×

10-12-21 roundup: Middle school football, Pro football and basketball, College football, High school football, boys soccer and volleyball

By Richard Walker

Southwest’s countyr-record winning streak reached 31 games with a 16-8 win over Belmont for the 2021 Gaston County Conference middle school football championship game.

Southwest (7-0) has won four straight county titles and hasn’t lost since 2016.

Southwest has won seven county titles; The Roadrunners also won championships in 1982, 2003, 2007, 2017, 2018 and 2019.

Belmont finished 5-3 after its second loss this season to Southwest.

Here’s the final standings for the Gaston County Conference:

(Division I)
Southwest 4-0, 7-0
Holbrook 3-1, 5-1
Grier 2-2, 4-2
Cramerton 1-3, 3-3
Mount Holly 0-4, 0-5-1
(Division II)
Belmont 5-0, 5-3
York Chester 4-1, 4-2-1
Bessemer City 3-2, 3-4
Stanley 2-3, 2-4
W.C. Friday 1-4, 2-5
Chavis 0-5, 0-6

Oct. 12
(County championship game)
Southwest 16, Belmont 8 (at Huss)

Tri-County Conference standings through Oct. 11 with division record listed first followed by overall record:

(East)
East Lincoln 5-0, 6-0
Kings Mountain 3-1, 3-2
North Lincoln 2-2, 3-2
Burns 2-2, 2-2
Lincolnton 0-4, 1-4
West Lincoln 0-3, 0-4
(West)
Crest 4-0, 4-1
Shelby 3-0, 5-0
R-S Central 2-1, 3-1
East Rutherford 1-2, 1-3
Thomas Jefferson 1-3, 1-4
Chase 0-4, 0-5

Monday’s games
R-S Central 20, East Rutherford 16
Crest 46, Thomas Jefferson 8

Tuesday’s game
East Lincoln 30, Lincolnton 0

Wednesday’s games
Thomas Jefferson at East Rutherford
Shelby at Crest
Burns at West Lincoln
North Lincoln at Kings Mountain

Thursday’s game
Chase at R-S Central

Oct. 18 game
East Rutherford at Shelby

Oct. 20 game
West Lincoln at Lincolnton

(Playoffs)
Oct. 20 semifinals: West-2 at East-1 (East Lincoln), East-2 at West-1
Oct. 27 championship game

 

 

 

High school girls golf

Crest’s 2021 Big South 3A Conference girls golf champions. Front row (left to right) Rachael Hamby, Ella Shope, Alexis Shope, Savannah Center, Allie MacArthur and back row head coach Steven Hodge.

Crest won the Big South 3A championship on Tuesday at Gastonia’s Catawba Creek Golf Course.

The Chargers edged Cramer by one stroke in the final match of the season to wrap up the team title. Crest, led by medalist Allie MacArthur’s 45, had a team score of 163 on Tuesday.

Crest, coached by Steven Hodge, had a collective score of 757 for the season, which was 81 shots ahead of Cramer.

MacArthur had a collective score of 230 to take league player of the year honors for the third straight. Joining MacArthur, a four-time all-conference selection, on the all-league team were South Point’s Amelia Connor, Crest’s Rachael Hamby, Cramer’s Emma Goodson and Kings Mountain’s Kaliyah Watson. All five golfers qualify for next week’s regional at Glen Oaks Golf Course in Maiden.

Final seasonal scores
Team:
Crest 757
Cramer 838
Ashbrook 976

Individual:
Allie MacArthur (Crest) 230
Amelia Connor (South Point) 237
Rachael Hamby (Crest) 238
Emma Goodson (Cramer) 240
Kaliyah Watson (Kings Mountain) 250

Tuesday’s final Big South 3A match
(At Catawba Creek)
Team:
Crest 163
Cramer 164
Ashbrook 194

The 2021 All-Big South Conference girls golf team. From left to right, Emma Goodson (Cramer), Amelia Connor (South Point), Kaliyah Watson (Kings Mountain), Allie MacArthur (Crest), Rachael Hamby (Crest)

Individual
Crest: Allie MacArthur 45, Rachael Hamby 48, Ella Shope 70
Cramer: Emma Goodson 46, Harper Lawing 53, Brylyn Roberts 65
Ashbrook: Adrianna Chacon 64, Aasia Pagan 64, Jessica Wilson 66
Kings Mountain: Kaliyah Watson 51
South Point: Amelia Connor 50
Forestview: Mary Kate Whatley 67, Carolina Allen 68

 

 

 

 

 

Gaston County Sports Hall of Fame

The Gaston County Sports Hall of Fame auction begins on Wednesday at 7 p.m.

The proceeds will go to a scholarship fund for Gaston County students to attend Belmont Abbey College.

To bid on vacation trips, golf outings, orthodontics, restaurant gift cards, car service, sporting events, kid camps, spa treatments, sporting goods and other itmes, go to gastoncountysportshof.com and click on “auction.”

 

 

 

 

High school football

Here are standings through Oct. 11 with conference record listed first followed by overall record:

BIG SOUTH 3A
Kings Mountain 4-0, 6-1
Crest 4-0, 4-2
Forestview 3-1, 4-3
Cramer 2-2, 4-3
South Point 2-2, 4-3
Ashbrook 1-3, 1-4
Huss 0-4, 0-5
North Gaston 0-4, 0-7

WESTERN FOOTHILLS 3A
Statesville 4-0, 6-0
North Lincoln 3-1, 5-2
Hickory 3-1, 4-3
East Lincoln 2-2, 5-2
North Iredell 2-2, 2-4
West Iredell 1-3, 1-4
St. Stephens 1-3, 1-5
Foard 0-4, 0-6

CATAWBA VALLEY 2A
Maiden 4-0, 7-0
Bunker Hill 4-0, 7-0
Lincolnton 3-1, 3-4
West Lincoln 2-2, 5-2
Newton-Conover 2-2, 2-4
Bandys 0-3, 2-3
East Burke 0-3, 1-4
West Caldwell 0-4, 0-6

SOUTHERN PIEDMONT 1A/2A
Shelby 3-0, 6-1
Burns 3-0, 5-2
East Gaston 3-0, 5-2
Cherryville 1-2, 2-5
Thomas Jefferson 1-3, 3-3
Bessemer City 1-3, 2-6
Highland Tech 0-4, 0-7

SOUTH MECK 4A
Myers Park 3-0, 6-2
Olympic 2-0, 5-1
South Meck 1-1, 5-2
Kell 1-1, 4-2
Berry Academy 1-3, 2-4
Harding 0-3, 2-6

SOUTHWESTERN 4A
Catholic 4-0, 6-1
Butler 4-0, 5-2
Providence 1-2, 3-4
Independence 1-2, 2-4
Rocky River 1-2, 2-5
East Meck 1-2, 1-6
Garinger 0-4, 0-7

QUEEN CITY 3A/4A
Hough 4-0, 7-0
Chambers 2-1, 6-1
North Meck 2-1, 4-2
Mallard Creek 2-1, 3-2
West Charlotte 2-2, 5-2
Hopewell 0-3, 1-6
West Meck 0-4, 3-5

OTHERS
Chase 1-1, 6-1
Clover 1-0, 2-3
Mtn Island Charter 3-1, 6-1
R-S Central 2-2, 2-4
Lk Norman Charter 0-0, 5-1

This week’s games

(Friday)
Ashbrook at South Point
Cramer at Kings Mountain
Forestview at Crest
North Gaston at Huss
Bessemer City at Shelby
East Gaston at Burns
Thomas Jefferson at Cherryville
Christ the King at Highland Tech
North Lincoln at Foard
St. Stephens at East Lincoln
East Burke at Lincolnton
West Caldwell at West Lincoln
Bishop McGuinness at Mountain Island Charter

Hickory at West Iredell
Statesville at North Iredell
Newton-Conover at Bandys
Maiden at Bunker Hill
Lake Norman Charter at Community School of Davidson
Chambers at North Meck
Hopewell at West Meck
Hough at Mallard Creek
Berry Academy at West Charlotte
Harding at Kell
Olympic at South Meck
Butler at Catholic
East Meck at Independence
Rocky River at Providence
Chase at Polk County
A.C. Reynolds at R-S Central

 

 

 

Pro basketball

The Charlotte Hornets close out their preseason schedule at home on Wednesday at 7 p.m. against the Dallas Mavericks.

The Hornets will regain the services of starting center Mason Plumlee after he’s missed two games due to health and safety protocols. Starting forward Gordon Hayward will miss his third game due to health and safety protocols, starting guard Terry Rozier will miss his second game with a left ankle sprain and Kelly Oubre is questionable with a right ankle sprain after missing the last two games.

Here is the full 2021 preseason schedule as the Hornets prepare for an Oct. 20 start to the regular season:

(Preseason)
OCTOBER
Mon. 4 at Oklahoma City (W 113-97)
Thu. 7 MEMPHIS (L 98-128)
Mon. 11 at Miami (L 103-104)
Wed. 13 DALLAS 7:00

 

 

 

 

High school football

The Jimmie Lee Kirkpatrick Award Logo

The Charlotte Sports Foundation announced on Monday the creation of The Jimmie Lee Kirkpatrick Award presented by Dr Pepper to be given annually to a senior football player from Charlotte-Mecklenburg Schools who displays talent both on the field and a passion for their community.

The award, which comes with a scholarship, trophy and recognition at the Duke’s Mayo Bowl in December, is named after former Myers Park High football star Jimmie Lee Kirkpatrick.

During the early years of school integration in Charlotte, Kirkpatrick was a star running back at Myers Park in 1965 who faced hostility on and off the field but scored 19 touchdowns while leading the Mustangs to an unbeaten record and a state title.

Despite being named All-American and awarded the best high school football player in Charlotte that season, Kirkpatrick wasn’t chosen for the Carolinas Shrine Bowl that was then played at Charlotte’s Memorial Stadium. That led to a civil rights lawsuit and ultimately the desegregation of the game.

“I am honored to be a part of this award and excited about the recognition it will offer young athletes,” Kirkpatrick said in a CSF news release. “I was always encouraged to take risks and dream, even though the recognition and the path to success wasn’t there for Black athletes in my day. When I did receive honors, I was inspired and saw doors opening – for myself and others. I hope the students receiving this award will feel similarly inspired for the recognition of their personal character and for the impact that they are making in their communities.”

Each fall, the 19 public high schools of the Charlotte-Mecklenburg County school will select their finalists for the award.

“When we first thought of this award we knew Jimmie would be an incredible person to name it after,” Danny Morrison, executive director of CSF, said in a news release. “He not only is one of the greatest players in Charlotte football history, but he endured so much with positivity and steadfast determination. He is a trailblazer in every sense of the word and we hope his story continues to inspire generations of Charlotteans.”

 

 

 

Pro football

Here is the Carolina Panthers’ 2021 schedule (with results):

Sept. 12 New York Jets (W 19-14)
Sept. 19 New Orleans (W 26-7)
Sept. 23 at Houston (W 24-9)
Oct. 3 at Dallas (L 28-36)
Oct. 10 Philadelphia (L 18-21)
Oct. 17 Minnesota, 1 p.m.
Oct. 24 at New York Giants, 1 p.m.
Oct. 31 at Atlanta, 1 p.m.
Nov. 7 New England, 1 p.m.
Nov. 14 at Arizona, 4:05 p.m.
Nov. 21 Washington, 1 p.m.
Nov. 28 at Miami, 1 p.m.
Dec. 5 BYE WEEK
Dec. 12 Atlanta, 1 p.m.
Dec. 18 or 19 at Buffalo, TBD
Dec. 26 Tampa Bay, 1 p.m.
Jan. 2 at New Orleans, 1 p.m.
Jan. 9 at Tampa Bay, 1 p.m

 

 

 

College football

Here’s the Carolinas Division I schedule this week:

(Tuesday)
Appalachian State at Louisiana, 7:30 p.m.

(Friday)
Clemson at Syracuse, 7 p.m.

(Saturday)
Duke at Virginia, 12:30 p.m.
Samford at Wofford, 1:30 p.m.
Miami at North Carolina, 3:30 p.m.
Morgan State at S.C. State, 3:30 p.m.
Vanderbilt at South Carolina, 4 p.m.
N.C. A&T at Kennesaw State, 5 p.m.
The Citadel at Furman, 6 p.m.
Hampton at Charleston Southern, 6 p.m.
Presbyterian at Davidson, 7 p.m.
N.C. State at Boston College, 7:30 p.m.

Here’s the Carolinas Division II schedule this week:

(Saturday)
Elizabeth City State at Lincoln, Pa., 1 p.m.
Lenoir-Rhyne at Carson-Newman, 1 p.m.
Virginia Union at Chowan, 1 p.m.
St. Augustine’s at Winston-Salem State, 1:30 p.m.
Shaw at Livingstone, 1:30 p.m.
J.C. Smith at Fayetteville State, 2 p.m.
North Greenville at Delta State, 2 p.m.
Bluefield State at Erskine, 4 p.m.
Catawba at Newberry, 4 p.m.
Mars Hill at Limestone, 4 p.m.
UNC-Pembroke at West Virginia State, 6 p.m.
Wingate at Barton, 6 p.m.

 

 

 

High school boys soccer

Here are the standings through Oct. 12 with conference record listed first followed by overall record:

BIG SOUTH 3A
Cramer 9-0, 15-2
Forestview 7-2, 10-4-1
Ashbrook 6-3, 8-4
South Point 6-3, 10-6
North Gaston 3-6, 5-8-1
Huss 2-6-1, 5-6-1
Kings Mountain 2-6-1, 3-9-1
Crest 0-9, 0-13

SOUTHERN PIEDMONT 1A/2A
Shelby 9-0, 14-1-1
Highland Tech 7-1, 9-3
Burns 5-4, 8-4-1
Thomas Jefferson 3-4, 3-6
East Gaston 3-6, 4-13
Bessemer City 1-6, 2-9
Cherryville 0-7, 1-10-1

OTHERS
Gaston Christian 3-3, 5-7
Gaston Day 5-0, 11-2
East Lincoln 5-3-1, 7-6-2
North Lincoln 2-5, 6-8
Lincolnton 7-0-1, 9-0-3
West Lincoln 0-9, 2-14
Lincoln Charter 1-5, 5-9-1
Mtn Island Charter 0-7, 3-10
Piedmont CC 8-1, 10-2

This week’s schedule:

(Monday)
Cramer 9, Crest 0
Forestview 4, Ashbrook 1: Amari Speid scored Ashbrook’s goal on an assist from Jesus Aguilar.
South Point 3, Huss 0
North Gaston 3, Kings Mountain 2
Hickory 2, East Lincoln 1
North Lincoln at Statesville, no report
Lincolnton 2, Newton-Conover 2 (OT)
Maiden 3, West Lincoln 2
Community School of Davidson 6, Mountain Island Charter 1
Christ the King 3, Lincoln Charter 1

(Tuesday)
Highland Tech 6, East Gaston 3
Shelby 2, Burns 0
Thomas Jefferson at Cherryville, no report
Piedmont CC 5, Sugar Creek 1

(Wednesday)
Ashbrook at North Gaston
Cramer at Huss
Crest at South Point
Kings Mountain at Forestview
Cherryville at Shelby
Hickory at North Lincoln
Statesville at East Lincoln
Bunker Hill at West Lincoln
Lincolnton at Bandys
Lincoln Charter at Mountain Island Charter

(Thursday)
Kings Mountain at Alexander Central
Bessemer City at Thomas Jefferson
Burns at Highland Tech
Bunker Hill at Lincolnton
Piedmont CC at Cabarrus Charter

 

 

High school volleyball

Standings through Oct. 11:

BIG SOUTH 3A
Kings Mountain 11-0, 15-2
Crest 7-1, 14-1
Forestview 7-4, 12-5
South Point 7-4, 8-9
Cramer 5-6, 9-9
North Gaston 2-6, 3-12
Ashbrook 1-9, 1-11
Huss 0-10, 1-13

SOUTHERN PIEDMONT 1A/2A
East Gaston 10-0, 14-3
Highland Tech 8-0, 13-2
Cherryville 6-4, 10-12
Burns 4-5, 7-7
Thomas Jefferson 4-7, 6-10
Bessemer City 1-8, 1-14
Shelby 1-10, 1-15

(Tuesday’s matches)
Cherryville 3, Thomas Jefferson 1 (11-25, 25-18, 25-10, 25-8): Cherryville improved to 11-12 and 7-4 behind Rileigh Kiser (5 aces, 22 assists, 3 kills, 8 digs), Terahya Bess (9 kills), Skye Reed (6 kills), Katie Eaker (5 kills) and Taylor Digh (5 aces).

Kings Mountain 3, Cramer 0 (25-19, 25-20, 25-10): Kings Mountain improved to 16-2 and 12-0 behind Paige Bagwell (30 assists, 6 digs, 8 service points), Aaliyah Byers (20 kills, 6 digs, 3 service points, 2 blocks, 6 serve receptions), Meile Songaila (9 kills, 3 digs, 3 service points, 12 serve receptions) and Mary Grace Hogue (15 service points, 3 assists, 5 digs).
The Mountaineers also won the junior varsity match 2-0 (25-14, 25-18) behind Alexa Jones (5 service points, 17 kills, 5 digs), Sara Kate Bridges (10 service points, 24 assists, 6 digs), Addi Peeler (3 service points, 7 serve receptions, 6 digs) to improve to 12-3 and 7-2.