

(Class 3A)
No. 1 Kings Mountain (8-0) hosts West Henderson (10-4) – WH 6-3
No. 5 North Lincoln (14-1) hosts Hickory (9-2) – NL 5-1
No. 11 East Lincoln (12-2) at W-S Atkins (11-2) – EL 5-3
No. 15 Forestview (8-2) at Franklin (14-0) – Franklin 5-1

Oct. 25 second round pairings:

(Class 1A)
No. 4 Highland Tech (11-3) hosts No. 12 Elkin (7-8)

(Class 2A)
No. 8 Shelby (12-2) at No. 1 Salisbury (16-0)
No. 7 West Lincoln (16-2) at No. 2 Lincoln Charter (12-0)

(Class 3A)
No. 5 North Lincoln (15-1) at No. 4 Lake Norman Charter (18-1)
No. 11 East Lincoln (13-2) at No. 3 Montgomery Central (16-0)

 

 

 

 

Middle school football

TRI-COUNTY CONFERENCE

(Playoffs)
Oct. 19 – No. 2 West (R-S Central) at No. 1 East (Kings Mountain) – R-S Central 20-0
Oct. 24 – No. 2 East (East Lincoln) at No. 1 West (Shelby)
Oct. 26 – Championship game: R-S Central at EL-Shelby winner

 

 

 

 

 

Pro football

The Carolina Panthers’ rebuilding efforts became significant when the team traded away franchise running back Christian McCaffrey late Thursday night to the San Francisco 49ers.

The Panthers received four draft picks – 2023 second-, third- and fourth-round selections and a 2024 fifth-round selection – from the 49ers for the former Stanford star who returns to the Bay Area.

“I’m forever grateful for all of people who helped make these last 5 1/2 years so special for me,” McCaffrey tweeted Friday morning. “Thank you from the bottom of my heart. Carolina, I will always love you.”

McCaffrey, 26, is considered one of the most versatile running backs in the league when healthy because of his ability as a runner, receiver and blocker. He has missed 23 games over the previous two seasons due to injuries, but has played in all six games this season and is fourth in the NFL in yards from scrimmage (607) despite playing for the league’s worst (32nd) offense. He and Cleveland Browns running back Nick Chubb are the only players in the league to have five games this year with at least 100 yards from scrimmage.

McCaffrey has 7,272 yards from scrimmage — 3,980 rushing and 3,292 receiving — with 50 touchdowns touchdowns in his career. In 2019, he had 1,387 yards rushing and 1,005 yards receiving to become only the third player in NFL history to surpass 1,000 yards in both categories.

Here’s the full Carolina Panthers schedule for the 2022 season:

Week 1, Sept. 11, Cleveland (L 24-26)
Week 2, Sept. 18, at N.Y. Giants (L 16-19)
Week 3, Sept. 25, New Orleans (W 22-14)
Week 4, Oct. 2, Arizona (L 16-26)
Week 5, Oct. 9, San Francisco (L 15-37)
Week 6, Oct. 16, at L.A. Rams (L 10-24)
Week 7, Oct. 23, Tampa Bay, 1 p.m.
Week 8, Oct. 30, at Atlanta, 1 p.m.
Week 9, Nov. 6, at Cincinnati, 1 p.m.
Week 10, Nov. 9, Atlanta, 1 p.m.
Week 11, Nov. 20, at Baltimore, 1 p.m.
Week 12, Nov. 27, Denver, 1 p.m.
Week 13, Dec. 4, BYE
Week 14, Dec. 11, at Seattle, 4:25 p.m.
Week 15, Dec. 18, Pittsburgh, 1 p.m.
Week 16, Dec. 24, Detroit, 1 p.m.
Week 17, Jan. 1, at Tampa Bay, 1 p.m.
Week 18, Jan. 7 or 8, at New Orleans, TBD

 

 

 

 

 

College football

(This weekend’s NCAA Division I Carolinas schedule:)
-Wednesday
Appalachian State 42, Georgia State 17
-Saturday
North Carolina A&T at Robert Morris, noon
Syracuse at Clemson, noon
Duke at Miami, 12:30 p.m.
Elon at New Hampshire, 1 p.m.
St. Thomas-Minnesota at Presbyterian, 1 p.m.
North Carolina Central at South Carolina State, 1:30 p.m.
Furman at VMI, 1:30 p.m.
The Citadel at Western Carolina, 2 p.m.
Davidson at Drake, 2 p.m.
Boston College at Wake Forest, 3:30 p.m.
Florida International at Charlotte, 3:30 p.m.
Gardner-Webb at Charleston Southern, 6 p.m.
Texas A&M at Soth Carolina, 7:30 p.m.
Central Florida at East Carolian, 7:30 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano-2)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600 (Denny Hamlin-2)
June 5 Enjoy Illinois 300 (Joey Logano-3)
June 12 Toyota/Save Mart 350 (Daniel Suarez)
June 26 Ally 400 (Chase Elliott-2)
July 3 Kwik Trip 250 (Tyler Reddick)
July 10 Quaker State 400 (Chase Elliott-3)
July 17 Ambetter 301 (Christopher Bell)
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono (Chase Elliott-4)
July 31 Verizon 200 at the Brickyard (Tyler Reddick-2)
Aug. 7 FireKeepers Casino 400 (Kevin Harvick)
Aug. 14 Federated Auto Parts 400 (Kevin Harvick-2)
Aug. 21 Go Bowling at The Glen (Kyle Larson-2)
Aug. 27-28 Coke Zero Sugar 400 (Austin Dillon)
Sept. 4 Cook Out Southern 500 (Erik Jones)
Sept. 11 Hollywood Casino 400 (Bubba Wallace)
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race (Chris Buescher)
Sept. 25 AutoTraderEchoPark Automotive 500 (Tyler Reddick-3)
Oct. 2 YellaWood 500 (Chase Elliott-5)
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400 (Christopher Bell)
Oct. 16 South Point 400 (Joey Logano-4)
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship