×

1-26-24 roundup: Pro football and basketball, College football and basketball, High school basketball and wrestling, Middle school basketball, Legion baseball

By Richard Walker

After a 2nd straight rally from a 20-point deficit on Tuesday night, the Charlotte 49ers are threatening to match a school record for their fastest start in league play as they continue American Athletic Conference play on Saturday at Tulane at 4 p.m. on ESPNU.

Charlotte’s Lu’Cye Patterson (25) had led the 49ers to a strong start to their American Athletic Conference season.

In Charlotte 49ers’ school history, the current 6-1 start to league game is fifth best and just 3 wins shy of a school record 9-1 start from the school’s 1977-78 season.

Other previous fast starts in league were 8-1 starts in 2009-10 and 2001-02 and a 7-1 start in 1997-98.

Interestingly, only 2 of the 4 previous fast starts results resulting in a postseason berth (NCAAs in 1998 and 2002) and only 1 resulted in a NCAA victory (1998).

Under interim head coach Aaron Fearne, the 49ers are off the to fastest league start since Bobby Lutz’s final year of 2009-10.

Lu’Cye Patterson (14.3 points, 3.6 rebounds, 2.8 assists), Igor Milicic, Jr. (12.6 points, 7.9 rebounds), Dishori Jackson (11.0 points, 5.1 rebounds) and Nik Graves (9.9 points, 3.4 rebounds, 2.6 assists) have led Charlotte so far this season.

After losing their AAC opener 66-54 at SMU to fall to 6-7 overall, the 49ers have won 6 straight games entering Saturday’s game at Tulane.

Charlotte’s next game is at home on Feb. 3 against East Carolina; The 49ers are 9-1 at Halton Arena this season, losing only to nearby rival Davidson 85-81 on Nov. 29.

Results and schedule for area men’s college basketball:

(Friday, Jan. 26)
Denmark Tech 66, Gaston College 63

(Saturday, Jan. 27)
Belmont Abbey at Southern Wesleyan
Charlotte at Tulane
Cleveland CC at Fayetteville Tech
J.C. Smith at Claflin
Queens at North Alabama
USC Upstate at Gardner-Webb
VCU at Davidson

(Sunday, Jan. 28)
Denmark Tech at Gaston College

(Tuesday, Jan. 30)
Shaw at J.C. Smith

(Wednesday, Jan. 31)
Belmont Abbey at Converse
Davidson-Davie at Cleveland CC
Gaston College at Caldwell Tech
UNC Asheville at Gardner-Webb

(Thursday, Feb. 1)
Eastern Kentucky at Queens
J.C. Smith at Winston-Salem State

(Saturday, Feb. 3)
Bellarmine at Queens
Chowan at Belmont Abbey
East Carolina at Charlotte
Gaston College at Wake Tech
Johnston CC at Cleveland CC

(Sunday, Feb. 4)
Davidson at Loyola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High school basketball

Here are area results/upcoming schedule:

(Friday, Jan. 26)
-Boys
Crest 81, Forestview 60

Ashbrook 78, South Point 64

Cherryville 56, Thomas Jefferson 55

Hickory 75, East Lincoln 61: Davis Hill had 20 points and Jackson Fannon 15 for East Lincoln.

North Lincoln 94, Statesville 83

Bunker Hill 71, Lincolnton 70

Bandys 63, West Lincoln 45

Piedmont Community Charter 83, Sugar Creek 59

-Girls
Crest 58, Forestview 44: Megan Baker had 11 points for Forestview and De’Kaylia Davis had 13 points for Crest.

South Point 55, Ashbrook 31: Amya Graham (19 points, 11 rebounds, 4 steals), Maddie Frank (7 points), Dajshia Foust (7 points, 6 rebounds), Lexi Birtwistle (7 points, 3 rebounds, 3 steals) and Claire Frank (6 points, 3 rebounds, 3 steals) led South Point.

Thomas Jefferson 63, Cherryville 13

Highland Tech 42, East Gaston 34

East Lincoln 70, Hickory 46

North Lincoln 60, Statesville 15

Bunker Hill 46, Lincolnton 32

Bandys 80, West Lincoln 34

Community School of Davidson 44, Lincoln Charter 42

Piedmont Community Charter 57, Sugar Creek 11: Bree Philips had 12 points and Lyric Brown 9 for Piedmont.

(Monday, Jan. 29)
Victory Christian Center at Gaston Christian

(Tuesday, Jan. 30)
Crest at Huss
Forestview at South Point
Kings Mountain at Ashbrook
North Gaston at Cramer
Burns at Highland Tech
Shelby at Cherryville
Thomas Jefferson at Bessemer City
East Lincoln at Statesville
North Lincoln at Hickory
Lincolnton at Newton-Conover
Maiden at West Lincoln
Concord Academy at Gaston Day
Langtree at Lincoln Charter
Mountain Island Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Valor Prep

(Friday, Feb. 2)
Ashbrook at Crest
Cramer at South Point
Huss at Kings Mountain
North Gaston at Forestview
Bessemer City at Cherryville
East Gaston at Thomas Jefferson
Highland Tech at Shelby
Piedmont CC at Queen’s Grant
East Lincoln at West Iredell
North Lincoln at North Iredell
Bandys at Lincolnton
West Lincoln at Bunker Hill
Gaston Day at Gaston Christian
Langtree at Mountain Island Charter
Lincoln Charter at Pine Lake Prep
Piedmont CC at Queen’s Grant

 

 

 

 

 

 

 

 

High school wrestling

Seven local teams will participate in the N.C. High School Athletic Association dual team wrestling championships that start on Saturday.

Ashbrook and Kings Mountain of the Big South 3A, Burns and Cherryville of the Southern Piedmont 1A/2A, Lincolnton and West Lincoln of the Catawba Valley 2A and Lincoln Charter of the Catawba Shores 1A/2A all made their respective playoff brackets.

In Class 3A, No. 4 Ashbrook (28-2) will host Smoky Mountain and No. 11 Kings Mountain (28-8) meets Piedmont at Pisgah.

In Class 2A, No. 2 West Lincoln (20-4) hosts Wheatmore, No. 8 Burns (17-7) meets No. 9 Lincoln Charter (19-19) at Trinity and No. 12 Lincolnton (30-2) meets Mount Pleasant at Eden Morehead.

And in Class 1A, No. 9 Cherryville (7-31) meets Mitchell County at Robbinsville.

In each of Saturday’s single elimination matches, the teams are in 4-team pools with winners advancing to a 2nd match later on Saturday to advance to Jan. 31 regional finals.

 

 

 

 

 

 

 

Pro football

The 2023-24 NFL playoffs schedule:

Wild Card round: Jan. 13-15
-AFC
No. 1 Baltimore (13-4), bye
(Monday, Jan. 14)
No. 7 Pittsburgh (10-7) at No. 2 Buffalo (11-6) – Buffalo 31-17
(Saturday, Jan. 13)
No. 6 Miami (11-6) at No. 3 Kansas City (11-6) – Kansas City 26-7
(Saturday, Jan. 13)
No. 5 Cleveland (11-6) at No. 4 Houston (10-7) – Houston 45-14
-NFC
No. 1 San Francisco (12-5), bye
(Sunday, Jan. 14)
No. 7 Green Bay (9-8) at No. 2 Dallas (12-5) – Green Bay 48-32
(Sunday, Jan. 14)
No. 6 L.A. Rams (10-7) at No. 3 Detroit (12-5) – Detroit 24-23
(Monday, Jan. 15)
No. 5 Philadelphia (11-6) at No. 4 Tampa Bay (9-8) – Tampa Bay 32-9

Divisional round: Jan. 20-21
-AFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 4 Houston at No. 1 Baltimore – Baltimore 34-10
(Sunday, Jan. 21)
No. 3 Kansas City at No. 2 Buffalo – Kansas City 27-24
-NFC
(Saturday, Jan. 20)
No. 7 Green Bay at No. 1 San Francisco – San Francisco 24-21
(Sunday, Jan. 21)
No. 4 Tampa Bay at No. 3 Detroit – Detroit 31-23

Conference championships: Jan. 28
AFC: Kansas City at Baltimore, 3 p.m. (CBS)
NFC: Detroit at San Francisco, 6:30 p.m. (FOX)

Super Bowl LVIII: Feb. 11
At Las Vegas, 6:30 p.m. (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro basketball

Houston 138, Charlotte 104: Former Forestview and Gaston Day standout Nate Hinton helped the visiting Rockets roll past the Hornets in a game Houston once led by 41 points before taking the 34-point victory.

Hinton, a 2018 Gaston Day graduate, had 2 points, 3 rebounds and 1 assist in 7 minutes off the bench for the Rockets, who got a game-high 36 points from Jalen Green.

Miles Bridges (21 points, 7 rebounds, 3 assists) led the Hornets.

Here is the Charlotte Hornets’ 2023-24 regular season schedule:

October
Wed. 25 ATLANTA (W 116-110)
Fri. 27 DETROIT (L 99-111)
Mon. 30 BROOKLYN (L 121-133)
November
Wed. 1 at Houston (L 119-128)
Sat. 4 at Indiana (W 125-124)
Sun. 5 at Dallas (L 118-124)
Wed. 8 WASHINGTON (L 116-132)
Fri. 10 at Washington (W 124-117)
Sun. 12 at New York (L 107-129)
Tue. 14 MIAMI (L 105-111)
Fri. 17 MILWAUKEE (L 99-130)
Sat. 18 NEW YORK (L 108-122)
Mon. 20 BOSTON (W 121-118, OT)
Wed. 22 WASHINGTON (W 117-114)
Sun. 26 at Orlando (L 117-130)
Tue. 28 at New York (L 91-115)
Thu. 30 at Brooklyn (W 129-128)
December
Sat. 2 MINNESOTA (L 117-123)
Wed. 6 at Chicago (L 100-111)
Fri. 8 TORONTO (W 119-116)
Mon. 11 MIAMI (L 114-116)
Wed. 13 at Miami (L 104-115)
Fri. 15 NEW ORLEANS (L 107-112)
Sat. 16 PHILADELPHIA (L 82-135)
Mon. 18 at Toronto (L 99-114)
Wed. 20 at Indiana (L 113-144)
Sat. 23 DENVER (L 95-102)
Tue. 26 at LA Clippers (L 104-113)
Thu. 28 at LA Lakers (L 112-133)
Fri. 29 at Phoenix (L 119-133)
January
Mon. 1 at Denver (L 93-111)
Tue. 2 at Sacramento (W 111-104)
Fri. 5 at Chicago (L 91-104)
Mon. 8 CHICAGO (L 112-119, OT)
Wed. 10 SACRAMENTO (L 98-123)
Fri. 12 at San Antonio (L 99-135)
Sun. 14 at Miami (L 87-104)
Wed. 17 at New Orleans (L 112-132)
Fri. 19 SAN ANTONIO (W 124-120)
Sat. 20 PHILADELPHIA (L 89-97 )
Mon. 22 at Minnesota (W 128-125)
Wed. 24 at Detroit (L 106-113)
Fri. 26 HOUSTON (L 104-138)
Sat. 27 UTAH 7 p.m.
Mon. 29 NEW YORK 7 p.m.
Wed. 31 CHICAGO 7 p.m.
February
Fri. 2 at Oklahoma City 8 p.m.
Sun. 4 INDIANA 6 p.m.
Mon. 5 LA LAKERS 7 p.m.
Wed. 7 TORONTO 7 p.m.
Fri. 9 at Milwaukee 8 p.m.
Sat. 10 MEMPHIS 7 p.m.
Mon. 12 INDIANA 7 p.m.
Wed. 14 ATLANTA 7 p.m.
Thu. 22 at Utah 9 p.m.
Fri. 23 at Golden State 10 p.m.
Sun. 25 at Portland 9 p.m.
Tue. 27 at Milwaukee 8 p.m.
Thu. 29 MILWAUKEE 7 p.m.
March
Fri. 1 at Philadelphia 7 p.m.
Sun. 3 at Toronto 6 p.m.
Tue. 5 ORLANDO 7 p.m.
Fri. 8 at Washington 7 p.m.
Sat. 9 BROOKLYN 7 p.m.
Mon. 11 at Detroit 7 p.m.
Wed. 13 at Memphis 8 p.m.
Fri. 15 PHOENIX 7 p.m.
Sat. 16 at Philadelphia 7 p.m.
Tue. 19 at Orlando 7 p.m.
Sat. 23 at Atlanta 7:30 p.m.
Mon. 25 at Cleveland 7 p.m.
Wed. 27 CLEVELAND 7 p.m.
Fri. 29 GOLDEN STATE 7 p.m.
Sun. 31 LA CLIPPERS 6 p.m.
April
Mon. 1 BOSTON 7 p.m.
Wed. 3 PORTLAND 7 p.m.
Fri. 5 ORLANDO 7 p.m.
Sun. 7 OKLAHOMA CITY 6 p.m.
Tue. 9 DALLAS 7 p.m.
Wed. 10 at Atlanta 7:30 p.m.
Fri. 12 at Boston 7:30 p.m.
Sun. 14 at Cleveland 1 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Middle school basketball

Gaston County Conference standings through Jan. 26:
-Boys
Chavis 2-0
Grier 2-0
Holbrook 1-0
Belmont 1-1
W.C. Friday 1-1
Stanley 1-1
York Chester 1-1
Southwest 0-0
Mount Holly 0-1
Bessemer City 0-2
Cramerton 0-2

-Girls
Belmont 2-0
Bessemer City 2-0
Holbrook 2-0
Mount Holly 1-0
Cramerton 1-1
W.C. Friday 1-1
Grier 1-1
Southwest 0-1
Chavis 0-2
Stanley 0-2
York Chester 0-2

(Monday, Jan. 29)
Southwest at W.C. Friday, Stanley at Cramerton, York Chester at Chavis, Belmont at Bessemer City, BYE – Holbrook

(Tuesday, Jan. 30)
Mount Holly at Grier

(Wednesday, Jan. 31)
-Boys
Holbrook vs. Southwest: The game that was suspended on Jan. 25 will resume at the Huss High School gymnasium at 5 p.m. with Holbrook leading 9-8 with 5:02 left in the 2nd quarter. School officials said that if you bought a ticket on Jan. 25, you can bring it to the game and it will be honored.

(Thursday, Feb. 1)
Holbrook at W.C. Friday, Cramerton at Mount Holly, Southwest at Chavis, Bessemer City at Stanley, York Chester at Belmont, BYE – Grier