×

10-1-22 roundup: Pro basketball, football and soccer, High school football, College football, Auto racing

By Richard Walker

After snapping its NFL-worst 9-game losing streak and a 7-game home losing streak, the Carolina Panthers look to even their record in Sunday’s home game against the Arizona Cardinals.

The Panthers are 1-2 for the 13th time in franchise history and only four times have they won the fourth game after having a 1-2 start.

The best finish after a Game 4 victory came in 2005 when Carolina finished 11-5 and advanced to the NFC championship game.

The best finish after a Game 4 loss came in 2013 when Carolina finished 12-4 and won the NFC South division title.

The Panthers have actually won Game 4 the last two times they started out 1-2 – in 2019 and 2020. However, each season ended with a 5-11 overall record.

Gameday: Arizona Cardinals (1-2) at Carolina Panthers (1-2), 4:05 p.m. on Sunday

TV: FOX (Kenny Albert, Jonathan Vilma, Shannon Spake)

RADIO: FM 99.7 in Charlotte is flagship station (Anish Shroff, Jake Delhomme, Luke Kuechly, Kristen Balboni, Jim Szoke)

THE SERIES: Carolina leads the all-time series 14-5 including a 34-10 win at Arizona last season in Cam Newton’s first game back with the franchise that marked the Panthers sixth straight win over the Cardinals. Carolina also are 8-3 at home that includes a 49-15 victory over Arizona on Jan. 24, 2016 in the 2015 NFC championship game.

RANKINGS AMONG NFL (After Week 3): Carolina offense – 30th overall, 14th rushing, 31st passing. Carolina defense – 18th overall, 22nd rushing, 13th passing. Arizona offense – 15th overall, 17th rushing, 12th passing. Arizona defense – 23rd overall, 11th-tie rushing, 30th passing.

Here’s the full Carolina Panthers schedule for the 2022 season:

Week 1, Sept. 11, Cleveland (L 24-26)
Week 2, Sept. 18, at N.Y. Giants (L 16-19)
Week 3, Sept. 25, New Orleans (W 22-14)
Week 4, Oct. 2, Arizona, 4:05 p.m.
Week 5, Oct. 9, San Francisco, 4:05 p.m.
Week 6, Oct. 16, at L.A. Rams, 4:05 p.m.
Week 7, Oct. 23, Tampa Bay, 1 p.m.
Week 8, Oct. 30, at Atlanta, 1 p.m.
Week 9, Nov. 6, at Cincinnati, 1 p.m.
Week 10, Nov. 9, Atlanta, 1 p.m.
Week 11, Nov. 20, at Baltimore, 1 p.m.
Week 12, Nov. 27, Denver, 1 p.m.
Week 13, Dec. 4, BYE
Week 14, Dec. 11, at Seattle, 4:25 p.m.
Week 15, Dec. 18, Pittsburgh, 1 p.m.
Week 16, Dec. 24, Detroit, 1 p.m.
Week 17, Jan. 1, at Tampa Bay, 1 p.m.
Week 18, Jan. 7 or 8, at New Orleans, TBD

 

 

 

 

 

 

 

College football

This week’s NCAA Division I Carolinas schedule:

(Thursday’s game)
South Carolina 50, S.C. State 10

(Saturday’s games)
Campbell 48, N.C. Central 18
Davidson 31, Butler 0
Morehead State 14, Presbyterian 10
Mercer 42, Wofford 7
Samford 34, Furman 27
Elon 30, Richmond 27 (2 OT)
Wake Forest 31, Florida State 21
North Carolina 41, Virginia Tech 10
Appalachian State 49, The Citadel 0
Marshall 28, Gardner-Webb 7
Western Carolina 38, VMI 17
UTEP 41, Charlotte 35
North Carolina A&T 24, Bryant 13
East Carolina 48, South Florida 28
Clemson 30, N.C. State 20
Duke 38, Virginia 17

 

 

 

 

 

 

High school football

Here are the area standings through Sept. 29 with conference records followed by overall records:

(Big South 3A)
Kings Mountain 3-0, 6-0
South Point 3-0, 6-0
Crest 2-1, 4-2
Forestview 2-1, 3-3
Cramer 1-2, 3-3
Ashbrook 1-2, 2-4
Huss 0-3, 1-5
North Gaston 0-3, 0-6

(Southern Piedmont 1A/2A)
Shelby 3-0, 4-3
Burns 2-0, 5-1
East Gaston 2-0, 4-2
Bessemer City 2-1, 2-5
Cherryville 0-2, 2-4
Thomas Jefferson 0-3, 0-6
Highland Tech 0-3, 0-7

(Western Foothills 3A)
East Lincoln 3-0, 6-0
Hickory 2-1, 4-2
St. Stephens 2-1, 3-3
Statesville 2-1, 3-3
North Iredell 1-2, 1-5
North Lincoln 1-2, 1-5
West Iredell 1-2, 1-5
Foard 0-3, 0-6

(Catawba Valley 2A)
Bunker Hill 3-0, 6-0
Maiden 3-0, 5-1
Lincolnton 2-1, 3-3
Newton-Conover 2-1, 3-3
West Lincoln 1-2, 4-2
Bandys 1-2, 2-4
East Burke 0-3, 1-5
West Caldwell 0-3, 0-6

(Queen City 3A/4A)
Hough 3-0, 5-1
Mallard Creek 3-0, 5-2
West Charlotte 2-1, 4-3
Chambers 1-1, 4-2
North Meck 0-2, 3-3
Hopewell 0-2, 2-4
West Meck 0-3, 4-3

(Southern Meck 4A)
Olympic 2-0, 6-0
Kell 2-0, 5-1
South Meck 2-0, 4-2
Myers Park 2-1, 2-5
Harding 1-2, 2-5
Palisades 0-3, 1-5
Berry Academy 0-3, 1-6

(Southwestern 4A)
Butler 3-0, 6-1
Catholic 3-0, 5-1
Independence 1-1, 5-1
Rocky River 1-1, 2-4
East Meck 1-2, 2-5
Providence 0-2, 2-4
Garinger 0-3, 0-7

(Others)
Mtn Isl Charter 0-3, 2-3
Chase 2-0, 6-0
East Rutherford 0-3, 1-6
R-S Central 0-3, 2-5
Lk Nor Charter …, 3-3

(Thursday’s Cleveland, Gaston and Lincoln results:)
Kings Mountain 48, Forestview 7
South Point 35, Crest 13
W-S Prep 18, Mountain Island Charter 6
Ashbrook 37, North Gaston 14
Burns 62, Bessemer City 6
Bunker Hill 35, West Lincoln 34 (OT)
Cramer 22, Huss 21
East Gaston 28, Thomas Jefferson 16
Shelby 76, Highland Tech 0
Lincolnton 43, Bandys 34
North Lincoln 38, North Iredell 17
East Lincoln 50, West Iredell 0
Off – Cherryville

(This week’s other area games:)
Statesville 49, Foard 13
Hickory 42, St. Stephens 28
Newton-Conover 28, East Burke 20
Maiden 60, West Caldwell 6
West Charlotte 28, Hopewell 21
Hough 52, West Meck 6
Mallard Creek 48, North Meck 3
Kell 40, Myers Park 9
Harding 40, Berry Academy 20
Olympic 48, Palisades 0
Butler 76, East Meck 0
Charlotte Catholic 49, Rocky River 7
Independence 75, Garinger 0
Mooresville 40, Providence 28
Chase 35, Hendersonville 16
Patton 38, East Rutherford 27
Polk County 42, R-S Central 21

(Next Friday’s Cleveland/Gaston/Lincoln counties games:)
Burns at Thomas Jefferson
Christ the King at Mountain Island Charter
Cramer at Ashbrook
East Gaston at Bessemer City
East Lincoln at Foard
Forestview at Huss
Highland Tech at Cherryville
Newton-Conover at West Lincoln
North Gaston at Crest
North Lincoln at St. Stephens
South Point at Kings Mountain
West Caldwell at Lincolnton
Off – Shelby

(Next Friday’s other area games:)
Hickory at North Iredell
Statesville at West Iredell
Maiden at Bandys
East Burke at Bunker Hill
Chambers at Hopewell
Hough at West Charlotte
North Meck at West Meck
South Meck at Kell
Olympic at Berry Academy
Myers Park at Palisades
Rocky River at Butler
Garinger at Charlotte Catholic
Providence at Independence
Chase at Brevard
East Rutherford at Hendersonville
R-S Central at Patton
Lake Norman Charter at Bear Grass Charter
Spring Valley, S.C. at Clover, S.C.

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Here is the 2022-23 Charlotte Hornets schedule:

(Preseason)
October
2 at Boston, 1 p.m.
5 Indiana, 7 p.m.
7 Boston (at Greensboro), 7:30 p.m.
10 Washington, 7 p.m.
12 at Philadelphia, 7 p.m.

(Regular season)
October
19 at San Antonio, 8 p.m.
21 New Orleans, 7 p.m.
23 at Atlanta, 5:00 p.m.
26 at New York, 7:30 p.m.
28 at Orlando, 7 p.m.
29 Golden State 7 p.m.
31 Sacramento, 7 p.m.
November
2 at Chicago, 7:30 p.m.
4 at Memphis, 8 p.m.
5 Brooklyn, 7 p.m.
7 Washington, 7 p.m.
9 Portland, 7 p.m.
10 at Miami, 7:30 p.m.
12 at Miami, 8 p.m.
14 at Orlando, 7 p.m.
16 Indiana, 7 p.m.
18 at Cleveland, 7:30 p.m.
20 at Washington, 6 p.m.
23 Philadelphia, 7 p.m.
25 Minnesota, 5 p.m.
28 at Boston, 7:30 p.m.
December
2 Washington, 7 p.m.
3 Milwaukee, 6 p.m.
5 L.A. Clippers, 7 p.m.
7 at Brooklyn, 7:30 p.m.
9 New York, 7 p.m.
11 at Philadelphia, 6 p.m.
14 Detroit, 7 p.m.
16 Atlanta, 7 p.m.
18 at Denver, 8 p.m.
19 at Sacramento, 10 p.m.
21 at L.A. Clippers, 10:30 p.m.
23 at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
26 at Portland, 10 p.m.
27 at Golden State, 10 p.m.
29 Oklahoma City, 7 p.m.
31 Brooklyn, 7 p.m.
January
2 L.A. Lakers, 7 p.m.
4 Memphis, 7 p.m.
6 at Milwaukee, 8 p.m.
8 at Indiana, 5 p.m.
10 at Toronto, 7:30 p.m.
12 at Toronto, 7:30 p.m.
14 Boston, 7 p.m.
16 Boston, 1 p.m.
18 at Houston, 8 p.m.
21 at Atlanta, 7:30 p.m.
23 at Utah, 9 p.m.
24 at Phoenix, 9 p.m.
26 Chicago, 7:30 p.m.
29 Miami, 1 p.m.
31 at Milwaukee, 8 p.m.
February
2 at Chicago, 8 p.m.
3 at Detroit, 7 p.m.
5 Orlando, 1 p.m.
8 at Washington, 7 p.m.
10 at Boston, 7:30 p.m.
11 Denver, 7 p.m.
13 Atlanta, 7 p.m.
15 San Antonio, 7 p.m.
24 at Minnesota, 8 p.m.
25 Miami, 7 p.m.
27 Detroit, 7 p.m.
March
1 Phoenix, 7 p.m.
3 Orlando, 7 p.m.
5 at Brooklyn, 6 p.m.
7 at New York, 7:30 p.m.
9 at Detroit, 7 p.m.
11 Utah, 7 p.m.
12 Cleveland, 5 p.m.
14 Cleveland, 7 p.m.
17 Philadelphia, 7 p.m.
20 Indiana, 7 p.m.
23 at New Orleans, 8 p.m.
24 at Dallas, 7:30 p.m.
26 Dallas, 1 p.m.
28 at Oklahoma City, 8 p.m.
31 Chicago, 7 p.m.
April
2 Toronto, 1 p.m.
4 Toronto, 7 p.m.
7 Houston, 7 p.m.
9 at Cleveland, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

Pro soccer

Charlotte FC kept its MLS playoff hopes alive with an impressive 4-0 victory over the visiting Philadelphia Union on Saturday.

The expansion franchise, which improved to 13-7-2 on the season, had to win against the MLS co-leader to keep its faint postseason alive as Daniel Rios scored a club-record four goals and Kamil Jozwiak had two assists.

Here’s the full Charlotte FC MLS schedule for the 2022 season (with results):

(13-17-2 record)
Feb. 26 at D.C. (L 0-3)
March 5, L.A. (L 0-1)
March 13, at Atlanta (L 1-2)
March 19, New England (W 3-1)
March 26, Cincinnati (W 2-0)
April 2, at Philadelphia (L 0-2)
April 10, Atlanta (W 1-0)
April 16, at New England (L 1-2)
April 23, at Colorado (T 0-0)
April 30, at Orlando (L 1-2)
May 7, Miami (W 1-0)
May 14, Montreal (L 0-2)
May 22, Vancouver (W 2-1)
May 29, at Seattle (L 1-2)
June 11, New York (W 2-0)
June 18, at Columbus (T 1-1)
June 25, at Montreal (L 1-2)
June 30, Austin (L 0-1)
July 3, at Houston (W 2-1)
July 9, Nashville (W 4-1)
July 16, at Miami (L 2-3)
July 23, at Toronto (L 0-4)
July 30, Columbus (suspended at 0-0 in 16th minute to Oct. 5)
August 3, D.C. (W 3-0)
August 6, Chicago (L 2-3)
August 13, at LAFC (L 0-5)
August 17, at New York City (W 3-1)
August 21, Orlando (L 1-2)
August 27, Toronto (L 0-2)
September 3, at Cincinnati (L 0-2)
September 10, New York City (W 1-0)
September 17, at Chicago (W 3-2)
October 1, Philadelphia (W 4-0)
October 5, Columbus, 7 p.m.
October 9, at New York, 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

Auto racing

The 2022 NASCAR cup schedule (with winners):

Feb. 6 Busch Light Clash (Joey Logano)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 1 (Brad Keselowski)
Feb. 17 Bluegreen Vacations Duel 2 (Chris Buescher)
Feb. 20 Daytona 500 (Austin Cindric)
Feb. 27 Wise Power 400 (Kyle Larson)
Mar. 6 Pennzoil 400 (Alex Bowman)
Mar. 13 Ruoff Mortgage (Chase Briscoe)
Mar. 20 Folds of Honor QuikTrip 500 (William Byron)
Mar. 27 EchoPark Automotive Grand Prix (Ross Chastain)
Apr. 3 Toyota Owners (Denny Hamlin)
Apr. 9 Blue-Emu Maximum Pain Relief 400 (William Byron-2)
Apr. 17 Food City Dirt Race (Kyle Busch)
Apr. 24 Geico 500 (Ross Chastain-2)
May 2 DuraMAX Drydene 400 (Chase Elliott)
May 8 Goodyear 400 (Joey Logano)
May 15 AdventHealth 400 (Kurt Busch)
May 22 NASCAR All-Star Open (Daniel Suarez)
May 22 NASCAR All-Star (Ryan Blaney)
May 29 Coca-Cola 600 (Denny Hamlin-2)
June 5 Enjoy Illinois 300 (Joey Logano-2)
June 12 Toyota/Save Mart 350 (Daniel Suarez)
June 26 Ally 400 (Chase Elliott-2)
July 3 Kwik Trip 250 (Tyler Reddick)
July 10 Quaker State 400 (Chase Elliott-3)
July 17 Ambetter 301 (Christopher Bell)
July 24 NASCAR Cup Series at Pocono (Chase Elliott-4)
July 31 Verizon 200 at the Brickyard (Tyler Reddick-2)
Aug. 7 FireKeepers Casino 400 (Kevin Harvick)
Aug. 14 Federated Auto Parts 400 (Kevin Harvick-2)
Aug. 21 Go Bowling at The Glen (Kyle Larson-2)
Aug. 27-28 Coke Zero Sugar 400 (Austin Dillon)
Sept. 4 Cook Out Southern 500 (Erik Jones)
Sept. 11 Hollywood Casino 400 (Bubba Wallace)
Sept. 17 Bass Pro Shops Night Race (Chris Buescher)
Sept. 25 AutoTraderEchoPark Automotive 500 (Tyler Reddick-3)
Oct. 2 YellaWood 500
Oct. 9 Bank of America ROVAL 400
Oct. 16 South Point 400
Oct. 23 Dixie Vodka 400
Oct. 30 Xfinity 500
Nov. 6 NASCAR Cup Series Championship